PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα πιτουρα και οι κοτες



pasas9
10-01-08, 00:52
Τι θελουνε και τα μπλεκουνε;

Ειχα δηλωσει πως επιλεγω voda adsl λογο των υπηρεσιων που λαμβανω σαν πελατης κινητης, 60 με 80 ευρω μηνιαιο παγιο.
Μετα απο 2 μηνες + αναμονη με ταχυτητα στα 768, τελος.
Μαδαμ δεν παρεχεις adsl τι το πουλας, για να σου βγει το ονομα;

Εγω τωρα για επιβραβευση θα κοψω και τις δυο παρεχομενες τhς υπηρεσιες, κινητη και δηθεν adsl internet.
Ρωτησα και για αγωγη και η συμβουλη ηταν να εχει 3 αποδεκτες voda ,hol και οτε.
Γυρω γυρω ολοι στη μεση παντα ο οτε.
Τρεχα γυρευε.

Το προβλημα τωρα ειναι το wind or not to wind για κινητη τηλεφωνια;
Κοσμοτε δεν παλευοτανε, και ουτε αλλαξε κατι.
Ο αραβας αλλαξε τπτ στην tim εκτος απο το ονομα;


Δυστυχως έχοντας δοκιμασει vivodi, forthnet tellas kai τελευταια vodafone, αναγκαζομε προς
το παρον να μην εχω πια αλλη επιλογη στο θεμα adsl.
Και λεω δυστυχως γιατι συχνα προτεινω εγω την επιλογη προσβασεις adsl σε φιλους και οχι μονο.
Το μονοπώλιο πεθανε , ζητω το μονοπώλιο.

koprodogis
10-01-08, 23:10
φιλε μου θεωρω την vodafone την πιο ολοκληρωμενη εταιρια παροχης κινητης τηλεφωνιας αλλα δυστυχως σε φερνει μεχρι τα ακρα(προσωπικα εριξα μαι καταγγελια για καταστημα τους στους ιδιους)
θα σε συμβουλευα να προτιμησεις την τιμια λυση της αλτεκ για ιντερνετ και τηλεφωνια και για κινητο μαλλον γυρνα το σε wind μιας και η κοσμοτε κινηται με ρυθμους χελωνας

pasas9
11-01-08, 00:54
Πηγα σε ενα καταστημα για την ακυρωση.
Εμ δεν ξερω πως γινετε μου λεει η κοπελα.
Αφου δεν ξερετε την διαφημιζετε μαμω το franchise μου;

Πηγα σε επισημο καταστημα και γελασαμε.
Η μανταμ να θελει να μου πουλησει τεχνογνωσια στο θεμα.
Ξερετε κυριε δεν υπαρχουν εγγυημενες ταχυτητες κλπ.
Τι το ηθελε και το πε.., αναγκαστηκε να αποσυρθει στο δωματιο επικοινωνιας για να μιλησει στο κινητο με τους αρμοδιους.

Εκει μεσα μερικες φορες ξεχνανε οτι ο πελατης δεν μιλαει στο προσωπο τους, αλλα στην εταιρεια που ο ιδιος πληρωνει και απο την οποια αυτοι πληρωνοντε.
Και εχει την απιθανη απαιτηση ο πελατης (εγω στην προκειμενη) να ακυρωνει συμβολαιο οταν η εταιρεια δεν παρεχει υπηρεσια βαση συμφωνητικου που υπογραψανε.
Ακου κατι πραγματα.
Στο πακετο τεχνογνωσια και γνωριζω ορους συμβολαιου απ εξω και ανακατοτα μου ζητησε η κυρια να πληρωσω το ποσο της επιδοτουμενης συσκευης.
Μπαρδον;
Ναι γιατι η εταιρεια τους ενημερωνει για τυχον προβληματα και στελνει εμαηλ και μηνυματα στο κινητο.
Τελικα η κυρια σημερα εμαθε πως δεν ισχυει
στην περιπτωση που ο πελατης εχει παραπονεθει χωρις πριν να εχει ενημερωθει για το προβλημα.

Τι τους ταιζουνε εκει μου λετε;
Οχι τπτ αλλο, μεγαλο σφυρι στο αυτοκινητο μεγαλη τζαμαρια το μαγαζι.
Τελος προς το παρον τα πειραματα.

Μειον ενας σε adsl powered by Hol.
Μειον ενας και στην κινητη τους τηλεφωνια.

