PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές Ταχύτητες (3-5kb/s) και runtime errors



fateo
11-01-08, 16:21
Kαλησπέρα σας και καλή χρονιά!

Από την Πρωτοχρονιά και μετά αντιμετοπίζω προβλήματα με πολύ χαμηλές ταχύτητες, στην καλύτερη, και στην χειρότερη εμφάνιση runtime errors (τα οποία εμφανίζονται με το λογότυπο της HoL, παρόμοιο με το παρακάτω.
28007

Μετά την Πρωτοχρονιά έφυγα για διακοπές πιστεύοντας ότι μέχρι να γυρίσω το πρόβλημα θα έχει επιλυθεί. Όμως αύτο δεν συνέβη και έτσι επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη τηλεφωνικώς, κάναμε το gentoo test (όπου έπιασα 15-20kb/s), τους διαβίβασα το error message που μου βγάζει και εν συνεχεία με παρέπεμψαν στον ΟΤΕ (υπ'όψην ο συγχρονισμός με ΟΤΕ δείχνει ότι γίνεται χωρίς πρόβλημα σε κανονική ταχύτητα).
Ο ΟΤΕ με την σειρά του είπε ότι θα το κοιτάξει τεχνικός, οπότε περιμένω να με ενημερώσουν.

Eίμαι κάτοικος Κηφισιάς, η σύνδεση μου είναι 1024/256 (εν αναμονή 2Play από Φεβρουάριο όπως με ενημέρωσαν) και το modem/router Draytek Vigor 2700.

Επειδή είμαι χρήστης Internet και πελάτης της ΗοL (χωρίς κανένα μεγάλο παράπονο) εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχω κάτι παρόμοιο, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη έχετε περί του προβληματός μου, ώστε να έχω μια ιδέα πριν επικοινωνήσω ξανά μαζί τους.

Ευχαριστώ πολυ.

aa144
11-01-08, 17:20
Αυτό το λάθος που φαίνεται εκεί, παρουσιάζεται σε ότι σελίδα και αν θέλεις να ανοίξεις, ή μόνο σε σελίδες της Hol;

fateo
11-01-08, 17:27
Παντού, σε όποια σελίδα προσπαθώ να επισκεφθώ.

dimstog
11-01-08, 17:44
Παντού, σε όποια σελίδα προσπαθώ να επισκεφθώ.

Στο screenshot που έχεις στο αρχικό post, η σελίδα του ADSLgr που είναι στο διπλανό tab φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Μήπως δεν συμβαίνει σε κάθε σελίδα; Επίσης το μήνυμα αυτό φαίνεται να έχει να κάνει με τον browser και όχι με τον server... δοκιμάσες με άλλο browser πχ IE;

Επίσης θα χρησίμευε να μας πεις τι είδους σύνδεσης έχεις και τι router.

fateo
11-01-08, 17:52
Την στιγμή που έγραφα το post μπορούσα να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο (με τις πολύ χαμηλές ταχύτητες). Το error το βρήκα από το history του Mozilla. Δοκίμασα και ΙΕ με τα ίδια αποτελέσματα.
Η συνδεσή μου είναι η απλή συνδρομή 1024/256 της ΗοL, μέσω ΟΤΕ και το modem/router είναι το Draytek Vigor 2700.

dimstog
11-01-08, 18:01
Την στιγμή που έγραφα το post μπορούσα να πλοηγηθώ στο διαδίκτυο (με τις πολύ χαμηλές ταχύτητες). Το error το βρήκα από το history του Mozilla. Δοκίμασα και ΙΕ με τα ίδια αποτελέσματα.
Η συνδεσή μου είναι η απλή συνδρομή 1024/256 της ΗοL, μέσω ΟΤΕ και το modem/router είναι το Draytek Vigor 2700.

Χμ, κοίτα αν αποκλείεις όλες τις περιπτώσεις που κάτι άλλο σου τρώει bandwidth από την γραμμή (torrents, downloaders, malware, ιούς κλπ) το πιο πιθανό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο DSLAM. Για κάνε μια βόλτα από τα subforum των άλλων παρόχων -κυρίως του ΟΤΕ- και δες μήπως αναφέρουν παρόμοια προβλήματα για το DSLAM στο οποίο είσαι.

billgout
11-01-08, 18:15
Μήπως έχεις βάλει ρύθμιση για web proxy? Γιατι αύτό το μήνυμα είναι αν έχεις βάλει στις ρυθμίσεις σου σύνδεση του browser μέσω proxy server και αυτός δεν λειτουργεί. (και μάλιστα θυμίζει πάρα πολύ java - tomcat error)

fateo
11-01-08, 18:40
Έριξα μια ματιά στο thread του ΟΤΕ μήπως βρω κάτι που να μοιάζει με την περιπτωσή μου, αλλά μάταια.
Όχι, δεν έχω βάλει settings για web proxy στους browser μου. Αυτό το πρόβλημα εμφανίστηκε κυριολεκτικά από την μια μέρα στην άλλη. 31/12 όλα δούλευαν ρολόι και 1/1 είχα πρόβλημα.

