PDA

Επιστροφή στο Forum : Με δουλεύουν ατομικά, ή συμβαίνει και σε εσάς;



theopan
11-01-08, 00:59
Προσπαθώ από τη Δευτέρα να μάθω (τηλεφωνικά) πως πάει η αίτησή μου για HiBox (η οποία έχει γίνει εδώ και 1 μήνα και απορρίπτεται από τον ΟΤΕ για γνωστούς και σε εμένα και σε αυτούς λόγους-δεσμευμένη γραμμή από άλλο πάροχο). Έχω καλέσει 6 ή 7 φορές. Δευτέρα-Τρίτη (αν θυμάμαι καλά) μου ζητούσαν τον αριθμό στον οποίο έχει γίνει η αίτηση και είτε περίμενα μέχρι που κοβόταν η γραμμή να ανοίξει η καρτέλα μου, ή μου έλεγαν από την αρχή ότι έχουν πρόβλημα, είναι πεσμένο το σύστημά τους και θα με καλέσουν αργότερα αυτοί. Από Τρίτη και μετά όσες φορές πήρα δεν μου εξηγούν γιατί καθυστερούν (περιμένω αφού δώσω το νούμερο για να καταλάβετε και όταν ρωτάω γιατί αργούν τα μασάνε και τελικά μου λένε θα καλέσουν αυτοί). Μέχρι σήμερα δεν έχει καλέσει κανείς... Συμβαίνει και σε άλλους αυτή την εβδομάδα ή να το πάρω...προσωπικά;

tolisp
11-01-08, 01:12
Δεν σε δουλεύουν..."επεξεργάζονται" τόσο εσένα όσο και την καρτέλα σου :p

Πέρα από πλακα... από όσα διαβάζεις εδώ, σου φαίνεται να έχεις να κανεις με σοβαρή εταιρία?

theopan
11-01-08, 01:19
Δεν σε δουλεύουν..."επεξεργάζονται" τόσο εσένα όσο και την καρτέλα σου :p

Πέρα από πλακα... από όσα διαβάζεις εδώ, σου φαίνεται να έχεις να κανεις με σοβαρή εταιρία?

Ομολογώ ότι μου έχει φανεί μέχρι τώρα αρκετά πιο σοβαρή από τη Forthnet τουλάχιστον, από την οποία έρχομαι άπρακτος μετά από 3 μήνες ταλαιπωρία συνολικά. Για αυτό ρωτάω αν συμβαίνει και σε άλλους. Σε πρόβλημα που είχα τις προηγούμενες μέρες με το account των management tools μπορεί να άργησαν καμιά εβδομάδα από τη μέρα που άνοιξα το ticket, αλλά μέσα σε μια μέρα με πήραν 5 τηλέφωνα μέχρι να με βρούν και να το λύσουμε.

SouthDog
11-01-08, 01:50
Ομολογώ ότι μου έχει φανεί μέχρι τώρα αρκετά πιο σοβαρή από τη Forthnet τουλάχιστον, από την οποία έρχομαι άπρακτος μετά από 3 μήνες ταλαιπωρία συνολικά. Για αυτό ρωτάω αν συμβαίνει και σε άλλους. Σε πρόβλημα που είχα τις προηγούμενες μέρες με το account των management tools μπορεί να άργησαν καμιά εβδομάδα από τη μέρα που άνοιξα το ticket, αλλά μέσα σε μια μέρα με πήραν 5 τηλέφωνα μέχρι να με βρούν και να το λύσουμε.

Δυστυχώς μόνο σοβαρή δεν είναι η HOL... είναι μέσα στις 4
χειρότερες, και αμα είχε παραπάνω πελάτες θα ταν πιο ψηλά
στην κλίμακα της ντροπής...

Έχουν πολλά προβλήματα τελευταία, και εκεί μέσα επικρατεί
αλαλούμ.

Έχουν εσωτερικές κόντρες με τις Αττικές κ.α. προβλήματα.

Μήπως σε πήραν χτες 5 τηλέφωνα? γιατί εμένα
με πήραν 3.

delta9
11-01-08, 02:01
Εντελώς υποκειμενικα και αφου την εχω φαει με το κουταλι τη HOL θα σου πω οτι στη HOL επικρατει χαος.Σε δουλευουν αλλα δεν το κανουν και επιτηδες.....

