PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρέπει να κλείνουμε τα UPS



pascalistas
09-01-08, 21:42
Έχω ένα ups turbox.Το βράδυ να το κλείνω??

Quadcore
09-01-08, 21:45
Έχω ένα ups turbox.Το βράδυ να το κλείνω??

Δεν χρειάζεται.

andreasp
10-01-08, 11:06
Φυσικα και οχι!
Το UPS δεν κλείνει ΠΟΤΕ!
Πρέπει να είναι συνέχεια στο ρεύμα, για να συντηρεί την μπαταρία του.

pascalistas
14-01-08, 21:43
Κατα τη γνώμη σας τα ups πρέπει να κλέινουν το βράδυ??

Re-Ti-Re
14-01-08, 21:55
Τα UPS δεν πρέπει να κλίνει ποτέ.

NiKapa
14-01-08, 22:09
Να μην βγαινει απο την πριζα ποτε... και με κλειστο τον διακοπτη του συνεχιζει να παιρνει ρευμα και να φορτιζει τις μπαταριες του..

Hwoarang
14-01-08, 22:11
Καλά excuse me τώρα . Τι λέτε? Αν το κλείνετε γιατι το πήρατε? Μην ξεχνάτε ακόμα και το Pc σας να είναι σβηστό εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένο στην πρίζα. Άρα υπάρχει κίνδυνος για το οτιδήποτε. Να μην το κλείνετε ΠΟΤΕ!

NiKapa
14-01-08, 22:16
Οπα...πας για υπνο κλεινεις το πισι και στο τελος κλεινεις και τον διακοπτη του Ups..το οποιο εξακολουθει και παιρνει ρευμα κανονικα και φορτιζει...
Τι κινδυνος κτλ κτλ...?

Hwoarang
14-01-08, 22:18
How do you know ότι το ups φορτίζει με κλειστό τον διακόπτη? Δεν το χω ξανακούσει

NiKapa
14-01-08, 22:19
Just read it...the manual..;):p ..και με κλειστο τον διακοπτη παιρνει ρευμα κανονικα αφου παραμενει στην πριζα..
Επισης για ποιον λογο να εχεις τις συσκευες σου (ρουτερ κτλ..) ανοικτες ολο το βραδυ..?

Hwoarang
14-01-08, 22:23
Για να μην θέλω 10' το πρωί να εκκινήσω όλα τα συστήματα :p

NiKapa
14-01-08, 22:28
...μα δεν χρειαζεται..απλα ξανα-ανοιγεις τον διακοπτη ..μπαινει η οθονη σε standby , συγχρονιζει το ρουτερ..ready to go..:p

apagal
14-01-08, 22:29
Και επιπλέον μόνο τα UPS της MGE φορτίζουν ακόμα και αν είναι κλειστά.Τα TURBO-X δεν το κάνουν.Και εγώ έχω το TURBO-X 1500VA.Φίλε μου άστο ανοιχτό!

dantouan
14-01-08, 22:30
Τα UPS δεν πρέπει να κλίνει ποτέ.

Συμφωνω απολυτα :cool:

Re-Ti-Re
14-01-08, 22:34
Και επιπλέον μόνο τα UPS της MGE φορτίζουν ακόμα και αν είναι κλειστά.Τα TURBO-X δεν το κάνουν.Και εγώ έχω το TURBO-X 1500VA.Φίλε μου άστο ανοιχτό!

Κλειστά φορτίζουν και τα Mustek.

NiKapa
14-01-08, 22:35
Και επιπλέον μόνο τα UPS της MGE φορτίζουν ακόμα και αν είναι κλειστά.Τα TURBO-X δεν το κάνουν.Και εγώ έχω το TURBO-X 1500VA.Φίλε μου άστο ανοιχτό!

