PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την Τηλεφωνία του Double Play



Σελίδες : [1] 2

aeonas
09-01-08, 21:42
Παίδες σήμερα εγκατέστησα τον νέο router, το Fritz 7140, κι ενώ στο Internet συνδέομαι κανονικά, η τηλεφωνία δεν παίζει, χωρίς να έχω πειράξει απολύτως κανένα setting.

Συγκεκριμένα στο Telephony log μου βγάζει τα εξής:


09.01.08 21:38:08 Registration of Internet number line1 failed. Reason for error: DNS error
09.01.08 21:35:50 Registration of Internet number line1 failed. Reason for error: DNS error

και όταν πάω να καλέσω αριθμό το εξής:

09.01.08 21:21:42 Error in Internet telephony during connection with 21077xxxxx over fixed.voice. Reason for error: (503)

Στο Overview βγάζει: Ιnternet number LINE1 No Internet connection


Παίζει κάτι με τα DNS; Tι πρέπει να ρυθμίσω;

Σημείωση: Έχω συνδεδεμένο απευθείας στο FON1 το μπριζάκι από τη βάση του ασυρμάτου μου.

maxorfo
09-01-08, 21:46
Τα links που έχεις δώσει δεν δουλεύουν - (τουλάχιστον σε μένα).

aeonas
09-01-08, 21:57
Δεν είναι links..απλά όταν έκανα copy/paste τα έβγαλε σαν συνδέσμους. Θεώρησέ τα ως απλά μηνύματα του error log. Το διόρθωσα πάντως για να μην υπάρχει μπέρδεμα.

aa144
09-01-08, 22:42
Δηλαδή μόλις ενεργοποιήθηκες στο 2play; Αν ναι, τότε η τηλεφωνία δεν λειτουργεί αμέσως, αλλά δεν μερικές μέρες.

aeonas
09-01-08, 22:55
Την περασμένη Παρασκευή έγινε η ενεργοποίηση..τώρα δεν ξέρω πόσο θεωρείται το 'μερικές μέρες'...πάντως στα management tools όλα ενεργά (provisioned) μου τα έχει στο HOL Fixed Line SIP και στο HOL Port In.

aa144
09-01-08, 22:58
Από Παρασκευή μέχρι σήμερα, πες τρεις εργάσιμες, μπορεί να πάρει και παραπάνω. Τώρα έχει και καλό καιρό αν χρειαστεί να τους πάρεις από κανένα καρτοτηλέφωνο ας πούμε...

guzel
09-01-08, 23:30
κατεβασε το x-lite και περασε τις ρυθμισεις του voip λογαριασμου σου και καλεσε τους δωρεαν χωρις να τρχεις και χωρις να παιρνεις απο κινητο :oneup:

aeonas
09-01-08, 23:41
Έκανα κάτι άλλο..ενεργοποίησα προσωρινά την παλιό μου evoice από το Fritz (γιατί προέρχομαι από αναβάθμιση από τα 4Μbit) και τους καλώ από εκεί. Tώρα πότε θα το σηκώσουν από την Τ.Υ. είναι μια άλλη ιστορία... :D

georgep138
09-01-08, 23:55
κατεβασε το x-lite και περασε τις ρυθμισεις του voip λογαριασμου σου και καλεσε τους δωρεαν χωρις να τρχεις και χωρις να παιρνεις απο κινητο :oneup:

Καλή ιδέα , την έχεις δοκιμάσει ; δουλεύει στο double play ?

aa144
09-01-08, 23:58
SIP είναι, οπότε αν λειτουργεί στο 2play θα είναι μεγάλη είδηση. Εκτός αν μιλάμε για 2play χωρίς τηλεφωνία, έστω και προσωρινά.

sdikr
10-01-08, 00:07
κατεβασε το x-lite και περασε τις ρυθμισεις του voip λογαριασμου σου και καλεσε τους δωρεαν χωρις να τρχεις και χωρις να παιρνεις απο κινητο :oneup:

Ακόμα καλύτερα αν έχεις σταθερό ΟΤΕ πάρε τους τηλέφωνο απο εκεί, (καλύτερα σταθερό με ανοιχτή ακρόαση ώστε να το περιμένεις μια ώρα)

aeonas
10-01-08, 00:12
Παίζει αν κάνεις προσωρινά disable το DP με uncheck στα advanced telephony settings το use additional connection for Internet telephony via DSL (PVC) και αν περάσεις σαν New Number τον παλιό αριθμό του evoice (μαζί με τις ρυθμίσεις του). Μετά καλείς π.χ. με *123#13844. Ήδη πάντως βρίσκομαι στην μια ώρα αναμονής (είναι θεοί!)

