PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο την πρώτη μέρα κορόιδο?



PARALLAX
20-04-05, 19:50
Αγαπητοί φίλοι είμαι νέος στο forum και ελπίζω απο βδομάδα να είμαι κι εγώ ένας κάτοχος adsl σύνδεσης.
Λόγω ενθουσιασμού ομολογώ οτι δέν το έψαξα όσο άλλες αγορές που έχω κάνει στο παρελθόν. Η αλήθεια είναι όμως οτι εδώ και 5 μέρες συνεχώς ρωτούσα σε καταστήματα, έψαχνα σε sites και διάβαζα περιοδικά ωστε να καταλήξω στην σύνδεση που πιστεύω οτι με συμφέρει περισσότερο.

Μέχρι πρίν 2 μέρες ήμουν έτοιμος να κάνω σύνδεση (γραμμή και παροχέα internet) στην tellas με συνολικο παγιο σχεδον 50 ευρω το μηνα (μαζι με το φπα). Τελευταία στιγμή, ευτυχώς μαθαίνω οτι άν έκανα το πακέτο αυτό (izi) θα ήμουν υποχρεωμένος να το διατηρώ για ένα χρόνο (στο site της tellas δέν το αναφέρει πουθενά, ή έστω με ψιλά γράμματα - εγώ πάντως εκεί δέν το είδα). Αφήστε που στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση η κατάσταση ήταν δράμα.

Τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο τελικά καταλήγω στον γερμανό και κάνω μια αίτηση για γραμμή και provider οτενετ. Σε αυτή την απόφαση κατέληξα λόγω της πραγματικά πολύ καλής και άμεσης τηλεφωνικής εξυπηρέτησης αλλά και του γεγονότος οτι 2 φίλοι μου έχουν οτενετ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και καταλήγουμε στο ζητούμενο:

Στον γερμανό κάνω στην σύνδεση και συμφωνώ να πληρώσω μέσω του λογαριασμού μου στον οτε το τέλος ενεργοποίησης (34,99 ευρω χωρις φπα) και ανα δίμηνο πάλι στον λογαριασμό μου την κανονική χρέωση για την παροχή internet και την γραμμη dsl. Όλα καλά μέχρι στιγμής (αλλά και λίγο ακριβά – 60 γιούρο το μήνα τελική τιμή).

Αφού όμως κάνω χθές την αίτηση για dsl, σήμερα τυχαία κοιτούσα για περεταίρω πληροφορίες για το πακέτο που έκανα (ONDSL HOME 384 αορίστου χρόνου) στο site της οτενετ. Καθώς λοιπόν κοιτούσα πληροφορίες για το πακέτο που αγόρασα, βλέπω σε ένα σημείο με μεγάλα γράμματα να λέει: Προσφορά, όσοι πάρουν το πακέτο ondsl home 384 – ακριβώς αυτό που πήρα – μέχρι τις 31 Μαϊου κερδίζουν το τέλος ενεργοποίησης αξίας 34,99 ευρω!

Μα λεω, στον γερμανό μου είπαν οτι το μοναδικό πάγιο έξοδο που θα κάνω θα είναι το τέλος ενεργοποίησης το οποίο είναι 34,99 ευρω (χωρίς φπα έτσι – μα ποιός είναι επιτέλους αυτός που δέν δίνει φπα και όλες οι τιμές αναγράφονται έτσι για χάρη του????).

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στον αριθμό εξυπηρέτησης dsl της οτενετ (1242) να ρωτήσω τί παίζει, και μου λένε εμείς είμαστε τεχνικοί δέν ξέρουμε ρωτήστε στις πωλήσεις στο 134. Παίρνω στο 134 και μου λέει η κοπελίτσα οτι δέν ξέρει σε τί αναφέρομαι. Μετά απο λίγο και αφού προφανώς ρωτά μερικούς συναδέλφους της άν έχουν ιδέα μου λέει θα μου τηλεφωνήσουν εκεινοι σε λίγο. Πράγματι μετά απο λίγο τηλεφωνούν απο τον οτε (πολύ ευγενικοί όλοι τους - καλό αυτο) και μου λένε οτι όντως ισχύει κάτι τέτοιο αλλά θα πρέπει να κάνω την αγορά όχι απο τον γερμανό αλλά απο τα καταστήματα oteshop (3-4 σε όλη την Ελλάδα) είτε απο το site της οτενετ.

