PDA

Επιστροφή στο Forum : 384 σε 512; θα τρελαθούμε;



ratmonkey
18-04-05, 00:39
Παρακολουθώ αυτό το φόρουμ απο τις πρώτες του εβδομάδες αλλα δέν είχα ξαναγράψει ποτέ εδώ.
Απόψε όμως έγινε κάτι συνταρακτικό που με έκανε να γραφτώ:
Η 384 ADSL over POTS που έχω απο τον ΟΤΕ σύμφωνα με το USR μου αντι για να συνχρονίζει στα 440 down 144 (εαν θυμάμαι καλά) up, τρέχει στα 576/160.
ΔΕΝ ζήτησα αναβάθμιση, και την τελευταία φορα που έψαξα τα λογκς (πριν κανα 3ημερο), ήταν η "σωστή" ταχύτητα.
Για ευνόητους λόγους δέν αποκαλύπτω την περιοχή μού, λέω απλά Βόρεια Αττική (σιγά μήν πάρω και τον ΟΤΕ τηλέφωνο να αναφέρω "βλάβη" :lol: ) αλλα οσοι έχετε χρόνο, γιά τσεκάρετε να δείτε τί παίζει με τις δικές σας γραμμές....
Οχι δέν έχω πιεί ούτε έχω καπνίσει τίποτα... :D

Constantinos1
18-04-05, 01:24
παρε κανενα τηλεφωνο στο οτε γιατι μπορει να σε χρεωσουν μετα για 512-Προσοχη

Ingenius
18-04-05, 01:25
Ένα έχω να πω: Αυτό δεν θα συνέβαινε ποτέ σε εναν IBAS εδώ στο Γαλάτσι :cry: !!!!
Να το χαρείς όσο είναι καιρός... Κι εφ όσον λες ότι παλιά συγχρόνιζε σε 448/160 είσαι προφανώς πάνω σε SIEMENS 1!!!! Αν έχουν κάνει λάθος είναι θέμα χρόνου να το καταλάβουν και να το διορθώσουν!! Για πες μας πως πάει από downloads και pings!

ratmonkey
18-04-05, 07:31
Κατεβάζει fedora 3 απο ntua με 59kilobytes/sec αν και η σύνδεση μου είναι 384!!! Τι να πω...
Εγω χάρηκα επειδή θυμήθηκα ενα πρόσφατο άρθρο στον τύπο σύμφωνα με το οποίο ο ΟΤΕ σκέφτεται να "αναβαθμίσει" τις συνδέσεις ενα σκαλοπάτι πιο πάνω για τα ίδια χρήματα και σκέφτηκα οτι ίσως να ήμουν ενας απο τους πρώτους που αναβάθμισαν..
Λετε να είναι έτσι;;;

nxenos
18-04-05, 08:26
ζηλευω..!εγω εδω με 512 και κατεβαζω το ανωτερο με 55kb/sec...(βεβαια ειμαι και σε siemens II)..οποτε...μην το πεις ουτε του παπππα....

GregoirX23
18-04-05, 11:02
αρχικα οταν περασα σε 512 απο 384 τα πινγκ ηταν σχεδον τα διπλασια απ το dslam των 384 αλλα υστερα απο μια 6αωρη διακοπη μια ωραια πρωια ηρθαν και στρωσαν τα πινγκ...
τωρα απο ταχυτητες μιας και ιντρακομ dslam με συνδρομη 128 που εχω βαραει στα καλυτερα του εως 56...αλλα σταθερα 52-53...
οταν δεν εχει κεφια ομως παρ ολο που τα πινγκ δεν επηρεαζονται το βλεπω και παιζει πολυ 35-45...αλλα τι να πεις...ποτε ειναι αυτος...

ο ποτε να κανει αναβαθμισεις δωρο :lol:
καλο και αυτο...αλλα δεν το βλεπω να συμβαινει... :mad:

οσο για τις ταχυτητες που κλειδωνεις πιο πανω απ το κανονικο...εγω λεω εαν εχεις καποιο αποδεικτικο οτι ζητησες 384 και σου βαλαν 512 αστο να δεις τι θα γραφει ο λογαριασμος και αν σου χρεωνουν 512 οταν ερθει...πηγαινε και ξηγησου τους φυστικι...εαν ομως δεν εχεις αποδεικτικο οτι ζητησες 384 ελεγξε το...παντως εγω θα εκανα
την παπια...
δεν λεω δεν ειναι σωστο να κανουν τετοια κολπα...αλλα για 1 φορα αφου εγινε εγω θα το αφηνα ετσι για να παρω μια γευση...και μετα θα το κατεβαζα στα 384...

