PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι winmx



nxenos
18-04-05, 08:44
Καλημερα με μια απορια....
αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το winmx..ενω εχω ρυθμισει τα ports για να ειναι "primary connection"μολις παω να κανω "search" κομματια,ενω δειχνει οτι ψαχνει,δεν μου βγαζει κανενα αποτελεσμα(και μην μου πειτε πως δεν γραφω σωστα τους τιτλους!)
Απο το πιο απλο πληκτρολογουσα,μεχρι και το πιο δυσκολο,αλλα παλι τιποτα.(δειχνει δηλ.το εικονιδιο της συνδεσης ενεργο,πως κατι παει να κατεβασει αλλα δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα)
Μολις κανω την συνδεση απο "primary" "secondary" ,βγαζει μεν ολα τα αποτελεσματα,αλλα μολις παει να κανει καποιος απο μενα upload καποιο κομματι,τοτε δεν τον αφηνει ενω του βγαζει "connection time out".(σε ολους τους χρηστες αναιξερετως)
Ξερει καποιος τι μπορει να φταιει??
Εχω ενα siemens efficient 5400,PPPoA,winXP-SP2 και την τελευταια εκδοση του winmx αν αυτο βοηθαει...

TheCondor
18-04-05, 20:07
Καλημερα με μια απορια....
αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με το winmx..ενω εχω ρυθμισει τα ports για να ειναι "primary connection"μολις παω να κανω "search" κομματια,ενω δειχνει οτι ψαχνει,δεν μου βγαζει κανενα αποτελεσμα(και μην μου πειτε πως δεν γραφω σωστα τους τιτλους!)
Απο το πιο απλο πληκτρολογουσα,μεχρι και το πιο δυσκολο,αλλα παλι τιποτα.(δειχνει δηλ.το εικονιδιο της συνδεσης ενεργο,πως κατι παει να κατεβασει αλλα δεν βγαζει κανενα αποτελεσμα)
Μολις κανω την συνδεση απο "primary" "secondary" ,βγαζει μεν ολα τα αποτελεσματα,αλλα μολις παει να κανει καποιος απο μενα upload καποιο κομματι,τοτε δεν τον αφηνει ενω του βγαζει "connection time out".(σε ολους τους χρηστες αναιξερετως)
Ξερει καποιος τι μπορει να φταιει??
Εχω ενα siemens efficient 5400,PPPoA,winXP-SP2 και την τελευταια εκδοση του winmx αν αυτο βοηθαει...

Να προτιμας να εχεις secondary connection αν θες μονο uploads/downloads και οχι και room hosting. ( τσαμπα χαραμιζεις το bandwidth σου που αν ειναι και 384/128 τοτε θα το 'πηζει' ). Κοιτα αν υπαρχει κανα conflict με τις πορτες στο firewall των xp και κανε απο τα settings του winmx το τεστ και αστο να επιλεξει μονο του αν θα δεχεται connections απο την 6699 tcp και την 6257 udp ( αν δεν δεχεται παει να πει οτι οι πορτες μπλοκαρονται απτο firewall ).

Λογικα κατι πρεπει να γινεται με τις πορτες, το upload που γινεται time out ειναι μια ενδειξη. Προσπαθησε να απενεργοποιησεις το firewall των xp και να βαλεις το sygate η το zone alarm και δες αν δουλευει

nxenos
18-04-05, 20:22
Ευχαριστω φιλαρακι...τελικα μου φαινεται θα το κανω οπως ηταν πριν,secondary...γιατι και γω που το παλεψα λιγακι δεν εβγαλα ακρη με το primary connection,ασε που δεν λεει να βγαλω το firewall των xp.Με εχει βολεψει μια χαρα...

kubiak
18-04-05, 20:38
Μπορείς να δοκιμάσεις:
WinMx > Settings > Setup Wizard:
: Clear all current settings before running setup wizard? NO
: Πάτα Next μέχρι να φτάσεις στο Test.
: Αν δεν το περάσει το test τότε πρέπει να ανοίξεις τις πόρτες TCP 6699 και UDP 6257 σε όποιο FireWall (είτε των Windows ή του Router ή κάποιο άλλο Software firewall) υπάρχει. Αν δεν επιθυμείς να ανοίξεις αυτές τις συγκεκριμένες πόρτες μπορείς να ανοίξεις άλλες (πάνω από το 1024) και να τις δηλώσεις στο winMX ως εξής:
WinMX > Settings > Internet Connection > Incoming TCP Connections > Listen On Port...
WinMX > Settings > Internet Connection > In/Out UDP Packets > Send and receive...

nxenos
18-04-05, 21:21
thank you both of you!

@ ADSLgr.com All rights reserved.