PDA

Επιστροφή στο Forum : Σελίδα ρούτερ Tellas



w4tt4n4b3
10-01-08, 15:17
Ένας φίλος προσπαθεί να συνδεθεί στο ίντερνετ. Εχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία Zisto. Έχει πάρει τον εξοπλισμό, τα έχει συνδέσει όλα, έχει κωδικούς αλλά δεν έχει τη σελίδα με την οποία ανοίγει το router του zisto.
Του είπα να δοκιμάσει μερικά 192.168.χ.χ αλλά κανένα δε λειτούργησε.

vaggoulas
10-01-08, 15:24
Αν έχει το speedstream η σελίδα ειναι 192.168.254.254 ενώ αν έχει το speedtouch είναι 192.168.1.254

w4tt4n4b3
10-01-08, 15:29
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως σε χρήστη που δεν είχε πριν internet -φαίνεται από την τηλεφωνική σύνδεση που είναι καινούρια- η Tellas μέσα στις οδηγίες δε δίνει τη σελίδα για να ανοίγει το ρούτερ;

Το ερώτημα είναι ακαδημαϊκό, γιατί δε νομίζω να υπάρχει απάντηση...

tzitziras
10-01-08, 15:46
Το ερώτημα είναι ακαδημαϊκό, γιατί δε νομίζω να υπάρχει απάντηση...


Ακαδημαϊκό τέταρτο (της ώρας)

Ρητορική ερώτηση

w4tt4n4b3
10-01-08, 21:48
To speedstream έχει. Βάζει τη διευθυνση το 192.168.254.254 του ανοίγει η σελίδα του speadstream αλλά σε αντίθεση με τα υπόλοιπα ρουτερ που σου ζηταει user και pass αυτό έχει μόνο επιλογή setup. Πατώντας setup μετά του βγάζει ότι ο εξυπηρετητής δεν είναι διαθέσιμος κτλ...

Αν διερωτάται κανείς γιατί δεν παίρνει τηλ την τεχνική υπηρεσία, θα σας το πω απλά.
Ο άνθρωπος δεν είχε σχέση με καμία εταιρία ίντερνετ στο παρελθόν. Παίρνει τηλ και περιμένει κανενα τέταρτο αλλά δεν απαντάει κανείς. Του εξηγώ ότι μπορεί να χρειαστεί να περιμένει και μισάωρο αλλά άμα δεν είσαι συνηθισμένος...

Αυτό που για μας είναι αυτονόητο για έναν μέσο άνθρωπο που δεν έχει επαφή με παρόχους ίντερνετ είναι κάτι δυσνόητο, ότι πρέπει να περιμένεις μισάωρο στη γραμμή για να σε εξυπηρετήσει κάποιος...

vOOz
11-01-08, 00:41
υποτιθεται, οτι σε παιρνει τηλ η τελλας, σου ανακοινωνει οτι ενεργοποιηθηκες, και σου δινει οδηγιες.. Υπαρχει και ενας οδηγος στο νετ, αλλα και αυτο υποτιθεται, οτι πρεπει να στον δειξει η τελλας. Αστο μην το ψαχνεις..

w4tt4n4b3
11-01-08, 00:47
To παιδί είναι στο ιντερνετ, κάνει περιήγηση αλλά το κουφό είναι ότι το λαμπάκι του ιντερνετ αναβοσβήνει.
Κάνει connectivity check όλα εντάξει εκτός από τη σύνδεση στο ίντερνετ και τους dns.
Η σύνδεση σέρνεται το λαμπάκι αναβοσβήνει αλλά είναι στο ιντερνετ...

Τον έχουν πάρει τηλ και του είπαν ότι ενεργοποιήθηκε.
Στο gotellas.gr γιατί πρεπει να μπει;

Η διαδικασία της tellas είναι για τα μπαζα. Ανοιγεις το ρουτερ με βαση τις οδηγίες τους στη σελίδα τους και βαζεις username συνδεσης και password συνδεσης zisto. Αφού έχει τους κανονικούς κωδικούς γιατί να βάλει αυτους και μετά να ξαναμπει και να βαλει τους κανονικους;

Spanos
11-01-08, 00:50
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως σε χρήστη που δεν είχε πριν internet -φαίνεται από την τηλεφωνική σύνδεση που είναι καινούρια- η Tellas μέσα στις οδηγίες δε δίνει τη σελίδα για να ανοίγει το ρούτερ;

Το ερώτημα είναι ακαδημαϊκό, γιατί δε νομίζω να υπάρχει απάντηση...

και CD έχει μέσα το router με manual και οδηγό για USB και απο όλα :rtfm:

........Auto merged post: Spanos added 1 Minutes and 40 Seconds later........