Gas
11-01-08, 10:58
Εγώ πάντως τελευταία το διασκεδάζω...
Παίρνω τηλ. (2-3 την ημέρα), περιγράφω φτου και απ' την αρχή το πρόβλημά μου σε όποιον απαντάει (πλέον καταγράφω ονόματα και ώρες) και κρατάω στατιστικά για πόσες διαφορετικές απαντήσεις μου δίνουν!

Και όταν τους αναφέρω τί μου είχαν απαντήσει -για το ίδιο πρόβλημα- οι προηγούμενοι συνάδελφοί τους, καταπίνουν τη γλώσσα τους, αφού όπως φαίνεται έχουν έτοιμες απαντήσεις τυποποιημένες για να ξεφορτώνονται τους "ενοχλητικούς"...

Προσωπικά, μετράω μέρες να τελειώσει το ετήσιο συμβόλαιό μου και να την κάνω για αλλού (και ό,τι βγάλει)

theopan
11-01-08, 11:06
Από τις απαντήσεις σας, συμπεραίνω ότι μάλλον δεν είναι γενικό το φαινόμενο τις τελευταίες μέρες (σε αυτές αναφερόμουν) και κάτι συμβαίνει ειδικά σε εμένα. Μίλησα όπως είπα αρκετές φορές με διαφορετικά άτομα. Δεν είναι δυνατόν όλοι να ήταν συνεννοημένοι να μου πουν "θα σας καλέσουμε εμείς". Προφανώς κάποιο σχόλιο είδαν γραμμένο στην καρτέλα μου.

ioannis8828
11-01-08, 23:46
Εγώ πάντως τελευταία το διασκεδάζω...
Παίρνω τηλ. (2-3 την ημέρα), περιγράφω φτου και απ' την αρχή το πρόβλημά μου σε όποιον απαντάει (πλέον καταγράφω ονόματα και ώρες) και κρατάω στατιστικά για πόσες διαφορετικές απαντήσεις μου δίνουν!

Και όταν τους αναφέρω τί μου είχαν απαντήσει -για το ίδιο πρόβλημα- οι προηγούμενοι συνάδελφοί τους, καταπίνουν τη γλώσσα τους, αφού όπως φαίνεται έχουν έτοιμες απαντήσεις τυποποιημένες για να ξεφορτώνονται τους "ενοχλητικούς"...

Προσωπικά, μετράω μέρες να τελειώσει το ετήσιο συμβόλαιό μου και να την κάνω για αλλού (και ό,τι βγάλει)
ΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΣ ΜΑΓΝΗΤΟΦΩΝΗΜΕΝΕΣ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΥΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ!!!
ΕΧΩ ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΣΤΟ ΤΗΛ.ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ 13844 ΑΝΩ ΤΩΝ 70 !!!
ΑΝ ΘΕΣ ΔΕΣ ....http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164091 ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.:evil::evil::evil:

Stefanos83
12-01-08, 01:55
Προσπαθώ από τη Δευτέρα να μάθω (τηλεφωνικά) πως πάει η αίτησή μου για HiBox (η οποία έχει γίνει εδώ και 1 μήνα και απορρίπτεται από τον ΟΤΕ για γνωστούς και σε εμένα και σε αυτούς λόγους-δεσμευμένη γραμμή από άλλο πάροχο). Έχω καλέσει 6 ή 7 φορές. Δευτέρα-Τρίτη (αν θυμάμαι καλά) μου ζητούσαν τον αριθμό στον οποίο έχει γίνει η αίτηση και είτε περίμενα μέχρι που κοβόταν η γραμμή να ανοίξει η καρτέλα μου, ή μου έλεγαν από την αρχή ότι έχουν πρόβλημα, είναι πεσμένο το σύστημά τους και θα με καλέσουν αργότερα αυτοί. Από Τρίτη και μετά όσες φορές πήρα δεν μου εξηγούν γιατί καθυστερούν (περιμένω αφού δώσω το νούμερο για να καταλάβετε και όταν ρωτάω γιατί αργούν τα μασάνε και τελικά μου λένε θα καλέσουν αυτοί). Μέχρι σήμερα δεν έχει καλέσει κανείς... Συμβαίνει και σε άλλους αυτή την εβδομάδα ή να το πάρω...προσωπικά;