guzel
10-01-08, 00:36
1 ωρα αναμονη?:down::down:

georgep138 δεν εχω 2play , οπως λεει ο aeonas ειναι ενας τροπος. οποιος δεν εχει φριτζ ας δοκιμασει με το προγραμμα που λεω παραπανω

sdikr
10-01-08, 00:39
1 ωρα αναμονη?:down::down:

georgep138 δεν εχω 2play , οπως λεει ο aeonas ειναι ενας τροπος. οποιος δεν εχει φριτζ ας δοκιμασει με το προγραμμα που λεω παραπανω

εεε αφού δεν έχεις τότε γιατι πρόσπαθεις να δώσεις λύση για κάτι που ΔΕΝ έχεις; ούτε καν έχεις δοκιμάσει;

guzel
10-01-08, 00:43
sdikr δεν εχω δοκιμασει αλλα ξερω οτι γινεται. μου το εχει πει τεχνικος απο την χολ

aeonas
10-01-08, 01:22
Μυστήρια πράγματα...μου έδωσε ο τεχνικός να περάσω ένα configuration file το οποίο υποτίθεται ενεργοποιεί σωστά την τηλεφωνία για το account μου. Επίσης μου είπε ότι αν έχω τηλέφωνο ασύρματο Panasonic (δυστυχώς έχω) πιθανά να μην μπορεί να κάνει register στο δίκτυο γιατί έχει κάποιο known issue. Εν πάσει περιπτώσει, πρόσθεσε ότι αν δεν έχω τηλεφωνία ούτε μετά το configuration update να δοκιμάσω άλλη τηλ. συσκευή.

Το πέρασα το file, έκανα login με το δικό μου account info και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Βάζω εναλλακτικά σε FON1 και FON2 ένα ενσύρματο της Ιntracom και πάλι τίποτα! Συνεχίζει να πετάει DNS error και τα ίδια μηνύματα λάθους στο overview και στο telephony event log.

Aν μπορεί κάποιος ειδικός να διαφωτίσει...εγώ πάντως σηκώνω τα χέρια ψηλά..

sdikr
10-01-08, 01:28
Μυστήρια πράγματα...μου έδωσε ο τεχνικός να περάσω ένα configuration file το οποίο υποτίθεται ενεργοποιεί σωστά την τηλεφωνία για το account μου. Επίσης μου είπε ότι αν έχω τηλέφωνο ασύρματο Panasonic (δυστυχώς έχω) πιθανά να μην μπορεί να κάνει register στο δίκτυο γιατί έχει κάποιο known issue. Εν πάσει περιπτώσει, πρόσθεσε ότι αν δεν έχω τηλεφωνία ούτε μετά το configuration update να δοκιμάσω άλλη τηλ. συσκευή.

Το πέρασα το file, έκανα login με το δικό μου account info και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Βάζω εναλλακτικά σε FON1 και FON2 ένα ενσύρματο της Ιntracom και πάλι τίποτα! Συνεχίζει να πετάει DNS error και τα ίδια μηνύματα λάθους στο overview και στο telephony event log.

Aν μπορεί κάποιος ειδικός να διαφωτίσει...εγώ πάντως σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω, αν και το dns δείχνει πρόβλημα στην πλευρά του παρόχου, αλλά αν ακούγα πχ την Hol να μου λεει οτι φταίει το Panasonic που δεν κάνει register στον δικό τους server (που δεν έχει καμία μα καμιά σχέση με το register/sip Κομματι) απλά θα τους έλεγα που είναι η αίτηση διακοπης;

and64
10-01-08, 01:55
Μυστήρια πράγματα...μου έδωσε ο τεχνικός να περάσω ένα configuration file το οποίο υποτίθεται ενεργοποιεί σωστά την τηλεφωνία για το account μου. Επίσης μου είπε ότι αν έχω τηλέφωνο ασύρματο Panasonic (δυστυχώς έχω) πιθανά να μην μπορεί να κάνει register στο δίκτυο γιατί έχει κάποιο known issue. Εν πάσει περιπτώσει, πρόσθεσε ότι αν δεν έχω τηλεφωνία ούτε μετά το configuration update να δοκιμάσω άλλη τηλ. συσκευή.

Το πέρασα το file, έκανα login με το δικό μου account info και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Βάζω εναλλακτικά σε FON1 και FON2 ένα ενσύρματο της Ιntracom και πάλι τίποτα! Συνεχίζει να πετάει DNS error και τα ίδια μηνύματα λάθους στο overview και στο telephony event log.

