PDA

Επιστροφή στο Forum : Wag200g και πρόβλημα σύνδεσης με διαδίκτυο



mayas
10-01-08, 17:13
Χαιρετώ,

Το καλοκαίρι αγόρασα το εν λόγω router, από το οποίο έχω μείνει ευχαριστημένος. Annex A, με firmware αρχικό το 1.00.09 και στη συνέχεια το 1.01.04 αν θυμάμαι καλά. Η αλλαγή του firmware δεν μου δημιούργησε κάποια προβλήματα.

Πριν 2 περίπου εβδομάδες παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: Το βράδυ έκλεισα κανονικά το pc χωρίς να βγάλω από τη πρίζα το router. Το επόμενο πρωί είχε σβήσει το λαμπάκι του Internet και είχε ανάψει από μόνο του το led για το ασύρματο! Για το πρώτο σκέφτηκα πως ίσως αναβαθμίζει ο ΟΤΕ την 768... Για το δεύτερο είμαι σίγουρος πως δεν το είχα ενεργοποιήσει μέσα από το interface του. Δοκίμασα να μπω στο interface μέσω του browser χωρίς να καταφέρω τίποτα.Είτε δεν εμφάνιζε τίποτα κατά τη πληκτρολόγηση της κλασσικής διεύθυνσης είτε έβγαζε κανονικά το εικονίδιο με την επιβεβαίωση password, χωρίς να μπαίνω όμως στο interface με το που πατούσα το ΟΚ. Απλώς έβγαζε λαθος 404, ότι δηλαδή δεν είναι δυνατή η πρόσβαση. Τα username και password ήτανε σωστά. Αυτό συμβαίνει μέχρι και τώρα.

Δεν δοκίμασα να δω αν η κεραία όντως είναι ενεργοποιημένη, αφού το laptop λείπει από το σπίτι πλέον. Δεν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής firmware από τη στιγμή που δεν μπορώ να μπω στο interface, έτσι δεν είναι?

Έχω διαβάσει αρκετά νήματα χωρίς να έχω παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα. Να κάνω προσπάθεια για hard reset με την κλασσική οδοντογλυφίδα? Τα φώτα σας!!!

Ευχαριστώ...

ΥΓ 1 : Sorry για το μακροσκελές, απλά ήθελα να περιγράψω την κατάσταση με λεπτομέρειες για να γίνει κατανοητή.
ΥΓ 2 : Ακόμα είμαι με 768, με το sagem του connex...

mayas
14-01-08, 14:48
Επανέρχομαι,

μόλις έκανα hard reset (πάτημα του reset για κανα 10άρι sec). Με admin-admin μπήκα στο interface , έκανα τις βασικές ρυθμίσεις και όλα ΟΚ προς το παρόν... Ελπίζω αυτό να έλυσε οριστικά το πρόβλημα!

k_koulos
14-01-08, 15:14
σορρυ τώρα το είδα!

λοιπόν για το τι έγινε λογικά για κάποιον λόγο έκανε reboot απο μόνο του στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, δες και με τι firmwire παίζει τώρα [αν και δεν πιστεύω να άλλαξε και αυτό, απλά για να είσαι σίγουρος] , κατι που μάλλον έγινε απο διακοπή ρεύματος σε συνδυασμό με κάτι άλλο, τι να πώ άβυσσος η ψυχή των μηχανημάτων!!!

αν όντως δεν δείς κάτι περίεργο ΟΚ, αλλίως αν στο ξανακάνει μπόρει να έχει κάποιο ψιλοπροβληματάκι το μηχάνημα.

αν είχες κάνει το ερώτημα σου στο νήμα που συζητάμε για το wag αντί για νέο ερώτημα λογικά θα το είχε δει κάποιος φίλος και θα είχε απαντήσει νωρίτερα, ολα καλά αφού το έλυσες όμως!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.