Ακομα ταλαιπωρήσε με αυτό ? Το χω κρατήσει κάπου το νούμερο θα το κοιταξω και θα σου πω αμα εχει αλλαξει τιποτα . Μεχρι δευτερα βραδυ θα σου χω απαντησει . Εντωμεταξυ γιατι δεν παιρνεις ενα τηλέφωνο στο 134 να σου πουν αν έχεις adsl και με ποιον ? :)

Quadcore
12-01-08, 02:04
Δες εδω και πεσμου εσυ τι νομιζεις... :)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164091

Stefanos83
12-01-08, 02:08
Δες εδω και πεσμου εσυ τι νομιζεις... :)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=164091

Καταγγελια στην HOL επειδη καθυστερεί η 4net να του αποδεσμεύσει την γραμμή ? Δεν βλεπω ιδαιτερο νοημα . Ισως επειδη δεν υπαρχει σωστη ενημερωση αλλα και παλι δεν ξερω αν τραβαει για καταγγελια αυτο .

theopan
12-01-08, 11:57
Ακομα ταλαιπωρήσε με αυτό ? Το χω κρατήσει κάπου το νούμερο θα το κοιταξω και θα σου πω αμα εχει αλλαξει τιποτα . Μεχρι δευτερα βραδυ θα σου χω απαντησει . Εντωμεταξυ γιατι δεν παιρνεις ενα τηλέφωνο στο 134 να σου πουν αν έχεις adsl και με ποιον ? :)

Ναι δυστυχώς. Δεν προχωράει τίποτα, και δεν φταίει για αυτό η HOL. "Φτύνει" την αίτηση της HOL συνεχώς το WCRM όσες φορές και αν επαναπροωθηθεί, γιατί έχει κολλήσει στο νούμερό μου. Ρώτησα στους Εγχώριους Παρόχους και μου εξήγησαν τι συνέβη καθώς επίσης υποσχέθηκαν ότι θα το επιλύσουν από εκεί άμεσα (την περασμένη Τρίτη αυτά). Βέβαια ακόμα δε φαίνεται να έγινε κάτι. Αν θες σου στέλνω PM με την εξήγηση που μου έδωσαν.

Stefanos83
12-01-08, 14:56
Ναι δυστυχώς. Δεν προχωράει τίποτα, και δεν φταίει για αυτό η HOL. "Φτύνει" την αίτηση της HOL συνεχώς το WCRM όσες φορές και αν επαναπροωθηθεί, γιατί έχει κολλήσει στο νούμερό μου. Ρώτησα στους Εγχώριους Παρόχους και μου εξήγησαν τι συνέβη καθώς επίσης υποσχέθηκαν ότι θα το επιλύσουν από εκεί άμεσα (την περασμένη Τρίτη αυτά). Βέβαια ακόμα δε φαίνεται να έγινε κάτι. Αν θες σου στέλνω PM με την εξήγηση που μου έδωσαν.

Η λέξη "αμεσο" στην γλωσσα των ISPs σημαίνει σε 1-2 βδομάδες :p . Ναι είμαι πολυ περιεργος να δω την εξήγηση κανε ενα κόπο να μου την στείλεις thx .

theopan
12-01-08, 15:02
Καταγγελια στην HOL επειδη καθυστερεί η 4net να του αποδεσμεύσει την γραμμή ? Δεν βλεπω ιδαιτερο νοημα . Ισως επειδη δεν υπαρχει σωστη ενημερωση αλλα και παλι δεν ξερω αν τραβαει για καταγγελια αυτο .

Εγώ προσωπικά όταν κάνω καταγγελία στην οποία εμπλέκονται διάφοροι, φροντίζω να καταγγέλω την κατάσταση. Δεν είμαι εισαγγελέας για να στρέφομαι προς κάποια κατεύθυνση.
Κατά συνέπεια κοινοποιώ σε όλους και αφήνω τον φορέα να βγάλει άκρη ποιός φταίει.
Νομίζω αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση. Κάτι σαν τη "μήνυση κατά παντός υπεύθυνου" ή "κατ' αγνώστων".:)

