PDA

Επιστροφή στο Forum : Μα ποιος επιτέλους είναι αρμόδιος;



penetrator
11-01-08, 19:54
Θέλω να κάνω κάτι που θεωρώ ότι είναι πολύ απλό, αλλά όπου και να απευθύνθηκα, κανείς δεν μπορούσε να το κάνει. Θα τα πάρω τα πράγματα από την αρχή όμως.
Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα, όταν έμαθα για τις καινούργιες ταχύτητες του ΟΤΕ, έτρεξα να ζητήσω αναβάθμιση στα 24mbps. Την ίδια μέρα που ζήτησα την αναβάθμιση, το βράδυ όπου το helpdesk δεν λειτουργεί μου κόψαν τη σύνδεση και φυσικά... δε με συνέδεσαν στα 24. Με άφησαν χωρίς internet αρκετές μέρες, μέχρι που 5-6 μέρες αργότερα με πήρε ένας τεχνικός τηλέφωνο όταν είμουν έξω και μου είπε ότι με είχαν κλειδώσει στα 24 και φυσικά δεν μπορούσα να συγχρονίσω λόγο απόστασης. Μου λέει το βάλαμε στο "αυτόματο" και σε κλείδωσε στα 8mbps. Επειδή είμουν εκτός σπιτιού, του είπα εντάξει και μόνο τον ρώτησα, αν θα μπορούσα να ζητήσω να ανεβάσουν το κλείδωμα, εφόσον η γραμμή είναι εντάξει και μου είπε "ναι".
Και ερχόμαστε λοιπόν στο σήμερα. Τόσες μέρες δεν ζήτησα την "αναβάθμιση" γιατί έψαχνα να βρώ ένα αντικαταστάτη του απαράδεκτου BaudTec (και στη συνέχεια περίμενα 1 εβδομάδα το eshop να φιλοτιμηθεί να μου το παραδώσει :evil: ) που τελικά ήταν το Zyxel p-660hw-d1.
Ένα πράγμα που παρατήρισα όταν έβαλα το νέο router είναι ότι άλλαξε κατά πολύ το line attenuation. Συγκεκριμένα παλαιότερα ήταν κάπου 33 db ενώ τώρα πήγε στο 41db!!!:hmm: Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι μου αλλάξαν κόμβο, γιατί ο κόμβος που είμουν πριν δεν έχει αναβαθμιστεί. Πέρνω λοιπόν τηλέφωνο για να α) Μάθω τι συμβαίνει β) να ζητήσω να μου κλειδώσουν τη γραμμή ψηλότερα. Έλα όμως που κανένας δεν μπορούσε να με βοηθήσει, ούτε με το ένα, ούτε με το άλλο! Συγκεκριμένα πήρα στα 8011135555, 134, 121 και 1242 :mad: Μόνο στο 121 μου είπαν ότι θα δώσουν "βλάβη" για να το κοιτάξουν. Τώρα τη σχέση έχει με τις βλάβες; Ε! βλάβες ξέρουν να δίνουν... βλάβες δίνουν :twisted:
Ξέρει κανείς κανένα άλλο τηλέφωνο να απευθυνθώ;
p.s. Επίσης κανένας δεν ήταν σίγουρος για το αν είμαι τελικά στο s5 ή στο s6 πρόγραμμα :rofl:

EDIT: Υπάρχει περίπτωση να φταίει για την αλλαγή του attenuation, η αλλαγή του router; Κάπου πήρε το μάτι μου ένα τέτειο thread. Αν όμως ισχύει κάτι τέτειο, το zyxel ανταποκρίνεται χειρότερα από το Baudtec; Γιατί το zyxel το πήρα ως ένα καλό router για κακής ποιότητας γραμμή...

k_koulos
11-01-08, 20:18
για το που είσαι my.otenet.gr /webselfcare

για τα υπόλοιπα όλοι είναι αρμόδιοι και κανένας [εκτός του τηλ της οτενετ αφού είσαι με con-x]

τέλος για την αλλαγή στα στατιστικά [μεγαλύτερο νούμερο] μερικές φορές συμβαίνει οι μούφες που δίνουν δωρεάν οι εταιρίες να συμεριφερόνται καλύτερα]

penetrator
11-01-08, 20:25
Λες δηλαδή να ξαναβάλω το baudeTec? :rofl: Είχε σοβαρό πρόβλημα με τα πολλά connections και περίμενα πως και πως να το ξεφορτωθώ.
Επίσης μου είπαν ότι μπορεί στο σύστημα να με δείχνει στα 24, αλλά να είμαι στα 8 και να ξέχασε ο τεχνικός να ενημερώσει το σύστημα...

k_koulos
11-01-08, 20:31
για το δεύτερο οι βλάβες θα σου δώσουν την απάντηση!

penetrator
11-01-08, 20:58
Σιγά μη το ξέραν... Αυτοί απλά κάναν αυτή την υπόθεση, χωρίς να ξέρουν τη συμβαίνει!