Μπορει να εχεις δικιο για την αλτεκ, αλλα
θα περιμενει, κομενα για λυγο τα λαχεια για μενα.

pasas9
25-01-08, 16:55
Να και κατι ευχαριστο,αλτεκ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1748257&postcount=185)
ενεργοποιηση σε λιγοτερο απο 15 ημερολογιακες ημερες.

traderman
25-01-08, 18:29
οπα annex M ?

tassos1978
25-01-08, 18:36
Ρε συ φίλε το ότι δεν έμεινες ευχαριστημένος με καμοιά εταιρεία, δε σου λέει κάτι;

miltosk
25-01-08, 18:41
Λυσεις πακετο οπου εμπλεκονται για καθε υπηρεσια διαφορετικοι φορεις ποτε!! Κινητο απο τη Vodafone με Ιντερνετ απο τη HOL και σε περιπτωση που δεν υπαρχει ιδιοκτητο να εχεις και ΟΤΕ... :scared: Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι. :nono:

pasas9
25-01-08, 19:26
οπα annex M ?
Για συνεχισε να μαθαινουμε και μεις αν θες;


Ρε συ φίλε το ότι δεν έμεινες ευχαριστημένος με καμοιά εταιρεία, δε σου λέει κάτι;
Υποψιν οτι με
forthnet και tellas ημουνα ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες τους.
Αποχωρησα απο αυτες λογο καλυτερων πακετων που υπηρξαν εκεινα τα διαστηματα.
Την ιδια απαντηση ελαβαν και οι εταιριες.

Αποδοση τιμης/παρεχομενων υπηρεσιων.
Βλεπε διαφημισεις.

Συν οτι δεν ειχαν - δεν διαφημιζαν ψευτικη καλυψη στο Μενιδι ή εκει που εμενα πριν οπως εκανε η vodafone στην ατυχη συνεργασια της με την hol.
Η επιλογη εναλλακτικων στην περιοχη μας σημαινε αναμονη πολλων μηνων και αν.

Για τι αλλες εχω γραψει στα αντιστοιχα θεματα και δω.


Λυσεις πακετο οπου εμπλεκονται για καθε υπηρεσια διαφορετικοι φορεις ποτε!!μονο η παροχη προσβασεις ιντερνετ ηταν, ειναι και θα ειναι συμμετοχη περισσοτερων του ενός φορεα.
Το συμβολαιο κινητης πληρωσε απλα τα σπασμενα απο
την κοροϊδία τους!

traderman
25-01-08, 20:00
καπου ισως και εδω διαβασα για τα πλεονεκτηματα του annex m σε σχεση με την ταχυτητα του upload .
οποιος ξερει περισσοτερα ας βοηθησει.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165465

tolisp
26-01-08, 12:57
καπου ισως και εδω διαβασα για τα πλεονεκτηματα του annex m σε σχεση με την ταχυτητα του upload .
οποιος ξερει περισσοτερα ας βοηθησει.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165465

Δυο θεματάκια...

1. The main difference between this specification and ITU G.992.5 (ADSL2+) (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.5) is that the upstream/downstream frequency split has been shifted from 138kHz up to 276kHz, allowing upstream bandwidth to be increased from 1 Mbit/s to 3.5 Mbit/s, with a corresponding decrease in download bandwidth. (wikipedia)
Θέλουμε αύξηση του upload με αντίστοιχη μείωση του download? Γιατί?

2. Έχετε εμπιστοσύνη στους τεχνικούς της HOL να το ρυθμίσουν αυτό το πράγμα (που δεν πολυκυκλοφορεί γενικά...) :whistle:

traderman
26-01-08, 13:10
αυτος ειναι ο λογος που με παραξενεψε το γεγονος.Το οτι δεν ειναι συνηθισμενο.
Για την αυξηση του upload με αντιστοιχη μειωση του download πολοι χρηστες θα το προτιμουσαν,προπαντως οσοι χρησιμοποιουν private trackers με απαιτησεις στο ratio.

lyk
26-01-08, 13:14
Δυο θεματάκια...

1. The main difference between this specification and ITU G.992.5 (ADSL2+) (http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.5) is that the upstream/downstream frequency split has been shifted from 138kHz up to 276kHz, allowing upstream bandwidth to be increased from 1 Mbit/s to 3.5 Mbit/s, with a corresponding decrease in download bandwidth. (wikipedia)
Θέλουμε αύξηση του upload με αντίστοιχη μείωση του download? Γιατί?

2. Έχετε εμπιστοσύνη στους τεχνικούς της HOL να το ρυθμίσουν αυτό το πράγμα (που δεν πολυκυκλοφορεί γενικά...) :whistle:

Καταρχήν ο φίλος έχει συσκευή που το υποστηρίζει, χωρίς απαραίτητα να το χρησιμοποιεί το δίκτυο του, το οποίο είναι Altec. Κατά δεύτερον και το netfaster που δίνει τώρα η ΗΟΛ, το υποστηρίζει επίσης από ότι φαίνεται. Αλλά ούτε και η ΗΟΛ δίνει Μ. Και κατά τρίτον... οι τορρεντάδες, ΦΥΣΙΚΑ και θα ήθελαν υψηλότερο upload, όπως και όσοι εχουν στημένα σπίτι τους σερβερς, σάιτ κλπ... Και αν πιάνεις π.χ. 17ΜΒιτ / 1 ΜΒιτ, σιγά το πράμα να πάνε τα 17 στα 15πχ., αλλά αν πάει το 1 στα 3.5... είναι μεγάλη υπόθεση. ;)

Α, και όπως ειναι ήδη γνωστό, σε λίγο καιρό θα δίνει adsl (δικό της) και η ίδια η vodafone... εκτός ΗΟΛ.

tolisp
26-01-08, 13:21
αυτος ειναι ο λογος που με παραξενεψε το γεγονος.Το οτι δεν ειναι συνηθισμενο.
Για την αυξηση του upload με αντιστοιχη μειωση του download πολοι χρηστες θα το προτιμουσαν,προπαντως οσοι χρησιμοποιουν private trackers με απαιτησεις στο ratio.


