PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγωμα!!!



doumpe
17-04-05, 12:20
Γεια σε ολους! Εχω το εξης προβλημα! Μετα απο τα 30 λεπτα συνηθως αφου συνδεθω κανονικα παγωνει το συστημα και κοβεται η συνδεση! μου βγαζει επισης ενα μηνημα απο το msn messenger οτι εχω spyware και οτι πρεπει να παω σε μια συγκεκριμενη σελιδα! εχω βαλει ολα τα προγραμματα αντιspyware και δεν βρηκα ληση ! Μετα κατεληξα στο φορματ...και παλει εχω το ιδιο προβλημα! σκεφτηκα μηπως φταινε τα windows xp χωρις sp2 και οχι γνησια! αν βαλω windows 98 η 2000 μηπως δεν εχω προβλημα? επισης εχω το crypto f200 μηπως φταει αυτο? να αλλαξω μοντεμ? κατεβαζω απο το soulseek μουσικη αλλα κολαει και οταν δεν ειμαι μεσα! εχετε να μου προτινεται τπτ? πρα τηλ στην 4νετ και δεν με βοηθησαν! ευχαριστω!

nnn
17-04-05, 12:46
Αν έχεις γνήσια 2000 βάλε αυτά.
Το f200 δεν αντέχει πολλά πολλά και κυρίως βαριά χρήση p2p.
Με antivirus έχεις ελέγξει το σύστημα σου ?

Hellraiser76
17-04-05, 15:31
Δεν φταιει σε καμμια περιπτωση το λειτουργικο συστημα!Εχω ακριβως το ιδιο με σενα και δεν μου παρουσιαζει κανενα προβλημα!
Εχεις περασει τους τελευταιους οδηγους για το μοντεμ?

ZORO
17-04-05, 15:52
Όταν λες ότι παγώνει το σύστημα εννοείς ότι κάνουν crash τα windows και θέλει επαννεκίνηση;
Δες εάν έχουν βγει τίποτα καινουργιοί drivers για το crypto.
Απαραίτητα σε μια σύνδεση ιδιαίτερα dsl είναι :

1. Σύγχρονο και ενημερωμένο λειτουργικό
2. Σύγχρονο και ενημερωμένο Antivirus
3. Σύγχρονο και ενημερωμένο Firewall (και δεν εννοώ αυτό των Xp)
4. Σύγχρονο και ενημερωμένο Spyware

Δες τα logs των Xp εάν έχει κάποια εγγραφή που μπορεί να σε βοηθήσει σχετικά με το να προσδιορίσεις το πρόβλημα σου.
Απενεργοποίησε της υπηρεσίες των Xp που δεν σου είναι απαραίτητες. (εάν βέβαια ξέρεις ποιες είναι αυτές)
Επίσης μια καλή ιδέα είναι να μπαίνεις στο internet με λογαριασμό απλού χρήστη και όχι διαχειριστή αφού εάν γίνει κάτι αυτός ή αυτό που θα μπει στο σύστημα σου στο 99% των περιπτώσεων έχει τα δικαιώματα που έχει και ο λογαριασμός με τον οποίο έχει κάνει ο χρήστης login.
Τέλος εάν είναι εφικτό δανείσου από κανένας γνωστό κανένα άλλο dsl momem/Router ώστε να ελέγξεις εάν φταίει το crypto ή τίποτα άλλο.
Τέλος να πω ότι παλιότερα είχα το crypto f200 και δεν είχα παρόμοια προβλήματα, βέβαια τότε δεν είμουνα και τόσο φανατικός χρήστης p2p.
Καλή σου τύχη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.