Stefanos83
12-01-08, 16:31
Εγώ προσωπικά όταν κάνω καταγγελία στην οποία εμπλέκονται διάφοροι, φροντίζω να καταγγέλω την κατάσταση. Δεν είμαι εισαγγελέας για να στρέφομαι προς κάποια κατεύθυνση.
Κατά συνέπεια κοινοποιώ σε όλους και αφήνω τον φορέα να βγάλει άκρη ποιός φταίει.
Νομίζω αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση. Κάτι σαν τη "μήνυση κατά παντός υπεύθυνου" ή "κατ' αγνώστων".:)

Διαβάζοντας ολη την περίπτωση απο το ΠΜ σου , διαπίστωσα οτι οχι μονο αξιζει ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να κανεις καταγγελια την περιπτωση σου . Ειναι ενας μοναδικός συνδιασμός , απο την μια η vivodi που δεν σε ακύρωσε ποτε , απο την αλλη η 4νετ που προσπαθεί να σε κουμπώσει σε λαθος όρια και μια HOL που δεν μπορει να παραλάβει βρόγχο . Πικρα απλα ... εγω σου εύχομαι να ξεμπλέξεις το συντομότερο .

theopan
12-01-08, 22:14
Διαβάζοντας ολη την περίπτωση απο το ΠΜ σου , διαπίστωσα οτι οχι μονο αξιζει ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να κανεις καταγγελια την περιπτωση σου . Ειναι ενας μοναδικός συνδιασμός , απο την μια η vivodi που δεν σε ακύρωσε ποτε , απο την αλλη η 4νετ που προσπαθεί να σε κουμπώσει σε λαθος όρια και μια HOL που δεν μπορει να παραλάβει βρόγχο . Πικρα απλα ... εγω σου εύχομαι να ξεμπλέξεις το συντομότερο .

Έχω κάνει καταγγελίες δύο, (τη μία θα τη ζήλευε και δικηγόρος κομπλέ με επισυναπτόμενα όλα τα απαραίτητα στοιχεία, ημερομηνίες κλπ...) από μέσα Νοεμβρίου, σε ΕΕΤΤ με κοινοποίηση σε forthnet, vivodi και ΟΤΕ. Ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τότε...
Μπορεί να θεωρείται αξιόλογη η ΕΕΤΤ αλλά αν χρειάζονται 2-3 μήνες για να πάρει μπρος και τελικά το μόνο που γίνεται είναι να ανεβαίνει λιγάκι (με την καταγγελία του καθενός) το πρόστιμο που τρώνε οι εταιρίες (και είναι αμφίβολο αν τελικά πληρώνεται κιόλας) είναι δώρον άδωρον...
Δε λύνει τα προβλήματά μας, σαν καταναλωτές αυτό. Έχω περιέλθει κυριολεκτικά σε ένα αδιέξοδο αυτή τη στιγμή το οποίο δε φαίνεται να έχει εύκολη λύση... Σχεδιάστηκαν στο πόδι οι διαδικασίες πιστεύω και πρέπει να αναθεωρηθούν άμεσα.

Υ.Γ. Αυτό με το "λάθος όριο" να υποθέσω ότι προέκυψε από υποψήφιο συνδρομητή της forthnet πριν από μένα, ο οποίος βαρέθηκε να περιμένει, έκοψε τη διαδικασία, και αν και για τη forthnet αποδεσμεύτηκε η πόρτα που είχε δεσμευτεί για αυτόν οπότε την έδωσαν σε εμένα όταν τους έκανα αίτηση, ο ΟΤΕ δεν ενημερωθήκε για την ακύρωση, για αυτό αρνήθηκε να την παρέχει σε εμένα; Τα "όρια" είναι ουσιαστικά οι πόρτες; Αν είναι έτσι τελικά όλη τη ζημιά την κάνει το ότι οι διαδικασίες είναι εξαιρετικά αργοκίνητες όσον αφορά τις ακυρώσεις (που πέφτουν βροχή)...

aa144
12-01-08, 22:24
Ναι, όρια είναι τα αριθμημένα άκρα των καλωδίων που αντιστοιχούν σε μια πόρτα στο DSLAM ή σε έναν συνδρομητή που ζητάει κάτι, η γραμμή του καταλήγει σε κάποια όρια στον πίνακα των εναλλακτικών στο χώρο συνεγκατάστασης των DSLAM. Εκεί τα όρια του συνδρομητή πρέπει να συνδεθούν με την πόρτα του (αν του έχει δοθεί, και εφόσον υπάρχει) στο DSLAM.

