PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορά μετρήσεων μέσα σε ένα 24ωρο



Cloudman
09-01-08, 21:39
Δεκαεννιά ημέρες μετά από την ενεργοποίηση της πόρτας κατάφερα να συνδεθώ σήμερα. Θεϊκό το 1 Mbps μετά από τόσα χρόνια στα 42 - 46Kbps των dial-up συνδέσεων. Βέβαια, για αυτούς που έχουν την τύχη να δουλεύουν με ADSL2 θα φαίνομαι άνθρωπος των σπηλαίων. Τέλος πάντων! Στο θέμα μας: Χθες πήρα μέτρηση από το Baudtec TW263R4. Moυ έδωσε SNR: 28 db (Up) / 30,5 db (Dn) και attenuation 30,5 db (up) / 49,5 db (Dn) & Data Rate: 1024/256 kbps. Από περιέργεια σύνδεσα στο καπάκι και ένα LevelOne FBR 1461 που έχω και μου έδωσε τις ίδιες μετρήσεις (έπαιζαν κατά μισό db). Χθες το βράδυ όμως έβρεξε αρκετά με αποτέλεσμα τώρα που στέλνω το μήνυμα να έχω SNR: 28 db (Up) / 16 db (Dn) και attenuation 31,5 db (up) / 60,5 db (Dn) & Data Rate: 1024/256 kbps. Ξέρω ότι είμαι μακριά από το DSLAM, αλλά δε μένω σε τροχόσπιτο και να απομακρύνομαι κάθε μέρα από αυτό, ώστε να αλλάζει τόσο το Dn Att. Τι παίζει ρόλο; Μήπως η βροχή; Πώς βλέπετε τα νούμερά μου; Περιμένω τα "φώτα" σας!

deniSun
10-01-08, 10:23
Πολύ πιθανό να παίζει η ρόλο η βροχή ή η υγρασία, αν δεν είναι σε καλή κατάσταση η γραμμή σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.