PDA

Επιστροφή στο Forum : WLAN 7140 Annex B



dtomgr
11-01-08, 22:30
Είναι εύκολο κάποιος παιδιά να μου στείλει το firmware και το αρχείο με τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας γιατί το ζήτησα απο την HOL και δεν έρχετε με τίποτα...

Είμαι χωρίς τηλέφωνο εδώ και 3 μήνες .....

ANNEX B είναι για ISDN........

(ας βγάλετε τα username/password της σύνδεσης σας .... )

:worthy::worthy:

tit
11-01-08, 22:56
Είναι εύκολο κάποιος παιδιά να μου στείλει το firmware και το αρχείο με τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας γιατί το ζήτησα απο την HOL και δεν έρχετε με τίποτα...

Είμαι χωρίς τηλέφωνο εδώ και 3 μήνες .....

ANNEX B είναι για ISDN........

(ας βγάλετε τα username/password της σύνδεσης σας .... )

:worthy::worthy:

Τι εννοείς δεν έρχεται με τίποτα.
Σε όλους το στέλνουν μόλις γκρινιάξουν ότι έχουν πρόβλημα.
Σε μένα το έστειλαν 2 φορές.
Πάρτους τηλ. και θα στο στείλουν τη στιγμή που μιλάς, στο mail που θα τους πεις.

dtomgr
11-01-08, 23:17
Τι εννοείς δεν έρχεται με τίποτα.
Σε όλους το στέλνουν μόλις γκρινιάξουν ότι έχουν πρόβλημα.
Σε μένα το έστειλαν 2 φορές.
Πάρτους τηλ. και θα στο στείλουν τη στιγμή που μιλάς, στο mail που θα τους πεις.

4 φορές τους έχω πάρει λενε οτι το στέλνουν......δεν έχει έρθει τίποτα...


μπορεις να μου τα στείλεις?

πια έκδοση σου στείλανε;

tit
11-01-08, 23:47
Στο έστειλα.

FRITZ!Box Fon WLAN 7140, Firmware version 30.04.38 Annex B

dtomgr
12-01-08, 01:33
Ευχαριστώ , ψάχνω και το firmware :( image για να το περασω.....
εκει κολαει το θέμα δε μπορουν να μου το στείλουν......

vanels
14-01-08, 13:06
Να σε ρωτησω κατι και'γω,οταν κανεις κανονικα την συνδεσει με τον router σου δουλευει κανονικα;
Ο δικος μου,με το που το συνδεω κανονικα με το netmod ο router συνεχως κανει restart,με το που βγαζω εκτως το netmod ολα καλα!Βαζω το παλιο και δουλευει κανονικα.... .
Το firmware ειναι ειναι 30.03.34,και στο επισημο site δεν εχει το .38.

dtomgr
14-01-08, 15:29
Εγώ δοκίμασα μία χωρίς το spliter κατευτείαν η γραμμή πάνω στο ρουτερ και με το που του λέω να μπεί στο νετ ,αρχίζει τα ρεσταρτ ......

και μια με την πλήρη συνδεσμολογία όπως αναφέρετε μέσα με το netmod....που στην ουσία δεν χρειάζετε.....
και κάνει πάλι τα ίδια ... ?

κάποιος που να του δουλέυει σωστά να μας πεί τι σύνδεση έχει κάνει;

το .38 το περνάνε αυτοί custom firmware είναι....(η hol)

vanels
14-01-08, 15:54
Ναι δοκιμασες να τους παρεις τηλ.για το προβλημα αυτο?Εαν ναι τι σου ειπαν?
Παντος θα το ξαναδοκιμασω μηπως εκανα κατι λαθος!

michsof
14-01-08, 19:32
Δεν χρειάζεται να περιμένεις να σου το περάσει η HOL , μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.
Εδώ μπορείτε να βρείτε το τελευταίο firmware : http://rapidshare.com/files/83762335/FRITZ_Box_Fon_WLAN_7140_AnnexB_en_30_04_38.image

Kαι εδώ το αρχείο ρυθμίσεων : http://rapidshare.com/files/83762608/fritzbox_AnnexB_double_play.export
Mιλάμε πάντα για Fritzbox! Fon WLAN 7140 ( Annex B ).

aa144
14-01-08, 20:38
Θα σου την πέσουν τώρα από τη Hol που τα ανέβασες αυτά, υποτίθεται ότι τους ενοχλεί για κάποιο λόγο, μυστήριο βέβαια το πως βρίσκουν το χρόνο να ενοχληθούν από αυτό και δεν έχουν το χρόνο να στείλουν οι ίδιοι τα αρχεία εκεί που τα χρειάζεται κάποιος, και ούτε τα βάζουν διαθέσιμα στις σελίδες τους για να τα κατεβάζει όποιος έχει πρόβλημα μόνος του.