παντως μπορει αυτα τα 15 παραπανω που δινει περιπου η 512 να μην ειναι πολλα...αλλα ειναι πειρασμος... :oops:
να την ειχαμε για παντα...αλλα τα λεφτα της 512 ειναι καπως πολλα...
αλλα ετσι για να παρουμε μια γευση πως ειναι η 512,ετσι οπως λεω.... :cry: :rtfm:

ReverseR
18-04-05, 12:58
Εγω χάρηκα επειδή θυμήθηκα ενα πρόσφατο άρθρο στον τύπο σύμφωνα με το οποίο ο ΟΤΕ σκέφτεται να "αναβαθμίσει" τις συνδέσεις ενα σκαλοπάτι πιο πάνω για τα ίδια χρήματα
Λετε να είναι έτσι;;;

Που το διάβασες αυτό καλέ?????????

HaRRy
18-04-05, 13:32
Μάλλον τότε ΕΙΧΕΣ καπνίσει ή πιεί κάτι παραπάνω... !! LOL

fatouros
18-04-05, 16:01
Που το διάβασες αυτό καλέ?????????

Απλά υπάρχει αυτή η πληροφορία σε ένα άρθρο του βήματος:

"Εξελίξεις και προοπτικές για μείωση τιμών

Αν και στο τελευταίο εξάμηνο δεν έχει γίνει κάποια σημαντική πρόοδος στο θέμα της μείωσης του κόστους κτήσεως του γρήγορου Internet, τα πρώτα μηνύματα είναι αρκετά αισιόδοξα. Τη λύση στο αδιέξοδο των τιμολογίων που δεν εννοούν να μειωθούν θα τη δώσει η ίδια η τεχνολογία.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι ως τα τέλη του τρέχοντος έτους με αρχές του 2006 θα αρχίσει στην Ελλάδα η διάθεση και γραμμών Τ1.

Για όσους δεν γνωρίζουν τι είναι η γραμμή T1 θα πρέπει να αναφέρουμε ότι πρόκειται για μια γραμμή ADSL η οποία είναι γρηγορότερη από την πιο γρήγορη γραμμή ADSL των 1.024 Kbps. Συγκεκριμένα η ταχύτητα της T1 είναι 1.544 Kbps. H εμπορική διάθεση των γραμμών Τ1 στην Ελλάδα είναι σαφές ότι θα οδηγήσει προς τα κάτω τις τιμές. Αλλωστε οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι η εισαγωγή στην αγορά των γραμμών Τ1 θα δημιουργήσει ανακατατάξεις στη σχέση τιμολογίων και ταχυτήτων γραμμών ADSL. Για παράδειγμα το κόστος της γραμμής ADSL με ταχύτητα 1.024 Kbps που σήμερα είναι απαγορευτικό για τον μέσο χρήστη από το επίπεδο των 170-240 ευρώ τον μήνα θα πέσει κάτω από τα 100 ευρώ, όσο δηλαδή το κόστος της γραμμής 512 Kbps. Αντίστοιχα το κόστος της ταχύτητας των 512 Kbps θα πέσει στο επίπεδο των 256 και 384 Kbps, δηλαδή από 40 ως 60 ευρώ. Παράλληλα οι ταχύτητες 256 και 384 σταδιακά θα καταργηθούν.

Βέβαια θα πρέπει να διατηρήσουμε και κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το αν τελικά οι εξελίξεις αυτές θα φανούν στο προαναφερόμενο χρονικό διάστημα. Και αυτό γιατί η εμπειρία από το ADSL παραπέμπει σε χρονικές καθυστερήσεις τριών ή και τεσσάρων ετών. Ας μην ξεχνάμε ότι το ADSL ήταν έτοιμο και λειτουργούσε πιλοτικά από το 2000, ενώ η εμπορική του διάθεση ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2003. "

Ο σύνδεσμος είναι http://tovima.dolnet.gr/demo/owa/tobhma.print_unique?e=B&f=14424&m=D28&aa=1&cookie=

Καλά δεν λέει κάτι συγκλονιστικό. Λέει κάτι αυτονόητο ότι δηλ. κάποτε στο μέλλον ταχύτητες 256,384 θα καταργηθούν

Gordon`s
18-04-05, 21:44
Η Τ1 δεν ήταν 10mbit? Άλλαξε κάτι?

sdikr
18-04-05, 21:48
dejavu
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15588

@ ADSLgr.com All rights reserved.