PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet απο 24mbit 4 mbit εδω και 2 μηνες!!!



MariosX
11-01-08, 21:24
παιρνω τηλεφωνο εδω και 2 μηνες τη εταιρια να μοθ την φτιαξουν αλλα τιποτα ολο λενε το θα με ενημερωσουν τηλεφωνικα και ακομα περιμενω!!ο λογαριασμος ηρθε κανονικα να δωσω 43 ευρω για 24mbit ενω εχω 4mbit?????σκεφτομαι να το κοψω και να ωαλω αλλη εταιρια αλλα δεν θα πληρωσω δραχμη στην forthnet ειναι εφικτο? δεν μπορω να δινωhttp://www.imageshack.gr/view.php?file=2tpfc83zgt5dkup2hnut.jpg λεφτα για κατι που δεν εχω.http://www.imageshack.gr/view.php?file=e1s4yyn29eevat01ttn8.jpg

slaughter
11-01-08, 21:33
πληρώνεις για έως 24
εσύ τι ακριβώς πρόβλημά έχεις? Γιατί δεν το εξηγείς κ απλά γκρινιάζεις?

MariosX
11-01-08, 21:39
το προβλημα μου ειναι οτι εχω 4mbit αντι για εως 24mbit και δεν το φτιαχνουν

docthis
11-01-08, 21:44
Η υπηρεσία λέγεται ADSL μέχρι 24mbit, δεν στο εγγυούνται. Αν κάτσεις και υπολογίσεις πόσοι χρήστες έχουν συνδέσεις 24mbit θα διαπιστώσεις ότι προφανώς είναι εικονικό και το συνολικό bandwidth που διαθέτει προς το εξωτερικό δεν επαρκεί.

Το όλο πρόβλημα ξεκινάει από τη στιγμή που πολλοί πίστεψαν ότι από τη μια μέρα στην άλλη το ελληνικό internet έγινε ευρωπαϊκό, και πέσανε με τα μούτρα. Το μόνο που αναβαθμίστηκε είναι τα έσοδα των παροχών, καθότι εισπράτουν χρήματα για υπηρεσίες που δεν μπορούν να διαθέσουν αυτή τη στιγμή.

Όποιος θέλει να είναι θύμα των εταιρειών είναι δικαίωμά του. Όταν όμως διαπιστώσει ότι εξαπατήθηκε γιατί έρχεται και κλαίγεται εδώ αντί να πάει στην εταιρεία να διαμαρτυρηθεί; Όχι ότι πρόκειται να βρει το δίκιο του, αλλά θα καταλάβει με τι ανθρώπους έχει να κάνει.

MariosX
11-01-08, 22:06
εχω κλαψει και στην εταιρια αλλα τιποτααα και ειπα να κλαψω και εδω μπας και βρω λυση

babisfire
11-01-08, 22:06
ΥΠΟΜΟΝΗ ... υπάρχουν ΚΑΙ ...ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!! (http://www.youtube.com/watch?v=D4a1z7NLnNk):rofl:

MariosX
11-01-08, 22:23
:cry: μα ειχα 10mbit και ηταν ολα καλα:down:

cottonhornet
11-01-08, 22:49
Ρε παιδια...εχουμε μαζευτει παρα πολοι και ειναι λογικο.Το προβλημα ειναι σε ολες τις εταιριες.Μεχρι και η γιαγια μου εβαλε ιντερνετ.Αμα πας μια βολτα στο ΠΛΑΙΣΙΟ [πχ]περιμενεις στην ουρα για να μπεις μεσα.Τι περιμενουμε?Υστερα που λες φιλε οτι εχεις 4 απο 10, εγω στη Θεσ/νικη μου γραφει 12 αλλα στην ουσια αμα το τεσταρω 4-5 ειναι.Εκει που με τα 768 εκανα 2.5 ωρες να κατεβασω μια ταινια[με ραπιντσεαρ] ,τωρα θελω 20-30 το πολυ 35 λεπτα.Δε γ..... μια χαρα ειμαστε.Αντε μην ειμαστε και αχαριστοι και στο κατω-κατω κι αυτοι που μας ταξαν τα 24......θελουν να μας τα δωσουν αλλα μαλλον δεν τους αφηνουν.

docthis
11-01-08, 22:53
:cry: μα ειχα 10mbit και ηταν ολα καλα:down:

Κι εγώ έχω 2mbit και κατεβάζω με 8kb/sec και 2000ms ping με τον ISP, ποιος λες να έχει μεγαλύτερο πρόβλημα; Η λύση δεν είναι να πάω να κλαίγομαι στα forum, αλλά να σταματήσει ο κάθε Έλληνας να σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και να πιτάρει τα DSLAM.

