PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΦΟΡΑ 4db στο downstream attetuation στην ιδια γραμμη με 2 διαφορετικα router



lacta13
12-01-08, 03:04
Γεια σας παιδια.Ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που μαλλον και λεω μαλλον γιατι δεν ξερω ακριβως τι παιζει,εχω αναβαθμιση την γραμμη μου σε 24αρα.Ποιο ειναι το θεμα?

απο τις 31/12/2007 οποτε και εγινε η αιτηση για 24αρα,ολα ρολοι,εμπαινα κανονικα στην 2αρα που ειχα με ενα router της LINKSYS, ΤΟ WAG354G, το οποιο το χρησιμοποιω 3 χρονια περιπου πολυ ικανοποιητικα.Μεχρι χθες το μεσημερι που ηρθα απο την δουλεια και βλεπω το λαμπακι τις DSL στο router αναμμενο,αλλα του ιντερνετ κλειστο.Λεω ,αντε επιτελους αναβαθμιστηκα!μπαινς μεσα στο ρουτερ να του αλλαξω το mode να το βαλω στο ADSL2+ και τοτε μου ηρθε η πρωτη απορια-εκπληξη.το downstream line attetuation απο 26 που ηταν τοσο καιρο ,το βλεπω στο 29!και βλεπω το ρουτερ να εχει κλειδωσει στα 15944 και 927.Λεω περιεργο.Γιατι εγινε 29 ξαφνικα?τελοσπαντων δεν βαριεσαι ειπα,περιμενς με ανυποπομονυσια να αναψει και το λαμπακι του ιντερνετ...τιποτα.Εν τελει επειδη ακομα και τωρα που σας γραφω ακομα δεν εχει αναψει,μιλησα με το 134,με τον 8011135555,με το 1242 και με το 121,αλλα κανεις δεν εχει καταλαβει μεχρι στιγμη τι γινεται!το 134 μου λεει οτι σε αυτους φαινεται σε αναμονη ακομα η αναβαθμιση,στην οτενετ, μου λενε απο μας ολα ΟΚ,οι κωδικοι ολα ΟΚ,παρε στο 1242.Παιρνω εκει,μου λενε κατι χαζα κλασικα να κανω,τιποτα.Προσπαθει να μου πει οτι,το οτι κλειδωνει το ρουτερ στο ADSLS2+,δεν σημαινει οτι εγινε και η αναβαθμιση,αλλα παρολα αυτα παρε στο 121.Παιρνω κι εκει και μου λεν κι αυτοι τα ιδια με το 134 και οτι φυσικο ειναι να υπαρξει μια περιοδος νεκρη απο ιντερνετ....:shock:

εν τελει απο περιεργεια και εκει θελω να καταληξω,για να δηκαιολογησω και τον τιτλο του θεματος,επειδη ιντερνετ βρηκα τροπο να εχω...ειπα αστο προς το παρον,λογικα θα φτιαχτει.που να βρεις τι φταιει,καταλαβαινετε.Απλα σας τα ειπα ετσι για την ιστορια (βεβαια αν ξερει και κενανας κατι επ αυτου,δεν θα πω οχι! :whistle:)
Λεω λοιπον να δοκιμασω να συνδεσω και το ρουτερ που μου εδωσαν δωρο ο οτε, ενα speedtough 536i v6 να δω σε τι ταχυτητα κλειδωνει αυτο απο περιεργεια την οποια μου την εβαλε αυτο το post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

με εκπληξη βλωπω να κλειδωνει στα 19643 και 1023! δηλαδη πολυ πανω ακομα και απο αυτο που περιμενα αρχικα συνφωνα με το 26 attetuation που ειχα που μου ελεγε το πολυ 17,6Mbps.Μου εχει επισης αυτο και εδω ειναι το θεμα, downstream line attetuation 25,5...