shaq141a
11-01-08, 23:22
To Badautech πόσο attn σου δίνει τώρα; Πόσο απέχεις από τον ΟΤΕ; Στα πόσα κλειδώνεις;

jimmis74
11-01-08, 23:29
Μη παιδεύεσαι άδικα, δεν θα βρεις λύση σε κανένα από τα παραπάνω τηλέφωνα που ανέφερες.
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ, αίτηση αναβάθμισης από 2 σε 24 με αποτέλεσμα 1 ολόκληρη εβδομάδα χωρίς ADSL, δεν συγχρόνιζα με τίποτα στα 24. Μου είπαν και το δήλωσα βλάβη, τίποτα, πήρα τουλάχιστον 30-40 τηλέφωνα κατά την διάρκεια εκείνης της εβδομάδας αλλά όχι μόνο δεν μου δώσανε λύση, όχι μόνο ο καθένας με το κοντό του και το μακρύ του με μπερδέψανε εντελώς, αλλά ούτε ένας αρμόδιος - υπεύθυνος δεν βρέθηκε να μου πει τι συμβαίνει.
Αποτέλεσμα ...πάω ένα καλό πρωί σε ένα κατάστημα ΟΤΕ, προσοχή όχι Oteshop, βρήκα τον προϊστάμενο του καταστήματος κι αφού του είπα εν συντομία το πρόβλημα μου ο άνθρωπος, καλά να 'ναι, μέσα σε 10' μου έλυσε το πρόβλημα, πως; απλά βρήκε και μίλησε άμεσα με το κατάλληλο άτομο, τεχνικό από το ψηφιακό κέντρο και μετά από ένα σύντομο test της γραμμής μου είπε πολύ απλά πως θα με υποβάθμιζε στα 4 γιατί πιο παραπάνω, ADSL γιοκ!
Το ίδιο σε συμβουλεύω να πράξεις κι εσύ από Δευτέρα αν θέλεις να βρεις λύση στο πρόβλημα σου. ;)

ttsgr
11-01-08, 23:32
Εάν εμφανιστεί κανένας που να ισχυρίζεται ότι αρμόδιος σφυρίξτε το και σε μένα.

Συνήθως κανένας τους δεν ξέρει τίποτα όταν τους ρωτάς αλλα όλοι τους ξέρουν σίγουρα από που θα πληρωθούνε

trabakoulas
11-01-08, 23:39
Το 121 βλαβοληψία είναι, οπότε μόνο αυτό μπορούν να κάνουν εκεί, να δηλώνουν βλάβες.;)
Πάντως είναι πιθανό να σε πάρει κάποιος τεχνικός τηλέφωνο και να μιλήσετε, εφόσον το δήλωσες στο 121, λογικά θα επικοινωνήσουν μαζί σου.:hmm:
Λίγη υπομονή μόνο.

penetrator
12-01-08, 00:21
Η υπομονή, δεν είναι μια από τις αρετές που με διακρίνουν:) Μου φαίνεται θα πάω και εγώ αύριο στο oteshop που βρίσκεται μέσα στο κεντρικό κτίριο του οτε (Γιάννενα), να τους ρωτίσω τι παίζει.

sdikr
12-01-08, 00:23
Αλλάξε το att απο την παλιά συνδεση με τώρα;
Μα φυσικό είναι, ριξέ μια ματιά στα αθρά θα βρεις τα σχετιά

penetrator
12-01-08, 00:32
SNR Margin: 8.4 22.9 db

Line Attenuation: 33.5 22.3 db

Data Rate: 8192 381 kbps

Αυτά είναι τα στοιχεία από το BaudTec!!!!!!!!! Και το περίφημο zyxel έχει 41db!Μα πως γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από router σε router; Έβαλα το ένα και αμέσως μετά το άλλο, έτσι;Τελικά μπορώ να βασιστώ στο line attenuation για να καταλάβω σε πόση απόσταση βρίσκομαι και μέχρι πόσο μπορώ να συγχρονίσω;

sdikr
12-01-08, 00:34
SNR Margin: 8.4 22.9 db

Line Attenuation: 33.5 22.3 db

Data Rate: 8192 381 kbps

Αυτά είναι τα στοιχεία από το BaudTec!!!!!!!!! Και το περίφημο zyxel έχει 41db!Μα πως γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από router σε router; Τελικά μπορώ να βασιστώ στο line attenuation για να καταλάβω σε πόση απόσταση βρίσκομαι και μέχρι πόσο μπορώ να συγχρονίσω;

Αν μπορείς να βρείς απο κάπου κανά speedtouch 536 δοκιμάσε το, δυστηχως κάποια zyxel δεν υποστηριζουν adsl2+

penetrator
12-01-08, 00:43
Μώλις το αγόρασα για να το χρησιμοποιήσω με τη συγκεκριμένη σύνδεση. Θα έκανα τέτειο λάθος;!
Ουφ δεν φορτώνει το e-shop να σου δώσω link

Quadcore
12-01-08, 00:54
Αυτά είναι τα στοιχεία από το BaudTec!!!!!!!!! Και το περίφημο zyxel έχει 41db!Μα πως γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά από router σε router;

Ειναι απλο να το καταλαβει κανεις... το attenuation οπως και αλλα στοιχεια συμπεριφερονται αναλογα με τον κωδικα (προγραμμα) που τρεχει το modem.