Φυσικά θα ορμήξουν αρκετοί από αυτούς να με φάνε τώρα με σχόλια του τύπου "αφού πληρώνω γιατί να μην το πιτάρω" και "φταίει ο ΟΤΕ".

Κάποτε υπήρχε και φιλότιμο... τώρα άμα το δείτε πουθενά πείτε του ότι το ψάχνω.

jimakos_a35gr
12-01-08, 00:37
Κι εγώ έχω 2mbit και κατεβάζω με 8kb/sec και 2000ms ping με τον ISP, ποιος λες να έχει μεγαλύτερο πρόβλημα; Η λύση δεν είναι να πάω να κλαίγομαι στα forum, αλλά να σταματήσει ο κάθε Έλληνας να σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και να πιτάρει τα DSLAM.

Φυσικά θα ορμήξουν αρκετοί από αυτούς να με φάνε τώρα με σχόλια του τύπου "αφού πληρώνω γιατί να μην το πιτάρω" και "φταίει ο ΟΤΕ".

Κάποτε υπήρχε και φιλότιμο... τώρα άμα το δείτε πουθενά πείτε του ότι το ψάχνω.
Δηλαδή εσένα σου αρέσει να πληρώνης για κάτι το οποίο δεν πέρνεις δεν θέλεις να κλαφτείς πληρώνεις για 24 πέρνεις απο τα μην σου πω τι και μας λες να γίνουμε ευρωπαίοι αν κατάλαβα καλά?Ωραίος:oneup::oneup::oneup:

........Auto merged post: jimakos_a35gr added 3 Minutes and 43 Seconds later........


εχω κλαψει και στην εταιρια αλλα τιποτααα και ειπα να κλαψω και εδω μπας και βρω λυση
Φιλαράκο μην παραπονιέσαι γίνε ευρωπαίος και κάτσε και πλήρωνε με φιλότιμο για 24 γραμμή και έχε pstn.Και τι έγινε?Νασε καλά εσύ και κάποτε με υπομονή και στοικότητα ίσως θεού θέλοντος να πάρεις και εσυ γύρω στα 15:oneup:

........Auto merged post: jimakos_a35gr added 1 Minutes and 54 Seconds later........


Η υπηρεσία λέγεται ADSL μέχρι 24mbit, δεν στο εγγυούνται. Αν κάτσεις και υπολογίσεις πόσοι χρήστες έχουν συνδέσεις 24mbit θα διαπιστώσεις ότι προφανώς είναι εικονικό και το συνολικό bandwidth που διαθέτει προς το εξωτερικό δεν επαρκεί.

Το όλο πρόβλημα ξεκινάει από τη στιγμή που πολλοί πίστεψαν ότι από τη μια μέρα στην άλλη το ελληνικό internet έγινε ευρωπαϊκό, και πέσανε με τα μούτρα. Το μόνο που αναβαθμίστηκε είναι τα έσοδα των παροχών, καθότι εισπράτουν χρήματα για υπηρεσίες που δεν μπορούν να διαθέσουν αυτή τη στιγμή.

