PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE- παράνομη(?) Ενεργοποίηση



glougr
11-01-08, 13:29
Κύριοι-ες Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και από εμένα !

Θα σας παραθέσω ένα πρόβλημα το οποίο δεν απασχολεί άμεσα εμένα, απλώς έχω κληθεί να βγάλω άκρη.
Στο θέμα μας λοιπόν.

Ένας συγγενής μου διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό και ταυτόχρονα έχει ένα σπίτι Ελλάδα στο οποίο και περνάει τις καλοκαιρινές του διακοπές. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έκανε (το λάθος) μια αίτηση για μια σύνδεση CONE-X ADSL HOME. Για να προχωρήσει η διαδικασία του ζήτησαν αντίγραφο του Διαβατηρίου του καθώς και ένα αντίγραφο λογαριασμού τηλεφώνου από την τηλεφωνική γραμμή στην οποία θα γινόταν η εν λόγω ενεργοποίηση.
Όταν του ζήτησαν να στείλει τα εν λόγω έγγραφα έπρεπε να φύγει για εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην τα στείλει ποτέ. Το κοινά σκεπτόμενο μυαλό του θεώρησε ότι δεδομένου ότι δεν έχει αποστείλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την προώθηση της αίτησης του, η αίτηση αυτή δεν θα υλοποιούταν και έφυγε χωρίς να ασχοληθεί παραπέρα δεδομένου ότι η επόμενη επίσκεψή του στην Ελλάδα θα ήταν ένα χρόνο μετά και δεν θα χρειαζόταν να πληρώνει για κάτι το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ.
.Ώσπου ήρθε ένας λογαριασμός που αφορά τέλη για την περίοδο 08/10/2007 έως 07/12/2007 και περιλαμβάνει πέραν τον βασικών τελών (24,800)

• Αναδρομικά από πάγια τέλη ADSL OTE προσφ. CONE-X 05/2007 (28,320) ,
• Πάγια τέλη για την υπηρεσία ADSL OTE - προσφορά CONE-X 05/2007 για την περίοδο 08/10/2007 έως 07/12/2007 (29,760)
• Αναδρομικά OnDSL Home προσφορά CONE-X 05/2007 - Πάγια Τέλη (6,071)
• OnDSL Home προσφορά CONE-X 05/2007 - Πάγια Τέλη για την περίοδο 08/10/2007 έως 07/12/2007 (6,380)
• Και Τέλη συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής (0,880)
Όπου με ΦΠΑ και στρογγυλοποιήσεις φτάνουμε στο ποσό των 114,50.
Σημειώνω ότι ο προηγούμενος λογαριασμός ήταν 34,500 ο οποίος και πληρώθηκε στις 29/10/2007.

Και τώρα οι προβληματισμοί – απορίες
Δεν είναι παράνομη η προώθηση της αιτήσεως χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά?
Ο λογαριασμός πρέπει να πληρωθεί ? Εννοείτε ότι δεν θέλει την υπηρεσία πλέον και όχι μόνο δεν την θέλει αλλά μετά από αυτό επιθυμεί και την διακοπή της τηλεφωνικής του γραμμής,
Που πρέπει να απευθυνθώ δεδομένου ότι δεν μπορεί ο ίδιος να ασχοληθεί με το θέμα και ποία αρμόδια υπηρεσία θα με βοηθήσει στο να βρούμε άκρη με το θέμα ?


Ευχαριστώ

Βασίλειος Α.

glougr
11-01-08, 17:20
Υποσημείωση....ΠΟτέ δεν υπέγραψε συμβόλαιο. Αγόρασε το πακέτο με το router και υπέγραψε την απόδειξη. Την αίτηση-συμβόλαιο δεν την υπέγραψε. Απαντήστε παρακαλώ αν ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω !

Ευχαριστώ

plouf
11-01-08, 20:30
αν το πήρε απο ΟΤΕ/134 η τηλεφωνική επιβεβαιώση ειναι και εγκριση
(μιας και παραθετει τα στοιχεια του τηλεφωνικα (αρ ταυτοτητασ κτλ για ταυτοπροσωπία)


Απο ΓΕΡΜΑΝΟ επίσης αν πήρε μετά τηλέφωνο για επιβαιβαίση ή πήρε μαζί με τον υπάλληλο είναι επιβαιβάιωση..


αν το πήρε απο αλλού/αλλιώς..... δεν γνωρίζω

k_koulos
11-01-08, 20:33
ξεκίνα απο τον ΟΤΕ της περιοχής και βλέπεις.