Γενικα τα modem codes ειναι universal εκτος απο κάποια που ειναι πειραγμενα απο την αντιπροσωπεια η αντιπροσωπους στην εκαστοτε χωρα.

Για αυτο το λογο ισως να εχει βελτιωσεις στον κωδικα του για να ανταποκρινεται καλλιτερα στις γραμμες του ΟΤΕ.

Γενικα σε διαφορες δοκιμες που εχω κανει στην ιδια γραμμη αλλα με διαφοτερικα Modem υπαρχουν διαφορες εως και 100% πχ. attenuation 15,27,31,33 κλπ.

Δεν ειναι λοιπον και τοσο περιεργο.... Ισως στο zyxelaki να θελει αλλο firmware και να παιζει το ιδιο καλα ή και καλλιτερα.

shaq141a
12-01-08, 01:12
Όταν θα σου βάλουν την 24άρα θα δούμε πιο θα συγχρονίζει και πιο θα είναι αστεθές ;)

penetrator
12-01-08, 01:32
Επιτέλους κατάφερα να συνδεθώ και πάλι... με το Baudtec. Πήγα να κάνω κάτι ρυθμίσεις στο menu του zyxel και ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει error page (ναι, μέσα στο menu).Τι να κάνω, του έκανα reset. Ε, ανάθεμα και αν ξαναμπήκε στο internet! Πολύ φοβάμαι ότι είμαι κάτοχος ενός από τα χιλιάδες ελατωματικά προϊόντα που πλασάρει το eshop. Από όταν το άνοιξα είχα δει πως είχε γρατσουνιές το cd και κατάλαβα ότι είναι χρησιμοποιημένο. Απλά ήλπιζα ότι δεν θα έχει πρόβλημα... μάταια :(

Quadcore
12-01-08, 17:12
Πολύ φοβάμαι ότι είμαι κάτοχος ενός από τα χιλιάδες ελατωματικά προϊόντα που πλασάρει το eshop. Από όταν το άνοιξα είχα δει πως είχε γρατσουνιές το cd και κατάλαβα ότι είναι χρησιμοποιημένο. Απλά ήλπιζα ότι δεν θα έχει πρόβλημα... μάταια :(

Τωρα εχεις και νεο προβλημα. Πως θα καταφερεις να το αλλαξεις στο eShop.....
Καλη επιτυχια....

maik
12-01-08, 17:29
Επιτέλους κατάφερα να συνδεθώ και πάλι... με το Baudtec. Πήγα να κάνω κάτι ρυθμίσεις στο menu του zyxel και ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει error page (ναι, μέσα στο menu).Τι να κάνω, του έκανα reset. Ε, ανάθεμα και αν ξαναμπήκε στο internet! Πολύ φοβάμαι ότι είμαι κάτοχος ενός από τα χιλιάδες ελατωματικά προϊόντα που πλασάρει το eshop. Από όταν το άνοιξα είχα δει πως είχε γρατσουνιές το cd και κατάλαβα ότι είναι χρησιμοποιημένο. Απλά ήλπιζα ότι δεν θα έχει πρόβλημα... μάταια :(

Το προβλημα σου ξεκιναει απο την στιγμη που θεωρεις το ενα modem κορυφη και το αλλο μαπα.
Γιατι ; γιατι ετσι.

arisgrc
12-01-08, 18:18
Τα router που δινει ο ΟΤΕ δεν ειναι τοσο τυχαια οσο νομιζετε,προφανως υπαρχει καποια συμβατοτητα σε μεγαλυτερο βαθμο με τα DSLAMs και ετσι η γραμμη σου εχει καλυτερα stats απο αλλα επωνυμα router που χρυσοπληρωνεις(ουμε) :),me to Linksys WAG200G εχω 5dB περισοτερρα στο downstream attunueation και αρκετα λιγοτερο noise margin.

penetrator
12-01-08, 21:33
Αν δεν είχα κανένα πρόβλημα με το BaudTec νομίζετε ότι θα αγόραζα άλλο; Πάντοτε βολευόμουνα με ότι router μου δίνανε. Βέβαια με τις εταιρίες που είμουν πριν μου δίνανε speedtouch. Το Baudtec συνέχεια μου κολούσε, μάλλον λόγο των πολλών connection του utorrent και αναγκαζόμουνα πολύ συχνά να του κάνω restart! Επομένως φίλε maik49 δεν είναι απλά μια θεωρία ότι το zyxel είναι καλύτερο. Τώρα για την συμβατότητα, ίσως όπως είπαν και οι άλλοι, με κάποιο firmware να βελτιωνόταν, αλλά ποιο;
Το zyxel επιτέλους δούλεψε. Το πρόβλημά του ήταν πως δε δεχόταν τους κωδικούς μου! Αυτό βέβαια όταν άνοιγα τον browser (μετά το reset) και μου ζήταγε εκεί τους κωδικούς. Στο τέλος δοκίμασα ένα προγραμματάκι που έχει μέσα το cd και από εκεί τους δέχτηκε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.