PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια σχετικα με μελλοντικη αποσυνδεση απο TELLAS και σύνδεση στον ΟΤΕ



paularas
10-01-08, 18:12
Καλησπερα καταρχην. Εχω μια απορια σχετικα με την αποσύνδεση απο την εταιρια internet που ειμαι εδω και καιρο και ήθελα να ρωτησω αμα υπαρχει κανεις που να έχει περάσει προσφατα την διαδικασία που πρόκειται να περάσω.

Πιο συγκεκριμένα είμαι στην tellas πανω απο 2 χρονια. Είχα στην αρχη την κλασικη 512 οπου εγινε 1mb υστερα απο τις γνωστες αναβαθμησεις. Για τοτε η γραμμη ηταν αρκετα καλη ( πετουσε ) και σε πολυ ανταγωνιστικη τιμη. Μιας και ο καιρος ομως περναει και ο ανταγωνισμος φερνει και αλλες εταιριες στο προσκυνιο βλέπω πια τον οτε με ταχύτητες πολλαπλάσιες σε ανταγωνιστικές τιμες ως προς την tellas.

Πιο συγκεκριμένα πληρωνω 18,5 ευρω/μηνα στην tellas και με 26,5 ευρω μπορώ να έχω αντι για 1 , 8mb συνδεση μιας και η tellas ακομη δεν εχει περάσει απο την περιοχή μου για zisto ενώ ο οτε έχει περάσει

Το θέμα είναι οτι μιλησα με τον οτε οπου αναλαμβανει να μου κανει την αποσύνδεση/αποδέσμευση απο την tellas αλλα όταν μιλησα και με την tellas και ρώτησα σε πόσο καιρό θα γίνει αυτο ( απο την στιγμη βεβαια που κανω την αιτηση για αποσύνδεση ) με είπαν το λιγότερο σε ένα μήνα.

Ετσι ερχομαι εγώ και ρωτάω. Πραγματικά κάνει έναν μήνα να γίνει η αίτηση αποσύνδεσης απο την tellas ? Αν όχι ποσο τελικά κάνει? Αφού γίνει και η αποσύνδεση, σε πόσο καιρό σε συνδέει ο οτε στις πολυπόθητες ταχύτητές του? Και τέλος , αξίζει όλη αυτή η διαδικασία ή να κάτσω στα αβγά μου με το 1mb και τα απαράδεκτα pings της tellas ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας.

ariadgr
10-01-08, 18:36
Kάνεις αίτηση στον ΟΤΕ και δεν παίρνει πάνω από εβδομάδα
Όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή από ΟΤΕ, στέλνεις ένα fax στην Τellas και τους λες "διεκόπη την τάδε μέρα λόγω μεταφοράς σε ΟΤΕ".

paularas
10-01-08, 20:13
Με ειπαν οτι πρωτα πρεπει να διακοπεί απο την tellas πριν αυτοι κανουν οποιαδηποτε συνδεση. Αυτο ηταν το κομμάτι που δεν καταλαβά και καλά εγώ. Δηλαδή με ειπε η τηλεφωνητρια του οτε οτι πρεπει πρώτα να αποσυνδεθώ απο την tellas οποτε αποσυνδεθώ και τότε θα με συνδέσει ο οτε.

gogos888
10-01-08, 22:30
Σε μένα σε καθαρή γραμμή χωρίς internet και αίτηση στο 134 το μεσημέρι της 3ης εργάσιμης μέρας μου ενεργοποίησαν την γραμμή και ο εξοπλισμός με τους κωδικούς μου ήρθαν το μεσημέρι της 7ης εργάσιμης.

Spanos
10-01-08, 22:35
Σε μένα σε καθαρή γραμμή χωρίς internet και αίτηση στο 134 το μεσημέρι της 3ης εργάσιμης μέρας μου ενεργοποίησαν την γραμμή και ο εξοπλισμός με τους κωδικούς μου ήρθαν το μεσημέρι της 7ης εργάσιμης.