Κοινώς πάει το σαραντάευρο αγαπητοί μου φίλοι. Αγόρασα ακριβώς το ίδιο προϊόν, απο την ίδια εταιρεία, στον γερμανό μου είπαν οτι είναι πλέον άμεσοι συνεργάτες με τον οτε αλλά τα 40 εκεί θα τα δώσω...

Δηλαδή τελικά πόσο πρέπει να ψάξουμε για να μήν νοιώσουμε κορόιδα? Εχω περιέργεια τί θα μου πούνε αύριο στον γερμανό. Το θέμα είναι οτι στο site της otenet δέν αναφέρει πουθενά – μα πουθενά οτι η προσφορά είναι μόνο για όσους αγοράσουν απο το oteshop – καλα καλα ούτε αυτοί το ξέρανε!

Καλή αρχή έκανα ε? Άντε να δούμε στην πορεία...γιαυτό ακριβώς πήρα και το ελεύθερο πακέτο, για να το διακόψω όποτε θέλω.

Ζητώ συγνώμη άν σας κούρασα, υπόσχομαι τα επόμενα post μου να είναι πιό σύντομα.

ermis333
20-04-05, 20:02
Φίλε μπορούσες να βάλεις Γραμμή από ΟΤΕ και Πάροχο Tellas και θα είχες συμβόλαιο αορίστου χρόνου και θα είχες σύνδεση 10€ φτηνότερη.

Επίσης μπορούσες να πάρεις και για ISP την Teledome όπου θα σου έβγαινε η 384 όσο μια 256αρα...


Τι λογική με βάση την όποια ο κόσμος βάζει ΟΤΕΝΕΤ ειλικρινά δεν μπορώ να την Καταλάβω!!!!


Τέλως πάντων καλή τύχη φίλε.

sdikr
20-04-05, 20:25
Τι λογική με βάση την όποια ο κόσμος βάζει ΟΤΕΝΕΤ ειλικρινά δεν μπορώ να την Καταλάβω!!!!



μήπως αυτο;


Σε αυτή την απόφαση κατέληξα λόγω της πραγματικά πολύ καλής και άμεσης τηλεφωνικής εξυπηρέτησης αλλά και του γεγονότος οτι 2 φίλοι μου έχουν οτενετ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και καταλήγουμε στο ζητούμενο:

PARALLAX
20-04-05, 20:49
Γιατί έβαλα οτενετ? Μα ακριβώς για το λόγο που ήδη είπα, το ανέφερε και ο φίλος παραπάνω. Το οτι επέλεξα οτενετ είναι κάτι μάλλον προσωρινό. Για αρχή προτίμησα κάτι σίγουρο (πώς είναι με τους επεξεργαστές που όλοι λένε οτι οι amd είναι καλύτεροι αλλά όλοι αγοράζουν intel 'για να έχουν το κεφάλι τους ησυχο' - προσωπικα μονο amd). Σίγουρα υπάρχουν φθηνότερες εταιρείες, αλλά η διαφορά είναι μικρή (συνήθως 5 με 10 ευρω) και δέν ξέρω άν αξίζει να γλιτώνω αυτό το ποσό. Είπα και πιό πάνω, στην τελλάς πήρα 2 φορές τηλέφωνο και αφού άκουσα καμια 10ρια διαφημιστικά μηνύματα περίμενα τουλάχιστον 5 λεπτά να πιάσω γραμμή. Στον οτέ 5 φορές μέχρι στιγμής το σήκωσαν αμέσως, χωρίς μηνύματα και περριτά διαφημιστικά. Επίσης όταν η υπάλληλος μου είπε οτι δέν γνωρίζει και οτι θα μου τηλεφωνήσει κάποιος υπεύθυνος, μου τηλεφώνησαν ακριβώς σε 5 λεπτα, όλοι τους ευγενέστατοι. Ακόμη στο forum είδα πολλά παράπονα για τις υπόλοιπες εταιρείες και αισθητά λιγότερα για την οτενετ. Όπως όμως είπα και πιο πάνω η οτενετ είναι δοκιμαστική, προτίμησα να δώσω κάτι παραπάνω για αρχή για κάτι σίγουρο και στην πορεία το πολύ πολύ το διακόπτω κρατώ τη γραμμή και παίρνω καινούριο provider. To θέμα που θίγω παραπάνω για το πάγιο τέλος ενεργοποίησης που τελικά θα πληρώσω είναι μάλλον πρόβλημα των τμημάτων πώλησης κάτι που θα μπορούσε να συμβεί και με όλες τις εταιρείες που παρέχουν dsl.