γενιά σωστά τα λές, αλλά το ρούτερ γιατί το πήρε και δεν το επέστρεψε;

pnikolo
11-01-08, 21:14
Κύριοι-ες Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και από εμένα !

Θα σας παραθέσω ένα πρόβλημα το οποίο δεν απασχολεί άμεσα εμένα, απλώς έχω κληθεί να βγάλω άκρη.
Στο θέμα μας λοιπόν.

Ένας συγγενής μου διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό και ταυτόχρονα έχει ένα σπίτι Ελλάδα στο οποίο και περνάει τις καλοκαιρινές του διακοπές. Το καλοκαίρι που μας πέρασε, έκανε (το λάθος) μια αίτηση για μια σύνδεση CONE-X ADSL HOME. Για να προχωρήσει η διαδικασία του ζήτησαν αντίγραφο του Διαβατηρίου του καθώς και ένα αντίγραφο λογαριασμού τηλεφώνου από την τηλεφωνική γραμμή στην οποία θα γινόταν η εν λόγω ενεργοποίηση.
Όταν του ζήτησαν να στείλει τα εν λόγω έγγραφα έπρεπε να φύγει για εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην τα στείλει ποτέ. Το κοινά σκεπτόμενο μυαλό του θεώρησε ότι δεδομένου ότι δεν έχει αποστείλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την προώθηση της αίτησης του, η αίτηση αυτή δεν θα υλοποιούταν και έφυγε χωρίς να ασχοληθεί παραπέρα δεδομένου ότι η επόμενη επίσκεψή του στην Ελλάδα θα ήταν ένα χρόνο μετά και δεν θα χρειαζόταν να πληρώνει για κάτι το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσει ποτέ.
.Ώσπου ήρθε ένας λογαριασμός που αφορά τέλη για την περίοδο 08/10/2007 έως 07/12/2007 και περιλαμβάνει πέραν τον βασικών τελών (24,800)

• Αναδρομικά από πάγια τέλη ADSL OTE προσφ. CONE-X 05/2007 (28,320) ,
• Πάγια τέλη για την υπηρεσία ADSL OTE - προσφορά CONE-X 05/2007 για την περίοδο 08/10/2007 έως 07/12/2007 (29,760)
• Αναδρομικά OnDSL Home προσφορά CONE-X 05/2007 - Πάγια Τέλη (6,071)
• OnDSL Home προσφορά CONE-X 05/2007 - Πάγια Τέλη για την περίοδο 08/10/2007 έως 07/12/2007 (6,380)
• Και Τέλη συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής (0,880)
Όπου με ΦΠΑ και στρογγυλοποιήσεις φτάνουμε στο ποσό των 114,50.
Σημειώνω ότι ο προηγούμενος λογαριασμός ήταν 34,500 ο οποίος και πληρώθηκε στις 29/10/2007.

Και τώρα οι προβληματισμοί – απορίες
Δεν είναι παράνομη η προώθηση της αιτήσεως χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά?
Ο λογαριασμός πρέπει να πληρωθεί ? Εννοείτε ότι δεν θέλει την υπηρεσία πλέον και όχι μόνο δεν την θέλει αλλά μετά από αυτό επιθυμεί και την διακοπή της τηλεφωνικής του γραμμής,
Που πρέπει να απευθυνθώ δεδομένου ότι δεν μπορεί ο ίδιος να ασχοληθεί με το θέμα και ποία αρμόδια υπηρεσία θα με βοηθήσει στο να βρούμε άκρη με το θέμα ?


Ευχαριστώ

Βασίλειος Α.

Ρωτα καλυτερα το 134 αλλα θα πρεπει να πληρωθουν! Μεταβολες διακοπες μπορεις απο κει αρκει να παρεις απο το τφ του συγγενους σου. Αλλοιως στο γραφειο του ΟΤΕ της περιοχης του με εξουσιοδωτιση η πληρεξουσιο ;)

Spanos
11-01-08, 21:18
Απο τη στιγμή που πήρε το ρούτερ, πιθανόν σε μειωμένη τιμή απο αυτή που πωλείται στα καταστήματα, τότε έπρεπε να επιστρέψει τον εξοπλισμό αλλιώς η σύμβαση τρέχει. Αν ήταν έτσι θα πηγαίναμε ολοι να πάρουμε ένα εξοπλισμό πακέτου σε μικρότερη τιμή απο αυτή των καταστημάτων και μετά θα ψεκάζαμε με εξαφανιζόλ. Τα στοιχεία ταυτότητας του πελάτη υπάρχουν ηδη απο την τηλεφωνική σύνδεση και η προμήθεια εξοπλισμμό connx συμπληρώνει τα υπόλοιπα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.