Η διαδικασία της tellas είναι για τα μπαζα. Ανοιγεις το ρουτερ με βαση τις οδηγίες τους στη σελίδα τους και βαζεις username συνδεσης και password συνδεσης zisto. Αφού έχει τους κανονικούς κωδικούς γιατί να βάλει αυτους και μετά να ξαναμπει και να βαλει τους κανονικους;

αρκετοί το κάνουν αυτό πχ Otenet

w4tt4n4b3
11-01-08, 00:51
Το πρόβλημα είναι το σύστημα της Tellas μάλλον...
Πώς γίνεται να είναι στο ίντερνετ να κατεβαζει το windows live messenger και το λαμπάκι του ίντερνετ να αναβοσβήνει;
Το λέει και αυτό το manual...
Νόμιζα ότι το λαμπάκι του ίντερνετ πρεπει να είναι σταθερο...

vOOz
11-01-08, 00:54
Γιατι υποτιθεται και παλι, οτι ΔΕΝ εχεις ιντερνετ, γιαυτο μπαινεις με το "zisto", μεχρι να φτιαξεις δικο σου account sto go.tellas.gr. Και μετα μπαινεις με το δικο σου.. Τουλαχιστον παλια στο τεξας που εβαλα εγω, ετσι γινοταν..
Eφτιαχνες μονος σου τον λογαριασμο σου, και οχι η τελλας.. Μπορει απλα να καταλαβαν οτι δεν ξερει το παλικαρι και να του τα δωσαν ετοιμα..

Spanos
11-01-08, 00:55
To speedstream δεν έχει λαμπάκι "internet"

vaggoulas
11-01-08, 00:55
Το speedstream ΔΕΝ έχει λαμπάκι internet.Έχει λαμπάκι DSL και activity.Το activity προφανώς αναβοσβήνει και καλά κάνει καθώς έτσι λειτουργεί.

w4tt4n4b3
11-01-08, 00:58
Του τα έδωσαν έτοιμα, τα έβαλε στο ρούτερ, ενεργοποίηση μεσα απο gotellas.gr εκανε αλλά πάλι παραμένει να αναβοσβηνει. Κάποιο μπέρδεμα θα εγινε...

........Auto merged post: w4tt4n4b3 added 1 Minutes and 41 Seconds later........


Το speedstream ΔΕΝ έχει λαμπάκι internet.Έχει λαμπάκι DSL και activity.Το activity προφανώς αναβοσβήνει και καλά κάνει καθώς έτσι λειτουργεί.

Εγω είχα κάνει λάθος αρχικά. Το router ειναι το speedtouch Thomson και μου λεει εχει λαμπακι για το internet...

vaggoulas
11-01-08, 01:03
Εγω είχα κάνει λάθος αρχικά. Το router ειναι το speedtouch Thomson και μου λεει εχει λαμπακι για το internet...
Και πάλι ok είναι.Στο speedtouch το internet αναβοσβήνει ;)

w4tt4n4b3
11-01-08, 01:10
Στο Broadband connection-> Internet->view more Του δίνει και ip adress και primary ->62.169.194.17 και secondary dns -> 62.169.194.18.
Στο check internet connectivity σε όλα βγάζει ένα πράσινο tick ενώ στο ίντερνετ δίπλα βγάζει ένα X κόκκινο...
Επίσης το connectivity to DNS server 1 και connectivity to DNS server 2 κι εκεί X κόκκινο.
Στο PPP βγάζει τίκ πράσινο.
Αν είναι οκ όλα αυτά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα...

vaggoulas
11-01-08, 01:12
Του δίνει και ip adress και primary και secondary dns.
Στο check internet connectivity σε όλα βγάζει ένα πράσινο tick ενώ στο ίντερνετ δίπλα βγάζει ένα X κόκκινο...
Επίσης το connectivity to DNS server 1 και connectivity to DNS server 2 κι εκεί X κόκκινο.
Στο PPP βγάζει τίκ πράσινο.
Αν είναι οκ όλα αυτά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα...
Μην σε ανησυχούν τα αποτελέσματα του test.Και σε μένα τα βγάζει failed αλλά Internet έχω κανονικά.Απλά οι DNS της Tellas δεν δέχονται ping και γίνεται όλο αυτό.

w4tt4n4b3
11-01-08, 01:16
Οk. Ευχαριστώ. Το θεμα με το τεστ απο τη στιγμή που συνδεόταν στο ίντερνετ ήταν ακαδημαϊκό αλλά το παιδί δεν είχε ποτε ίντερνετ πριν ουτε με dial up και θέλαμε να είμαστε σίγουροι.

mikeledim
11-01-08, 04:12
παιδια help.εχω το speedtouch 585v6 και θελω να βαλω το καινουργιο firmware.μπορει να μου πει καποιοs πωs το κανω αυτο????help:hmm:

grgmls
11-01-08, 11:30
παιδια help.εχω το speedtouch 585v6 και θελω να βαλω το καινουργιο firmware.μπορει να μου πει καποιοs πωs το κανω αυτο????help:hmm:




http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=160251&highlight=SpeedTouch_upgrade_wizard_R4421

