PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση hibox



Guard
10-01-08, 22:41
Χαιρετω το forum.
Ειμαι και εγω ενας καμμενος και @%$&@ "πελατης"της hellas offfff lie.
Εχω το hi-box που να μη το ειχα... Απο τις 16-11-07 μετα απο 8μηνη συνδρομη μου εχουν κοψει τη συνδεση. Απο εκεινη τη μερα μεχρι και σημερα, τους εχω παρει τουλαχιστον 20 φορες τηλεφωνο, με τη γνωστη ωριαια αναμονη (το ιδιο τραγουδι για 20 ωρες φτανει να τα παιξεις) και ενω στα πρωτα 5-6 τηλεφωνα με βαλαν και εψαχνα τα καλωδια και τις ρυθμισεις του ρουτερ, αργοτερα ειπαν οτι φταιει ο ΟΤΕ. Απο τοτε καθε φορα που τους παίρνω τηλεφωνο με @#@@%@ λενε οτι η γραμμη τωρα δηλωθηκε οτι εχει διακοπη και θα τη δει ο τεχνικος . Ακομα εχω βαλει καταγραφικο παλμογραφο μονιμα επανω στη γραμμη για να δω ποοοτε θα ερθει το σημα, μηπως και χασω καμμια διαλειψη της διακοπης.
Ακομα την 10η μερα της διακοπης μου στειλαν μήνυμα στο κινητο οτι "οι νεες ρυθμισεις του ρουτερ ειναι οι..."
Νομιζω κι ολας οτι με εχουν αλλαξει dslam (η οπως αλλιως λεγεται) απο το κεντρο της Θεσσαλονικης σε περιφερειακό (βυζαντιο).
Τελευταια δηλωση του τεχνικου για ελεγχο βλαβης ηταν στις 28-12-07
Οι απωλειες απο το ψάξιμο που εκανα στο pc αυτες τις 55 μερες ηταν ... format x 3, νεα motherboard κ cpu... (λογω αμφιβολιων !) φυσικα απωλεια των αρχειων μου και... προβληματα στο στομαχι .
Ξερει κανεις τι γινεται ? Υπαρχουν κι αλλοι σαν και εμενα με 55 μερες διακοπη ? Θα παει πιο μακρια η "βαλιτσα" ?
Οποιαδηποτε γνωμη-ιδεα εκτος απο "κρεμασμα" ειναι δεκτη.

nts04
11-01-08, 14:43
Πρώτα θα ήθελα να σου πω να μην χρησιμοποιείς τόσο αόριστους τίτλους, γιατί το θέμα σου είτε θα μεταφερθεί είτε θα αλλάξει τίτλο.
Από εκεί και πέρα το κρέμασμα σίγουρα είναι η ιδανική λύση για την ΓΕΛΑΣ ΟΝ LINE μετά από ένα καλό δημόσιο μαστίγωμα, αλλά μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο: Πρώτα πάρτους ένα τηλέφωνο και κάνε λόγο για περιποιημένες καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και αν δεις ότι δεν συγκινούνται κάνε τον λόγο πράξη. Επίσης μπορείς να σκέφτεσαι και για αλλαγή παρόχου σε συνδυασμό με τα παραπάνω...

jacobgr
11-01-08, 15:39
Να υποθέσω ότι το τηλέφωνο σου λειτουργεί, οπότε σίγουρα δεν έχεις διακοπή του βρόχου σου.
Αν δεν λειτουργεί το δείνεις βλάβη στον ΟΤΕ και θα φιαξει μαζί με το ιντερνετ(λογικά).
Εαν λειτουργεί το τηλέφωνο σου δοκίμασε χωρις σπλιτερ και χωρίς καμία μα καμία συσκευή πάνω στην γραμμη. (τι σου λέω τώρα μάλλον σε βάλαν και απο την ΗΟΛ και τα έκανες...)
Μετά δανείσου απο κανεναν γνωστο σου άλλο μοντεμ και δοκίμασε και με κείνο.
Αν δεν δουλεψει τπτ απο ολα αυτά τότε το καλώδιο που πάει απο το άκρο του βρόχου σου στο ΤΚ της περιοχής σου στο DSLAM έχει μείνει στον αέρα(φταίει ο ΟΤΕ) ή πάει σε χαλασμένη πόρτα του DSLAM(Φταίει η ΗΟΛ).
Σε κάθε περιπτωση υπεύθυνη είναι η ΗΟΛ η οποία αφού ελέγξει ότι δεν φταίει η πόρτα της θα πρέπει να δώσει βλάβη στον ΟΤΕ (ο οποίος αν πάρει τη βλάβη θα το φιαξει σε 1 εργάσιμη το πολύ)

........Auto merged post: jacobgr added 4 Minutes and 12 Seconds later........