Όποιος θέλει να είναι θύμα των εταιρειών είναι δικαίωμά του. Όταν όμως διαπιστώσει ότι εξαπατήθηκε γιατί έρχεται και κλαίγεται εδώ αντί να πάει στην εταιρεία να διαμαρτυρηθεί; Όχι ότι πρόκειται να βρει το δίκιο του, αλλά θα καταλάβει με τι ανθρώπους έχει να κάνει.
Απο ότι βλέπω το πρώτο θύμα είσαι εσυ με τις ταχύτητες που κατεβάζεις.Οπότε μην κάνεις κύρηγμα στον φίλο.:nono:

sdikr
12-01-08, 00:38
Κι εγώ έχω 2mbit και κατεβάζω με 8kb/sec και 2000ms ping με τον ISP, ποιος λες να έχει μεγαλύτερο πρόβλημα; Η λύση δεν είναι να πάω να κλαίγομαι στα forum, αλλά να σταματήσει ο κάθε Έλληνας να σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και να πιτάρει τα DSLAM.

Φυσικά θα ορμήξουν αρκετοί από αυτούς να με φάνε τώρα με σχόλια του τύπου "αφού πληρώνω γιατί να μην το πιτάρω" και "φταίει ο ΟΤΕ".

Κάποτε υπήρχε και φιλότιμο... τώρα άμα το δείτε πουθενά πείτε του ότι το ψάχνω.

Μηπώς θα πρέπει να αλλάξεις το dsl info σου, βλέπεις στον κακό ΟΤΕ μια χαρά τα πάνε

slaughter
12-01-08, 02:58
:cry: μα ειχα 10mbit και ηταν ολα καλα:down:

Στατιστικά???

MariosX
12-01-08, 12:47
Στατιστικά???




ποια στατιστικα τηεσ :lamer:lamer

........Auto merged post: MariosX added 0 Minutes and 47 Seconds later........


Στατιστικά???




ποια στατιστικα θες?
:lamer:lamer

slaughter
12-01-08, 13:42
ποια στατιστικα θες?
:lamer:lamer

μα της γραμμής σου βέβαια , κ αν έχεις κ αυτά που είχες όταν ήσουν καλά !!!!:p

tsosmi
12-01-08, 23:28
παιρνω τηλεφωνο εδω και 2 μηνες τη εταιρια να μοθ την φτιαξουν αλλα τιποτα ολο λενε το θα με ενημερωσουν τηλεφωνικα και ακομα περιμενω!!ο λογαριασμος ηρθε κανονικα να δωσω 43 ευρω για 24mbit ενω εχω 4mbit?????σκεφτομαι να το κοψω και να ωαλω αλλη εταιρια αλλα δεν θα πληρωσω δραχμη στην forthnet ειναι εφικτο? δεν μπορω να δινωhttp://www.imageshack.gr/view.php?file=2tpfc83zgt5dkup2hnut.jpg λεφτα για κατι που δεν εχω.http://www.imageshack.gr/view.php?file=e1s4yyn29eevat01ttn8.jpg
Και εγω αυτο το προβλημα εχω εδω και ενα μηνα που εχω internet απο forthnet. Έχω απειρες αποσυνδέσεις ή μαλλον... οταν συνδεομαι, συνδέομαι μεχρι (το πολυ) 3,5 Mbps. Εχει ερθει ηδη μια φορα τεχνικος και μου κλεισανε ραντεβου για την τριτη να ξαναερθει. Στο ενδιαμεσο ηρθε και τεχνικος του ΟΤΕ να μου αλλαξει επερχομενο ζευγος καλωδιων αλλα τιποτα, απολυτος καμια διαφορα. Σε 15 μερες εχω κλεισει περισσοτερα ραντεβου με τεχνικους παρα με γκομενες!!!! Υπολογιζα, πριν κανω αιτηση, οτι θα πρεπει να πιανω 15-16 Mbps, πριν κανω την αιτηση, γιατι ειχα 26db attenuation. Τωρα εχω 44,5db!!! Και ο τεχνικος που ηρθε μου ειπε οτι μενει λιγο πιο πανω απο εμενα και πιανει οσο υπολογιζα. Το noise margin παιζει απο -2,3 εως 12 db.