οδηγιες απο αλλο ποστ
Αν δεν έχετε ορίσει στατική IP στον υπολογιστή, τότε πρέπει να το κάνετε. Όχι στο αυτόματο, γιατί αλλιώς δε θα προχωρήσει η διαδικασία της αναβάθμισης. Αυτό με την προϋπόθεση ότι το έχετε συνδεδεμένο μέσω κάρτας δικτύου. Θα γράψετε τα εξής:

192.168.1.64
255.255.255.0
192.168.1.254
192.168.1.254

τον εφεδρικό αφήστε τον κενό. Τώρα έχει στατική ΙΡ το ρούτερ στην κάρτα δικτύου. Μετά τρέξτε τον wizard, πατήστε have disc και φορτώστε το αρχείο .bli (εννοείται έχετε αποσυμπιέσει το rar αρχείο από το rapidshare). Δε πρόκειται να το βρει, οπότε βάλτε all files από κάτω (αλλιώς αναγνωρίζει μόνο τα .bin μη σε απασχολεί αυτό)

Ε αυτό ήταν. Μετά είστε οκ. Σε κανά 3-4 λεπτο γίνεται η αναβάθμιση. Μην διακόπτετε τη διαδικασία σε καμία περίπτωση.

Καλύτερα μετά να κάνετε νέο configuration γιατί κάτι παίζει με τον παλιό κωδικό και δε μου τον αναγνωρίζει σε μένα τουλάχιστον. Αν είχατε ανοίξει πόρτες, τότε ξαναπεράστε τες από την αρχή, θα έχουν χαθεί οι παλιές ρυθμίσεις. Καλή τύχη.

mikeledim
11-01-08, 12:12
Ευχαριστω αλλα το wizard που το βρισκω????απο το installation cd και εκει που λεει HAVE DISC ΚΑΝΩ ΚΛΙΚ??

grgmls
11-01-08, 15:47
Ευχαριστω αλλα το wizard που το βρισκω????απο το installation cd και εκει που λεει HAVE DISC ΚΑΝΩ ΚΛΙΚ??

wizard

http://www.speedtouchforum.de/Daten/FW/upgradewizard/SpeedTouch_upgrade_wizard_R4421.zip

firmware (προσεχε να διαλεξεις τον σωστο

http://speedtouchforum.de/viewtopic.php?t=1089

τρεχεις τον wizard
βρει το router και θα ζητησει username -password
δεν θα βαλεις αυτα του λογαριασμου της tellas αλλααυτα που εχεις δωσει για να μπαινεις στην σελιδα του router
δηλ Administrator η οτι αλλο εχεις βαλει και pass αν εχεις βαλει
προσοχη στα μικρα και κεφαλαια γραμματα(εμενα δεν δεχοταν το admin γιατι ηθελε το a κεφαλαιο

μρτα ακολουθεις τις παραπανω οδηγιες

προσοχη το αρχειο bli να το βαλεις στο c:
αν το θαψεις σε καπ[οιο φακελλο και τα γραμματα της διαδρομης ειναι περοσσοτερα απο 100 τοσα
θα σε πεταει εξω συνεχεια

mikeledim
11-01-08, 17:20
wizard

http://www.speedtouchforum.de/Daten/FW/upgradewizard/SpeedTouch_upgrade_wizard_R4421.zip

firmware (προσεχε να διαλεξεις τον σωστο

http://speedtouchforum.de/viewtopic.php?t=1089

τρεχεις τον wizard
βρει το router και θα ζητησει username -password
δεν θα βαλεις αυτα του λογαριασμου της tellas αλλααυτα που εχεις δωσει για να μπαινεις στην σελιδα του router
δηλ Administrator η οτι αλλο εχεις βαλει και pass αν εχεις βαλει
προσοχη στα μικρα και κεφαλαια γραμματα(εμενα δεν δεχοταν το admin γιατι ηθελε το a κεφαλαιο

μρτα ακολουθεις τις παραπανω οδηγιες

προσοχη το αρχειο bli να το βαλεις στο c:
αν το θαψεις σε καπ[οιο φακελλο και τα γραμματα της διαδρομης ειναι περοσσοτερα απο 100 τοσα
θα σε πεταει εξω συνεχεια

Σε ευχαριστω grgmls...Στην αρχη εβαλα στην 7.χχχ εκδοση και κατι δεν πηγαινε καλα,σαν να καθυστερουσε να ανοιξει σελιδεs και τελικα εβαλα στην εκδοση 6.2.29.2 και ειναι καλυτερα μιαs και αυτη την εκδοση δινει και η thomson.thanks again.

@ ADSLgr.com All rights reserved.