PDA

Επιστροφή στο Forum : Aναγκαστική αναβάθμιση σε 512/128Κ λόγο οτε...



Dagalidis
20-04-05, 11:54
Μετά από 5 περίπου μήνες χρήσης ΑDSL 384/128 K με το ADSL in a BOX από Forthnet, και αφού το τελευταίο δίμηνο έσπασα τα αρχ@@ια μου με το χάλι που έχει το DSLAM (Κων/πόλεως Πατρών) πήρα την μεγάλη απόφαση να πάω σε 512/128Κ...

Τις τελευταίες εβδομάδες είχα φτάσει στο σημείο να έχω 168/114 DL/UL @ 245 - 860 PING με αποτέλεσμα να κατεβάζω σαν χελώνα και να φάω αρκετά ΒΑΝ από multiplayer Games...

Οση υπομονή και να έκανα δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο παρά προς το χειρότερο....

Εχω ADSL in a BOX και δεν μπορώ να πάρω ΜΟΝΟ 512Κ γραμμή και να κρατήσω 384 ISP οπότε ανεβάζω το κόστος σύνδεσης στα 90 Euro / μήνα με την ελπίδα να έχω επιτέλους πραγματικές ταχύτητες....

Σε επικοινωία που είχα με τον τεχνικό του OTE στην Κων/πόλεως μου είπε ότι οι χρήστες που είναι συνδεμένοι με 512Κ είναι μόνο 8 και ως εκ τούτου το Profile είναι ουσιαστικά άδειο αφού χρησιμοποιείται μόνο το 3% του συνολικού διαθέσιμου Bandwidth που έχει δεσμευθεί για το συγκεκριμένο profile....

Πάντως σε LIVE δοκιμή που έκανα σε φίλο μου που έχει 512 γραμμή κατέβαζε με 59Κb/s και είχε 11 PING από το ίδιο DSLAM που είμαι και εγώ.....

Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα γιατί μετά το μόνο που μένει είναι να βάλω μπουρλότο στον ΟΤΕ για να γλυτώσουμε διαπαντός από την ταλαιπωρία...

andreasp
20-04-05, 15:22
Δινεις 90 ευρω τον μηνα για Internet?
Μιλαμε για πολλα λεφτα.....

addict
20-04-05, 17:22
Εγω είμαι ένας από τους 8.
Ξανασκέψου το. Αυτό περί άδειου profile δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Εγώ έχω μέχρι 56 αλλά μόνο βραδυνές ώρες και όχι πάντα. Την ημέρα γενικά δεν πάει πάνω από 39-40 και ορισμένες φορές πέφτει και στα 30. Σίγουρα είσαι λίγο πιο άνετα αν έχεις ανοιχτά p2p αλλά δε νομίζω ότι αξίζει τα χρήματα. Γενικώς στο DSLAM Κων/πόλεως η κοροϊδία είναι ανεπανάληπτη. Τι να πω...

wolfy
20-04-05, 17:31
Καλά κρασά. Εγώ από Μαρούσι τρώω χώμα από άλλους γνωστούς που έχουν 384.... Άστα να πάνε καλύτερα.... :cry:

tardin
20-04-05, 17:34
μετα απο μερικες μερες ξαναποσταρε να μας πεις εντυπωσεις-επιδοσεις.
παντως κατι μου λεει οτι με 512 εχεις καθαρες επιδοσεις 384 ,οπως και με 384 εχεις επιδοσεις 256 γιαυτο και προσωπικα εκανα την πολυποθητη υποβαθμιση!!!

halvas69
20-04-05, 17:35
Kρίμα τα καλά λόγια που έλεγα και εγώ για το Dslam Κων/πόλεως.
Από τις 17 Ιανουαρίου με το in-a-box όλα πήγαιναν πολύ καλά θα έλεγα (36-41) έπιανα.
Την δευτέρα 17/4 ανανέωσα την συνδρομή σε αορίστου και υποβάθμισα την γραμμή σε 256.
Αλλά από την ίδια ημέρα (πρίν την υποβάθμιση) στα adsl test έπιανα max 20 kb/s !!!
Kαι μετά την υποβάθμιση τα ίδια.
Σήμερα πήρα ένα demo 384 να δω τι συμβαίνει και οι ταχύτητες είναι στα ίδια ελεεινά επίπεδα των 20kb/s max.
Θα δω και αύριο συνεχίζοντας κατά διαστήματα να τεστάρω την ταχύτητα.
Ελπίζω να μην πιταρίστηκε εντελώς το dslam, γιατί κάτι λεφτάκια που μάζευα θα τα δώσω για αγορά καλάσνικοφ....(λέμε τώρα).