frap
20-04-05, 22:33
Και που έχω την εντύπωση πως αυτά τα 34.99+ΦΠΑ ευρώ θα τα ξαναπληρώσεις εάν θελήσεις να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία... :-(

hedgehog
20-04-05, 23:07
Και που έχω την εντύπωση πως αυτά τα 34.99+ΦΠΑ ευρώ θα τα ξαναπληρώσεις εάν θελήσεις να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία... :-(
Μα αν δεν κάνω λάθος το ποσό αυτό αντιστοιχεί στα έξοδα ενεργοποίησης της γραμμής του ΟΤΕ! αν κόψει την Otenet (ως ISP) δεν είναι υποχρεωμένος να κόψει και τον ΟΤΕ (ως παροχό της γραμμής) :/

ermis333
20-04-05, 23:07
Το τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ το πληρώνεις με αστική χρέωση στον ΟΤΕ. ενώ το τηλέφωνο της Tellas είναι δωρεάν, επίσης κανείς δεν σε υποχρεώνει να ακούσεις τα 10λεπτα διαφημήσεων όπως λες της Tellas...με το που τελειώνει το μύνημα "For English press κάτι" πατάς μετά από λίγο 3 και μετά 9 και Τσικιτιμπλόμ συνδέθηκες...ούτε διαφημίσεις όυτε τίποτα....Και επαναλαμβάνω η αναμονή είναι δωρεάν...ενλώ στην ΟΤΕΝΕΤ τα σκάς......

Έίχα ΟΤΕΝΕΤ στην αρχή όταν έβαλα την ISDN μου μετά HOL και μετά ADSL Tellas και Forthnet....Το να με πάρει 4 η ώρα το πρωί ο τεχνικός της Tellas και να μιλάμε για 1 ώρα για να προσπαθήσουμε να λύσουμε ένα πρόβλημα που είχα δεν το έχω δεί πουθενα....

Όπως επίσης και αυτό....Το CRM της Tellas βραβεύτηκε με το «Silver Teleperformance CRM Grand Prix»
http://www.tellas.gr/press.asp?gid=21&arid=180&lang=2

Την καλύτερη τηλεφωνική εξυπηρέτηση την έχει η Forthnet και η Tellas.

To ότι σε εξυπηρέτησαν αμέσως για να σε πάρουν για πελάτη δεν σημαίνει πως έχουν και καλή υποστήριξη.

Επίσης η ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει καμία σχέση με την λέξη ΠΟΙΟΤΗΤΑ στις υπηρεσίες, η σύγκριση με Intel και AMD ήταν τουλάχιστον άστοχη. Απλά την ΟΤΕΝΕΤ την εμπιστεύονται πολλοί λόγω της λέξεως ΟΤΕ (φτου κακα).

Πολλά μυνήματα από παραπονεμένους χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ δεν βλέπεις στο Forum γιατί αυτοί που έχουν ΟΤΕΝΕΤ και γράφουν στο FOrum είναι λίγοι.

Αν έβαλες αυτό το πακέτο:

Αποκτήστε μέχρι 31 Μαΐου 2005 μία συνδρομή OTEnet OnDSL HOME & LINE ή OTEnet OnDSL ECOnomy & LINE και θα έχετε ΔΩΡΕΑΝ την ενεργοποίηση της ADSL γραμμής (OTEnet OnDSL LINE) αξίας €34,99!

Λυπάμαι αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις ISP....αν κόψεις την ΟΤΕΝΕΤ θα χάσεις και τη γραμμή σου γιατί πολύ απλά η γραμμή σου είναι στο όνομα της ΟΤΕΝΕΤ.

Αν έκανες αίτηση μόνος σου στον ΟΤΕ ή τηλεφωνικά από το 134, μόνο τότε θα μπορούσες να βάλεις όποιον ISP εσύ ήθελες.



ΥΓ1. Δεν τα έχω μαζί σου.....αλλά μισώ οτιδήποτε έχει σχέση με τον ΟΤΕ.....επειδή έχει πανάκριβες τιμές.

