PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση – Ενεργοποίηση



pskouras
10-01-08, 16:27
Μου είπε η χολ σήμερα ότι ο ΟΤΕ τους έχει ενημερώσει και αύριο θα με ενεργοποιήσει...
Ισχύει κάτι τέτοιο ή τις περισσότερες φόρες είναι ψέματα?
Και γιατί το κάνουν Παρασκευή? Αν έχω πρόβλημα άντε να τους βρω.....
Επίσης και ένας άλλο φίλος λέει ότι θα ενεργοποιηθεί αύριο εδω στο βόλο. Όλους μαζί τους ενεργοποιούν? και τέλος μου έδωσαν και τη φριτέζα (7140 για 2play) και το νετφαστερ, στέλνω πίσω τη φριτέζα?

tolisp
10-01-08, 16:32
Συνήθως δεν ισχύει... τώρα αν εσύ είσαι τυχερός....
Έχουν περάσει οι 25 εργάσιμες?
Δεν αναφέρεις τι ακριβώς έχεις από HOL... αν είναι απλή συνδρομή internet μεσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ) OK ενεργοποιείται αμέσως

aa144
10-01-08, 16:36
και τέλος μου έδωσαν και τη φριτέζα (7140 για 2play) και το νετφαστερ, στέλνω πίσω τη φριτέζα?

Όχι τα κρατάς και τα δυο προς το παρόν, και τα δοκιμάζεις και τα δυο να δεις τι διαφορές στην απόδοση έχουν, να κρατήσεις και τα στοιχεία και να μας τα στείλεις, με εικόνες, γραφήματα και απόλα.

Μετά αφού τελειώσεις τις δοκιμές, κράτα όποιο λειτουργεί καλύτερα, αφού τα έχεις και τα δυο.

pskouras
10-01-08, 16:37
Συνήθως δεν ισχύει... τώρα αν εσύ είσαι τυχερός....
Έχουν περάσει οι 25 εργάσιμες?
Δεν αναφέρεις τι ακριβώς έχεις από HOL... αν είναι απλή συνδρομή internet μεσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ) OK ενεργοποιείται αμέσως

απο 29/11 εχω χολ σε τηλ και νετ μεσω ΟΤΕ... 15/12 ηρθε το ιδιοκτητο εδω στο βολο και ετσι 17/12 εκανα αιτηση για μεταβαση στη χολ εξολοκληρου, η κατασταση αιτηματος ADSL λεει:

2007-12-17 16:54:34 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ
2007-12-28 17:05:37 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ

dikal
10-01-08, 16:45
Εγώ ενεργοποιήθηκα ακριβώς την ημέρα που μου είπε η HOL ότι τους είπε ο ΟΤΕ:p Ήταν Πέμπτη.

delta9
10-01-08, 20:01
Μου είπε η χολ σήμερα ότι ο ΟΤΕ τους έχει ενημερώσει και αύριο θα με ενεργοποιήσει...
Ισχύει κάτι τέτοιο ή τις περισσότερες φόρες είναι ψέματα?



Είναι ψέμα!!!

delta9
15-01-08, 23:05
Τελικα τι εγινε?

nikos2004
15-01-08, 23:33
την ημερα που ειπε ο οτε!!!

dikal
16-01-08, 11:43
την ημερα που ειπε ο οτε!!!

Μήπως δε φταίνε πάντα οι εναλλακτικοί για τις καθυστερήσεις των ενεργοποιήσεων; :hmm:

cortex
16-01-08, 17:08
geia sas. thelw na kanw kapoies erwthseis...
exw isdn apo ton ote me to modemaki to netmod!
shmera phga kai phra to double play ths hol apo to plaisio.
h kopela ekei me rwthse ti grammh exw (pstn h isdn) ki egw ths eipa pstn epeidh thelw na katarghsw to netmod.
ekana kala? h prepei na to allaksw?
epeishs mou eipan oti h allagh apo ton ote tha ginei automata, ti ginetai omws me to isdn? pote tha erthoun na paroun to netmod??

aa144
16-01-08, 17:13
Ζήτα από τον ΟΤΕ τη μετατροπή της γραμμής και αφού γίνει pstn, τότε στείλε την αίτηση στη Hol.

cortex
16-01-08, 17:17
Ζήτα από τον ΟΤΕ τη μετατροπή της γραμμής και αφού γίνει pstn, τότε στείλε την αίτηση στη Hol.