tolisp
12-01-08, 00:48
Είναι καθαρά πρόβλημα java δεν έχει σχέση με hol κλπ...
Συνηθισμένη κατάσταση με την (πολύ κακή) Sun Java σε secure sites+Firefox όπως το προφίλ σου στην HOL που προσπαθείς να δεις ...
Βάζω στοίχημα ότι αν βγάλεις την Java και εγκαταστήσεις IE7 θα πάψεις να έχεις το πρόβλημα

fateo
12-01-08, 07:01
Παρέλειψα να προσθέσω ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου.
Στην σελίδα που έχει βγει το error, δεν προσπαθώ να εισέλθω στο profile, απλώς προσπαθώ να μπω σε μια οποιαδήποτε σελίδα. Όταν δεν βγαίνει αυτό το error έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες.
Όπως προτείνατε απεγκατέστησα την Sun Java, αλλά πάλι δεν είδα αποτέλεσμα.
Μήπως μπορούσε αυτή η κατάσταση με την Java να έχει δημιουργηθεί από πλευρά HoL/OTE?

edit: το μόνο που βρήκα στα forums που μοίαζει με το προβλημά μου ως προς τον τύπο του μηνύματος, είναι αυτό http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=77796&highlight=runtime+error+hol&page=15#218

tolisp
12-01-08, 11:26
Παρέλειψα να προσθέσω ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου.
Στην σελίδα που έχει βγει το error, δεν προσπαθώ να εισέλθω στο profile, απλώς προσπαθώ να μπω σε μια οποιαδήποτε σελίδα. Όταν δεν βγαίνει αυτό το error έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες.
Όπως προτείνατε απεγκατέστησα την Sun Java, αλλά πάλι δεν είδα αποτέλεσμα.
Μήπως μπορούσε αυτή η κατάσταση με την Java να έχει δημιουργηθεί από πλευρά HoL/OTE?



Το "runtime error" δεν έχει να κάνει με κανέναν άλλο παρα μονο με την Java που έχει πρόβλημα. Αφού έκανες uninstal την java και συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα και με Internet Explorer τότε το θέμα σου είναι εσωτερικό... δηλαδή αφού βλέπεις να εμφανίζεται σε όλο το LAN σου προφανώς κάτι συνέβη στο router σου.

Μήπως κάτι άλλαξε στο firewall η στα routing tables?
Pιξτους μια ματια και βεβαιώσου ότι δεν είναι blocked κάποιες διευθύνσεις η πρωτόκολλα

Μου "μυρίζει" μπλοκάρισμα του πρωτοκόλλου https... το runtime error το βγάζει μονο σε "secure" sites η και σε κανονικά?

fateo
12-01-08, 15:39
Και σε κανονικά.

chris2000
14-01-08, 13:18
το μήνυμα έχει να κάνει με την HOL
δοκίμασε να βάλεις στον proxy to proxy.hol.gr

μου το έκανε και σε μενα στις πιο πολλές σελίδες.

fateo
14-01-08, 15:32
Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στο μύνημα μου.

Το πρόβλημα λύθηκε σήμερα, οπότε έχω και πάλι κανονική πρόσβαση σε όλες τις σελίδες, στις υψηλές ταχύτητες που είχα συνηθίσει.

Δεν ξέρω αν το φταίξιμο ήταν του ΟΤΕ ή της ΗοL (ξέρω ότι δεν ήταν δικό μου :p), αλλά αφού μίλησα με τον ΟΤΕ, ύστερα απο παραπομπή της ΗοL την Πέμπτη (μεσολάβησε Σ/Κ) σήμερα Δευτέρα όλα δουλεύουν ρολόι.

dimstog
14-01-08, 18:40
Κρίμα. Όχι κρίμα που λύθηκε το πρόβλημα, προς Θεού, αλλά ήταν από τα ενδιαφέροντα και δεν μάθαμε τι έφταιγε.

fateo
14-01-08, 18:49
Έννοια σας και εγώ βιάστηκα να χαρώ. Μισή ώρα αφόυ απάντησα εδώ, και όλα ήταν ΟΚ, έφαγα μια αποσύνδεση και έπεσα πάλι στα ίδια. Όποτε περνάμε στον 2ο κύκλο διαλόγων με τους τεχνικούς.

@chris2000: είχα δοκιμάσει αυτή την λύση από τις πρώτες-πρώτες αλλά δεν είχαν δουλέψει.

dimstog
14-01-08, 19:42
Είμαι γρουσούζης τελικά, δεν ξαναμιλάω.

Έχει πρόσθετο ενδιαφέρον το ότι το πρόβλημα ξανάρχισε μετά από disconnect όμως.

tolisp
14-01-08, 19:44
Είναι τόσο περίεργο το πρόβλημα που εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω με τα ματια μου PC+router... :hmm:
Δεν "ψήνομαι" ότι φταίει κάτι εκτος...

fateo
14-01-08, 21:29
Είμαι γρουσούζης τελικά, δεν ξαναμιλάω.

Έχει πρόσθετο ενδιαφέρον το ότι το πρόβλημα ξανάρχισε μετά από disconnect όμως.

Δεν είμαι σίγουρος αν "κρέμασε" η σύνδεση και μετά έκανε d/c ή αν εκεί που όλα ήταν καλά ξαφνικά έπεσε η γραμμή.

Αωαβάθμισα και το f/w του router στο 2.7.3.3_131812 αλλά δεν έκανε τίποτα. Ότι πληροφοριές πιστεύετε οτι μπορόυν να βοηθήσουν πείτε μου και θα προσπαθήσω να τις βρώ.
Έχω αρχισει να πιστεύω στην ύπαρξη Y2k8 bug. :<

Υ.Γ: συνέδεσα και το κινητό με wi-fi (δεν έχω άλλους υπολογιστές να δοκιμάσω) καθώς και το παλιό μου router zyxel 652h αλλά χωρίς αποτέλεσμα για ακόμη μια φορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.