Έτσι όπως το λες το δέχομαι να υπάρχει ως επιλογή (το mode είναι όντως από τα πράγματα που επιλεγεις από το router σου)
Πρέπει να είναι σχετικά καινούριο ADSL πρότυπο γιατί δεν έχω δει μεγάλους κατασκευαστές router να το υποστηρίζουν... αν κάνω λάθος διορθώστε με.

........Auto merged post: tolisp added 6 Minutes and 13 Seconds later........


Α, και όπως ειναι ήδη γνωστό, σε λίγο καιρό θα δίνει adsl (δικό της) και η ίδια η vodafone... εκτός ΗΟΛ.

Δικό της η μάλλον "κάτι" θα αγοράσει? ;)

lyk
26-01-08, 13:26
δικό της... νομίζω τουλάχιστον :p

edit: εγώ αν υπήρχε επιλογή για Μ, θα έτρεχα... (αρκεί φυσικά η τιμή του να μην ήταν αλλού...)

tolisp
26-01-08, 13:31
δικό της... νομίζω τουλάχιστον :p

Αν δεν τα βρει με vivodi (κυρίως) και on που έχουν προχωρημένες συζητήσεις ναι θα κάνει όντως δικό της. :whistle:
Θα πέσει πολύ κλάμα πάντως....

traderman
26-01-08, 13:37
για την vodafone το επιβεβαιωνω και εγω και ειναι ο λογος που δεν εφυγα(μαζι με το δωρεαν τριμηνο).
Εχω γραψει και αλλου οτι τα σπασανε με την hol γιατι τους εξεθεσαν σε πολους πελατες και γιατι για την vodafone το πακετο 3 σε 1 μετρουσε πολυ στους υπολογισμους της εταιρειας για την αυξηση της πελατειακης βασης,αφου εχει να ανταγωνιστει υπαρχουσες και μελοντικες κινησεις των ανταγωνιστων της.

aa144
26-01-08, 14:52
Ναι, αν πρόκειται για επιλογή μεταξύ Vivodi και ΟΝ, δεν μπορώ να πω εύκολα ποιά θα είναι η χειρότερη περίπτωση. Αν βέβαια πρόκειται για εξαγορά, τότε σε κανένα δυο χρόνια μπορεί να έχει γίνει καλή περίπτωση.

........Auto merged post: aa144 added 34 Minutes and 41 Seconds later........

Περί Annex M, όποιος ενδιαφέρεται, υπάρχουν πολλές πληροφορίες εδώ, από πάροχο άλλης χώρας, όπου διατίθεται η υπηρεσία, αλλά μόνο σε εταιρικά πακέτα, και όχι στους οικιακούς χρήστες, ενώ αναφέρονται και οι συνθήκες που απαιτούν λεπτομερή ρύθμιση της πόρτας, ώστε να μην παρεμβάλλει τις γραμμές ADSL2+, εφόσον το upload στο Annex M επικαλύπτει συχνότητες του download των Annex A (και λιγότερο των Annex B).

http://www.internode.on.net/support/faq/broadband_adsl/adsl2_annex_m/

traderman
26-01-08, 15:17
μπραβο aa144 .αν θυμαμαι καλα το ειχες γραψει και αλλου.

aa144
26-01-08, 19:25
Πράγματι, είχα αναφέρει στοιχεία που δίνει αυτή η εταιρία στους πελάτες της, για να βοηθήσει στην κατανόηση της λειτουργίας του ADSL2+ και των προβλημάτων που μπορεί να έχει μια γραμμή, ώστε να μην πιάνει την ταχύτητα που θα ήθελε ο πελάτης. Πολύ καλές πληροφορίες από εταιρία που θέλει να έχει ενημερωμένους πελάτες, σε μια σοβαρή χώρα φυσικά.

ATG
26-01-08, 19:58
Αν δεν τα βρει με vivodi (κυρίως) και on που έχουν προχωρημένες συζητήσεις ναι θα κάνει όντως δικό της. :whistle:
Θα πέσει πολύ κλάμα πάντως....

Δικο της.
Δεν παιζει εξαγορα.

tolisp
26-01-08, 22:01
Δικο της.
Δεν παιζει εξαγορα.


Επέτρεψε μου να έχω πληροφορίες από "μέσα"... vivodi+on είναι προς πώληση απλά η on δεν έχει και τίποτα να προσφέρει από δίκτυο ενώ η vivodi έχει ένα αξιολογότατο δίκτυο οπτικών ινών. (άσχετο αν δεν το αξιοποιεί σωστά)
ΦΥΣΙΚA η "vodafone net" δεν θα έχει απολύτως καμια σχέση με τις προηγούμενες εταιρίες αλλιώς θα το κλείσουν το κομμωτήριο!:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.