mantis_gr
20-04-05, 22:25
ok. Κωνστ/λεως εδώ επίσης.Λοιπόν αυτό βρωμάει πολύ άγρια. Προφανώς πιέζει ο ΟΤΕ τους χρήστες για μετατροπή σε 512.. Σε επικεινωνία μου με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με τις 384 αφού στην περιοχή "Υπάρχουν πολλοί φοιτητές που αφήνουν τη σύνδεση ανοικτή". Κοινώς έχουν 24 ωρη σύνδεση και θα πρέπει να την κλείνουν???? Και μου προτήναν και εμένα να την κάνω 512 γιατί έχει 3% κάλυψη...Λοιπόν φίλε αν έχεις νεώτερα ενημέρωσε για να δούμε . Αν εμμεσως μας προωθούν πρέπει να τους καταγγείλουμε. Επίσης να σας πώ ότι πρόβλημα έχω εδώ και 2 εβδομάδες μεγάλο. Αν και φαίνεται μικρότερο αφού μόλις σήμερα έπεσα στο 25 Dnl .

aroutis
20-04-05, 23:53
Εντυπωσιακά πράγματα...

Ωστε υπάρχουν πολλοί "φοιτητές" που "τα αφήνουν ανοικτά". Και πώς γνωρίζουν οτι είναι φοιτητές;

Μήπως υποχρεούνται οι πελάτες να κλείνουν την γραμμή από την 10:00μμ βραδυνής;

Α, ρε Ελλάδα αθάνατη! Σεβασμός στον πελάτη...

Dagalidis
21-04-05, 09:31
Παιδιά δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά και κατά πόσο θα έχω μια αξιοπρεπή γραμμά μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης...

Σε μια εβδομάδα από τώρα θα ξέρω τι έχω πετύχει με την αναβάθμιση.
Αν όμως τελικά δε μείνω και πάλι ικανοποιημένος, τότε σύγουρα η επόμενη κίνησή μου θα είναι να κάνω Downgrade σε 256 να τελειώνει η κοροϊδία...

Οσο για το πρόβλημα των φοιτητών είναι χαζομάρα να προσπαθούν με τέτοιες δικαιολογίες να στηρίξουν το άδικο που έχουν..

Μας δουλεύουν ψιλό γαζί και δυστυχώς ελάχιστα μπορούμε να κάνουμε γι'αυτό.....

Καλό ξεπέρδεμα....

mantis_gr
21-04-05, 11:05
Εγώ (όντας μη φοιτητής lol) ήδη το ψάχνω και έχω επικοινωνήσει με τον συνηγορο μου. Συλέγω στοιχεία και ελπίζω να μπορέσω να την προχωρήσω. Θα σας ενημερώσω για νεώτερα.

Dagalidis
22-04-05, 10:54
Eχω ξεκινήσει και εγώ διαδικασία ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ - ΜΥΝΗΣΗΣ προς ΟΤΕ - Forthnet σε ΕΕΤ - Συνήγορο του πολίτη - ΙΝΚΑ και ήδη εχθές έφυγε σε πρώτη φάση ένα e-mail σε Forthnet.

Θα έρθω σε επαφή και με άλλους χρήστες του Dslam Κων/πόλεως που έχουν το ίδιο πρόβλημα έτσι ώστε να ανοίξουμε μέτωπο ενάντια σε αυτή την κοροϊδία.

Εφτασε ο κόμπος στο χτένι και είναι καιρός να τον λύσουμε ....

Θα σας έχω νεώτερα αργότερα.....

spyrosn
22-04-05, 12:16
Άντε μπράβο, έτσι να μη μένουμε μονίμως στα λόγια!... :whip: :whip: :whip:

halvas69
23-04-05, 10:54
Έχω 256/128
Από χθες (Παρασκευή 22/05/2005) κάτι έγινε και πάω καλύτερα χτύπησα 280 kb/s
Αλλά το σημερινό είναι ανεξήγητο ούτε με την 384 σύνδεση δεν είχα δει ποτέ τέτοια νούμερα.
Ιδού :
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.36Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 317.67kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.26Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 316.14kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.03Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 322.75kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

Να υποθέσω προσωρινό μάλλον, θα δείξει η νεκροψία

spyrosn
24-04-05, 10:39
Σε μικρά αρχεία δεν προλαβαίνει να μπει ο κόφτης.
Κατέβασε κανένα μεγάλο αρχείο με ftp από καλούς server (πχ. ntua)

addict
24-04-05, 14:21
Έχω 256/128
Από χθες (Παρασκευή 22/05/2005) κάτι έγινε και πάω καλύτερα χτύπησα 280 kb/s
Αλλά το σημερινό είναι ανεξήγητο ούτε με την 384 σύνδεση δεν είχα δει ποτέ τέτοια νούμερα.
Ιδού :
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.36Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 317.67kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.26Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 316.14kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 114.03Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 322.75kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

Να υποθέσω προσωρινό μάλλον, θα δείξει η νεκροψία

Ίσως πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι από Παρασκευή ένα μεγάλο μέρος των χρηστών έφυγε για Πάσχα (φοιτητές) και λογικά λίγοι αφήνουν ανοιχτά τα pc.