Πάντως δεν ξέρω γιατί, αλλά πιστεύω ότι αν ήθελες να πας σε ΟΤΕ, όλα τα γραφειοκρατικά και μηχανογραφικά εμπόδια, θα είχανε ξεπεραστεί σε χρόνο ελάχιστο.

theopan
12-01-08, 22:39
Ναι, όρια είναι τα αριθμημένα άκρα των καλωδίων που αντιστοιχούν σε μια πόρτα στο DSLAM ή σε έναν συνδρομητή που ζητάει κάτι, η γραμμή του καταλήγει σε κάποια όρια στον πίνακα των εναλλακτικών στο χώρο συνεγκατάστασης των DSLAM. Εκεί τα όρια του συνδρομητή πρέπει να συνδεθούν με την πόρτα του (αν του έχει δοθεί, και εφόσον υπάρχει) στο DSLAM.

Πάντως δεν ξέρω γιατί, αλλά πιστεύω ότι αν ήθελες να πας σε ΟΤΕ, όλα τα γραφειοκρατικά και μηχανογραφικά εμπόδια, θα είχανε ξεπεραστεί σε χρόνο ελάχιστο.

Ναι το ξέρω ότι αν ήταν η αίτηση προς τον ΟΤΕ το πρόβλημα θα ξεπερνιόταν! Για αυτό φώναζα στον "τεχνικό" της forthnet να ψάξουν με άλλα μέσα (ένα τηλεφωνάκι) γιατί δεν προχωράει η αίτηση, και περιοριζόταν να κοιτάει σαν χάνος μια εμένα και μια το μόνιτορ που έδειχνε την αίτηση στο WCRM "ανεξήγητα" κολλημένη. Η διαφορά είναι ότι ο ΟΤΕ δουλεύει σε τέτοιες περιπτώσεις όσο παράξενο και αν φαίνεται. Αν οι εναλλακτικοί δε θέλουν ή δε μπορούν να δίνουν λύσεις σε τέτοιες περιπτώσεις και εναποθέτουν τις ελπίδες τους στα αυτόματα "συστήματα" ας τα κλείσουν τα μαγαζιά τους. Πολλές περιπτώσεις χρήζουν παράκαμψης των΄αυτοματοποιημένων διαδικασιών. Πως να το κάνουμε...

tolisp
13-01-08, 01:42
Ναι το ξέρω ότι αν ήταν η αίτηση προς τον ΟΤΕ το πρόβλημα θα ξεπερνιόταν! Για αυτό φώναζα στον "τεχνικό" της forthnet να ψάξουν με άλλα μέσα (ένα τηλεφωνάκι) γιατί δεν προχωράει η αίτηση, και περιοριζόταν να κοιτάει σαν χάνος μια εμένα και μια το μόνιτορ που έδειχνε την αίτηση στο WCRM "ανεξήγητα" κολλημένη. Η διαφορά είναι ότι ο ΟΤΕ δουλεύει σε τέτοιες περιπτώσεις όσο παράξενο και αν φαίνεται. Αν οι εναλλακτικοί δε θέλουν ή δε μπορούν να δίνουν λύσεις σε τέτοιες περιπτώσεις και εναποθέτουν τις ελπίδες τους στα αυτόματα "συστήματα" ας τα κλείσουν τα μαγαζιά τους. Πολλές περιπτώσεις χρήζουν παράκαμψης των΄αυτοματοποιημένων διαδικασιών. Πως να το κάνουμε...


Κάτι τέτοιο μου είπε εμενα κάποιος από τον OTE που χειρίζεται το θέμα μου... αν η HOL συνεχίσει να καθυστερεί (αδικαιολόγητα) την αποσύνδεση μου "απλά θα πάμε να τους τραβήξουμε το καλώδιο την μέρα που λήγει η προθεσμία που έχουμε θέσει" :twisted:

aa144
13-01-08, 11:59
Κάτι τέτοιο μου είπε εμενα κάποιος από τον OTE που χειρίζεται το θέμα μου... αν η HOL συνεχίσει να καθυστερεί (αδικαιολόγητα) την αποσύνδεση μου "απλά θα πάμε να τους τραβήξουμε το καλώδιο την μέρα που λήγει η προθεσμία που έχουμε θέσει" :twisted:

