PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με port forwarding..προβλημα απο ΟΤΕ?



rem451
11-01-08, 02:20
παιδιά έχω το ρούτερ της zyxel 660hw D1 και ανοίγωντας κάθε φορά μια πόρτα για κάποιο p2p πρόγραμμα στο τέστ που κάνω για να δω αν έγινε με επιτυχία αυτό μόνο τα 5 πρωτα λεπτά βλέπω να συμβαίνει αυτό, μετά μου βγάζει οτι δεν είναι ανοιχτή η πόρτα..τι έγινε..μήπως υπάρχει πρόβλημα με τον ΟΤΕ κλέινει τις πόρτες; έχω Conx 2mbit αυτή τη στιγμή και έχω κάνει αίτηση για αναβάθμηση στην 24αρα, θα την πληρώνω τσάμπα μου φένεται...ή φταιει κάτι άλλο :hmm:
ευχαριστώ.

epp82
11-01-08, 10:03
έχεις μάλλον ενεργοποιημένη την υπηρεσία προστασίας απο κακόβουλες επιθέσεις της ΟΤΕΝΕΤ που κλεινει σχεδόν όλες τις πόρτες. πηγαινε στο my.otenet.gr και άλλαξε το απο το κουμπί ενεργοποίηση

rem451
11-01-08, 11:14
έχεις μάλλον ενεργοποιημένη την υπηρεσία προστασίας απο κακόβουλες επιθέσεις της ΟΤΕΝΕΤ που κλεινει σχεδόν όλες τις πόρτες. πηγαινε στο my.otenet.gr και άλλαξε το απο το κουμπί ενεργοποίηση

Ημουν οτενετ έως το τέλος του χρόνου, είμαι σε conx τωρα δε ξέρω αν αυτό πέζει ρόλο, επίσης έκανα αίτηση για την 24άρα γραμμη .. αυτό που λες συνεχίζει να ισχύει ? κι τι κάνω ακριβώς.
ευχαριστώ.

nnn
11-01-08, 21:25
Δοκίμασε με ένα άλλο router.

delta9
12-01-08, 04:38
έχεις μάλλον ενεργοποιημένη την υπηρεσία προστασίας απο κακόβουλες επιθέσεις της ΟΤΕΝΕΤ που κλεινει σχεδόν όλες τις πόρτες. πηγαινε στο my.otenet.gr και άλλαξε το απο το κουμπί ενεργοποίηση

Και εγω αυτο πιστεβω οτι φταει.Για τσεκαρε το...

Επισης γενικως ρυθμισε τα p2p να χρησιμοποιυν πορτες πανω από τη 2000

pnikolo
12-01-08, 04:55
Ημουν οτενετ έως το τέλος του χρόνου, είμαι σε conx τωρα δε ξέρω αν αυτό πέζει ρόλο, επίσης έκανα αίτηση για την 24άρα γραμμη .. αυτό που λες συνεχίζει να ισχύει ? κι τι κάνω ακριβώς.
ευχαριστώ.

και στο conn-x isp η οτενετ ειναι :oneup:

rem451
12-01-08, 11:44
Και εγω αυτο πιστεβω οτι φταει.Για τσεκαρε το...

Επισης γενικως ρυθμισε τα p2p να χρησιμοποιυν πορτες πανω από τη 2000

Το έκανα κι αυτό απο οτενετ αλλά τίποτα, μπαίνει με high ID στο emule και κανονικά οι πόρτες είναι ανοιχτές στο πρώτο τέστ αλλά μετα απο 2 λεπτά, δηλαδή στο επόμενο τέστ δείχνει οτι δεν είναι ανοιχτές κι επίσης κάνοντας επανασύνδεσει με βάζει με Low Id , τα ίδια και με το mtorrent..., κατά πόσο μπορεί να φταίει το error SPI κατα την εκκίνηση των windows ? κάποια άλλη ρύθμιση? :hmm:

tolisp
12-01-08, 12:08
Δεν πιστεύω να έχεις ενεργοποιημένο το firewall των windows... :down: η κανένα nod32... :down:

rem451
12-01-08, 13:27
Δεν πιστεύω να έχεις ενεργοποιημένο το firewall των windows... :down: η κανένα nod32... :down:

μπα όχι τίποτα, το nod32 antivirus παίζει ρόλο? δεν είναι firewall..:hmm:

pnikolo
12-01-08, 14:53
παιδιά έχω το ρούτερ της zyxel 660hw D1 και ανοίγωντας κάθε φορά μια πόρτα για κάποιο p2p πρόγραμμα στο τέστ που κάνω για να δω αν έγινε με επιτυχία αυτό μόνο τα 5 πρωτα λεπτά βλέπω να συμβαίνει αυτό, μετά μου βγάζει οτι δεν είναι ανοιχτή η πόρτα..τι έγινε..μήπως υπάρχει πρόβλημα με τον ΟΤΕ κλέινει τις πόρτες; έχω Conx 2mbit αυτή τη στιγμή και έχω κάνει αίτηση για αναβάθμηση στην 24αρα, θα την πληρώνω τσάμπα μου φένεται...ή φταιει κάτι άλλο :hmm:
ευχαριστώ.