α δεν γινεται δηλαδη να εχω isdn μεχρι να μου ενεργοποιηθει το adsl?:(

αν βαλω αυτο το πακετο που ειναι για isdn οταν καταργηθει η συνδεση με τον οτε δεν θα σταματησει και το isdn... η αν οχι θα συνεχισω να πληρωνω στον οτε μονο για το isdn??

aa144
16-01-08, 17:24
Αν μπορέσεις να το κάνεις έτσι και να γίνει η μετατροπή της γραμμής ακριβώς τη μέρα της ενεργοποίησης θα ήταν το καλύτερο. Δοκίμασε να τους το πεις, μπορεί να τα καταφέρεις.

dimstog
17-01-08, 14:28
Μήπως δε φταίνε πάντα οι εναλλακτικοί για τις καθυστερήσεις των ενεργοποιήσεων; :hmm:

Την κατασκευή του βρόχου και την σύνδεση του στον πίνακα του εναλλακτικού την κάνει μόνο (και μόνος του) ο ΟΤΕ - και αν κατάλαβα καλά είναι και ο μόνος που σε περίπτωση λάθους σύνδεσης ορίων μπορεί να επέμβει ή απλώς και να ελέγξει.

Το μόνο που έχει να κάνει ο εναλλακτικός είναι να έχει διαθέσιμες θύρες και να ενεργοποίησει τον λογαριασμό σου στο σύστημα του.

Εσύ, ποιος από τους δύο λες να έχει περισσότερες πιθανότητες (δεν λέω καν συμφέρον) να αργήσει/να μην βιαστεί;

theopan
17-01-08, 14:43
Την κατασκευή του βρόχου και την σύνδεση του στον πίνακα του εναλλακτικού την κάνει μόνο (και μόνος του) ο ΟΤΕ - και αν κατάλαβα καλά είναι και ο μόνος που σε περίπτωση λάθους σύνδεσης ορίων μπορεί να επέμβει ή απλώς και να ελέγξει.

Το μόνο που έχει να κάνει ο εναλλακτικός είναι να έχει διαθέσιμες θύρες και να ενεργοποίησει τον λογαριασμό σου στο σύστημα του.

Εσύ, ποιος από τους δύο λες να έχει περισσότερες πιθανότητες (δεν λέω καν συμφέρον) να αργήσει/να μην βιαστεί;

Αν πάρεις ημερομηνία ενεργοποίησης και δεν ενεργοποιηθείς εκείνη τη μέρα υπάρχουν πιθανότατα ευθύνες του ΟΤΕ. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που είναι και οι περισσότερες, είναι το θέμα ποιος φταίει...

dikal
17-01-08, 15:36
Νομίζω ότι συμβαίνει το εξής:
Αν ο ΟΤΕ ορίσει κάποια ημερομηνία, για το χρονικό διάστημα μέχρι την ημερομηνία αυτή ευθύνεται αποκλειστικά ο ΟΤΕ.
Αν το τηλέφωνο συνεχίσει να λειτουργεί με ΟΤΕ μετά την ημερομηνία, φταίει πάλι ο ΟΤΕ που δεν το γύρισε στον εναλλακτικό.
Αν το τηλέφωνο αρχίσει να λειτουργεί με τον εναλλακτικό μετά την ημερομηνία, ο ΟΤΕ το σύνδεσε σωστά και ο εναλλακτικός το ενεργοποίησε άμεσα.

Αν τώρα το τηλέφωνο σταματήσει να λειτουργεί, άντε να βρείς ποιός από τους δυο φταίει.

Το ποιός έχει περισσότερες πιθανότητες να αργήσει / να μη βιαστεί μάλλον είναι ρητορική ερώτηση. Πάντως ο εναλλακτικός έχει συμφέρον να μην αργήσει / να βιαστεί για να αρχίσει να στέλνει λογαριασμούς.

Kokostas
17-01-08, 15:48
Την κατασκευή του βρόχου και την σύνδεση του στον πίνακα του εναλλακτικού την κάνει μόνο (και μόνος του) ο ΟΤΕ - και αν κατάλαβα καλά είναι και ο μόνος που σε περίπτωση λάθους σύνδεσης ορίων μπορεί να επέμβει ή απλώς και να ελέγξει.