Σωστό αυτό, όμως με βάση τη νομοθεσία στο Ελλαδιστάν, ο μόνος πάροχος που μπορεί να πάει να τραβήξει το καλώδιο είναι ο ΟΤΕ, καθόσον έχει διπλό ρόλο και σαν πάροχος και σαν διαχειριστής του καλωδιακού δικτύου. Νομίζω ότι όποιος άλλος πάροχος είχε και αυτός τη δυνατότητα να πάει να βγάλει το καλώδιο από τον άλλο πάροχο, εφόσον έχει αίτηση του πελάτη, θα το έκανε. Όμως ο ΟΤΕ έχει προνομιακή θέση σε αυτό, και επιλέγει (προφανώς) να εξυπηρετεί μόνο τον εαυτό του σε τέτοιες περιπτώσεις.

Είναι ο ορισμός της ανοιχτής αγοράς και του ελεύθερου ανταγωνισμού, αλά Ελληνικά όμως.

theopan
13-01-08, 14:48
Κάτι τέτοιο μου είπε εμενα κάποιος από τον OTE που χειρίζεται το θέμα μου... αν η HOL συνεχίσει να καθυστερεί (αδικαιολόγητα) την αποσύνδεση μου "απλά θα πάμε να τους τραβήξουμε το καλώδιο την μέρα που λήγει η προθεσμία που έχουμε θέσει" :twisted:

Συμφωνώ. Με τη διαφορά ότι στην περίπτωσή μου δεν είναι θέμα τραβήγματος καλωδίου, καθώς αυτό δεν έχει συνδεθεί ποτέ. Είναι θέμα διαδικαστικό και δεν δικαιολογούνται να μη μπορούν ούτε καν αυτό να αντιμετωπίσουν οι πάροχοι.
Αρχίζω να τα παίρνω και με τη HOL. Δηλαδή δε μπορεί να βρει κάποια λύση και να με κάνει πελάτη της; Πρέπει εγώ να κάτσω να ασχοληθώ σε αντίθεση με ό,τι προβλέπουν οι διαδικασίες που δεν εμπλέκουν πουθενά τον τελικό πελάτη; Αν είχα κατέβει από τα βουνά δηλαδή, ή ήμουν 70 χρονών και δεν είχα ιδέα από τέτοια δε θα μπορούσα να συνδεθώ ποτέ;

billgout
13-01-08, 15:29
Κοιτά, αν στο αιτημά σου, δωθεί η πρέπεπουσα σημασία (που εμείς δεν έχουμε πρόσβαση) από το αρμόδιο τμήμα της HOL που υπάρχει για την επαφή με τον ΟΤΕ, και πιέσει αυτό τον υπέροχο Οργανισμό και τους άλλους παρόχους, κάτι μπορεί να γίνει. Εμένα είχαν ξεχάσει να ρωτήσουν γιατί δεν υπάρχει απάντηση από τον ΟΤΕ στην αίτηση, 1 μήνα!

(Μόλις ενεργοποιηθήκαν, ο ΟΤΕ απάντησε την άλλη μέρα. Στο μεσοδιάστημα φυσικά ο ΟΤΕ δεν έστελνε απάντησh από μόνος του και μου έλεγε ότι έιναι θέμα της HOL, και η HOL δεν καταλάβαινε γιατί δεν τις απάντούσε ο OTE, αλλά δεν έκανε το κόπο να δει τι διάολο γινόταν με την αίτηση.)

Tem
13-01-08, 16:50
Κάτι τέτοιο μου είπε εμενα κάποιος από τον OTE που χειρίζεται το θέμα μου... αν η HOL συνεχίσει να καθυστερεί (αδικαιολόγητα) την αποσύνδεση μου "απλά θα πάμε να τους τραβήξουμε το καλώδιο την μέρα που λήγει η προθεσμία που έχουμε θέσει" :twisted:
ευτυχώς εμένα με αποσύνδεσαν πολύ γρήγορα. Σε λιγότερο απο 5 ημέρες:)

tolisp
13-01-08, 17:24
Σωστό αυτό, όμως με βάση τη νομοθεσία στο Ελλαδιστάν, ο μόνος πάροχος που μπορεί να πάει να τραβήξει το καλώδιο είναι ο ΟΤΕ, καθόσον έχει διπλό ρόλο και σαν πάροχος και σαν διαχειριστής του καλωδιακού δικτύου. Νομίζω ότι όποιος άλλος πάροχος είχε και αυτός τη δυνατότητα να πάει να βγάλει το καλώδιο από τον άλλο πάροχο, εφόσον έχει αίτηση του πελάτη, θα το έκανε. Όμως ο ΟΤΕ έχει προνομιακή θέση σε αυτό, και επιλέγει (προφανώς) να εξυπηρετεί μόνο τον εαυτό του σε τέτοιες περιπτώσεις.

