PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία 2 mbps τρίπολη



Kotsouba
12-01-08, 04:34
έχω το router Philips που δινει το conn-x δώρο και το παίδι που μένει από πάνω μου εχει το usb moden που δίνει ο ΟΤΕ με το conn-x πάλι έχουμε και οι δύο σύνδεση στα 2 mbps είναι δυνατόν την ίδια στιγμή η σύνδεση μου να είναι πιο αργή κατά 0,5 mbps και βάλε? εγώ πήρα το router για καλύτερα και τελικά βγαίνω ζημιωμένος... ειναί πιθανον να συμβαίνει ι μαλον κατι δεν πάει καλα;
παραθέτω κάποια στοιχεία της γραμμής
Stream Type


Actual Data Rate
Up Stream

256 (Kbps.)
Down Stream

2048 (Kbps.)
Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


Upstream 31 dB


Downstream 23 dB

Attenuation


Upstream 25 dB



Downstream 32 dB

δώστε τα φώτα σας ;)

pnikolo
12-01-08, 05:07
έχω το router Philips που δινει το conn-x δώρο και το παίδι που μένει από πάνω μου εχει το usb moden που δίνει ο ΟΤΕ με το conn-x πάλι έχουμε και οι δύο σύνδεση στα 2 mbps είναι δυνατόν την ίδια στιγμή η σύνδεση μου να είναι πιο αργή κατά 0,5 mbps και βάλε? εγώ πήρα το router για καλύτερα και τελικά βγαίνω ζημιωμένος... ειναί πιθανον να συμβαίνει ι μαλον κατι δεν πάει καλα;
παραθέτω κάποια στοιχεία της γραμμής
Stream Type


Actual Data Rate
Up Stream
256 (Kbps.)
Down Stream
2048 (Kbps.)

Operation Data
Upstream

Downstream

Noise Margin
Upstream 31 dB
Downstream 23 dB

Attenuation
Upstream 25 dB
Downstream 32 dB

δώστε τα φώτα σας ;)

Σε τι ειναι πιο αργη? τι χαρακτηριστηκα εχει ο γειτονας? :hmm:

Kotsouba
12-01-08, 05:19
ο τρόπος μέτρησης που χρησιμοποιόυμε είναι το speedmeter του site το ξέρω οτι δεν είναι εντελως ακρίβες αλλα δεν μπορέι να πέφτει και τόσο εξω (εχει τύχει πολλές φορές να πιανεί γύρω στα 1800 και εγω να είμαι κάτω απο τα 1000kbps)επίσης έχω δεί διαφορές σε dowload speed. Τα χαρακτηριστικά του γειτονα δεν ξέρω πως να τα δώ αφου έχει usb modem και δεν εχει ip adress για να τα δω.αν ξέρεις πως θα χαρώ να μάθω :)

pnikolo
12-01-08, 05:26
ο τρόπος μέτρησης που χρησιμοποιόυμε είναι το speedmeter του site το ξέρω οτι δεν είναι εντελως ακρίβες αλλα δεν μπορέι να πέφτει και τόσο εξω (εχει τύχει πολλές φορές να πιανεί γύρω στα 1800 και εγω να είμαι κάτω απο τα 1000kbps)επίσης έχω δεί διαφορές σε dowload speed. Τα χαρακτηριστικά του γειτονα δεν ξέρω πως να τα δώ αφου έχει usb modem και δεν εχει ip adress για να τα δω.αν ξέρεις πως θα χαρώ να μάθω :)

Πολλα ειναι παντελως αναξιοπιστα! Εχω δικτυο στο σπιτι με 4 pc/laptop, μετραω και με τα 2 στο ιδιο τεστ με διαφορα 15" και το ενα μπορει να μου δωσει ταχυτητα 10Mb και το αλλο 4Μb. πολλα ειναι για:cry:

Kotsouba
15-01-08, 01:57
Επειδή δεν πήρα μία απάντηση ξαναερωτώ... είναι φυσιολογικό στο ιδιο κτίριο με την ίδια ταχύτητα σύνδεσης την ίδια στιγμη κάποιος με usb modem να μου ρίχνει 0.5 με 1 mbps στην ταχύτητα την ίδια στιγμή ?


Υ.Γ συγνώμη για τα γκρικλις :p

k_koulos
15-01-08, 02:15
ναι κ όχι!

δες το νήμα για αξιόπιστη μέτρηση ταχυτητας, κ απο μεθαύριο αν δεν βρεις άκρη με τους φιλους εδω να σε αναλάβω σαν κοντοχωριανός που εισαι

hel
15-01-08, 02:28
Κατέβασε από http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg να πεις τι πιάνεις.

Kotsouba
15-01-08, 02:44
Κατέβασε από http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg να πεις τι πιάνεις.

τώρα 1:30 το βράδυ πιάνω μία καλη ταχύτητα και συγνώμη που δεν το διευκρίνησα πριν,αργά το βράδυ δεν έχω πρόβλημα και πιάνω συνήθως καλές ταχύτητες (αν και δεν είναι σταθερες δηλαδη η ταχυτητα στο συγκεκριμένο download επεζε απο τα 130 μεχρι τα 210 kb/s). Το περίεργο είναι άλλες στιγμές της ημέρας που ο γείτονας συνεχιζει να κατεβάζει με ταχύτητες κοντά στα 200 (185-215) και εγώ είμαι στα 80-110. δηλάδη δεν μου προκαλεί περιέργεια η ταχύτητα μου γιατί ξερω οτι είναι φυσιολογικό σε ωρες αιχμης να πιάνω μικροτερες ταχύτητες, αυτό που μου προκαλεί την περιέργεια είναι η ταχύτητες που πιάνει αυτος την ίδια στιγμή και η διαφορά που εχουν απο τις δκές μου.
ευχαριστώ προκαταβολικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.