Aν μπορεί κάποιος ειδικός να διαφωτίσει...εγώ πάντως σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Φίλε aeonas και εγώ ασύρματο panasonic έχω (μάλιστα σε κάποια φάση είχα 2 panasonic πάνω στο fritz) και σε αντίστοιχη κατάσταση (δεν είχα τηλέφωνο για περίπου 10-12 ώρες) μου είχαν πεί κάτι για πρόβλημα συμβατότητας που μπορεί να υπάρχει και βέβαια μετά τους πήρε και τους σήκωσε :rofl::twisted:. Κράξτους λίγο γιατί σε όλο τον κόσμο τα ίδια λένε προσπαθώντας -αρχικά- να αποποιηθούν της ευθύνης! Μόνο αν ζορίσεις την κατάσταση το παίρνουν απόφαση να κάνουν κάτι...
Όσο για το ασύρματο, εγώ το έχω βάλει στην άλλη άκρη του δωματίου (περίπου 3 μέτρα πιο μακριά από το fritz και δεν αντιμετωπίζψ κανένα πρόβλημα:cool:

farcry
10-01-08, 02:27
Μυστήρια πράγματα...μου έδωσε ο τεχνικός να περάσω ένα configuration file το οποίο υποτίθεται ενεργοποιεί σωστά την τηλεφωνία για το account μου. Επίσης μου είπε ότι αν έχω τηλέφωνο ασύρματο Panasonic (δυστυχώς έχω) πιθανά να μην μπορεί να κάνει register στο δίκτυο γιατί έχει κάποιο known issue. Εν πάσει περιπτώσει, πρόσθεσε ότι αν δεν έχω τηλεφωνία ούτε μετά το configuration update να δοκιμάσω άλλη τηλ. συσκευή.

Το πέρασα το file, έκανα login με το δικό μου account info και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Βάζω εναλλακτικά σε FON1 και FON2 ένα ενσύρματο της Ιntracom και πάλι τίποτα! Συνεχίζει να πετάει DNS error και τα ίδια μηνύματα λάθους στο overview και στο telephony event log.

Aν μπορεί κάποιος ειδικός να διαφωτίσει...εγώ πάντως σηκώνω τα χέρια ψηλά..

κανε ενα rtfs και περασε εκ νεου το αρχειο και δες αν το προβλημα συνεχιζει.


Επίσης μου είπε ότι αν έχω τηλέφωνο ασύρματο Panasonic (δυστυχώς έχω) πιθανά να μην μπορεί να κάνει register στο δίκτυο γιατί έχει κάποιο known issue.

Εδω το μονο που θα πω ειναι :rofl:

η φαντασια μερικες φορες οργιαζει

aeonas
10-01-08, 10:33
κανε ενα rtfs και περασε εκ νεου το αρχειο και δες αν το προβλημα συνεχιζει.

Το έκανα και με reset στα factory settings, αλλά δυστυχώς συνεχίζει. Θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο το απόγευμα μπας και βγει καμιά άκρη.

antonisperr
10-01-08, 11:12
Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να παίζεται με τα panasonic ασύρματα τηλέφωνα, αλλά κάπου φαίνεται ότι μπορεί να υπάρχει αλήθεια. Σας λέω λοιπόν την εμπειρία μου. Φίλος μου ήταν στην φορτνετ και έφυγε απ κει ερχόμενος στην hol για 2 λόγους.
Ο πρώτος λόγος ήταν οικονομικού περιεχομένου
και ο Δεύτερος λόγος ήταν ότι ένα ασύρματο panasonic που είχε δούλευε περίεργα, ειδικότερα με το θέμα της αναγνώρισης κλήσης. Η Φορτνετ με την αιτιολογία της ασυμβατότητας του panasonic του έστειλε ένα 2ο τηλέφωνο (άλλη μάρκα) που δούλευε κανονικά.

Εν τέλει ο φίλος έφυγε απ΄οτην Forthnet και ενεργοποιήθηκε στην HOL.
Για τρείς ημέρες τα τηλέφωνα του έδειχναν μονίμως κατειλλημένα. Μέχρι που κοιτάζοντας τις καλωδιώσεις αποσύνδεσαμε το panasonic και ώ του θαύματος όλα άρχισαν να δουλεύουν ρολόγι.

Προσέξτε, άρχισαν να δουλεύουν όλα μέσα σε 5 λεπτά. Πολύ λίγος χρόνος δηλαδή για να σκεφτούμε το τυχαίο.
Από την ενημέρωση της Forthnet αλλά και από την σύνδεση DP της HOL κάτι άρχισα να ψιλιάζομαι για τα ασύρματα panasonic.

aeonas
10-01-08, 11:32
Πάντως δοκίμασα, όπως γράφω παραπάνω, και με ενσύρματη τηλεφωνική συσκευή της Intracom σε FON1 / FON2 αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Θα δοκιμάσω και με τρίτη να σιγουρευτώ πριν τους ξαναπάρω.

aa144
10-01-08, 12:14
Παιδιά είμαι με panasonic ασύρματο, το έχω ξαναγράψει εδώ, γιατί το λένε τακτικά αυτό με τα panasonic εδώ και καιρό, μαζί με άλλα ωραία που έχουνε σκεφτεί.

