PDA

Επιστροφή στο Forum : WRT54GS Antennas



gus73
17-04-05, 14:26
Καλησπέρα παιδιά.

Πρώτα από όλα, καλώς σας βρήκα, και ένα μεγάλο μπράβο για το forum :thumbsup1

Σκέφτομαι να αγοράσω τον εν λόγω router και έχω μερικές απορίες για τις κεραίες του.

Είναι αποσπώμενες; Με ενδιαφέρει να κρατήσω την μία για το εσωτερικό μου δίκτυο, και να αλλάξω την άλλη με εξωτερική κατευθηντική για να συνδέομαι με απέναντι κτίριο. Είναι δυνατό αυτό; δηλαδή ο διαχωρισμός των κεραιών;
Αν ναι, τι κεραία να βρώ; Οποιαδήποτε ταιρίαζει το βύσμα της, αρκεί να είναι κατευθηντική, η παίζουν και άλλες παράμετροι;

Και μια ερώτηση άσχετη με τον LinkSys, αλλά σχετικά με την ασφάλεια. Αν παίξει WPA Radius, πιθανότητες-ποσοστά για hacking του δικτύου; Το δίκτυο θα παίζει 24/7, αλλά θα διακινεί data με το απέναντι λίγες ώρες την εβδομάδα και αυτά μικρού μεγέθους (http κυριώς)

Thanks.

gadgetakias
17-04-05, 16:14
Οι κεραίες είναι αποσπώμενες αλλά δεν μπορείς να κάνεις αυτό που λες.

Οταν παίζουν και οι δύο (μπορείς να κάνεις να παίζει και μόνο μία) η μία κάνει Send και η άλλη Receive. Αυτό λέγεται Diversity mode.
Για να γίνει αυτό που λες χρειάζεσαι δύο συσκευές.

Ενημερωτικά ο κοννέκτορας που έχουν είναι R-TNC.

dragon_syr
04-05-05, 13:06
Οι κεραίες είναι αποσπώμενες αλλά δεν μπορείς να κάνεις αυτό που λες.

Οταν παίζουν και οι δύο (μπορείς να κάνεις να παίζει και μόνο μία) η μία κάνει Send και η άλλη Receive. Αυτό λέγεται Diversity mode.
Για να γίνει αυτό που λες χρειάζεσαι δύο συσκευές.

Ενημερωτικά ο κοννέκτορας που έχουν είναι R-TNC.

Το Diversity δεν χωριζει τις κεραιες σε Rx / Tx
δουλευει και στις δυο κεραιες αμφιδρομα.
Μπορεις να κλεισεις την μια κεραια αν δεν εχεις στο χωρο σου τιποτα ασυρματο, και να δουλευεις μονο την εξωτερικη (Πχ right) Αν θες να εχεις και εσωτερικα ασυρματα links στον router αστο Diversity .
Το μονο που εχω παρατηρησει στο Diversity ειναι οτι χανει ελαχιστο σημα στην "απεναντι οχθη" (αμελητεο αν δεν μιλαμε για παρα πολλα μετρα)

Αυτα

Edit: θελει μελετη για να γινει αυτο που ζητας αναλογα την διαμορφωση του χωρου σου, αλλα γινεται.
Θα χρειαστεις
εναν ADAPTOR R-TNC > R-SMA MALE (οχι pigtail,ειναι πανακριβο και νομιζω οτι εχει μεγαλυτερες απωλειες απο εναν απλο adaptor .Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος)
καλωδιο προτιμησε το HDF400 (LMR400) ( Εχει τις μικροτερες απωλειες. 0.2db/m)
και τα αναλογα βισματα για να συνδεσης την κεραια σου με το R-Sma του adaptor
(Το εχω στημενο με 10 μετρα καλωδιο απο router σε κεραια και δουλευει αψογα με full σημα στα 50+ μετρα. Η αλλη ακρη εχει καρτα pci της linksys και αυτη με τον ιδιο adaptor και εξωτερικη κεραια με 5 μετρα απο το ιδιο καλωδιο.)
Κεραιες βαλε κατευθυντικες 1ον για να μην ρυπαινεις το περιβαλον χωρις λογο
και 2ον για να εχεις full σημα στο σημειο που σε ενδιαφερει.
Και τελευταιο , οταν το στησεις , το link καντο σε b mode και οχι σε G (το B χρησιμοποιηται σε εξωτερικες συνδεσεις , για αποφυγη ρυπανσης στο φασμα στους γυρω χωρους απο την εκπομπη. Το G ειναι αυστηρα για εσωτερικο χωρο)

Wolverine
04-05-05, 14:51
Το diversity κάνει και αυτό που λέει ο gadgetakias. Μια κεραία Sent, μια receive. Τώρα να το wrt το κάνει διαφορετικά δεν ξέρω. Πάντως να δουλεύουν και εσωτερικά και εξωτερικά link με ένα wrt αξιόπιστα είναι πολύ δύσκολο έως άστα να πάνε.