Καμμία σχέση βέβαια με αυτό που ρωτάει ο άνθρωπος ;)

gogos888
10-01-08, 22:44
Για την περίπτωση που κάνει αυτό που του είπαν...

sexrazat
10-01-08, 22:46
Με ειπαν οτι πρωτα πρεπει να διακοπεί απο την tellas πριν αυτοι κανουν οποιαδηποτε συνδεση. Αυτο ηταν το κομμάτι που δεν καταλαβά και καλά εγώ. Δηλαδή με ειπε η τηλεφωνητρια του οτε οτι πρεπει πρώτα να αποσυνδεθώ απο την tellas οποτε αποσυνδεθώ και τότε θα με συνδέσει ο οτε.

Αν είσαι σε ΑΡΥΣ χονδρική γίνεται από τον ΟΤΕ χωρίς να ανακατέψεις την Tellas. Σου στέλνουν μια αίτηση με fax, την επιστρέφεις συμπηρωμένη μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας και γίνεται η μετάβαση χωρίς να χάσεις καθόλου το Internet. Δικαιούσαι και δώρο. Ρώτα το 134.

AssVas
10-01-08, 22:51
Kάνεις αίτηση στον ΟΤΕ και δεν παίρνει πάνω από εβδομάδα
Όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή από ΟΤΕ, στέλνεις ένα fax στην Τellas και τους λες "διεκόπη την τάδε μέρα λόγω μεταφοράς σε ΟΤΕ".

Στην χώρα της Αλίκης, ίσως.
Φίλε μου απλά ξεκίνα το όσο πιο γρήγορα μπορείς.

sexrazat
10-01-08, 23:03
Πάρε το 134. Η Tellas ενημερώνεται από w-crm και δεν χρειάζεται κανονικά να στείλεις fax κανονικά. Αν δεν βαριέσαι στείλτο γιατί το λογιστήριό τους δεν φημίζεται για την οργάνωση και λειτουργία του.

Η αίτηση που σου στέλνουν να συμπληρώσεις από τον ΟΤΕ ουσιαστικά κατοχυρώνει τον ΟΤΕ ότι όλα έγιναν έν γνώσει σου και οι όποιες δεσμεύσεις έχεις με την προηγούμενη εταιρεία σου (χρονικές ή οικονομικές) αφορούν εσένα και την άλλη εταιρεία.

pankostas
10-01-08, 23:23
Ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με σενα.
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ.
Πηγαινε κατευθειαν στον ΟΤΕ.
Εγω συγκεκριμενα ημουν στην Τελλας απο την αρχη με ταχυτητα 384/128.Και τελευταια ειχα 2048/256.
Πηγα κατευθειαν μια Παρασκευη σε ote-shop,εκανα αιτηση για 8mbit, την ιδια στιγμη μου εδωσαν κωδικο για να μπαινω μεσω ΟΤΕ πλεον,και την Δευτερα ειδα οτι ειχα συγχρονιστει στα 8128/384.
Το θεμα ειναι οτι ακομα απο την Τελλας δεν με εχουν διακοψει.Μαλλον θα το κανει ο ΟΤΕ αυτο.
ariadgr πρεπει να στειλω εγω φαξ τωρα στην Τελλας ή την διαδικασια αυτην την εχει κανει ο ΟΤΕ?

paularas
11-01-08, 10:02
Αν είσαι σε ΑΡΥΣ χονδρική γίνεται από τον ΟΤΕ χωρίς να ανακατέψεις την Tellas. Σου στέλνουν μια αίτηση με fax, την επιστρέφεις συμπηρωμένη μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας και γίνεται η μετάβαση χωρίς να χάσεις καθόλου το Internet. Δικαιούσαι και δώρο. Ρώτα το 134.

Τι θες να πεις με το "αν εισαι σε ΑΡΥΣ " ?