και ρωτω,ειναι φυσιολογικο αυτο?τυχαινει?γιατι το εκανα καποιες φορες επανεκινηση και ολο εκει επαιζε,19200 με 19700 και το up πανω απο 1000 σταθερα.Το lingsys μου παιζει απο 15600 με 16200 και up απο 820 ως 930.Γνωριζει καποιος τι μπορει να παιζει? Ή μπορει να εχει τοση διαφορα το ενα ρουτερ απο το αλλο οπως λεει και το post που σας ειπα?
Τι να πω δεν ξερω, 4db διαφορα το ενα απο το αλλο.Τη στιγμη που τουλαχιστον το 25,5 ειναι πιο κοντα στο 26 που ειχα παντα, απ οτι το 29 του Linksys.

Σορυ αν σας ζαλισα κιολας με τα πολλα μου λογια,απλα δεν θελω να φανταστω τον εαυτο μου κα κανει πειραματα με τα ρουτερ οταν φτιαχτει το ιντερνετ...:confused:

δειτε τα screenshoot μπας και καταλαβεταε κατι παραπανω απο μενα

28096

28097

hel
12-01-08, 03:42
Μπορεί να έχει τόση διαφορά το speedtouch γιατί είναι γνωστό για την ποιότητά του.
Πολλές φορές παρατηρείται αλλαγή attentuation με την αναβάθμιση ταχύτητας.
Άρα μεγάλωσε το att λογικά και το speedtouch σου δίνει καλύτερες τιμές.

papakos
12-01-08, 03:49
Για να δεις πιο λεει αληθεια κανε μια μετρηση ταχυτητος.
Θα δεις οτι το LINKSYS θα παει καλυτερα. ( Εξ ιδιας πειρας )

lacta13
12-01-08, 04:12
Για να δεις πιο λεει αληθεια κανε μια μετρηση ταχυτητος.
Θα δεις οτι το LINKSYS θα παει καλυτερα. ( Εξ ιδιας πειρας )


θα κανω...οταν συνδεθω!:rofl:

hel
12-01-08, 04:13
Για να δεις πιο λεει αληθεια κανε μια μετρηση ταχυτητος.
Θα δεις οτι το LINKSYS θα παει καλυτερα. ( Εξ ιδιας πειρας )

Αφού του βγάζει μεγαλύτερη ταχύτητα κλειδώματος το st , γιατί να πάει καλύτερα το linksys σε μέτρηση ταχύτητας;

tolisp
12-01-08, 04:20
Αφού του βγάζει μεγαλύτερη ταχύτητα κλειδώματος το st , γιατί να πάει καλύτερα το linksys σε μέτρηση ταχύτητας;


E ναι και μάλιστα με μεγάλη διαφορα! Αποκλείεται να έχει καλύτερη ταχύτητα...
Πάντως το firewall που έχουν τα Linksys δεν συγκρίνεται με κανένα από τα "φτηνά" - αν μιλούσαμε για διαφορες μέχρι 1-1.5 M προσωπικά θα διάλεγα να αφήσω Linksys


Υ.Γ. Επειδή το screenshot του SpeedTouch δεν φαίνεται καθόλου, μήπως το έχεις PPPoE ενώ το Linksys είναι PPPoA? (τα E έχουν πάντα λίγο παραπάνω συγχρονισμό όχι βεβαια 4M!!! αλλα ποτε δεν ξέρεις)

lacta13
12-01-08, 18:35
E ναι και μάλιστα με μεγάλη διαφορα! Αποκλείεται να έχει καλύτερη ταχύτητα...
Πάντως το firewall που έχουν τα Linksys δεν συγκρίνεται με κανένα από τα "φτηνά" - αν μιλούσαμε για διαφορες μέχρι 1-1.5 M προσωπικά θα διάλεγα να αφήσω Linksys


Υ.Γ. Επειδή το screenshot του SpeedTouch δεν φαίνεται καθόλου, μήπως το έχεις PPPoE ενώ το Linksys είναι PPPoA? (τα E έχουν πάντα λίγο παραπάνω συγχρονισμό όχι βεβαια 4M!!! αλλα ποτε δεν ξέρεις)


οχι,PPPoΑ ειναι και στα 2,ολα βασικα τα ιδια ειναι.