Μια ερώτηση γιατί να πάρει το παλικάρι adaptor από R-TNC σε R-SMA τι θα κερδίσει με αυτό; Καλύτερα να πάρει κατευθείαν σε N-Type αν είναι για εξωτερική κεραία. Αλλά σε αυτή την περίπτωση θέλει προσοχή γιατί αν χρησιμοποιηθεί κατευθυντικη κεραία με μεγάλο κέρδος (πχ. 24 db) τότε επειδή το linksys δεν κατεβάζει την ισχύ εξόδου το Link θα εκπέμπει εκτός του νόμιμου ορίου και πιθανός να ρυπαίνει την μπάντα. Δεν είναι όλα τόσο απλά παιδία. Υπάρχουν και κανόνες και νόμοι για αυτά τα πράγματα. Και για να προλάβω αντιδράσεις του στιλ «όχου βρε αδελφέ και εσύ, τι σε πειράζει αν εγώ εκπέμπω λίγο παραπάνω;» σας λέω ότι αν εσύ εκπέμπεις υπερβολικά (και ειδικά για μικρές αποστάσεις) μπορεί να δημιουργείς θόρυβο στους γύρο σου και να εμποδίζεις την δικιά τους καλή λειτουργία. Μην ξεχνάμε ότι οι 2,4GHz είναι ICM μπάντα ελεύθερη για όλους. Και οι κανόνες υπάρχουν για να μπορούν να την απολαμβάνουν όλοι.

viron
04-05-05, 15:58
Λίγη θεωρία κεραιών.

Οταν μια κεραία εκπέμπει το σήμα της ανακλάται σε όλα τα γύρω εμπόδια, έτσι σε ένα απομακρυσμάνο σημείο μπορεί να φτάνουν πολλαπλά ραδιοκύματα από τον ίδιο πομπό αλλά από πολλαπλές ανακλάσεις.

Στόν δέκτη τότε αρθροίζοντα ολα τα ανακλώμενα ραδιοκύματα που αν έχουν διαφορά φάσεως μπορεί τελικά να στο συγκεκριμένο σημείο να μηδενίζονται.

Για να αποφευχθεί αυτή η περίπτωση μπαίνουν δυο κεραίες σε κοντινή απόσταση και στον ραδιοδέκτη ένα ειδικό κύκλωμα (diversity controller) μετρά συνεχώς το σήμα ΛΗΨΗΣ στην συντονισμένη συχνότητα, και διαλέγει να χρησιμοποιήσει την κεραία με το καλύτερο σήμα.

Έτσι κάθε ασύρματη συσκευή με 2 diversity κεραιές χρησιμοποιεί μόνο τη μία από αυτές σε κάθε στιγμή. ΔΕΝ είναι δυνατή λοιπόν η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ χρήση των κεραιών.

Στην περίπτωση που περιγράφεις θα μπορείς να συνδέεσαι είτε με την μία πλευρά είτε με την άλλη αλλά όχι ταυτόχρονα.

Βύρων.

NetTraptor
04-05-05, 16:40
Αυτό όμως που μπορεί να κάνει ο φίλος μας είναι να χρησιμοποιήσει τη μια μόνο κεραία και να δουλέψει με ένα splitter σήματος…

Αυτό βέβαια σημαίνει και μοίρασμα του RF Power αλλά και του bandwidth για τις έσω/εξω wifi συνδέσεις σου…

Πάντως αν με ρωτήσεις εμένα, λαμβάνοντας υπόψη ότι το έχω κάνει και παίζει…. Θα σε συμβουλέψω να αγοράσεις μια κεραία, 1 WRT54GS για το σπίτι και ένα φθηνό (ίσως και μεταχειρισμένο αν βρεις) dlink 900+ για τις εξωτερικές σου αξιώσεις….
Στο wrt βάζεις ένα OpenWRT firmware και συνδέεις επάνω το dlink σε μια από τις πόρτες ενώ ταυτόχρονα κάνεις routing με το WRT.