επ τώρα το προσεξα... φορματ γιατι έκανες?? το dsl λαμπάκι στον ρουτερ σου (αληθεια ποιον έχεις?) ανάβει??
αν δεν αναβει δοκίμασε να το αποσυνδεσεις απο τον ΗΥ και δες αν αναβει.

Guard
11-01-08, 19:32
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Tο θεμα το "γλυκανα" και το εκανα πιο κοσμιο, απο οτι το εβαλα στην αρχη για να διαβαζεται. Για τις καταγγελειες στην ΕΕΤ μολις το ειπα ο (((τεχνικος))) το μονο που εκανε ηταν να το ξαναδει (η εκανε οτι το ειδε για να δικαιολογιθει στους απο επανω του) και το ξαναρειξε στον ΟΤΕ.
Ο spliter βγηκε απο την πρωτη μερα, το format εγινε γιατι τσιτωσα τη motherboard ψαχνοντας για βλαβη σε usb , εκανε διακοπη και ο δισκος κατι επαθε στο boot η κατι τετοιο.Tη motherboard γιατι με γεμισαν αμφιβολιες οτι το φτεξιμο ειναι δικο μου. Το τηλ. ειναι στον ΟΤΕ ευτυχως.
Στον ΟΤΕ που πηρα τηλ. μου ειπαν οτι δε μου δινουν πληροφοριες κ να τις παρω απο τον παροχο μου.
Το fritz εαν δε δουλευε δε θα το καταλαβαιναν να μου στειλουν αλλο ? :lol:

Εχω συνδεσει τον παλμογραφο στο καλωδιο του τηλ. για να δω το σημα καποιων khz. Εαν η γραμμη ειναι οκ και δε χρονιζει η τι αλλο το fritz!box (annex A) θα εβλεπα τους khz (carrier) ?

Συνεχιζουν και μου στελνουν λογαριασμους. Επειδη κατα τα αλλα ειμαστε σε χωρα της ευρ. ενωσης με νομους της Ζιμπαμπουε, τους πληρωνω η παμε σε χαμενα δικαστηρια ?

nts04
11-01-08, 20:58
Για τους λογαριασμούς εννοείται ότι πληρώνεις για κάποιες υπηρεσίες που παίρνεις. Έτσι τουλάχιστον λέει η λογική. Ποιος ο λόγος να πληρώνεις για κάτι που αντί να σε εξυπηρετεί κάπου να σου δημιουργεί ένα κάρο προβλήματα; Βέβαια δεν νομίζω να πάει όλη η κατάσταση στα δικαστήρια, (και ούτε σε συμφέρει με τόσα έξοδα και αναβολές που θα έχουν) καθώς μάλλον μιλάμε για μικρά ποσά.

hansanes
11-01-08, 21:42
Φίλε μου κουράγιο !
Εγώ είχα το double play ... από 07/11/2007 με π ο λ λ ά προβλήματα, μέχρι που στις 13/12/2007 σταμάτησε να play ! Μετά από επίμονες προσπάθειες μου για να μου το αποκαταστήσουν, εκτός του ότι ελαβα τις ίδιες απαντήσεις σαν εσένα και χειρότερα ! Τελικά γύρισα στο ΟΤΕ με σύνδεση 09/01/2008 !!!

Καλύτερα να την κάνεισ σιγά - σιγά για αλλού !

Κουράγιο...

ioannis8828
11-01-08, 23:36
ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΑΖΙΚΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ..ΔΕΣ....http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164091

Guard
13-01-08, 00:08
Οπου φυγει-φυγει αλλα τον τροπο δε ξερω. Σημερα κλεινω 57 μερες χωρις συνδεση και αυτοι το χαβα τους... θα παει τεχνικος στο δσλαμ για ελεγχο. Την ιδια απαντηση εδω και 1 μηνα (35μερες)...

Ασε που εμαθα απο ΟΤΕτζη, οτι στη Θεσσαλονικη εχουν :hmm: 2 μονο τεχνικους. Ειναι δυνατον να ειναι αληθεια αυτο ?

Οποιος ξερει για το τελευταιο ας πει...

aa144
13-01-08, 11:43
Και από τους 2 μπορεί ο ένας να είναι ο καλός, και ο άλλος να είναι βοηθός, οπότε άμα δεν πάει ο καλός...