Εμμ ναι..εξαρταται κι απο το Ups..Mge εχω εξ'αρχης..

euri
14-01-08, 22:35
Τα UPS είναι συσκευές οι οποίες είναι φτιαγμένες να λειτουργούν συνέχεια. Τώρα αν κάποιος θέλει να το κλείνει (και με την προϋπόθεση ότι μπορεί να φορτίσει όντας απενεργοποιημένο), είναι ελεύθερος να το κάνει και δεν ενοχλεί κανέναν.

dimitrak
14-01-08, 23:04
Οντως τα MGE φορτίζουν και με κλειστό τον διακόπτη τους, ΟΜΩΣ,
δεν είναι καλό για τα UPS (ειδικά αν είναι τύπου online) να τα κλείνουμε, όπως επίσης δεν είναι καλό να είναι στο ρεύμα χωρίς να έχουν πηγή κατανάλωσης συνδεδεμένη επάνω τους. Επηρεάζεται η μπαταρία τους.

gallahant
14-01-08, 23:30
Yπάρχει κόσμος που κλείνει το ρούτερ του;:blink:

zeibekis
14-01-08, 23:42
Για όποιους έχουν σχεδόν σταθερό ύπνο (εδώ γελάμε) πολύ βολικός είναι ένας χρονοδιακόπτης.

Έγω έχω αφήσει τους υπολογιστές πάνω στο ups και ολα τα άλλα (ασύρματο, router, fax, λαμπατερ, εκτυπωτες, τηλεοραση , dvd , ηχεία) πάνω σε χρονοδιακόπτη. Το βράδυ κλείνουν και το πρωί ανοίγουν αυτόματα. Αν θέλω να μείνουν ανοιχτα απλώς πατάω ένα κουμπάκι.


ΤΟ UPS το αφήνω ανοιχτό

pzogr
15-01-08, 01:52
Ξέρει κανείς με βεβαιότητα κατά πόσο επηρεάζεται το UPS από τη συνεχή τροφοδοσία του ή τη διακοπή της; Είναι τόσο σημαντικό ώστε να αξίζει τον κόπο να το λάβει κανείς υπόψη; Η κατανάλωση όταν δεν τροφοδοτεί συσκευές αλλά είναι στην πρίζα και ανοικτό περίπου ποιά είναι;

ftso
15-01-08, 07:40
Μην αγχώνεσαι....για τα $€€€$.Φαντάσου οτι ένα κανονικό PC το οποίο κάνει κανονική(μή κανονική εννοώ να παίζει όλη μέρα games κτλ) λειτουργία αν μένει μέρα-νύχτα ανοιχτό και λαμβάνοντας υπόψιν τις αυξήσεις της ΔΕΗ καταναλώνει περίπου 150 με 200 €υρώ τον χρόνο.Το UPS αντε να καταναλώνει και 50 το χρόνο...

rdaniel
15-01-08, 08:48
...μα δεν χρειαζεται..απλα ξανα-ανοιγεις τον διακοπτη ..μπαινει η οθονη σε standby , συγχρονιζει το ρουτερ..ready to go..:p

Εξαιρετική ιδέα ... Φρόντισε μόνο να ΜΗΝ είσαι μπορστά, καθώς ΑΝ το UPS δεν είναι φορτισμένο και ανοίξεις ΑΜΕΣΩΣ τις συσκευές σου όλες κινδυνεύεις να ακούσεις ένα ωραιότατο ΜΠΑΜ που θα είναι όλο δικό σου :whistle:

Το έχω δει να συμβαίνει, για αυτό ΠΑΝΤΑ να αφήνεις κανένα λεπτό το UPS ανοιχτό, με τις συσκευές που αυτό τροφοδοτεί κλειστές, προτού να τις ανάψεις διαδοχικά με λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση από τη μία στην άλλη.

Αν και, προσωπικά, δεν θα έκλεινα ΠΟΤΕ το UPS, παρά μόνο μία στο τόσο (π.χ. τρίιμηνο) θα φρόντιζα να το αποσυνδέσω από το δίκτυο της ΔΕΗ και να αποφορτίσω την μπαταρία του, και μετά να την φορτίσω πάλι πλήρως και κατόπιν να το χρησιμοποιήσω πάλι για να τροφοδοτήσω συσκευές.

Nyo R*
15-01-08, 16:40
Εξαιρετική ιδέα ... Φρόντισε μόνο να ΜΗΝ είσαι μπορστά, καθώς ΑΝ το UPS δεν είναι φορτισμένο και ανοίξεις ΑΜΕΣΩΣ τις συσκευές σου όλες κινδυνεύεις να ακούσεις ένα ωραιότατο ΜΠΑΜ που θα είναι όλο δικό σου :whistle:

Το έχω δει να συμβαίνει, για αυτό ΠΑΝΤΑ να αφήνεις κανένα λεπτό το UPS ανοιχτό, με τις συσκευές που αυτό τροφοδοτεί κλειστές, προτού να τις ανάψεις διαδοχικά με λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση από τη μία στην άλλη.