http://openwrt.org/
και με λίγες αλλαγές από εδώ…
http://www.drinet.net/openwrt/

Wolverine
04-05-05, 16:57
Ρε NetTraptor το παλικάρι θέλει κάτι απλό και συ του λες για openwrt. Θα τον χάσουμε από καμία καρδιά στο τέλος. Σίγουρα είναι καλή λύση αλλά ίσως όχι η πιο εύκολα υλοποιήσιμη. Με το splitter σήματος ίσως τα καταφέρει καλύτερα αφού από ότι λέει δεν είναι και μεγάλη η απόσταση για το εξωτερικό Link όποτε η απώλεια ισχύος δεν θα είναι τόσο εμφανής.

NetTraptor
04-05-05, 18:35
Ρε NetTraptor το παλικάρι θέλει κάτι απλό και συ του λες για openwrt. Θα τον χάσουμε από καμία καρδιά στο τέλος.

Έχω δει και κουλούς, και κουτσούς, και κουφούς, και στραβούς να το στήνουν… :biohazard είναι ένα καλό εγχείρημα αν κάποιος θέλει λίγη γνώση… Stupid, bullet αλλά ναι κυρίες και κύριοι και waterproof…. Είναι το guide μας… λίγο στο Bridging στην αρχή μας τα χαλάει αλλά… κατά τα άλλα είναι ο super router του φτωχού… πολύ ποιο γρήγορος από ένα cisco 1700 series....:thumb_dup Όταν σε ζώνουν τα link βέβαια … το βάζεις σπίτι σου.. :-k

Κατά τα άλλα όμως καμιά φορά οι splitter κάνουν όσο ένα μεταχειρισμένο dlink… χωρίς τηλεκατευθυνόμενη ζάχαρη… χεχεχε :lol:

If all else fails….. Caaaaaalll me taraaaaa ra ra ra ra Call me.. :cool:

NetTraptor
04-05-05, 18:56
Και μια ερώτηση άσχετη με τον LinkSys, αλλά σχετικά με την ασφάλεια. Αν παίξει WPA Radius, πιθανότητες-ποσοστά για hacking του δικτύου; Το δίκτυο θα παίζει 24/7, αλλά θα διακινεί data με το απέναντι λίγες ώρες την εβδομάδα και αυτά μικρού μεγέθους (http κυριώς)

Όλα hackevonte και ποιο εύκολα το WEP… βλέπε wifi sniffing, statistical analysis, Kismet, Mac Spoofing, word dictionaries etc. το radius ποιο δύσκολα. Θα βρεις πολλά τέτοια στο google άμα ψήνεσαι να δοκιμάσεις την τύχη σου.
Μόνο που ποιος μπαίνει στον κόπο για μας τους φτωχούς… θέλει κόπο, χρόνο, πολλά data και το μόνο που (πιθανόν) μπορείς να προσφέρεις στον hacker είναι κανένα videaki τέτοια πράματα… μην το παιδεύεις και πολύ. Εδώ το 70% από τα AP στην Αθήνα είναι ξεκλείδωτα :p :roll:

Wolverine
05-05-05, 04:21
Έχω δει και κουλούς, και κουτσούς, και κουφούς, και στραβούς να το στήνουν… :biohazard είναι ένα καλό εγχείρημα αν κάποιος θέλει λίγη γνώση… Stupid, bullet αλλά ναι κυρίες και κύριοι και waterproof…. Είναι το guide μας… λίγο στο Bridging στην αρχή μας τα χαλάει αλλά… κατά τα άλλα είναι ο super router του φτωχού… πολύ ποιο γρήγορος από ένα cisco 1700 series....:thumb_dup Όταν σε ζώνουν τα link βέβαια … το βάζεις σπίτι σου.. :-k

Κατά τα άλλα όμως καμιά φορά οι splitter κάνουν όσο ένα μεταχειρισμένο dlink… χωρίς τηλεκατευθυνόμενη ζάχαρη… χεχεχε :lol:

If all else fails….. Caaaaaalll me taraaaaa ra ra ra ra Call me.. :cool:

Off topic mode on

Προσωπικά είμαι υπέρ τις λύσης router pc και καρτουλες άμα σε ζώνουν τα φιδ.. ε τα Link εννοώ.