Πράγματι περιμένω να ακούσω κάποια πολύ θεωρητικοποιημένη δικαιολογία (και) για αυτό.

michsof
14-01-08, 21:32
Σε ποιό ακριβώς σημείο του site της HOL λέει οτί αυτό απαγορευεταί ? :closed:

jacobgr
14-01-08, 21:38
Αυτό το FW παίζει μόνο με 2πλαυ?? αν το βάλω σε shared θα είναι καλύτερα ή χειρότερα τα πράματα??

Tem
14-01-08, 22:44
Αυτό το FW παίζει μόνο με 2πλαυ?? αν το βάλω σε shared θα είναι καλύτερα ή χειρότερα τα πράματα??
δύσκολο το βλέπω να είναι χειρότερα;)
χειρότερο απο το πολύ κακό 30.03.34 δεν νομίζω ότι θα είναι

jacobgr
14-01-08, 23:09
το εβαλα... θα το δω πως πάει και θα σας πω...

dtomgr
15-01-08, 13:03
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω και εγώ και θα σας πω

........Auto merged post: dtomgr added 46 Minutes and 8 Seconds later........

Οκ μπορώ να πω οτι μετά απο 3 μήνες! δυστιχώς μη εξυπηρέτησης της HOL και αδυναμίας διόρθωσης του προβλήματος ... αυτό το firmware ....με έσωσε....

Χίλια Ευχαριστώ στον michsof
και απ'ότι φαίνεται πρέπει αυτό το θέμα να το μάθει και ο υπόλοιπος κόσμος που ταλαιπωρείτε .....

αναφορικά αυτό το firmware 30.04.38 είναι για το ANNEX B (ISDN) WLAN 7140 για υπηρεσίες double play.

και πάλι ευχαριστώ !

aa144
15-01-08, 13:41
Σε ποιό ακριβώς σημείο του site της HOL λέει οτί αυτό απαγορευεταί ? :closed:

Το λέω από προσωπική εμπειρία, επειδή παλαιότερα έστελνα link για αυτά τα αρχεία, και μια φορά τα ανέβασα και εγώ, όχι τα δικά μου, αλλά αυτά που βρίσκονταν στην αρχική σελίδα, τα ζητάνε πολύ συχνά, τελικά μου τα σβήσανε από το adslgr.com με μήνυμα ότι έγιναν παρατηρήσεις από hol, ότι τα αρχεία αυτά έχουν μέσα προσωπικά δεδομένα και άλλα διάφορα.

Γι αυτό και απορώ, πως βρίσκουν το χρόνο στη hol να ενοχλούνται αν κάποιος ανεβάσει αυτά τα αρχεία, αλλά δεν βρίσκουν το χρόνο να τα στείλουν στον πελάτη που τα χρειάζεται, ή έστω να τα έχουν στις σελίδες τους και να μπορεί κάποιος να τα κατεβάζει μόνος του.

Εξάλλου ποτέ δεν έστειλα σε κάποιον το δικό μου αρχείο, από τον δικό μου ΦΡΙΤΣ, έστελνα link σε παλιά σελίδα του adslgr.com που περιείχε το αρχείο, μέχρι που το έσβησαν και από εκεί.

Carpe_Diem_Rj
15-01-08, 13:54
To αρχειο export τι ακριβος ειναι και πως το χρησιμοποιουμε?

........Auto merged post: Carpe_Diem_Rj added 1 Minutes and 42 Seconds later........

