PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 μικρο-ερωτησεις..



testakross
10-01-08, 18:00
γεια χαρα,

θ ηθελα να ρωτησω: Τα pings εξαρτιούνται πληρως απο τον ΟΤΕ η παιζει ρολο και ο εναλλακτικος παροχος. δηλαδη αν εγω τωρα βαλω altectelecoms 8mb, τα ping που θα εχω θα εξαρτιουνται μονο απο τον ΟΤΕ του οποίου το DSLAM χρησιμοποιώ μονο? ή και η Αλτεκ παιζει ρολο στο τι ping θα εχω?

επισης κατι αλλο, το απλο DSLmodem της Sagem που εχω για το 1μβ, αρκει και για τα 8μβ? ετσι?

testakross
14-01-08, 01:02
ουτε μια απαντηση ?! :(

k_koulos
14-01-08, 01:11
1 εξαρτάται απο τον παροχο αρα αλλάζει

2 δες στο νήμα των αναβαθμησεων

sdikr
14-01-08, 01:13
Απο πολλά πράγματα, πρώτα απο την σύνδεση dslam ote με τον bbras, μετά σύνδεση bbras με πάροχο και μετά σύνδεση παρόχου με τον server που θέλεις

gogos888
14-01-08, 01:26
Testakross χωρίς να θέλω να σε προκαταβάλω για οτιδήποτε ούτε φυσικά να μειώσω τον οποιονδήποτε πάροχο αλλά στην περίπτωσή μου με conn-x τώρα και DSL Cube Vivodi έως πριν 2 μήνες τα pings μου έχουν πέσει στο μισό. Παίζω online παιχνίδια και με ενδιαφέρει όπως καταλαβαίνεις.

ttsgr
14-01-08, 01:48
γεια χαρα,

θ ηθελα να ρωτησω: Τα pings εξαρτιούνται πληρως απο τον ΟΤΕ η παιζει ρολο και ο εναλλακτικος παροχος. δηλαδη αν εγω τωρα βαλω altectelecoms 8mb, τα ping που θα εχω θα εξαρτιουνται μονο απο τον ΟΤΕ του οποίου το DSLAM χρησιμοποιώ μονο? ή και η Αλτεκ παιζει ρολο στο τι ping θα εχω?

επισης κατι αλλο, το απλο DSLmodem της Sagem που εχω για το 1μβ, αρκει και για τα 8μβ? ετσι?

Το ping (Packet InterNet Grouper)χαρακτηρίζει τον χρόνο απόκρισης κάποιου σέρβερ η αλλου υπολογιστή σε σχέση με εσένα σε χιλιοστά του δευτερολέπτου(ms) και επηρεάζεται από οτιδήποτε βρίσκετε ανάμεσα σας κατά την διαδρομή της σύνδεσης αυτής.


Όσο για το δεύτερο ανάλογα πιο firmware φοράς,πάντως γνωρίζω ότι υπάρχει frimware και για τα 8Mbps

testakross
14-01-08, 15:20
μπορεις να μου πεις τι ειναι αυτο το firmware και που το βρισκω?? ειναι κατι σαν drivers?

γιατι εγω που πηρα τηλεφωνο την ΟΤΕΝΕΤ μου ειπε ενας οτι απο 2 και πανω χρειαζεται router.

to modem που εχω ειναι το Sagem F@st 800 (PSTN)

bond
14-01-08, 15:32
μπορεις να μου πεις τι ειναι αυτο το firmware και που το βρισκω?? ειναι κατι σαν drivers?

γιατι εγω που πηρα τηλεφωνο την ΟΤΕΝΕΤ μου ειπε ενας οτι απο 2 και πανω χρειαζεται router.

to modem που εχω ειναι το Sagem F@st 800 (PSTN)

Αυτό ειναι USB νομιζω? Ετσι και αλλιώς με την αναβαθμιση στα 8 ο ΟΤΕ θα σου δωσει δωρεαν ενα ενσυρματο ADSL2+ router.

testakross
14-01-08, 16:23
ναι USB ειναι.

κοιτα εγω θελω να βαλω 4άρα. θα μου δωσει ο ΟΤΕ δωρεαν ρουτερ? υπ οψιν οτι ειμαι στην ΟΤΕΝΕΤ, και οχι στον ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.