Προφανως δε κρατα το router σου τις πορτες σου ανοιχτες! δε τις κανει με καποιο τροπο save.
Και ενεργοποιημενη ναχεις την προστασια στην οτενετ δεν επεμβαινει. Και το firewall να εχεις σε standard δεν επεμβαινει! Το ιδιο και αλλα firewall (εγω εχω Mcafee). Αυτα που σου γραφω ειναι "καρατσεκαρισμενα" :oneup:

ttsgr
12-01-08, 15:11
παιδιά έχω το ρούτερ της zyxel 660hw D1 και ανοίγωντας κάθε φορά μια πόρτα για κάποιο p2p πρόγραμμα στο τέστ που κάνω για να δω αν έγινε με επιτυχία αυτό μόνο τα 5 πρωτα λεπτά βλέπω να συμβαίνει αυτό, μετά μου βγάζει οτι δεν είναι ανοιχτή η πόρτα..τι έγινε..μήπως υπάρχει πρόβλημα με τον ΟΤΕ κλέινει τις πόρτες; έχω Conx 2mbit αυτή τη στιγμή και έχω κάνει αίτηση για αναβάθμηση στην 24αρα, θα την πληρώνω τσάμπα μου φένεται...ή φταιει κάτι άλλο :hmm:
ευχαριστώ.



Μπορεί ο ΟΤΕ να έχει όλα τα προβλήματα που υπάρχουν αλλα φίλτρα για πακέτα Peer Το Peer δεν έχει...ευτυχώς.:)

rem451
12-01-08, 16:11
Προφανως δε κρατα το router σου τις πορτες σου ανοιχτες! δε τις κανει με καποιο τροπο save.
Και ενεργοποιημενη ναχεις την προστασια στην οτενετ δεν επεμβαινει. Και το firewall να εχεις σε standard δεν επεμβαινει! Το ιδιο και αλλα firewall (εγω εχω Mcafee). Αυτα που σου γραφω ειναι "καρατσεκαρισμενα" :oneup:

Και τι κάνω? δεν έχω ξανακούσει αυτό το πρόβλημα απο άλλον με το ίδιο ρούτερ...μήπως να το πάω πίσω ? το firmware είναι το τελευταίο :hmm:

stred
12-01-08, 20:33
με ποιό πρόγραμμα p2p δοκιμάζεις την πόρτα?

είχα με το utorrent ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! με το που πήγα σε connx ενώ με την 4νετ κανένα πρόβλημα.

με το που άλλαξα πρόγραμμα και έβαλα το deluge ή το azureus την πόρτα σταμάτησε να μου τη δείχνει κλειστή..

φυσικά εννοώ πως έχω ρυθμίσει το ΝΑΤ έτσι? και όχι το upnp..

tolisp
12-01-08, 21:01
μπα όχι τίποτα, το nod32 antivirus παίζει ρόλο? δεν είναι firewall..:hmm:

Αν και ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου έχω παρατηρήσει άπειρες φορες σε φίλους που έχουν το nod32 τα ports να συμπεριφέρονται "περίεργα"... πχ να μπλοκάρει μεταφορά αρχείων mp3+jpg στο MSN (σαν να υπάρχει firewall) παρόλο που το router είναι σωστά ρυθμισμένο...
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το θεωρώ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚA "επιθετικό" και μάλιστα χωρίς να σε ενημερώνει τι κάνει και δεν θα το έβαζα ποτε στο PC μου...
Μήπως να δοκίμαζες να το απεγκαταστησεις?

stmour
13-01-08, 14:36
αν το SPI ειναι ενεργοποιημένο στον router (ή απο software mode αν έχεις κάποιο τέτοιο προγραμμα) δε προκειτε να ανοιξει ποτέ η θύρα. Το SPI σε προστατευει από "κακόβουλες" επιθέσεις και κλείνει τις θύρες. Απενεργοποίησέ το από τα settings του router. Το πώς δε το γνωρίζω για τον router σου.

tolisp
13-01-08, 17:14
αν το SPI ειναι ενεργοποιημένο στον router (ή απο software mode αν έχεις κάποιο τέτοιο προγραμμα) δε προκειτε να ανοιξει ποτέ η θύρα. Το SPI σε προστατευει από "κακόβουλες" επιθέσεις και κλείνει τις θύρες. Απενεργοποίησέ το από τα settings του router. Το πώς δε το γνωρίζω για τον router σου.

SPI = stateful packet inspection
Αν το ακυρώσεις ΦΥΣΙΚA και ανοίγουν όλες οι πόρτες αφού...απενεργοποιείς το firewall !!!!

Με δεδομένο ότι το firewall και το routing είναι σωστά ρυθμισμένα σε καμια περίπτωση δεν απενεργοποιούμε το hardware firewall του router! ;)

rem451
14-01-08, 11:56
αν το SPI ειναι ενεργοποιημένο στον router (ή απο software mode αν έχεις κάποιο τέτοιο προγραμμα) δε προκειτε να ανοιξει ποτέ η θύρα. Το SPI σε προστατευει από "κακόβουλες" επιθέσεις και κλείνει τις θύρες. Απενεργοποίησέ το από τα settings του router. Το πώς δε το γνωρίζω για τον router σου.

Το ότι βγάζει ερορ για το SPI κι δεν λειτουργεί επηρεάζει το ανοιγμα στις πόρτες του ρούτερ°?Εχω το router zyxel 660hw d1 και δεν έχω δει καμία ρύθμιση σχετικά με SPI ,ποιές εφαρμογές των windows χρησιμοποιούν το εν λόγο SPI ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.