Συγνωμη για την επαναληψη ...ας το σβησει καποιος υπευθυνος. ΕΙχε κολισει η σελιδα....

yapergis
15-01-08, 14:10
Δεν χρειάζεται να περιμένεις να σου το περάσει η HOL , μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.
Εδώ μπορείτε να βρείτε το τελευταίο firmware : http://rapidshare.com/files/83762335/FRITZ_Box_Fon_WLAN_7140_AnnexB_en_30_04_38.image

Kαι εδώ το αρχείο ρυθμίσεων : http://rapidshare.com/files/83762608/fritzbox_AnnexB_double_play.export
Mιλάμε πάντα για Fritzbox! Fon WLAN 7140 ( Annex B ).

Καλημέρα,

Αυτό το f/w ποιος το έφτιαξε? Γιατί στο site της avm δεν υπάρχει. Υπάρχει αντίστοιχο f/w για το 7050 ή / και για το FRITZ!Box Fon (Annex B)?

Έχω και τα δύο με τα τελευταία (international) f/w που έχει στο site η AVM και μου συμβαίνει το εξής παράδοξο: το 7050 συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα (σχεδόν 1mbps) από το FRITZ!Box Fon. Οπότε αναρωτιέμαι αν έχει φτιαχτεί κάποιο "custom" f/w για την hol.

Φιλικά Γιάννης

Carpe_Diem_Rj
15-01-08, 14:26
Που πρεπει να παω και να το βαλω αυτο το αρχειο δλδ?

michsof
15-01-08, 14:37
Το firmware αυτό είναι custom της HOL , και δεν υπάρχει στο site της AVM.

Για να το περασείς, από την σελίδα του Fritzbox πας Settings > System > update firmware , το βάζεις εκεί που λέει Αναζήτηση και πατάς Update .

Για το αρχείο ρυθμίσεων της HOL πας πάλι Settings > System > Save settings > Restore το βάζεις στην Αναζήτηση , password βάζεις hol και πατάς restore settings

Carpe_Diem_Rj
15-01-08, 14:47
Σ ευχαριστω φιλε μου. Και θα εχω καλυτερη ποιοτητα συνδεσης με το αρχείο ρυθμίσεων της HOL?

dtomgr
15-01-08, 15:54
Το συγκεκριμένο firmware εμένα τουλάχιστον με έδωσε τη δυνατότητα να δουλέψω το modem γιατι έκανε καθε 20 sec επανακινήσεις....

και είναι ακριβός το ίδιο με αυτό που στέλνει και η HOL ...
Μώλις το έλαβα και αυτούς... αφού μάλλιασε η γλώσσα μου.... το αρχείο με τις ρυθμίσεις είναι το default profile που χρειάζετε για να δουλέψει η τηλεφωνία του Double play και αυτό γιατί εμπεριέχει τους κωδικούς σε κωδικοποιημένη που χρειάζετε για να συνδεθεί το modem στον Phone Getaway τους που απαντάει σε

vpi 8 vci 36! και απο IP 10.xxx...

απότε για να μην τα περιπλέκουμε ..απλά έχουμε 2 ανοιχτά connectios με δύο servers και γίνεται bridge connection.....

maxorfo
15-01-08, 18:08
Καλημέρα,

Αυτό το f/w ποιος το έφτιαξε? Γιατί στο site της avm δεν υπάρχει. Υπάρχει αντίστοιχο f/w για το 7050 ή / και για το FRITZ!Box Fon (Annex B)?

Έχω και τα δύο με τα τελευταία (international) f/w που έχει στο site η AVM και μου συμβαίνει το εξής παράδοξο: το 7050 συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα (σχεδόν 1mbps) από το FRITZ!Box Fon. Οπότε αναρωτιέμαι αν έχει φτιαχτεί κάποιο "custom" f/w για την hol.

Φιλικά Γιάννης

Δεν υπάρχουν αντίστοιχα FW για τα 7050 και FBF. Όσο για το ότι συγχρονίζει πιό χαμηλά το 7050, θα κάνω αργότερα μιά δοκιμή και θα σου πω.


Λοιπόν επανέρχομαι. Δεν είδα ουσιαστική διαφορά μεταξύ 7050 και απλού FBF.

jacobgr
16-01-08, 09:45
Επανέρχομαι με πρώτες εντυπώσεις απο το 7140 annex B με το FW της ΗΟΛ.
Κατ'αρχάς να πω ότι είχα το απλο fritz box με 3Μβιτ shared συνδεση και ειχα Attn 43 & SNR 3-12
Βάζοντας το 7140 με το τελευταίο FW της AVM το attn επεσε στο 42 με snr 3-12 ομοια...
Βάζοντας το FW της ΗΟΛ το SNR πλέων δεν πεφτει κάτω απο 9 ή όταν πάει να πεσει κάνει disconect.
Σαν πρώτη εντύπωση βλέπω ότι το 30.04.34 ήταν πιο σταθερο δουλεύοντας και με χαμηλότερο snr.