Dagalidis
25-04-05, 09:16
Ετσι όπως τα κατάντησε ο πΟΤΕ, μόνο κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα μπορούμε να έχουμε αξιοπρεπείς συνδέσεις....

Νυστεύω και δε μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα αλλιώς θα έριχνα μερικά @#$#%$#$%@#@# για εκτόνωση...

dpresv
25-04-05, 19:39
dag, και γω είμαι στην κων/πόλεως, αν θες ενημέρωνε γιά τις ενέργειές σου...

πάντως ακόμα και τώρα εγώ με dsl in a box είμαι κάτω από τα 20.

halvas69
25-04-05, 20:54
Σε μικρά αρχεία δεν προλαβαίνει να μπει ο κόφτης.
Κατέβασε κανένα μεγάλο αρχείο με ftp από καλούς server (πχ. ntua)
Φίλε μου δοκίμασα και μεγάαααλο αρχείο από ftp 12MB
Άρχισε με 40άρα και μετά τα πρώτα 0.6 me 0.7 MB έπεσε μέχρι τα 39,4 και μετά από 5 sec έδινει 31,7 σταθερά μέχρι τέλους.
Καλά πάω, ευχάριστο μέχρι ώρας.
Αμήν και περιμένω και μετά το πάσχα να δω τι θα γίνει.

dantouan
25-04-05, 21:18
Νυστεύω και δε μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα αλλιώς θα έριχνα μερικά @#$#%$#$%@#@# για εκτόνωση...


Νηστεια με τετοιο avatar...χλωμο.... :p :p :p

spyrosn
26-04-05, 14:34
Φίλε μου δοκίμασα και μεγάαααλο αρχείο από ftp 12MB
Άρχισε με 40άρα και μετά τα πρώτα 0.6 me 0.7 MB έπεσε μέχρι τα 39,4 και μετά από 5 sec έδινει 31,7 σταθερά μέχρι τέλους.

Και ερωτώ εγώ τώρα. Είναι νόμιμο το ότι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να δούμε είναι 40ΚΒ/s (δηλ. 320Kbps) σε γραμμή 384 ή σηκώνει καταγγελία;
Η ερώτηση δεν είναι ρητορική, παρακαλώ όποιος γνωρίζει απαντάει... :-?

docthis
26-04-05, 14:55
Φυσικά και δεν είναι νόμιμο. Άλλο το να μην είναι σταθερή για τεχνικούς λόγους (μη εγγυημένη) και άλλο το να είναι μια χαρά η γραμμή και να έχουν βάλει κόφτη. Όλα γίνονται μέχρι να βρεθεί ένας άνθρωπος με χρόνο και διάθεση να τους καταγγείλει.

Παρεπιπτώντως, διαβάστε αυτό http://www.convergedigest.com/Bandwidth/newnetworksarticle.asp?ID=14545 και κλάψτε... 10Mbps dl/ul (Symmetric) με US$16 ( πόσο να είναι αυτό; 13ευρώ; )

Μάλλον βρήκα ποια ξένη γλώσσα θα μάθω και πού θα μετακομίσω...

NoYmErOs
26-04-05, 15:07
University of Tokyo Establishes 7.2 Gbps Transcontinental Download Rate the world's longest 10 Gigabit per second link a full-length DVD can theoretically be transferred anywhere on the earth in under 5 seconds.

:offtopic: αλλα έχω ζαλάδες ....:cry:

Dagalidis
27-04-05, 13:43
Aπό εχθές είμαι σε 512/128 και όλα πάνε μιά χαρά προς το παρόν..
Τα PING δεν ξεπερνάνε τα 18ms και όσο από download είναι σταθερά κολλημένο στα 53kbs (καταραμένο 13% overhead)...

Πρώτη φορά είδα PING σε multiplayer GAME => Call Of Duty United Offencive να είναι κατά 90% όλοι οι SERVERS < 100ms...
Σε αρκετές περιπτώσεις μάλιστα είχα PING 29ms πράγμα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αφού είχα συνηθίσει να έχω >200ms...

Nα δούμε όμως αν τα πράγματα θα είναι εξίσου καλά και μετά τις διακοπές του ΠΑΣΧΑ...

Dagalidis
27-04-05, 13:45
Νηστεια με τετοιο avatar...χλωμο.... :p :p :p

LoL.. Κάτι τέτοια θα με στείλουν στην κόλαση.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.