Να φανταστειτε,οτι ακομα απο χτες το πρωϊ,ιντερνετ γιοκ!Αρα ουτε και αυριο.Απο Δευτερα και βλεπουμε.Δεν το περιμενα αυτο απο τον ΟΤΕ...ας ειναι καλα το ασυρματο...:rolleyes: αλλιως...:evil:

........Auto merged post: lacta13 added 7 Minutes and 15 Seconds later........



Πάντως το firewall που έχουν τα Linksys δεν συγκρίνεται με κανένα από τα "φτηνά" - αν μιλούσαμε για διαφορες μέχρι 1-1.5 M προσωπικά θα διάλεγα να αφήσω Linksys


Ναι ,συμφωνω κι εγω σε αυτα που λες.αλλα το linksys το εχω 3 χρονια,εχω επανω του πολλα πραγματα,ειναι και wirelless που το χρησιμοποιηω πολλες φορες,το αλλο ειναι πολυ φτωχο,μια θυρα ethernet,ξερω γω,τι να πω...Αμα βλεπω τετοιες διαφορες σε ρουτερ τι να κανω,να αρχιζv να δοκιμαζω ρουτερ?:hmm:

Παντως τουλαζιστον ειμαι αναγκασμενος να περιμενω να φτιαχτει η γραμμη,για να δοκιμασω στην πραξη τι θα δειξουν τα κοντερ...

ttsgr
12-01-08, 18:48
Το linksys έτσι συμπεριφέρεται...κλειδώνει πιο χαμηλά αλλα παίζει και σε πατσαβούρα γραμμή εκεί που κάποιο πιο γρήγορο θα έκανε disconnects.
Αυτά που δείχνουν τα router δεν είναι πραγματικές τιμές αλλα το πως αντιλαμβάνονται την γραμμή.
Μην σας κάνει εντύπωση εάν αλλα βλέπετε στο ένα router και αλλα στο άλλο...

bond
12-01-08, 19:01
Ναι ειναι απολυτα φυσιολογικο και συμφωνει και με τη δικια μου εμπειρια.
Eιχα τo Linksys wag354g v1 και εγω για 2+ χρονια, χωρις προβλημα. Μαλιστα το τελευταίο εξάμηνο δουλευε στα 8Mbps με το τελευταιο firmware που υποστηριζει ADSL2+ χωρς προβλημα. Μετα την αλλαγη στα 24 απλα δεν αντεχε. Πολυ συχνα disconnects και αδυναμία συγχρονισμου για 1-2 ωρες. Μην ξεχναμε οτι ειναι ενα παλιο μοντελο που αρχικα δεν υποστηριζε ADSL2+. Ειναι λογικο να υπαρχει διαφορα με τα καινουρια μοντελα. Οσοι το εχετε και θελετε να πατε στα 24 να υπολογιζετε οτι πιθανοτατα θα χρειαστει να το αλλαξετε.

Το USR 9108a που εχω τωρα ειναι πολυ καλυτερο, δειχνει 3 db μικρότερο attenuation και συγχρονιζει αρκετα πιο ψηλα χωρις πολλα disconnections και με πολυ γρηγορο επανασυγχρονισμό. Εγω βασικά το προτίμησα γιατι εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες ελεγχου της γραμμής μέσω του telnet interface και του dmt. Για Speedtouch εψαχνα αρχικα αλλα ειναι δυσκολο να το βρεις στο εμπόριο.
Παντα μιλαω για το κομμάτι μοντεμ. Το κομματι router/firewall προσωπικά δεν με απασχολεί γιατι εχω ενα linux server για αυτή τη δουλεια.

jazzman
12-01-08, 19:22
οχι,PPPoΑ ειναι και στα 2,ολα βασικα τα ιδια ειναι.