ΥΓ.2 Τα έχω και μαζί σου, γιατί γράφτηκες στο Forum αφού την πάτησες....ενώ εδώ όλα τα παιδιά θα σε βοηθούσαμε να κάνεις μια σωστή επιλογή....δηλαδή οτιδήποτε εκτός από ΟΤΕΝΕΤ μπάς και προωθηθεί καθόλου αυτός ο ρημάδης ο ανταγωνισμός....
(αυτή η αντικειμενικότητά μου όμως με τον ΟΤΕ εεεε; ΣΠΑΕΙ ΚΟΚΚΑΛΑ) :evil: :evil: :evil:

ΥΓ3. Χαμογέλα σκέψου ότι βρίσκεσαι στη Σουηδία... βάλε ένα νοητό επιπλέον μηδενικό στο Downloading speed σου....και όλα θα σου φαίνονται οκ :lol: :lol: :p

ZORO
20-04-05, 23:08
Και που έχω την εντύπωση πως αυτά τα 34.99+ΦΠΑ ευρώ θα τα ξαναπληρώσεις εάν θελήσεις να δοκιμάσεις με άλλη εταιρεία... :-(

Τα 34,99 + ΦΠΑ είναι το τέλος ενεργοποίησεις που παίρνει ο ΟΤΕ για την ενεργοποίηση της γραμμής adsl. Επομένως αφού θα έχει ήδη την γραμμή από τον ΟΤΕ μπορεί να πάει σε όποια εταιρία παροχής υπηρεσιών Internet θέλει χωρίς να πληρώσει το παραπάνω ποσό.
Αυτό που άκουσες είναι ορισμένες περιπτώσεις που παίρνεις γραμμή από άλλη εταιρία π.χ. forthnet, tellas και θελήσεις να φύγεις από αυτές και να πάρεις γραμμή από τον ΟΤΕ. Σε αυτή την περίπτωση διακόπτεται η γραμμή σου και γίνεται η διαδικασία σύνδεσης από την αρχή, οπώτε και ξαναπληρώνεις το ποσό.

Gordon`s
20-04-05, 23:18
Χαμογέλα σκέψου ότι βρίσκεσαι στη Σουηδία... βάλε ένα νοητό επιπλέον μηδενικό στο Downloading speed σου....και όλα θα σου φαίνονται οκ

Βάλε ένα "ε" και θα γίνω το μεράκι σου.........

PopManiac
21-04-05, 08:37
Πάντως θα συμφωνήσω με sdkir και PARALLAX. 'Εχω otenet από Νοέμβριο και μέχρι στιγμής (μην το ματιάσω), no probs. FTP downloads 40-48 kb/s, Emule Ionnix 30-38kb/s (ανάλογα με διαθεσιμότητα αρχείων) και Azureus 38-40kbs. Επίσης, όσες φορές χρειάστηκε τηλεφωνική εξυπηρέτηση ήταν άμεση και ευθύς (σε μια περιπτωση που είχε πέσει η Otenet για περίπου 3 ώρες).

Μονοπώλιο και νταβατζηλίκι ο ΟΤΕ (και η 'θυγατρική' ΟΤΕΝΕΤ) ; Αληθέστατο! Αλλά, τι επιλογές έχει ένας υποψήφιος καταναλωτής στην Ελλάδα; Από τη μία 'φτηνούς' παρόχους με συμβιβασμούς είτε στην ποιότητα υπηρεσιών (βλ. Βιβόδι και εν μέρει Tellas) ή κακή έως ανύπαρκτη εξυπηρέτηση ή και τα δύο! Από την άλλη το μονοπώλιο... Επίσης, από τα όσα διαβάζω εδώ, η μόνη εταιρεία που έχει αποτελεσματική παροχή υπηρεσιών είναι η HOL. Αλλά οι χρεώσεις της, από το site εδώ είναι κατά περίπου 1€ το μήνα ακριβότερη!!