jimakos_a35gr
12-01-08, 23:37
παιρνω τηλεφωνο εδω και 2 μηνες τη εταιρια να μοθ την φτιαξουν αλλα τιποτα ολο λενε το θα με ενημερωσουν τηλεφωνικα και ακομα περιμενω!!ο λογαριασμος ηρθε κανονικα να δωσω 43 ευρω για 24mbit ενω εχω 4mbit?????σκεφτομαι να το κοψω και να ωαλω αλλη εταιρια αλλα δεν θα πληρωσω δραχμη στην forthnet ειναι εφικτο? δεν μπορω να δινωhttp://www.imageshack.gr/view.php?file=2tpfc83zgt5dkup2hnut.jpg λεφτα για κατι που δεν εχω.http://www.imageshack.gr/view.php?file=e1s4yyn29eevat01ttn8.jpg
Το πρόβλημα είναι οτί κανένας δεν σου εγγυάτε οτί και να αλλάξεις πάροχο δεν θα έχεις τα ίδια προβλήματα.Δυστηχώς τέτιου ήδους προβλήματα θέλουν υπομονή και καλό ψάξιμο.Τώρα θα μου πείς αν είσαι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια λές.Συμφωνό αν και είχα και εγώ προβλήματα με άλλο πάροχο που έχω(ον telecoms) τα οποία λύθηκαν μετά απο δύο μήνες(χωρίς τηλέφωνο και πολλά disconect).Έτσι είναι να μην σου πέσει ο λαχνός.

LiveTVRadio
12-01-08, 23:56
Εγω πήγα προχτές και σύνδεσα σε ένα φίλο που δεν ήξερε και πολλα, ένα forthnet 24mbit, με το router cl-110 και τελικά συγχρονίζει στα 8900. Αυτος γενικα ειναι ευχαριστημένος , κι ας πληρώνει για 24, διότι τελικά πληρώνει την 24αρα forthnet φτηνότερα απο την 8άρα ΟΤΕ. Το βασικό ειναι ότι στα 8900 τελικα δεν εχει αποσυνδέσεις και ειναι ευχαριστημένος.

Τελικά τους έλληνες τους ενοχλει το: ( Αν διαννοηθω οτι με πιασανε κοροϊδο ... οπως θαλεγε κι ο λαζοπουλος).
Επίσης υπάρχουν οι αχόρταγοι που θέλουν ντε και καλά 24mbit και κανεις τους δεν παραδέχεται οτι μερικές φορές φταίει η γραμμή του και όχι οι εταιρείες.
Το γκάζι θέλει υπομονη κλπ .......
Το άλλο λάθος της forthnet, hol κλπ ειναι ότι απο τα 4 σε πάνε στα 24 και μετα αρχίζουν τα προβλήματα του χαλκού. Αν κάναν κατι αντιστοιχο με τον οτε δηλαδη οποιον ζητα 24 να τον ξεκιναν απο χαμηλα, θα γλυτώναν αρκετες ωρες τεχνικης υποστήριξης. Και θα γλυτώναν επίσης αρκετές ώρες αν τηλεφωνούσαν αυτοί πρωτα στον πελάτη, και όχι ο αγανακτισμένος πελάτης που δεν του εξηγήσαν καλά το έως 24
Για μεν την forthnet τα προβλήματα παρουσιάζονται στο ιντερνετ , ενω για τη hol παρουσιάζονται στις τηλεφωνικές κλήσεις. Πιστέυω οτι αν συγχωνεύονταν η hol με τη forthnet θα διορθώναν τα προβλήματα τους.
Ειναι όμως επόμενο πως όταν έχεις να εξυπηρετήσεις πολλούς πελάτες , αναγκάζεσαι να ξεπετάξεις μερικους στα γρήγορα. Αυτο μπορει να συμβει στα περισσοτερα μαγαζια, και μετα ο πελάτης δυσαρεστείται και φευγει. Κάτι αντίστοιχο με τα πολυκαταστήματα που πουλάνε τεχνολογικα προιοντα. Τα πουλάν φτηνότερα απο τα μικρομάγαζα, αλλα χάνεται η σχέση πελάτη-πωλητή και η εμπιστοσύνη καθως επίσης και η τεχνική υποστήριξη.