Να φανταστειτε,οτι ακομα απο χτες το πρωϊ,ιντερνετ γιοκ!Αρα ουτε και αυριο.Απο Δευτερα και βλεπουμε.Δεν το περιμενα αυτο απο τον ΟΤΕ...ας ειναι καλα το ασυρματο...:rolleyes: αλλιως...:evil:

........Auto merged post: lacta13 added 7 Minutes and 15 Seconds later........




Ναι ,συμφωνω κι εγω σε αυτα που λες.αλλα το linksys το εχω 3 χρονια,εχω επανω του πολλα πραγματα,ειναι και wirelless που το χρησιμοποιηω πολλες φορες,το αλλο ειναι πολυ φτωχο,μια θυρα ethernet,ξερω γω,τι να πω...Αμα βλεπω τετοιες διαφορες σε ρουτερ τι να κανω,να αρχιζv να δοκιμαζω ρουτερ?:hmm:

Παντως τουλαζιστον ειμαι αναγκασμενος να περιμενω να φτιαχτει η γραμμη,για να δοκιμασω στην πραξη τι θα δειξουν τα κοντερ...

Βασικά τα νέα DSLAMs του OTE είναι ETHERNET . Αρα βάλε PPPoE γιατί αλλιώς θα έχεις προβλήματα. Το PPPoATM το υποστηρίζουν vitrual απλά για να παίζουν κάποια modem παλαιά που είναι μόνο PPPoATM

Με εκτίμηση
www.sat.gr (http://www.sat.gr)

papakos
12-01-08, 19:24
Τα φαινομενα δεν εχουν παντα λογικη εξηγηση.

Output Power (dBm) up/down = 3.0 / 19
Attenuation (dB) up/down = 2.5 / 10.0
Noise Margin (dB) up/down = 31.0 / 34.0.................. LINKSYS wag200g


Output Power (dBm) up/down = 7.5 / 19.5
Attenuation (dB) up/down = 9.0 / 14.0
Noise Margin (dB) up/down = 29.0 / 16.0.................. SPEEDTOUCH 536

Ταχυτητα 8Μ.
Προσεξτε το δυσαναλογο μεταξυ output Power και attenuation - Margin σε οποιο κι απο τα δυο. ( καμμια ιδεα ? )

Το Linksys "κατεβαζει" 15% περισσοτερο.

g_noe
12-01-08, 19:28
Εγώ πάντως έψαξα και βρήκα το speedtouch 536iv6.
Το ίδιο με το 585, άνευ κεραίας/switch.

Το μηχανάκι απλά δεν παίζεται.:oneup:

...και εάν το συνδιάσεις και με το DMT tool, λες και είσαι μέσα στο dslam και κάνεις ρυθμίσεις μόνο σου.

lacta13
12-01-08, 19:39
Εγώ πάντως έψαξα και βρήκα το speedtouch 536iv6.
Το ίδιο με το 585, άνευ κεραίας/switch.

Το μηχανάκι απλά δεν παίζεται.:oneup:

...και εάν το συνδιάσεις και με το DMT tool, λες και είσαι μέσα στο dslam και κάνεις ρυθμίσεις μόνο σου.

Δεν παιζεται?Σοβαρα?Δηλαδη καλυτερα πραγματα απο το linksys?Απλα δεν εχει πολλα ports και δεν ειναι wireless?

bond
12-01-08, 19:43
Το Linksys "κατεβαζει" 15% περισσοτερο.


Αυτό μπορεις να το εξηγησεις λιγο με νουμερα ? Εννοεις συγχρονιζει περισσοτερο?

Και για οσους δεν εχουν καταλαβει ο original poster εχει το Linksys wag354g (μαλλον το v1 που εδινε η forthnet sto in-a-box). Δεν ειναι το ιδιο με τα καινουρια Linksys.

papakos
12-01-08, 21:34
εννοω σε πραγματικο download και Speedmeter.

Στα 8Μ δεν θα ειχαν διαφορα συνχρονισμου .

@ ADSLgr.com All rights reserved.