PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φοιτητικό ιντερνετ της HOL



socstamatiou
10-01-08, 20:42
Kαλησπέρα στο forum, σας παραθέτω πιο κάτω το πρόβλημα που αντιμετωίζω με την ΗΟL και το φοιτητικό ιντερνετ. Βάζω τα mail που έχω στείλει ώστε να καταλάβετε το τι συμβαίνει.

Σε συνέχεια του θέματος με ticket ID 1227568 σας αναφέρω ότι το πρόβλημα δεν λύθηκε και κακώς κλείσατε το θέμα. Το πρόβλημα μου είναι το ότι στο δίοδος ακόμη φαίνομαι ενεργοποιημένος σε εσάς από δική σας ευθύνη, ενώ έχω διακόψει την συνεργασία μου μαζί σας. Σας αποστέλλω και τις απαντήσεις των email που μου έστειλε το δίοδος ώστε να ανταποκριθείτε στις στοιχειώδης υποχρεώσεις σας!

email (29/10/2007):

Γραφείο Υποστήριξης ΔΙΟΔΟΣ

Η απάντηση στην ερώτησή σας.

Καλησπέρα σας, έχω διακόψει την σύνδεση μου στο ίντερνετ μέσω της εταιρείας HOL, αλλά δεν έχει ενημερωθεί εδώ ο λογαριασμός μου, και δεν μου επιτρέπεται έτσι η υποβολή νέου αιτήματος. Τι μπορώ να κάνω;

Απάντηση:
Όλες οι εταιρίες που συνεργάζονται με το ΔΙΟΔΟΣ έχουν λάβει κάποια webservices τα οποία έχουν εντάξει στο πληροφοριακό τους σύστημα και τα οποία χρησιμεύουν στο να επικοινωνούν απευθείας με το πληροφοριακό σύστημα του ΔΙΟΔΟΣ χωρίς την παρέμβαση κάποιου υποκειμένου. Ένα από αυτά τα webservices ακυρωνει υπάρχουσες αιτήσεις.

Η διαδικασία λοιπόν της ακύρωσης μιας αίτησης έχει ως εξής:

- Ζητάει ο χρηστής την ακύρωση της αίτησης από την εταιρία.
- Η εταιρία τερματίζει την σύνδεση, σε περίπτωση που αυτή έχει ενεργοποιηθεί.
- Η εταιρία καλεί το webservice που αλλάζει το status της αίτησης από activated (ενεργοποιημένη υπηρεσία) σε deactivated (ανενεργη αίτηση, το οποίο είναι και το status μιας αίτησης κατά την δημιουργία της) .

Σε περίπτωση που η εταιρία δεν καλέσει το προαναφερθέν webservice δεν αλλάζει το status της αίτησης, ακόμα και αν έχει όντως διακοπεί η υπηρεσία, με συνεπεία να μη μπορεί ο χρηστής να κάνει κάποια νέα.

Επομένως ο πάροχος πρεπει να απενεργοποιήσει τη σύνδεσή σας στο portal του ΔΙΟΔΟΣ. Πρέπει να επικοινωνήσετε μαζί του για να επιλυθεί το πρόβλημά σας

email (10/01/2008)
Γραφείο Υποστήριξης ΔΙΟΔΟΣ

Η απάντηση στην ερώτησή σας.

Κύριοι καλησπέρα σας,
Έχω το εξής πρόβλημα. Με την HOL έχω διακόψει την σύνδεσή μου για ADSL μέσω Δίοδος με σκοπό να απευθυνθώ σε άλλο πάροχο. Ενώ όμως έχω διακόψει την συνδρομή μου με την εν λόγω εταιρεία, το σύστημά σας δεν έχει ενημερωθεί. Σε παλαιότερο ερώτημα μου με είχατε προτρέψει να απευθυνθώ στην εταιρεία μου να σας ενημερώσει μέσω του online συστήματος σας. Μίλησα με την εταιρεία μου και μου είπε ότι όλα γίνονται αυτόματα και ότι έχετε ενημερωθεί λογικά και μου είπαν να μιλήσω μαζί σας και να σας ενημερώσω σχετικά. Παρακαλώ να διορθωθεί αυτό το λάθος. Ενημερώστε με σχετικά με τις ενέργειες που πρέπει να κάνω ώστε να βγω από το αδιέξοδο και να μην γίνομαι μπαλάκι που να με στέλνουν από την εταιρεία σε εσάς και το αντίθετο.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων,
Σ. Σ.
693χχχχχχχ

Απάντηση:
Παρά τους ισχυρισμούς της εταιρίας για το αντίθετο, η σύνδεσή σας φαίνεται ακόμα ως ενεργή στο σύστημά μας, γεγονός που σημαίνει ότι η HOL δεν έχει ενημερώσει το πληροφοριακό σύστημα του ΔΙΟΔΟΣ σχετικά με την απενεργοποίηση της σύνδεσής σας.

Σας ενημερώνουμε ότι πολλοί ακόμη συνδρομητές της HOL έχουν αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα το τελευταίο χρονικό διάστημα και παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες από την πλευρά μας, η εταιρία δεν έχει προς το παρόν ακόμα ανταποκριθεί στις στοιχειώδεις υποχρεώσεις της.


ΟΠΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΟΔΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΠΙΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΜΕΣΑ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΗΜΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ. ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ FORUM ΤΟΥ ADSLGR ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ.

pskouras
10-01-08, 21:13
αι γω μια απο τα ιδια απο οτενετ σε χολ...

τελικα πηρα τηλ μετα απο καιρο την οτενετ και σε 5 λεπτα ηταν ολα οκ

@ ADSLgr.com All rights reserved.