Το μόνο που έχει να κάνει ο εναλλακτικός είναι να έχει διαθέσιμες θύρες και να ενεργοποίησει τον λογαριασμό σου στο σύστημα του.

Εσύ, ποιος από τους δύο λες να έχει περισσότερες πιθανότητες (δεν λέω καν συμφέρον) να αργήσει/να μην βιαστεί;

Ελπίζω με την άδεια σου καταχώρησα το σχόλιο σου σε άλλη θέση γιατί μου άρεσε.
Δές εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1724584#post1724584)

dimstog
17-01-08, 16:18
Αν πάρεις ημερομηνία ενεργοποίησης και δεν ενεργοποιηθείς εκείνη τη μέρα υπάρχουν πιθανότατα ευθύνες του ΟΤΕ. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που είναι και οι περισσότερες, είναι το θέμα ποιος φταίει...

Μα αυτό θέλω να πω. Ότι ενεργοποίηση ουσιαστικά σημαίνει η σύνδεση των καλωδίων. Όλα τα άλλα είναι έτοιμα. Πώς μπορεί να έχουν συνδεθεί τα καλώδια - να έχουν συνδεθεί σωστά,με καλές συνδέσεις και καλής ποιότητας καλώδια, εδώ είναι το μεγάλο θέμα το οποίο κανείς δεν μπορεί να εξετάσει - και να μην υπάρχει ADSL στη γραμμή;
Γιατί, για τις υπόλοιπες περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι ξεπέρασαν το σημείο αυτό. Το να σου λέει ένας υπάλληλος στο 134 ότι "ναι, εμείς σας συνδέσαμε, φύγατε από εμάς, η καφετιέρα σας δεν έχει πάγιο πλέον" σίγουρα δεν σημαίνει ότι μπορεί να το ελέγξει ότι έχει γίνει κάτι τέτοιο. Απλά βλέπει μια σημείωση ενός τεχνικού ότι η σύνδεση έγινε. Όμως, σε όλες τις περιπτώσεις με σύνδεση λάθος ορίων που έχω δει, το 134 διαβεβαίωνε αρχικά ότι "ναι, εμείς σας συνδέσαμε, φύγατε από εμάς, η καφετιέρα σας δεν έχει πάγιο πλέον". Και δυστυχώς για να φιλοτιμιθεί να το ελέγξει κάποιος - είτε από τον εναλλακτικό είτε από τον ΟΤΕ - πρέπει τις περισσότερες φορές ο πελάτης να φτάσει να περιμένει μήνες με καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και όλα τα συναφή.

Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά την διαδικασία και την υλική φύση της σύνδεσης και κάπου κάνω λάθος. Πχ, υπάρχει κάποια σύνδεση από το DSLAM του παρόχου στον "πίνακα των παρόχων" ή είναι το ίδιο πράγμα; Αν υπάρχει, πότε γίνεται αυτή; Όταν εγκαθίσταται το DSLAM ή οι κάρτες πάνω στο DSLAM (άλλο σκοτεινό σημείο αυτό) ή κατασκευάζεται όταν πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποιος χρήστης;

Εξαιρώ την τηλεφωνία στο Double Play της HOL, όπου όντως είναι απαράδεκτα τα πράγματα - όχι τόσο επειδή καθυστερεί να ενεργοποιηθεί, αλλά επειδή δεν σου το λένε ότι θα καθυστερήσει για να είσαι προετοιμασμένος.

........Auto merged post: dimstog added 8 Minutes and 25 Seconds later........


Το ποιός έχει περισσότερες πιθανότητες να αργήσει / να μη βιαστεί μάλλον είναι ρητορική ερώτηση. Πάντως ο εναλλακτικός έχει συμφέρον να μην αργήσει / να βιαστεί για να αρχίσει να στέλνει λογαριασμούς.

Ναι, δεν θέλω να παρεξηγηθεί αυτό, δεν εννοώ ότι ο ΟΤΕ έχει κακή πρόθεση σε ό,τι αφορά την σύνδεση. Απλώς, την δουλειά πρέπει να την κάνει ο ΟΤΕ, ο οποίος το πάγιο του για τον βρόχο το παίρνει - είτε από τον πελάτη λιανικής είτε από τον πελάτη χονδρικής. Και μάλιστα είτε αυτή η σύνδεση είναι σωστή και δουλεύει είτε όχι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.