Είναι ο ορισμός της ανοιχτής αγοράς και του ελεύθερου ανταγωνισμού, αλά Ελληνικά όμως.


Στην προκειμενη περίπτωση φταίει ο ΟΤΕ που κάνει αυτό που απαιτεί ο πελάτης (εγώ δηλαδή...) η ο ιδιώτης που κωλυσιεργεί άσκοπα? ;)

Aλλωστε τους έχει ήδη στείλει προειδοποίηση με καταληκτική ημερομηνια... (προφανώς όπως λέει ο νομος) με την διαφορα ότι το κυνηγάει και δεν το αφήνει στο έλεος της γραφειοκρατίας.

Εμενα ως τελικό πελάτη τι με συμφέρει? (νομίζω έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι μας...)

sdikr
13-01-08, 20:37
Σωστό αυτό, όμως με βάση τη νομοθεσία στο Ελλαδιστάν, ο μόνος πάροχος που μπορεί να πάει να τραβήξει το καλώδιο είναι ο ΟΤΕ, καθόσον έχει διπλό ρόλο και σαν πάροχος και σαν διαχειριστής του καλωδιακού δικτύου. Νομίζω ότι όποιος άλλος πάροχος είχε και αυτός τη δυνατότητα να πάει να βγάλει το καλώδιο από τον άλλο πάροχο, εφόσον έχει αίτηση του πελάτη, θα το έκανε. Όμως ο ΟΤΕ έχει προνομιακή θέση σε αυτό, και επιλέγει (προφανώς) να εξυπηρετεί μόνο τον εαυτό του σε τέτοιες περιπτώσεις.

Είναι ο ορισμός της ανοιχτής αγοράς και του ελεύθερου ανταγωνισμού, αλά Ελληνικά όμως.

Αντίθετα, με βάση την νομοθεσία ο ΟΤΕ δεν μπορεί να το κάνει, αλλιώς μετά θα έχει νομικές κυρώσεις.
Οπώς πχ δεν μπορεί να βγάλει προεπιλογή άλλου πάροχου αν δεν δώσει το οκ ο παροχος

tolisp
13-01-08, 20:42
Αντίθετα, με βάση την νομοθεσία ο ΟΤΕ δεν μπορεί να το κάνει, αλλιώς μετά θα έχει νομικές κυρώσεις.
Οπώς πχ δεν μπορεί να βγάλει προεπιλογή άλλου πάροχου αν δεν δώσει το οκ ο παροχος

Αν ο πάροχος παραβιάζει τις προθεσμίες? (δηλαδή παρανομεί...)

theopan
13-01-08, 20:46
Αντίθετα, με βάση την νομοθεσία ο ΟΤΕ δεν μπορεί να το κάνει, αλλιώς μετά θα έχει νομικές κυρώσεις.
Οπώς πχ δεν μπορεί να βγάλει προεπιλογή άλλου πάροχου αν δεν δώσει το οκ ο παροχος

Όταν δίνει το ΟΚ ο κάτοχος της γραμμής περισσεύει η γνώμη του οποιουδήποτε παρόχου. Αυτό πρέπει να χωνέψουν και να προωθήσουν ως τροποποίηση στις διαδικασίες τους. Έχω δικαίωμα να πω ξεκουμπιστείτε από τη γραμμή μου τώρα. Και ο ΟΤΕ (ή ο όποιος διαχειριστής του δικτύου στο μέλλον τέλος πάντων) μπορεί και πρέπει πρακτικά να το εφαρμόζει.Το αν θα τους πληρώσω και μέχρι πότε θα τους πληρώσω, είναι ανεξάρτητο θέμα.

tolisp
13-01-08, 20:51
Όταν δίνει το ΟΚ ο κάτοχος της γραμμής περισσεύει η γνώμη του οποιουδήποτε παρόχου. Αυτό πρέπει να χωνέψουν και να προωθήσουν ως τροποποίηση στις διαδικασίες τους. Έχω δικαίωμα να πω ξεκουμπιστείτε από τη γραμμή μου τώρα. Και ο ΟΤΕ (ή ο όποιος διαχειριστής του δικτύου στο μέλλον τέλος πάντων) μπορεί και πρέπει πρακτικά να το εφαρμόζει.Το αν θα τους πληρώσω και μέχρι πότε θα τους πληρώσω, είναι ανεξάρτητο θέμα.