Μετά από συχνά ταξίδια σε χώρες του εξωτερικού που έχουν μια πολύ αποτελεσματική παρχή ευρυζωνικών υπηρεσιών στη μισή (και λιγότερη) τιμή από Ελλάδα με διπλάσιες ταχύτητες (μόλις την προηγούμενη εβδομάδα η NTWorld UK έκανε αναβάθμιση σε ΟΛΕΣ τις 750kb/s γραμμές σε 2.0ΜΒ/s σε μηνιάια χρέωση ακριβώς στο μισό των Ελληνικών 384kb/s!!!!!!! ) διαπίστωσα ότι ίσως να μην φταίει το νταβατζηλίκι ΟΤΕ. Και εξηγώ: Αν σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα έχουμε το χαμηλότερο ποσοστό χρήσης Internet όχι μόνο στην ΕΕ αλλά σε όλες τις χώρες ΟΟΣΑ και αυτό για λόγους πολιτισμικούς όχι μόνο οικονομίας, το θέμα είναι απλά προσφοράς - ζήτησης. Αφού δεν υπάρχει μια κρίσιμη μάζα χρηστών με απαιτήσεις, όπως έγινε στην Αγγλία κι έσπασε το μονοπώλιο σε ADSL της British Telecom, τι περιμένουμε; Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

Όπως κι αν έχει, PARALLAX, σου εύχομαι να ευχαριστηθείς την ADSL σου!!!!

ermis333
21-04-05, 10:13
Μονοπώλιο και νταβατζηλίκι ο ΟΤΕ (και η 'θυγατρική' ΟΤΕΝΕΤ) ; Αληθέστατο! Αλλά, τι επιλογές έχει ένας υποψήφιος καταναλωτής στην Ελλάδα; Από τη μία 'φτηνούς' παρόχους με συμβιβασμούς είτε στην ποιότητα υπηρεσιών (βλ. Βιβόδι και εν μέρει Tellas) ή κακή έως ανύπαρκτη εξυπηρέτηση ή και τα δύο! Από την άλλη το μονοπώλιο... Επίσης, από τα όσα διαβάζω εδώ, η μόνη εταιρεία που έχει αποτελεσματική παροχή υπηρεσιών είναι η HOL. Αλλά οι χρεώσεις της, από το site εδώ είναι κατά περίπου 1€ το μήνα ακριβότερη!!

Μα καλά σοβαρά μιλάμε τώρα;;;;

Έχουμε και λέμε:


ΟΤΕΝΕΤ

Μειωνεκτήματα:

-Πανάκριβη

-Τεχνική υποστήριξη με χρέωση

-Χαμηλό BW με το εξωτερικό (με βάση την πελατειακή της βάση)

-Συνθετικό ΟΤΕ στο όνομα

-Καμία ουσιαστική πρόσθετη δωρεάν παροχή στους χρήστες...όπως πχ anti-virus κτλ.

Πλεονεκτήματα:

-Ενσωμάτωση κόστους στον λογαριασμό ΟΤΕ

-Δυνατότητα χρήσης εναλλακτικής dial-up σύνδεσης (PSTN ή ISDN 64Κ)

-Λόγω ΟΤΕ μπορεί ποιο εύκολα να αυξήσει τη χωρητικότητα με το BBRAS ενώ σε όλους τους άλου παίρνει κανα 3 μηνο.


Forthnet:

Μειωνεκτήματα:

-Τεχνική υποστήριξη με χρέωση και σχετικά μεγάλο χρόνο αναμονής

-Όχι και τόσο μεγάλη ευκολία για να κάνεις σύνδεση αορίστου χρόνου

Πλεονεκτήματα:

-Τεχνική υποστήριξη: Οι μόνοι που παρέχουν υποστήριξη σε όλα τα Routers/modems

-Pings/DL speeds

-Πρόσθετες δωρεάν λειτουργίες...anti-dialer, antivirus κτλ

-Δυνατότητα χρήσης εναλλακτικής dial-up σύνδεσης (PSTN ή ISDN 64Κ)

-Πολύ καλή σχέση απόδοσης τιμής (για τα ελληνικά δεδομένα πάντα)

Tellas:

Μεωνεκτήματα:

-Έλλειψη back-up ISDN 64 (για όποιον έχει εξοχικά κτλ αυτό είναι χρήσιμο)

Πλεονεκτήματα:

-Βραβευμένη και δωρεάν τεχνική υποστήριξη

-Pings/DL speeds

-Πρόσθετες παροχές.....antivirus κτλ.

-Σχέση απόδοσης τιμής

-Δυνατότητες πολλαπλάσιας αύξησης χωρητικότητας δικτύου

-Πανεύκολη σύνδεση αορίστου χρόνου και αποπληρωμή χωρίς πιστωτική σε Γερμανό.