Κανένα πρόβλημα ποτέ, δεν το έχω βέβαια κολημένο πάνω στον ΦΡΙΤΣ, είναι λίγο πιο πέρα, αλλά όσο αφορά την αναγνώριση κλήσης, και το χρόνο ενεργοποίησης της τηλεφωνίας στη Hol, να σας πω τι γνωρίζω.

Όταν ενεργοποιηθείς στη Hol, η τηλεφωνία δεν λειτουργεί αμέσως, κάνει μερικές μέρες να το φτιάξουν αυτό, και όχι όλο μαζί, στην αρχή μπορεί να έχεις μόνο εισερχόμενες και να μην μπορεί να πάρεις εσύ, και κάποια στιγμή λειτουργεί σωστά σε όλα. Πάντως όχι αμέσως, πρώτα έχεις internet και μετά, σταδικά, λειτουργεί η τηλεφωνία, και μπορεί να πρέπει να τους πάρεις και τηλέφωνο πρώτα.

Για την αναγνώριση κλήσης, αυτό που χαλάει την αναγνώριση στην τηλεφωνία της Hol, είναι η πατέντα που προτείνουν στο βιβλίο οδηγιών, που ρίχνει το σήμα μιας εξόδου του ρούτερ πάνω στο σήμα dsl της γραμμής για να λειτουργούν και οι άλλες πρίζες του σπιτιού. Όμως, όσα τηλέφωνα συνδεθούν έτσι, δεν θα έχουν αναγνώριση κλήσης.

Πάντως και προσωπικά, όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο στην ΤΥ για να μου φτιάξουν την τηλεφωνία (από καρτοτηλέφωνο παρακαλώ, μια ώρα αναμονή και 15 λεπτά συνομιλία με διάφορους εκεί μέχρι να το φτιάξουν), αν τους είχα πει ότι έχω panasonic, κάποιος εκεί μέσα μπορεί να έλεγε ότι φταίει αυτό. Μετά βέβαια κάποιος άλλος, που ήξερε περισσότερα μπορεί να το έφτιαχνε, εγώ θα πήγαινα σπίτι, θα έβγαζα το panasonic και μετά που θα λειτουργούσε, όντως μπορεί να πίστευα ότι έφταιγε αυτό.

Τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με το γνωστό πρόβλημα της Forthnet με την αναγνώριση κλήσης σε κάποιους τύπους τηλεφώνων, το οποίο είναι απόλυτα υπαρκτό.

georgep138
10-01-08, 12:31
Μυστήρια πράγματα...μου έδωσε ο τεχνικός να περάσω ένα configuration file το οποίο υποτίθεται ενεργοποιεί σωστά την τηλεφωνία για το account μου. Επίσης μου είπε ότι αν έχω τηλέφωνο ασύρματο Panasonic (δυστυχώς έχω) πιθανά να μην μπορεί να κάνει register στο δίκτυο γιατί έχει κάποιο known issue. Εν πάσει περιπτώσει, πρόσθεσε ότι αν δεν έχω τηλεφωνία ούτε μετά το configuration update να δοκιμάσω άλλη τηλ. συσκευή.

Το πέρασα το file, έκανα login με το δικό μου account info και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Βάζω εναλλακτικά σε FON1 και FON2 ένα ενσύρματο της Ιntracom και πάλι τίποτα! Συνεχίζει να πετάει DNS error και τα ίδια μηνύματα λάθους στο overview και στο telephony event log.

Aν μπορεί κάποιος ειδικός να διαφωτίσει...εγώ πάντως σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Σε ποιό router πέρασες το configuration file ?

aeonas
10-01-08, 12:41
Στο 7140..το παλιό το Fritz to έχω επιστρέψει.

and64
10-01-08, 12:50
Βλέπω στο προφίλ σου ότι είσαι Αθήνα, δεν πας μια βόλτα απο τα γραφεία;

Εγώ μόνο έτσι κατάφερα να κάνω δουλειά με την hol. Με τηλέφωνο πολύ πιο δύσκολα θα βρείς άκρη:down:

aeonas
10-01-08, 13:22
Καλά τα λες, μόνο που δουλεύω ώρες γραφείου... αργά το απόγευμα/βράδυ ή Σάββατο πρωί είναι κανείς τους εκεί; Σε αφήνουν να δεις τεχνική υποστήριξη τότε;

and64
10-01-08, 13:34
Καλά τα λες, μόνο που δουλεύω ώρες γραφείου... αργά το απόγευμα/βράδυ ή Σάββατο πρωί είναι κανείς τους εκεί;

Για απόγευματα μπορεί (εγώ όσες φορές είχα πάει ήταν μεταξύ 12 - 3 το μεσημέρι), αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. (Άλλωστε είναι τόσοι οι συνδρομητές που πάνε πλέον στα γραφεία που δεν θα εκπλαγώ αν έχουν προσθέσει και άλλη βάρδια...) αλλά για Σάββατο δεν νομίζω.