Αν και, προσωπικά, δεν θα έκλεινα ΠΟΤΕ το UPS, παρά μόνο μία στο τόσο (π.χ. τρίιμηνο) θα φρόντιζα να το αποσυνδέσω από το δίκτυο της ΔΕΗ και να αποφορτίσω την μπαταρία του, και μετά να την φορτίσω πάλι πλήρως και κατόπιν να το χρησιμοποιήσω πάλι για να τροφοδοτήσω συσκευές.


+1 :oneup: Τα UPS είναι φτιαγμένα για αδιάλλειπτη χρήση. ΟΧΙ για κλέισιμο ;)

NiKapa
15-01-08, 22:21
Εξαιρετική ιδέα ... Φρόντισε μόνο να ΜΗΝ είσαι μπορστά, καθώς ΑΝ το UPS δεν είναι φορτισμένο και ανοίξεις ΑΜΕΣΩΣ τις συσκευές σου όλες κινδυνεύεις να ακούσεις ένα ωραιότατο ΜΠΑΜ που θα είναι όλο δικό σου :whistle:

Το έχω δει να συμβαίνει, για αυτό ΠΑΝΤΑ να αφήνεις κανένα λεπτό το UPS ανοιχτό, με τις συσκευές που αυτό τροφοδοτεί κλειστές, προτού να τις ανάψεις διαδοχικά με λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση από τη μία στην άλλη.

Αν και, προσωπικά, δεν θα έκλεινα ΠΟΤΕ το UPS, παρά μόνο μία στο τόσο (π.χ. τρίιμηνο) θα φρόντιζα να το αποσυνδέσω από το δίκτυο της ΔΕΗ και να αποφορτίσω την μπαταρία του, και μετά να την φορτίσω πάλι πλήρως και κατόπιν να το χρησιμοποιήσω πάλι για να τροφοδοτήσω συσκευές.

Το Ups ειναι παντα φορτισμενο..ειτε με κλειστο ειτε με ανοικτο διακοπτη...παντως ευχαριστω για την παρατηρηση ...θα το εχω υπ'οψιν μου..;)

pzogr
18-01-08, 14:59
Εξαιρετική ιδέα ... Φρόντισε μόνο να ΜΗΝ είσαι μπορστά, καθώς ΑΝ το UPS δεν είναι φορτισμένο και ανοίξεις ΑΜΕΣΩΣ τις συσκευές σου όλες κινδυνεύεις να ακούσεις ένα ωραιότατο ΜΠΑΜ που θα είναι όλο δικό σου :whistle:

Το έχω δει να συμβαίνει, για αυτό ΠΑΝΤΑ να αφήνεις κανένα λεπτό το UPS ανοιχτό, με τις συσκευές που αυτό τροφοδοτεί κλειστές, προτού να τις ανάψεις διαδοχικά με λίγα δευτερόλεπτα καθυστέρηση από τη μία στην άλλη.

Αν και, προσωπικά, δεν θα έκλεινα ΠΟΤΕ το UPS, παρά μόνο μία στο τόσο (π.χ. τρίιμηνο) θα φρόντιζα να το αποσυνδέσω από το δίκτυο της ΔΕΗ και να αποφορτίσω την μπαταρία του, και μετά να την φορτίσω πάλι πλήρως και κατόπιν να το χρησιμοποιήσω πάλι για να τροφοδοτήσω συσκευές.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Υποτίθεται ότι σου δίνει σταθερή τάση και είναι ασφαλές για τις συσκευές... Πάντως εγώ επί χρόνια το έκλεινα και το άνοιγα χωρίς να συμβεί το παραμικρό...

rdaniel
18-01-08, 18:25
Γιατί συμβαίνει αυτό; Υποτίθεται ότι σου δίνει σταθερή τάση και είναι ασφαλές για τις συσκευές... Πάντως εγώ επί χρόνια το έκλεινα και το άνοιγα χωρίς να συμβεί το παραμικρό...

Αν παρατήρησες, είπα "ΑΝ το UPS δεν είναι φορτισμένο και ανοίξεις ΑΜΕΣΩΣ τις συσκευές σου όλες" που δεν είναι ίδιο με αυτό που λες :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.