Αυτά σου φαίνονται για συμβιβασμοί;;;


ΥΓ. Καλά πως μπορεσες να συγκρίνεις την Tellas με τη Vivodi...ακόμα γελάω.

ΥΓ2 Η λογική... είναι του ΟΤΕ είναι και πιο ακριβή...άρα θα είναι και πιο ποιοτική, δεν είναι λογική σωστού καταναλωτή.

ΥΓ3. Άλλο το τι διαβάζεις εδώ στο Forum και άλλο το τι ισχύει στην πράξη......για να σχηματίσεις άποψη πρέπει να πάς να δοκιμάσεις και τους άλλους....

Ε ρώτα άτομα του Forum που ήταν στην ΟΤΕΝΕΤ και φύγαν....και θα καταλάβεις.

frap
21-04-05, 10:27
hedgehog, ZORO:

Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις, αλλά νομίζω πως θα πρέπει να διαβάσετε πιο προσεχτικά το αρχικό μήνυμα του φίλου μας...


Τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο τελικά καταλήγω στον γερμανό και κάνω μια αίτηση για γραμμή και provider οτενετ.



Στον γερμανό κάνω στην σύνδεση και συμφωνώ να πληρώσω μέσω του λογαριασμού μου στον οτε το τέλος ενεργοποίησης (34,99 ευρω χωρις φπα) και ανα δίμηνο πάλι στον λογαριασμό μου την κανονική χρέωση για την παροχή internet και την γραμμη dsl. Όλα καλά μέχρι στιγμής (αλλά και λίγο ακριβά – 60 γιούρο το μήνα τελική τιμή).



Καθώς λοιπόν κοιτούσα πληροφορίες για το πακέτο που αγόρασα, βλέπω σε ένα σημείο με μεγάλα γράμματα να λέει: Προσφορά, όσοι πάρουν το πακέτο ondsl home 384 – ακριβώς αυτό που πήρα – μέχρι τις 31 Μαϊου κερδίζουν το τέλος ενεργοποίησης αξίας 34,99 ευρω!


-Κ.

power
21-04-05, 10:29
Το πρόβλημα φίλε paralax ξέρεις ποιο είναι?

Αυτή τη στιγμή ο Γερμανός πουλάει 2 ίδια στην ουσία προϊόντα.
Το ένα ειναι του ΟΤΕ και άλλο της ΟΤΕνετ.
Αυτό της ΟΤΕνετ είναι που έχει δώρο το τέλος ενεργοποίησης.

Προφανώς φταίει ο Γερμανός που δε σε ενημέρωσε σωστά τι σε συμφέρει και τι όχι.
Και μάλλον όχι ό Γερμανός αλλά ο υπάλληλος.

Δες μήπως μπορείς να το αλλάξεις.

sdikr
21-04-05, 11:45
H otenet, έχει και virus scanning Και spam filters για τα email,
με κάθε adsl 384 σου δίνει 3 email.

Δωρεάν sms μέσω cool4u (που είναι και webmail)

Ειναι σταθερή και αυτό μετράει,

το backup isdn είναι πολύ σημαντικό, (με ΕΠΑΚ)

Την εχω σε πολλούς πελάτες και ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με αυτούς τους πελάτες.

Για εμένα ο μονος λόγος που δεν είμαι αυτή την στιγμή με οτενετ είναι τα χρήματα.