Μπορείς βέβαια να καλέσεις την ΤΥ γύρω στις 3 τα ξημερώματα (θα το σηκώσουν τότε να είσαι σίγουρος:rofl:) και να μάθεις τις ώρες!

Ζητάς τεχνικό και περιμένεις να έρθει ή να μιλήσεις με κάποιον που είναι ήδη κάτω. Το πότε βέβαια θα έρθει η σειρά σου είναι καθαρά θέμα τύχης: έχω μιλήσει με τεχνικό μετά από 5' και μετά από 75'!!:rofl:

Αν έχει έρθει πχ κάποιος από εταιρία με δικηγόρους κλπ τότε μάλλον θα σε φάει η αναμονή, τουλάχιστον όμως έχεις κάτι να ασχολείσαι: παρακολουθείς γιατί φωνάζουν οι υπόλοιποι και μετά μπορείς να συμπεράνεις αν έχεις ταλαιπωρηθεί λίγο ή πολύ

dikal
10-01-08, 14:14
ο Δεύτερος λόγος ήταν ότι ένα ασύρματο panasonic που είχε δούλευε περίεργα, ειδικότερα με το θέμα της αναγνώρισης κλήσης. Η Φορτνετ με την αιτιολογία της ασυμβατότητας του panasonic του έστειλε ένα 2ο τηλέφωνο (άλλη μάρκα) που δούλευε κανονικά.

Ο δικός μου γείτονας που είναι στη 4net δεν έχει αναγώριση κλήσης με ασύρματο Siemens ! Του είπαν ότι δεν έχουν ακόμη ΣΥΜΒΑΣΗ:rofl: με τη Siemens και ότι με Panasonic θα λειτουργεί κανονικά!

Εγώ προσωπικά έχω 2 ασύρματα πάνω στο Fritz (Panasonic & Siemens), σε απόσταση 30 cm και τα δύο, και λειτουργούν άψογα!:p

Για το θέμα της ενεργοποίησης της τηλεφωνίας, σε μένα δούλεψε άμεσα (εντός λίγων ωρών) κατά τη μετάβαση στη HOL. Βέβαια αυτό έγινε το Σεπτέμβριο, και τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε ...:whistle:

rivol
10-01-08, 14:23
Και εγώ έχω δυο ασύρματα Panasonic (ένα KX-A144 και ένα KX-TGA110EX) επάνω στο Fritz και σε κοντινή απόσταση και δουλεύουν κανονικά όπως επίσης και η αναγνώριση κλήσεων.

nm96027
10-01-08, 16:39
Tο γεγονος οτι δεν κανει register η τηλεφωνία ασφαλως και δεν εχει καμμια σχέση με την μαρκα των τηλεφωνων. O sdikr εχει δικιο.
Mπορει οντως τα panasinic να εχουν θεματα με αναγνωρίση κλησης ή αλλα bugs (όπως αυτο του κατειλημένου) αλλα....ΕΛΕΟΣ.....

Ειναι σαφες πως δεν υπαρχει καποιο περιπλοκο τεχνικο προβλημα:
Δεν εχει ακομα ενεργοποιηθει η τηλεφωνια....:down:

Και αν ο φιλος aeonas δεν εμπαινε στο φορουμ ωστε να εχει εστω ενα 213 στο σπιτι, τοτε θα εκλεινε μια εβδομαδα χωρις τηλεφωνια....