Guard
16-01-08, 11:01
Και από τους 2 μπορεί ο ένας να είναι ο καλός, και ο άλλος να είναι βοηθός, οπότε άμα δεν πάει ο καλός...

Μου φαίνεται οτι ο καλος ο τεχνικος παει, γιαυτο τραβάμε οτι τραβάμε.
Σημερα εκλεισε 2 μηνες η hol απο... 16-11-07 που αποφασησε οτι δε με θελει και μου εκοψε τη συνδεση.

Χρονια πολλα hol, να τα εκατοστησεις:clap: και παντα τετοια.:rofl:

arko
21-01-08, 12:27
Από τις 20/12 σταμάτησε να συγχρονίζει το modem ξαφνικά.
Μετά από πολλές επικοινωνίες δήλωσαν βλάβη (27/12). ¨Επειτα από e-mail με απειλητικό περιεχόμενο (οικονομική ζημία λόγω έλλειψης internet) απάντησαν στις 9/1 ότι το κοιτάνε οι τεχνικοί τους. Από τότε έστειλα κ 2ο mail με ερώτηση για την πορεία της βλάβης αλλά απάντηση καμμία.
Δυστυχώς ετοιμάζω εξώδικο. Το περίεργο είναι ότι από το τέλος Νοεμβρίου που έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου (24) δεν μου έχει αποσταλεί λογαριασμός....!!!
Τώρα να δούμε πόσο χρόνο θα χρειαστεί ώστε να μεταβώ σε άλλο πάροχο..

Guard
25-01-08, 00:43
Φιλε arko. 68 μερες και συνεχιζουμε. Θα μου πεις μαζοχας εισαι ? .......Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα....
Καθε φορα που τους παίρνω τηλ. μου δινουν την εντυπωση οτι σε 1-2-3 μερες θα φτιαξει.

Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε, προχτες με πηραν τηλ. στο κινητο !!!!!! Ηταν ο τεχνικος για επισκεψη κατ οικον !!!!!! και ξανα !!!!!!
Λεω μπραβο ρε .... επιτελους τα προβλήματα τελος. Μου λενε μπορείτε να ειστε την ταδε ωρα στο σπιτι σας ? Βεβαιως λεω εγω ο ..... * καταληξατε οτι το προβλημα ειναι σε μενα, του λεω ? Τι λετε κυριε, μου λεει (με εντονοτατο υφος ετσι μας ειπαν ετσι κανουμε). ΟΚ τους λεω (στο σπιτι θα ερθουν-κοντρα θα τους παω ?) παω στο σπιτι μου και σας περιμενω. (* ο παλμογραφος ειναι μονιμα συνδεμενος 5εκ απο το ρουτερ και τηρεί "σιγη ιχθυος").
Τα παραταμε ολοι οικογενειακός, αλλος δουλειά, αλλος σχολειο, αλλος καρατε, φέρνουμε και το μικρο απο τη γιαγια του για να δει κι αυτος, το ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ παμε παίρνουμε μπυρες αναψυκτικά, πατατακια για να το γιορτασουμε, αλλα και για να κερασουμε τα παιδια που θα ερθουν στο σπιτι και σε 4 λεπτα απο το τηλεφωνο ειχαμε συγκεντρωθει (ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ).
Ε λοιπον "ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ" οσο τους ειδατε εσεις, αλλο τοσο τους ειδα και εγω.......................
Ξαναπαίρνω τηλ. (30η) και μου λενε οτι," εφοσον σας ειπαν οτι θα ερθουν, τοτε θα ερθουν".
Ρε παιδια τους λεω, 5η μερα σημερα απο το ραντεβου και 65η απο τη διακοπη και τοσο καιρο παιζουμε το σπασμενο τηλεφωνο, υπαρχει κανενα τηλ. απο τους τεχνικους να συνεννοηθουμε, καμμια διευθυνση για να παω να ρωτησω να ελεγξουν το ρουτερ να... να... να... ? ΚΑΠΟΙΟΣ ? ΚΑΤΙ... ?

Τ Ι Π Ο Τ Α

Ωρες ωρες σκεφτομαι, , μηπως δεν ειχα ποτε μου συνδεση και τα βγαζω απο το μυαλο μου ρε γ..... Λ Ε Σ ?

Ευχαριστω που μου δινεται την ευκαιρία και τα μοιράζομαι...
:down:
:down:
:down:

tolisp
26-01-08, 12:50
Φιλε arko. 68 μερες και συνεχιζουμε. Θα μου πεις μαζοχας εισαι ? .......Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα....
Καθε φορα που τους παίρνω τηλ. μου δινουν την εντυπωση οτι σε 1-2-3 μερες θα φτιαξει.

Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε, προχτες με πηραν τηλ. στο κινητο !!!!!! Ηταν ο τεχνικος για επισκεψη κατ οικον !!!!!! και ξανα !!!!!!
Λεω μπραβο ρε .... επιτελους τα προβλήματα τελος. Μου λενε μπορείτε να ειστε την ταδε ωρα στο σπιτι σας ? Βεβαιως λεω εγω ο ..... * καταληξατε οτι το προβλημα ειναι σε μενα, του λεω ? Τι λετε κυριε, μου λεει (με εντονοτατο υφος ετσι μας ειπαν ετσι κανουμε). ΟΚ τους λεω (στο σπιτι θα ερθουν-κοντρα θα τους παω ?) παω στο σπιτι μου και σας περιμενω. (* ο παλμογραφος ειναι μονιμα συνδεμενος 5εκ απο το ρουτερ και τηρεί "σιγη ιχθυος").
Τα παραταμε ολοι οικογενειακός, αλλος δουλειά, αλλος σχολειο, αλλος καρατε, φέρνουμε και το μικρο απο τη γιαγια του για να δει κι αυτος, το ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ παμε παίρνουμε μπυρες αναψυκτικά, πατατακια για να το γιορτασουμε, αλλα και για να κερασουμε τα παιδια που θα ερθουν στο σπιτι και σε 4 λεπτα απο το τηλεφωνο ειχαμε συγκεντρωθει (ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ).
Ε λοιπον "ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ" οσο τους ειδατε εσεις, αλλο τοσο τους ειδα και εγω.......................
Ξαναπαίρνω τηλ. (30η) και μου λενε οτι," εφοσον σας ειπαν οτι θα ερθουν, τοτε θα ερθουν".
Ρε παιδια τους λεω, 5η μερα σημερα απο το ραντεβου και 65η απο τη διακοπη και τοσο καιρο παιζουμε το σπασμενο τηλεφωνο, υπαρχει κανενα τηλ. απο τους τεχνικους να συνεννοηθουμε, καμμια διευθυνση για να παω να ρωτησω να ελεγξουν το ρουτερ να... να... να... ? ΚΑΠΟΙΟΣ ? ΚΑΤΙ... ?

Τ Ι Π Ο Τ Α

Ωρες ωρες σκεφτομαι, , μηπως δεν ειχα ποτε μου συνδεση και τα βγαζω απο το μυαλο μου ρε γ..... Λ Ε Σ ?

Ευχαριστω που μου δινεται την ευκαιρία και τα μοιράζομαι...
:down:
:down:
:down:

Em και εσύ τους αντιμίλησες! ΓΙΑΤΊ αντιμίλησες? Για να σε τιμωρήσει...δεν ήρθε!:twisted:

Για να σοβαρευτούμε τώρα, φιλε σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλα γιατί ασχολείσαι?
Το κουβαδάκι σου και για άλλη παραλια - δεν έχεις καταλάβει την κοροϊδία της HOL?
Την μπάλα την έχουν χάσει από καιρό... :down:

Stefanos83
26-01-08, 16:00
Εγω εχω ορίσει το εξής . Καταλαβαίνω οτι μπορεί να γίνει μια αναβάθμιση / τεχνική εργασία / πρόβλημα / δυσλειτουργία . Οποτε δίνω σε ολες της εταιρείες με τις οποιες εχω συνεργαστεί ως τώρα περίοδο χάριτος μιας βδομάδας να με αφήσουν χωρις ADSL (χωρις τηλέφωνο δεν παίζει γιατι εχω shared ) . Οποια εταιρεία είτε την λενε HOL είτε 4νετ ειτε OTE , με αφήσει 1 λεπτο παραπάνω την ίδια μέρα θα φαει φορητότητα προς αλλο πάροχο. Πραγματικά είναι οτι χειρότερο μπορεί ο καταναλωτής να κάνει σε μια εταιρεια . Να παρει τα λεφτακια του και το κουβαδάκι του και να παει σε άλλη παραλία .

Υ.Γ. Σημειωτέον οτι πάντα έχω καβαντζα ενα 3g ADSM απο wind , ετσι δεν πρόκειται σε καμια περίπτωση να μείνω ξεκρέμαστος τελείως . Και στην χειρότερη για 1 βδομάδα πας και σε νετ-καφε .

@ ADSLgr.com All rights reserved.