PARALLAX
21-04-05, 12:14
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Στον χώρο των υπολογιστών έχω 15 ακριβώς χρόνια. Έχω σύνδεση στο ιντερνετ τα τελευταία 6 χρόνια χωρίς μέχρι σήμερα να έχω δώσει δραχμή γιαυτό (δωρεάν μήνες απο περιοδικά παλιότερα, panafonet δωρεάν απο τον λογαριασμό του κινητού τα τελευταία 3 χρόνια). Είναι η πρώτη φορά που πληρώνω για ιντερνετ, ξέρω οτι είναι πολύ ακριβά αλλά με τη λογική άν ζούσα στην Γερμανία ή στην Αγγλία κτλ κτλ το σίγουρο είναι οτι θα έμενα χωρίς dsl περιμένοντας ποοοτε θα σοβαρευτούν οι εταιρείες (ή μάλλον πότε θα πολλαπλασιαστούν οι χρήστες dsl στην Ελλάδα, όπως πολύ σωστά επεσήμανε ένας φίλος παραπάνω). Όπως ανέφερα στο αρχικό post παραδέχομαι οτι λόγω ενθουσιασμού δέν το έψαξα όσο σε άλλες αγορές μου, πράγμα όμως που δέν σημαίνει οτι το έψαξα και λίγο. Όπως όμως μου είπε και ένας φίλος: είπαμε να το ψάξεις αλλά όχι κι έτσι, δέν παίρνεις αυτοκίνητο! Επαναλαμβάνω: ΕΒΑΛΑ ΟΤΕΝΕΤ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ!. Στο αρχικό pοst δεν ανεφερα οτι δεν έβαλα τελλας γιατί είναι υποχρεωτικά ενας χρόνος? Εδώ δέν έβαλα κάν το (πολύ πιο συμφέρον) πακέτο otenet ondsl kit με μονο 110 γιουρο, γιατι θα το έχω 3 μηνες υποχρεωτικά. Άν δω οτι ειναι μαπα ο οτενετ το κοβω τον άλλο μήνα (όχι την γραμμή όμως, μόνο τον παροχέα ιντερνετ). Το οτι ειναι οτενετ η γραμμή άρα δέν μπορώ να αλλάξω περοχέα δέν ισχύει γιατί πήρα τηλ και το ρώτησα στη γραμμή εξυπηρέτησης. Ακόμη το forum το διαβάζω εδώ και 5 μέρες και ουσιαστικά αυτό με επηρέασε στο να διαλέξω οτενετ. Η λογική 'είναι λιγότεροι οι χρήστες που έχουν οτενετ σε αυτό το φορουμ άρα γιαυτό είναι και λιγότερα τα παράπονα' δέν με πείθει σε καμία περίπτωση.
Επίσης Ermis 333 θα σου απαντήσω στα εξής: Στην τηλ. εξυπηρέτηση της τελλάς την διαδικάσία που λές την κατάλαβα αμέσως αλλά και πάλι είναι ιδιαίτρερα σπαστικό (άσε που το αρχικό διαφημιστικό μηνυμα δέν παρακάμπτεται ότι και να πατήσεις). Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση του οτένετ λες οτι με εξυπηρέτησαν τόσο καλά για να με κάνουν πελάτη. Μα ήμουν ήδη πελάτης αν κατάλαβες απο αυτά που γράφω! Και για το άλλο που ανέφερες: Δηλαδή την intel την διαλέγει ο μέσος Ελληνας χρήστης για την ανώτερη ποιότητα των προϊόντων της σε σχέση με την amd? Δέν νομίζω. Μάλλον λειτουργούν (και οι πωλητές τους ωθούν σε αυτό) με τη λογική intel ξερω intel εμπιστεύομαι. Δέν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που δέν ξέρει τόσο πολλά για το οτι αγόρασε το γνωστότερο και πιό δημοφιλές προϊόν (άρα και πιό σίγουρο?). Άρα και έναν καταναλωτή που ουσιαστικά ψάχνει την αγορά dsl στην Ελλάδα 5 μέρες , μάλλον δέν είναι και το πιό σωστό να τον κατηγορήσεις για το ότι επέλεξε αυτό που τουλάχιστον οι περισσότεροι του λένε οτι είναι το πιό γνωστό, σταθερό και αξιόπιστο (μήν ξεχνάτε οτι ανέφερα οτι 2 φίλοι μου είναι πολύ ικανοποιημένοι απο τις υπηρεσίες της, και το βασικότερο ζούμε στην επαρχία - δέν είναι οι γραμμές σαν του κέντρου εδω), και όταν μάλιστα σου λέει οτι το επέλεξε δοκιμαστικά και προσωρινά. Είναι τελικά τόσο ατυχές το παράδειγμα intel - amd? Φίλε power δέν κατάλαβα αυτό που λές, ποιό είναι του οτε και ποιό της οτενετ? Εμένα μου φάνηκε οτι όλα της οτενετ είναι. Τέλος πάντων θα το ξαναψάξω (πόσο ακόμα?)
Ά και στο ζητούμενο: Πήγα το πρωϊ στον Γερμανο και μου είπαν οτι άν λέει έτσι στο site τότε κι εγώ γλυτώνω το τέλος ενεγοποίησης. Άν και δέν το πολυπιστεύω θα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό του οτε να το δω. Μακάρι.