Η πλακα ειναι οτι τους λες οτι απενεργοποιησα το δευτερο καναλι, παθαίνουν κριση πανικου και σε μαλώνουν ενω η απλη απαντηση ειναι:

"Και ποιος θα πληρωνε το κινητο μου οταν θα περιμενα μια ωρα στην αναμονη για να το σηκωσετε;;;"

zouR1
10-01-08, 18:10
aeonas welcome to the club.
Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ πρόβλημα με εσένα. Οτι συσκευή και να βάλω, ότι Fritz και να βάλω μου βγάζει τα ίδια μηνύματα. Οταν καλώ τα νούμερά μου από κινητό βουήζει.
Η επιστημονική ομάδα ΑΜΑΝ-TeleHOL έχει δώσει βλάβη και το "κοιτάζει" το θέμα από 8/12/07. Δηλαδή εδώ και ένα μήνα :respekt:
Μήπως είσαι ANNEX-B ?

nm96027
10-01-08, 18:15
aeonas welcome to the club.
Εχω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ πρόβλημα με εσένα. Οτι συσκευή και να βάλω, ότι Fritz και να βάλω μου βγάζει τα ίδια μηνύματα. Οταν καλώ τα νούμερά μου από κινητό βουήζει.
Η επιστημονική ομάδα ΑΜΑΝ-TeleHOL έχει δώσει βλάβη και το "κοιτάζει" το θέμα από 8/12/07. Δηλαδή εδώ και ένα μήνα :respekt:
Μήπως είσαι ANNEX-B ?

:down::down::down:
Δειχνει τα fons ως registered?:hmm:

Eχεις εναλλακτικη λυση για την τηλεφωνια; πχ μια δευτερη γραμμη; Αν οχι ζήτα απο την hol μια καρτο-σταθερο vodafone και πες τους να σου κανουν εκει την φορητότητα του αριθμου σου μεχρι να φτιάξουν την βλάβη.

aeonas
10-01-08, 18:37
ANNEX A έχω και στο Overview βγάζει:

Ιnternet number LINE1 No Internet connection
Ιnternet number LINE2 No Internet connection

Εμένα μια φορά δεν τα δείχνει καθόλου ως registered.

Να ναι καλά ο nm96027 που μου έδειξε πως να βάζω τουλάχιστον προσωρινά το παλιό μου evoice στο 7140.

grsaint13
10-01-08, 19:15
ANNEX A έχω και στο Overview βγάζει:

Ιnternet number LINE1 No Internet connection
Ιnternet number LINE2 No Internet connection

Εμένα μια φορά δεν τα δείχνει καθόλου ως registered.

Να ναι καλά ο nm96027 που μου έδειξε πως να βάζω τουλάχιστον προσωρινά το παλιό μου evoice στο 7140.

Πάντως,το γεγονός ότι δεν τα δείχνει "registered" δεν είναι θετικό.Άλλο ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η φορητότητα και άλλο το ότι δε συγχρονίζει καν...:hmm:

aeonas
10-01-08, 19:44
Θαύμα, θαύμα! Επέστρεψα σπίτι και είχα τηλεφωνία με το Panasonic...15200 ταχύτητα, Registered και καμπάνα ήχος!

Πάω να ανάψω τώρα καμμιά λαμπάδα στην εκκλησία.... :D

coolaris2002
10-01-08, 19:48
Βασικά εγώ κάθε φορά που μου το κάνει αυτό κάνω επαναφορά των ρυθμίσεων που μου έχουν στείλει σε ένα αρχειάκι απ'τη HOL και no problem.

zouR1
10-01-08, 21:56
:down::down::down:
Δειχνει τα fons ως registered?:hmm:

Eχεις εναλλακτικη λυση για την τηλεφωνια; πχ μια δευτερη γραμμη; Αν οχι ζήτα απο την hol μια καρτο-σταθερο vodafone και πες τους να σου κανουν εκει την φορητότητα του αριθμου σου μεχρι να φτιάξουν την βλάβη.

Οχι. Μου λέει ακριβώς τα ίδια όπως και του aeonas.

Ιnternet number LINE1 No Internet connection
Ιnternet number LINE2 No Internet connection

Εχω βάλει το default configuration 2-3 fores. Εχω μιλήσει αρκετές φορές με το support, τίποτα. Το έχουν δώσει σαν βλάβη. Λες να μου δώσουν τηλέφωνο ? Θα είναι φανταστικό αλλά δεν νομίζω να το κάνουν... :down:

lyk
11-01-08, 01:57
Θαύμα, θαύμα! Επέστρεψα σπίτι και είχα τηλεφωνία με το Panasonic...15200 ταχύτητα, Registered και καμπάνα ήχος!

Πάω να ανάψω τώρα καμμιά λαμπάδα στην εκκλησία.... :D

Πήγαινε λίγο στα tools της HOL, myholaccount, τα θέματα μου, OΛΑ τα θέματα μου, και δες τι έχουν γράψει... :hmm:

aeonas
11-01-08, 14:23
Δεν έχουν γράψει τίποτα. Tο ticket που είχα ανοίξει είναι ήδη 2 ημερών ως ΝΕΟ. Aπλά τους έκανα add και ένα comment να το κλείσουν επειδή το πρόβλημα λύθηκε για ότ(αν) το δουν...