+++++++++ :oneup:

no_logo
13-01-08, 21:00
Αν ο πάροχος παραβιάζει τις προθεσμίες? (δηλαδή παρανομεί...)


και πάλι δεν μπορεί, δεν υπάρχει διαδικασία για αυτό

να σου πω μια ιστορία

πριν μερικά χρόνια η tellas έκανε παράνομες προεπιλογές πλαστογραφώντας αιτήσεις ανυποψίαστων πελατών. Ο ΟΤΕ έκανε έρευνα, συνέλεξε καταγγελίες πελατών και τις έστειλε στην ΕΕΤΤ
Το αποτέλεσμα ήταν να φάει πρόστιμο εκατομμυρίων, ο ΟΤΕ και όχι ο πλαστογράφος απατεώνας

sdikr
13-01-08, 21:13
Όταν δίνει το ΟΚ ο κάτοχος της γραμμής περισσεύει η γνώμη του οποιουδήποτε παρόχου. Αυτό πρέπει να χωνέψουν και να προωθήσουν ως τροποποίηση στις διαδικασίες τους. Έχω δικαίωμα να πω ξεκουμπιστείτε από τη γραμμή μου τώρα. Και ο ΟΤΕ (ή ο όποιος διαχειριστής του δικτύου στο μέλλον τέλος πάντων) μπορεί και πρέπει πρακτικά να το εφαρμόζει.Το αν θα τους πληρώσω και μέχρι πότε θα τους πληρώσω, είναι ανεξάρτητο θέμα.

Απλά δεν έχει το δικαιώμα

theopan
14-01-08, 01:14
Απλά δεν έχει το δικαιώμα

Ναι αυτο ισχύει. Το ξέρουμε. Θα πρέπει όμως να το προβλέψουν επιτέλους. Όπως δικαιούμαι αύριο να κόψω το τηλέφωνό μου στον ΟΤΕ όπότε πάνε περίπατο προεπιλογές, shared llu και όλα τα συμπράγκαλα έτσι πρέπει να μπορώ να τους πετάξω έξω από τη γραμμή μου με συνοπτικες διαδικασίες χωρίς να είναι ανάγκη να κόψω τη σύνδεση.

Bananas
14-01-08, 01:18
Προσπαθώ από τη Δευτέρα να μάθω (τηλεφωνικά) πως πάει η αίτησή μου για HiBox (η οποία έχει γίνει εδώ και 1 μήνα και απορρίπτεται από τον ΟΤΕ για γνωστούς και σε εμένα και σε αυτούς λόγους-δεσμευμένη γραμμή από άλλο πάροχο). Έχω καλέσει 6 ή 7 φορές. Δευτέρα-Τρίτη (αν θυμάμαι καλά) μου ζητούσαν τον αριθμό στον οποίο έχει γίνει η αίτηση και είτε περίμενα μέχρι που κοβόταν η γραμμή να ανοίξει η καρτέλα μου, ή μου έλεγαν από την αρχή ότι έχουν πρόβλημα, είναι πεσμένο το σύστημά τους και θα με καλέσουν αργότερα αυτοί. Από Τρίτη και μετά όσες φορές πήρα δεν μου εξηγούν γιατί καθυστερούν (περιμένω αφού δώσω το νούμερο για να καταλάβετε και όταν ρωτάω γιατί αργούν τα μασάνε και τελικά μου λένε θα καλέσουν αυτοί). Μέχρι σήμερα δεν έχει καλέσει κανείς... Συμβαίνει και σε άλλους αυτή την εβδομάδα ή να το πάρω...προσωπικά;

Eιναι το συστημα τους να λενε ψεμματα!Και μενα μια απο τα ιδια μου καναν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.