Κι εγω δηλαδή δεν ημουν κορόιδο που προτιμησα αρχικα 2mbit με 29,5 ευρω το μηνα, και μετά αφου διαπίστωσα ότι πάει πετώντας την μεγάλωσα στα 4 ( κατα τυχην πέσαν και οι τιμές και γι αυτο ζητησα 4).
Δεν τσιγκουνεύτηκα τα 3 ευρω που θα μου έβγαινε παραπάνω η 8άρα, αλλα προκειμένου να εβγαζε πρόβλημα, ήθελα να δοκιμάσω 4. Και δεν αποκλείεται τον άλλο μήνα να την μετατρέψω σε 8.( Πάλι δηλαδη την φοβάμαι την 24άρα).

----------------------------------------------------------------------
2 = 2
4 = 4
8 = ( ελπίζω 8 )
24 = όσα πιάσει και όποτε θέλει θα αποσυνδέεται.

tsosmi
13-01-08, 00:50
Πανω που που ημουν ετοιμος να στειλω το μηνυμα που ειχα γραψει, μου τραβαει μια αποσυνδεση το router και πριν προλαβω να καταλαβω τι εγινε μου τραβαει και μια διακοπη η ΔΕΗ και χανω το φως μου, στην κυριολεξια!!!!
Μερικες φορες νοιωθω οτι ο θεος με εχει χεσει!!!
Τεσπα εγραφα οτι μαζι με εμενα, εκανε και ενας φιλος μου αιτηση για 2 play και τον συνδεσανε κανα 2 βδομαδες αργοτερα απο εμενα (εγω εχω μονο internet). Το κορυφαιο ειναι οτι ενω περιμεναμε να εχει ταχυτητα λιγο καλυτερη απο τη θεωρητικη δικη μου (15-16 Mbps) του κλειδωνει στα 24 Mbps. Και ενω αυτος πιανει "κοφτη", εγω δεν πιανω ουτε την ταχυτητα που μου θα επρεπε να μου "δινουν" τα 44,5db (~6-7 Mbps). Και ενω εχω κανει τοσα τηλεφωνα στην Τ/Υ, εχει ερθει τεχνικος απο την εταιρια και απο τον ΟΤΕ και εχω και φιλο μου μεσα στη forthnet (στα δικτυα, οχι οπου να'ναι) δεν εχω καταφερει να κανω τιποτα ακομα!!!!

Υ.Γ.: Πανω που πηγα να το στειλω, μου τραβηξε και αλλη αποσυνδεση....

hel
13-01-08, 11:22
Για μεν την forthnet τα προβλήματα παρουσιάζονται στο ιντερνετ , ενω για τη hol παρουσιάζονται στις τηλεφωνικές κλήσεις. Πιστέυω οτι αν συγχωνεύονταν η hol με τη forthnet θα διορθώναν τα προβλήματα τους.


Χρησιμοποιούν διαφορετική τεχνολογία για τηλέφωνο. Προφανώς είναι καλύτερη της forthnet γιατί δεν πέφτει ποτέ το τηλέφωνο ανάλογα με το downloading και δεν έχουμε σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα και γι αυτό και άλλωστε είναι πιο ακριβή μαζί με την tellas.

D4emon
13-01-08, 11:56
Χρησιμοποιούν διαφορετική τεχνολογία για τηλέφωνο. Προφανώς είναι καλύτερη της forthnet γιατί δεν πέφτει ποτέ το τηλέφωνο ανάλογα με το downloading και δεν έχουμε σκαμπανεβάσματα στην ποιότητα και γι αυτό και άλλωστε είναι πιο ακριβή μαζί με την tellas.

Η τεχνολογία που χρησιμοποιεί 4net,tellas για τηλέφωνο είναι η VPN.Σαφώς πολύ καλύτερη από VoIP και δεν δεσμεύει bandwith από τη γραμμή.Είναι και οι μόνες εταιρείες άλλωστε που έχουν ξοδέψει τόσα χρήματα στην ανάπτυξη υποδομών(περίπου 250 εκ.ευρώ).