Τελικά στην περίπτωσή μου οι 4 εργάσιμες μπορεί απλά να ήταν όντως ο χρόνος που μεσολαβεί μετά την ενεργοποίηση για να δουλέψει και η τηλεφωνία. Για κάποιο λόγο στην περίπτωση του zouR υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έχουν ρυθμίσει σωστά από την δική τους την πλευρά.

nm96027
11-01-08, 14:47
Θαύμα, θαύμα! Επέστρεψα σπίτι και είχα τηλεφωνία με το Panasonic...15200 ταχύτητα, Registered και καμπάνα ήχος!

Πάω να ανάψω τώρα καμμιά λαμπάδα στην εκκλησία.... :D

Μπραβο aeonas! Ευτυχως δεν ταλαιπωρήθηκες ΠΟΛΥ.

Αυτο το delay στην πληρη ενεργοποιηση δείχνει ξεκαθαρα το μπουκωμα της εταιρείας σε επιπεδο ελλειψης ανθρώπινου δυναμικου....

Και ειναι κατι που αναίτια προσθετει κινηση στο call center της hol: η ελλειψη συντονισμου και ενημερωσης (κανεις δεν σου ειπε περιμενε αλλες 3 μερες και θα φτιαξει και ετσι σε αναγκαζουν να παίρνεις και να ξαναπαίρνεις) οδηγεί τους πελατες σε επαναλαμβανομενες κλησεις που σηκώνουν τον μεσο ορο αναμονης....:(

tolisp
11-01-08, 15:06
Παιδιά είμαι με panasonic ασύρματο, το έχω ξαναγράψει εδώ, γιατί το λένε τακτικά αυτό με τα panasonic εδώ και καιρό, μαζί με άλλα ωραία που έχουνε σκεφτεί.

Κανένα πρόβλημα ποτέ, δεν το έχω βέβαια κολημένο πάνω στον ΦΡΙΤΣ, είναι λίγο πιο πέρα, αλλά όσο αφορά την αναγνώριση κλήσης, και το χρόνο ενεργοποίησης της τηλεφωνίας στη Hol, να σας πω τι γνωρίζω.

Όταν ενεργοποιηθείς στη Hol, η τηλεφωνία δεν λειτουργεί αμέσως, κάνει μερικές μέρες να το φτιάξουν αυτό, και όχι όλο μαζί, στην αρχή μπορεί να έχεις μόνο εισερχόμενες και να μην μπορεί να πάρεις εσύ, και κάποια στιγμή λειτουργεί σωστά σε όλα. Πάντως όχι αμέσως, πρώτα έχεις internet και μετά, σταδικά, λειτουργεί η τηλεφωνία, και μπορεί να πρέπει να τους πάρεις και τηλέφωνο πρώτα.

Για την αναγνώριση κλήσης, αυτό που χαλάει την αναγνώριση στην τηλεφωνία της Hol, είναι η πατέντα που προτείνουν στο βιβλίο οδηγιών, που ρίχνει το σήμα μιας εξόδου του ρούτερ πάνω στο σήμα dsl της γραμμής για να λειτουργούν και οι άλλες πρίζες του σπιτιού. Όμως, όσα τηλέφωνα συνδεθούν έτσι, δεν θα έχουν αναγνώριση κλήσης.

Πάντως και προσωπικά, όταν τους έπαιρνα τηλέφωνο στην ΤΥ για να μου φτιάξουν την τηλεφωνία (από καρτοτηλέφωνο παρακαλώ, μια ώρα αναμονή και 15 λεπτά συνομιλία με διάφορους εκεί μέχρι να το φτιάξουν), αν τους είχα πει ότι έχω panasonic, κάποιος εκεί μέσα μπορεί να έλεγε ότι φταίει αυτό. Μετά βέβαια κάποιος άλλος, που ήξερε περισσότερα μπορεί να το έφτιαχνε, εγώ θα πήγαινα σπίτι, θα έβγαζα το panasonic και μετά που θα λειτουργούσε, όντως μπορεί να πίστευα ότι έφταιγε αυτό.

Τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με το γνωστό πρόβλημα της Forthnet με την αναγνώριση κλήσης σε κάποιους τύπους τηλεφώνων, το οποίο είναι απόλυτα υπαρκτό.


...και το πιο γελειο ειναι οταν σου λενε οτι το Panasonic ασυρματο φταιει και για την πτωση ταχυτητας σε single play.:rofl:
Τι διαολο χαρτακια τους κολλανε εκει στην ΤΥ με συμβουλες δια πασαν νοσον και πασαν...
Οταν τους ειπα οτι δεν ειχα ποτε Panasonic, με καθε φυσικοτητα μου ειπε το αλλο κλασικο "ε αποσυνδεστε οποιο ασυρματο εχετε" (ναι ρε μεγαλε μηπως να κατεβασω και τον πολυελαιο?) :twisted:

CORDOBAN
11-01-08, 15:21
Μπραβο aeonas! Ευτυχως δεν ταλαιπωρήθηκες ΠΟΛΥ.