Off topic mode off/

Πάντως εξαρτάτε και από το πόσο προσπάθεια θέλει κανείς να βάλει σε κάτι. Προσωπικά πιστεύω ότι με ένα splitter θα κάνει δουλεία αν δεν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί τόσο πολύ.

dragon_syr
05-05-05, 10:10
Το diversity κάνει και αυτό που λέει ο gadgetakias. Μια κεραία Sent, μια receive. Τώρα να το wrt το κάνει διαφορετικά δεν ξέρω. Πάντως να δουλεύουν και εσωτερικά και εξωτερικά link με ένα wrt αξιόπιστα είναι πολύ δύσκολο έως άστα να πάνε.

Μια ερώτηση γιατί να πάρει το παλικάρι adaptor από R-TNC σε R-SMA τι θα κερδίσει με αυτό; Καλύτερα να πάρει κατευθείαν σε N-Type αν είναι για εξωτερική κεραία. Αλλά σε αυτή την περίπτωση θέλει προσοχή γιατί αν χρησιμοποιηθεί κατευθυντικη κεραία με μεγάλο κέρδος (πχ. 24 db) τότε επειδή το linksys δεν κατεβάζει την ισχύ εξόδου το Link θα εκπέμπει εκτός του νόμιμου ορίου και πιθανός να ρυπαίνει την μπάντα. Δεν είναι όλα τόσο απλά παιδία. Υπάρχουν και κανόνες και νόμοι για αυτά τα πράγματα. Και για να προλάβω αντιδράσεις του στιλ «όχου βρε αδελφέ και εσύ, τι σε πειράζει αν εγώ εκπέμπω λίγο παραπάνω;» σας λέω ότι αν εσύ εκπέμπεις υπερβολικά (και ειδικά για μικρές αποστάσεις) μπορεί να δημιουργείς θόρυβο στους γύρο σου και να εμποδίζεις την δικιά τους καλή λειτουργία. Μην ξεχνάμε ότι οι 2,4GHz είναι ICM μπάντα ελεύθερη για όλους. Και οι κανόνες υπάρχουν για να μπορούν να την απολαμβάνουν όλοι.

Ισως εχεις δικιο για το diversity , αλλα στον χωρο μου παιζει μια χαρα και με την εσωτερικη και με την εξωτερικη ταυτοχρονα..

Τωρα για το R-Tnc σε Sma , απλα αυτο βρηκα μονο στο εμποριο . Δεν υπηρχε σε N-Type σε κανενα μαγαζι. Αν εφεραν ,τοτε ας χρησημοποιησει Ν-ΤΥΡΕ (Αν και δεν παιζει και κανενα σπουδαιο ρολο.Τα καλωδια θα τα φτιαξει εκεινος ουτως η αλλως )

Για την κεραια ,στα 200 μετρα 24db ειναι υπερβολικο... θελει μελετη η επιλογη κεραιας απο καποιον που εχει γνωσεις σε θεματα εκπομπης/ληψης .

Wolverine
06-05-05, 00:46
Ισως εχεις δικιο για το diversity , αλλα στον χωρο μου παιζει μια χαρα και με την εσωτερικη και με την εξωτερικη ταυτοχρονα..

Τωρα για το R-Tnc σε Sma , απλα αυτο βρηκα μονο στο εμποριο . Δεν υπηρχε σε N-Type σε κανενα μαγαζι. Αν εφεραν ,τοτε ας χρησημοποιησει Ν-ΤΥΡΕ (Αν και δεν παιζει και κανενα σπουδαιο ρολο.Τα καλωδια θα τα φτιαξει εκεινος ουτως η αλλως )

Για την κεραια ,στα 200 μετρα 24db ειναι υπερβολικο... θελει μελετη η επιλογη κεραιας απο καποιον που εχει γνωσεις σε θεματα εκπομπης/ληψης .

Τα 24 db τα έφερα σαν παράδειγμα γιατί όλοι αυτό το νούμερο ακούνε και τρέχουν να πάρουν. Καλύτερα είναι για τέτοιες αποστάσεις να πάρει κανείς μια πιο καλής ποιότητας με λιγότερα db κέρδος κεραία και να κάνει την δουλεία του. Αλλά όλοι πάνε και παίρνουν Stella Doradus με μεγάλο κέρδος οι οποίες είναι κάκιστες κεραίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.