MariosX
13-01-08, 18:15
Μισο λεπτο δλδ!
Ωραια ολα καλως μεχρι εδω. Εγω ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι να πληρωνω για εως 24 mbit και να εχω μονο 4mbit? Με τα 10 ημουν ειλικρινα πολυ ευχαριστημενος αλλα 4 mbit? λιγο ημαρτον σε αλλες εταιριες τα 4 mbit ειναι φτηνοτερα και πιανει για αυτο που πληρωνεις

Επισης για να ξερω αν μεταβω στην Conn-X και πληρωνω το αναλογο ποσο για 24mbit θα εχω 24mbit σωστα?
Και αν υπαρχει προβλημα δεν μπορει σοι και καλα φτεει ο ΟΤΕ...

nts04
13-01-08, 18:34
Εγω πήγα προχτές και σύνδεσα σε ένα φίλο που δεν ήξερε και πολλα, ένα forthnet 24mbit, με το router cl-110 και τελικά συγχρονίζει στα 8900. Αυτος γενικα ειναι ευχαριστημένος , κι ας πληρώνει για 24, διότι τελικά πληρώνει την 24αρα forthnet φτηνότερα απο την 8άρα ΟΤΕ. Το βασικό ειναι ότι στα 8900 τελικα δεν εχει αποσυνδέσεις και ειναι ευχαριστημένος.


Σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ότι πληρώνουμε για ταχύτητες έως 24. Από εκεί και πέρα λίγο πολύ ταχύτητες της τάξης των 6-8 mbit θα τις πιάσεις. Όπως εγώ που άσχετα που συγχρονίζω στα 17000 πιάνω περίπου 600 kb/s από rapidshare και άλλα 150 από torrent σύνολο 750 kb/s. Και από το rapidshare προς το παρόν κατεβάζω χωρίς premium, οπότε σε λίγο καιρό με premium και συνδυασμό πολλαπλών downloads ευελπιστώ για μεγαλύτερες ταχύτητες. Και πάλι όμως είναι φθηνότερα από την 8άρα του ΟΤΕ, οπότε ευχαριστημένοι πρέπει να 'μαστε. Σε όποιον δεν αρέσει και νομίζει ότι τον "ρίχνουν" ας πάρει με 10-15 Ε μια 1024 όπου λογικά θα πιάνει 800-900 kbps και ας μην διαμαρτύρεται.

sdikr
13-01-08, 20:53
Η τεχνολογία που χρησιμοποιεί 4net,tellas για τηλέφωνο είναι η VPN.Σαφώς πολύ καλύτερη από VoIP και δεν δεσμεύει bandwith από τη γραμμή.Είναι και οι μόνες εταιρείες άλλωστε που έχουν ξοδέψει τόσα χρήματα στην ανάπτυξη υποδομών(περίπου 250 εκ.ευρώ).

είναι pptp ή Ipsec;

hel
14-01-08, 01:27
Μισο λεπτο δλδ!
Ωραια ολα καλως μεχρι εδω. Εγω ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι να πληρωνω για εως 24 mbit και να εχω μονο 4mbit? Με τα 10 ημουν ειλικρινα πολυ ευχαριστημενος αλλα 4 mbit? λιγο ημαρτον σε αλλες εταιριες τα 4 mbit ειναι φτηνοτερα και πιανει για αυτο που πληρωνεις

Επισης για να ξερω αν μεταβω στην Conn-X και πληρωνω το αναλογο ποσο για 24mbit θα εχω 24mbit σωστα?
Και αν υπαρχει προβλημα δεν μπορει σοι και καλα φτεει ο ΟΤΕ...

Στοιχεία γραμμής;

slaughter
14-01-08, 12:57
Επισης για να ξερω αν μεταβω στην Conn-X και πληρωνω το αναλογο ποσο για 24mbit θα εχω 24mbit σωστα?
Και αν υπαρχει προβλημα δεν μπορει σοι και καλα φτεει ο ΟΤΕ...

όχι λάθος...κ εκεί πληρώνεις για μέχρι 24 κ θα έχεις ότι έχεις κ στο ιδιόκτητο τηε forthnet (κ κάθε ιδιόκτητο). Αφου τα dslam των isp είναι όλα στο ίδιο μέρος δεν θα αλλάξει κάτι από θέμα attenuation.... :p
διαβάστε λίγο για την τεχνολογία adsl2+ πριν αρχίσετε να κλαίγεστε

@ ADSLgr.com All rights reserved.