Μια δεύτερη αρκετά σημαντική παρατηρηση (ασχετη με το fw) έχει να κάνει με το διχαλωτο καλώδιο.
Αρχικά το φριτζ το είχα συνδεμένο με ένα UTP cat5e αρκετα καλής ποιοτητας καλώδιο με τον speedtouch spliter και έποιανα το MAX της γραμμής μου 3ΜΒΙΤ. Το αλλάζω και βάζω το διχαλωτό και συνδέω και το So Bus του netmod. Η ταχύτητα συγχονισμού έπεσε στα 2,5ΜΒΙΤ !!!! Ξαναβάζω το UTP και συγχρονίζει ξανά στα 3!!!
Και λέω εγώ τώρα αν στα 3Μβιτ το So Bus επηρεάζει τόσο την γραμμή τι γινεται στα 24?

yapergis
16-01-08, 12:45
Δεν υπάρχουν αντίστοιχα FW για τα 7050 και FBF. Όσο για το ότι συγχρονίζει πιό χαμηλά το 7050, θα κάνω αργότερα μιά δοκιμή και θα σου πω.


Λοιπόν επανέρχομαι. Δεν είδα ουσιαστική διαφορά μεταξύ 7050 και απλού FBF.

Καλημέρα,

Ίσως να έχεις καλή γραμμή. Εγώ έχω Attenuation 43-44. Έτσι με το 7050 συγχρονίζομαι στα 3500 ενώ με το fbf στα 4300. Μεγάλη διαφορά για τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με Adsl 2+ συγχρονίζει αρκετά χαμηλότερα από το αν είναι adsl 2. Έτσι είχα ζητήσει από την hol και μου είχε κλειδώσει την πόρτα σε adsl 2. Προχθές όμως κάτι έγινε (ξέρει κανείς τι, αν ήταν κάτι μαζικό?) και πλέον χρησιμοποιεί adsl 2+ οπότε και έπεσε η ταχύτητα μου. Τους έχω στείλει mail (γιατί στο τηλέφωνο δεν είναι δυνατόν να τους πιάσεις) για να το ξαβαγυρίσουν σε adsl 2 αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση ακόμα (θα ήταν έκπληξη αν είχαν κάνει κάτι τόσο σύντομα).

Από ότι ξέρω επίσης, δεν είναι δυνατόν να βάλεις το fritz να χρησιμοποιεί adsl 2. Σωστά?

aa144
16-01-08, 13:37
Προσαρμόζεται αυτόματα στο τι κάνει το DSLAM, οπότε η ρύθμιση γίνεται από εκεί.

jacobgr
18-01-08, 10:07
Απο χθές έχει καινούριο FW (.47) στο site της avm.

--===** ΠΡΟΣΟΧΗ : ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ 2PLAY!!!! **===--


Changes in 30.04.47:

- DSL: Further optimized DSL driver
- USB Host: Improved support for USB devices
- System: Comprehensive display of current FRITZ!Box energy consumption levels
- System: Further improved power efficiency through load-dependent adjustment of processor clock
- System: Increased error tolerance through change of IP fallback address 169.254.1.1
- Internet: Stability of the FRITZ!Box in intensive use further improved

Please note that some features are only accessible in Expert Mode (menu System/Expert Mode).

vanels
18-01-08, 10:22
ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;
Τελικα θα μου στειλουν καινουργιο εξοπλισμο

jacobgr
18-01-08, 11:41
Οχι ακόμη αλλά δοκίμασα την έκδοση της ΗΟΛ και απογοητεύθηκα. Φαινεται τελικά ότι το snr 11 το κλειδώνει το fritz με αποτέλεσμα με το FW της ΗΟΛ να κλειδώνει κάτων απο τα 3Μβιτ που έχω... Ενώ με το .34 της avm πέφτει το snr μέχρι και 3 χωρίς να αποσυγχρονιστεί και κλειδώνει κανονικά σε 3ΜΒιτ!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.