Ευχαριστω όσους απαντησαν ήδη στην απορία μου. Αν ισχύουν τα λεγόμενά σας την Δευτέρα θα πάω σε ένα οτεshop να κανω μια νέα σύνδεση μάλλον.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας και άμα έχει να προσθέσει κάποιος κάτι επιπλέον θα ήμουν ευγνώμον

gkaska189
11-01-08, 11:06
Δυστυχώς φίλε μου paulara είναι έτσι όπως σου τα είπε η κοπέλα απο το 134. Και να κάνεις αίτηση σήμερα στον ΟΤΕ, θα πρέπει πρώτα να απελευθερωθεί η γραμμή σου απο την Tellas και μετά να επέμβει ο ΟΤΕ. Την ίδια διαδικασία περιμένω κι'εγώ να τελείωσει (ήμουνα στην HOL) απο τις 27/12/2007.

rcs
11-01-08, 11:22
Επειδή όλα γίνονται όπως θεωρεί κάθε υπάλληλος κανε και την διακοπή στην τελλάς και την αίτηση στον Οτε.Και να ενημερώνεσαι τηλεφωνικά και από τις δυο πλευρές.

sexrazat
11-01-08, 12:06
Τι θες να πεις με το "αν εισαι σε ΑΡΥΣ " ?

Ευχαριστω όσους απαντησαν ήδη στην απορία μου. Αν ισχύουν τα λεγόμενά σας την Δευτέρα θα πάω σε ένα οτεshop να κανω μια νέα σύνδεση μάλλον.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας και άμα έχει να προσθέσει κάποιος κάτι επιπλέον θα ήμουν ευγνώμον

ΑΡΥΣ σημαίνει ότι έχεις adsl με άλλο πάροχο (Tellas πχ) αλλά μέσω του δικτύου ΟΤΕ. Στα συστήματα του ΟΤΕ φαίνεται στο ένα σαν ΑΡΥΣ και στο άλλο σαν Σύνδεση adsl Χονδρικής. Είναι το ίδιο πράγμα.

Σου στέλνουν σε fax ή e-mail ένα έντυπο που εξουσιοδοτείς τον ΟΤΕ να αναλάβει όλη τη διαδικασία. Το επιστρέφεις υπογεγραμμένο (προσοχή αυτός που φαίνεται στα συστήματα του ΟΤΕ σαν κάτοχος της γραμμής όχι εσύ που κάνεις απλά χρήση ) μαζί με μια φωτοτυπία ταυτότητας. Μόλις το λάβει ο ΟΤΕ σε καλούν να σου κλείσουν ραντεβού για την παραλαβή του modem

Η μετάβαση γίνεται από τον ΟΤΕ χωρίς να χάσεις καθόλου το Internet. Αν ζητήσεις και αναβάθμιση θα παίζεις μερικές μέρες με την παλιά ταχύτητα. Θα σου σταλούν νέοι κωδικοί μαζί με το modem.

Καλύτερα να πάρεις το 134. Είναι καλύτερα ενημερωμένο και σίγουρα πιο γρήγορα από τα Ote shop για κάποιες λεπτομέρειες. Μην τρελαίνεσαι είναι μια απλή πλέον διαδικασία.

Αν πας Ote Shop νομίζω παίρνεις το modem επιτόπου υπογράφοντας την αίτηση και έχοντας φωτοτυπία ταυτότητας. Αν κάποιος σου πει κάτι διαφορετικό παρακαλεσέ τον να πάρει το 134 που έχει πιο πρόσφατες οδηγίες. Ακόμα κάποιοι υπάλληλοι στα Ote shop αγνοούν κάποιες λεπτομέρειες.

pankostas
12-01-08, 19:51
Ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με σενα.
ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ.
Πηγαινε κατευθειαν στον ΟΤΕ.
Εγω συγκεκριμενα ημουν στην Τελλας απο την αρχη με ταχυτητα 384/128.Και τελευταια ειχα 2048/256.
Πηγα κατευθειαν μια Παρασκευη σε ote-shop,εκανα αιτηση για 8mbit, την ιδια στιγμη μου εδωσαν κωδικο για να μπαινω μεσω ΟΤΕ πλεον,και την Δευτερα ειδα οτι ειχα συγχρονιστει στα 8128/384.
Το θεμα ειναι οτι ακομα απο την Τελλας δεν με εχουν διακοψει.Μαλλον θα το κανει ο ΟΤΕ αυτο.
ariadgr πρεπει να στειλω εγω φαξ τωρα στην Τελλας ή την διαδικασια αυτην την εχει κανει ο ΟΤΕ?

Απ΄οτι εμαθα ο ΟΤΕ εχει ηδη στειλει αιτηση διακοπης μου απο την Τελλας.
Τα εχει κανει ολα ο ΟΤΕ για μενα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.