Αυτο το delay στην πληρη ενεργοποιηση δείχνει ξεκαθαρα το μπουκωμα της εταιρείας σε επιπεδο ελλειψης ανθρώπινου δυναμικου....

Και ειναι κατι που αναίτια προσθετει κινηση στο call center της hol: η ελλειψη συντονισμου και ενημερωσης (κανεις δεν σου ειπε περιμενε αλλες 3 μερες και θα φτιαξει και ετσι σε αναγκαζουν να παίρνεις και να ξαναπαίρνεις) οδηγεί τους πελατες σε επαναλαμβανομενες κλησεις που σηκώνουν τον μεσο ορο αναμονης....:(

Mάλλον σε κρίση σε οδηγούν...Εγώ προχτές έφαγα βραδυνό αφού το έφτιαξα πρώτα και μετά έπιασα γραμμή(κυριολεκτώ)!!! Μάλλον πρέπει να ανοιχτεί κάποιο θέμα στο φορουμ με κάποια καταγγέλία ίσως πρός αυτους με την μορφή παραπόνου??:down:

Sarisn2000
11-01-08, 16:30
Υπάρχει και το 80040013844 χωρίς χρέωση, εγώ εκεί παίρνω πάντα πλέον, σιγά μην πληρώνω τα κέρατά μου και στον ΟΤΕ για τις μαμακίες της HOL.


EDIT: Sorry δεν είδα ότι είχε φτάσει στις 3 σελίδες το thread... αναφερόμουν στις απαντήσεις της 1ης σελίδας σχετικά με τα τηλέφωνα για την ΤΥ της HOL.

CORDOBAN
11-01-08, 16:33
[QUOTE=Sarisn2000;1707071]Υπάρχει και το 80040013844 χωρίς χρέωση, εγώ εκεί παίρνω πάνατα πλέον, σιγά μην πληρώνω τα κέρατά μου και στον ΟΤΕ για τις μαμακίες της HOL.


EDIT: Sorry δεν είδα ότι είχε φτάσει στις 3 σελίδες το thread... αναφερόμουν στις απαντήσεις της 1ης σελίδας σχετικά με τα τηλέφωνα για την ΤΥ της HOL.[/QU
Από κινητά πληρώνεις κανονικότατα.

Sarisn2000
11-01-08, 16:44
Από κινητό εννοείται, εγώ γενικά το είπα και εννοούσα από το σταθερό :)

mojooh
23-01-08, 14:04
μπορει να ειμαι λιγο of topic ...
εχω 2play το οποιο ηταν για καινουργια συνδεση και θελω να ρωτησω το εξης

οταν χρησιμοποιω το τηλεφωνο τρωει bandwith απο το ιντερνετ (adsl) ή οχι???
και οι δυο γραμμες μου ειναι 213 ....

ευχαριστώ

CORDOBAN
23-01-08, 14:31
μπορει να ειμαι λιγο of topic ...
εχω 2play το οποιο ηταν για καινουργια συνδεση και θελω να ρωτησω το εξης

οταν χρησιμοποιω το τηλεφωνο τρωει bandwith απο το ιντερνετ (adsl) ή οχι???
και οι δυο γραμμες μου ειναι 213 ....

ευχαριστώ
Τρώνε εφόσον είναι voip (τηλεφωνία μέσω internet) ;)

mojooh
23-01-08, 14:40
SIP ειναι το προτόκολο που χρησιμοποιει το VOIP ?

Ποιο ειναι το νοημα του led FIXED LINE πανω στο Fritz! (δεν αναβει παντως νομιζω) ?

ειναι πραγματι και τα δυο νουμερα VOIP ? ποσο bandwith χρησιμοποιει η μια γραμμη οταν ειναι μιλαμε?

- Για το topic ... Ειχα και εγω το ιδιο μηνυμα για DNS για την τηλεφωνια το βραδυ αλλα το εβγαλε μονο μερικες φορες. Τωρα φαινεται οκ.

aa144
23-01-08, 15:02
Ο ΦΡΙΤΣ λειτουργεί και διαχειρίζεται και PSTN τηλεφωνία, γι αυτό υπάρχει το Fixed Line και οι αντίστοιχες επιλογές στο μενού του, ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να δώσει ο πάροχος PSTN.

@ ADSLgr.com All rights reserved.