PARALLAX
21-04-05, 12:17
Μόλις με πήραν τηλέφωνο απο τον οτε και μου είπαν οτι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε!!!! ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ!!!! Πάνω που τελείωνα το προηγούμενο post χτύπησε το τηλ και μου το είπανε! Εντωμεταξυ στον γερμανο μου είπανε οτι θα περιμενω 1 εβδομαδα τουλάχιστον. Άντε τώρα να μου πείτε οτι δέν αξίζει τελικά η οτενετ! Ξεκινώ τις διαδικασίες σύνδεσης αμέσως!

crimson
21-04-05, 12:18
Η forthnet δε θα έλεγα ότι έχει μεγάλο χρόνο αναμονής.
Έβαλα forthnet επειδή παλιότερα που είχα [μέσω ΤΙΜ] b-online
κι είχα πρόβλημα στο λίνουξ, τους λέω στην υποστήριξη ΤΙΜ δεν πειράζει
θα το βρω μόνος μου, με καλέσαν μισή ώρα αργότερα απ την υποστήριξη της
forthnet και μιλούσαμε για κανά μισάωρο για να βρεθεί λύση.

Έχω τις χειρότερες εντυπώσεις απ' την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Τελλάς
ως πελάτης της τηλεφωνίας. Δεν έβαλα adsl tellas επειδή ήταν η δεύτερη ακριβότερη μετά την οτενέτ.

Όταν έληξε η 3μηνη της forthnet ξαναέβαλα forthnet. Ήμουν ανάμεσα
σε αυτήν και στην acn επειδή ήταν οι φθηνότερες [πιθανόν και η sparkNet],
αλλά ένας φίλος που είχε acn μου είπε ότι με 384 πιάνει παρόμοιες ταχύτητες
με τη 256 που έχω [εγώ είμαι σταθερά 28-29k/s αυτός γύρω στα 32]
και 1-2 φορές τη βδομάδα πάθαινε βλάκαουτ και κατέβαζε με λιγότερα από 15k/s.

crimson
21-04-05, 12:20
Η ενεργοποίηση της γραμμής σου είναι θέμα ΟΤΕ κι όχι οτενέτ.
Μετά είναι ο παροχός [δηλαδή η οτενέτ].
Λέγεται ότι όταν διαλέγεις otenet έχεις προτεραιότητα και στην ενεργοποίηση
της γραμμής [δηλαδή ΟΤΕ], αλλά αυτό άμα θες μην το πιστεύεις...

viron
21-04-05, 12:29
Ά και στο ζητούμενο: Πήγα το πρωϊ στον Γερμανο και μου είπαν οτι άν λέει έτσι στο site τότε κι εγώ γλυτώνω το τέλος ενεγοποίησης. Άν και δέν το πολυπιστεύω θα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό του οτε να το δω. Μακάρι.

Σε τέτοιες περιπτώσεις μην μένετε στα λόγια ΟΛΕΣ οι απαντήσεις είτε θετικές είτε αρνητικές να απαιτείται να τις παίρνετε γραπτά. ( στα λόγια και εγώ μοιράζω δωρεάν ιντερνετ σε όλους)

Βύρων.

crimson
21-04-05, 12:31
Και εξηγώ: Αν σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα έχουμε το χαμηλότερο ποσοστό χρήσης Internet όχι μόνο στην ΕΕ αλλά σε όλες τις χώρες ΟΟΣΑ και αυτό για λόγους πολιτισμικούς όχι μόνο οικονομίας, το θέμα είναι απλά προσφοράς - ζήτησης. Αφού δεν υπάρχει μια κρίσιμη μάζα χρηστών με απαιτήσεις, όπως έγινε στην Αγγλία κι έσπασε το μονοπώλιο σε ADSL της British Telecom, τι περιμένουμε; Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....
Πράγματι προσφοράς-ζήτησης. Αν προσφέρουν χαμηλότερες τιμές στην Ελλάδα,
θα αυξηθεί η ζήτηση. Ψάχνω κάτι σαν το http://statistics.gr για την Ευρώπη
έχετε κάτι υπόψη; Αν θεωρήσουμε ότι είμαστε λίγοι επειδή η απόγραφή μας βγάζει
γύρω στα δέκα εκατομμύρια, οκ. Αλλά σαν ποσοστό, όχι adsl αλλά πρόσβασης
στο δίκτυο, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μικρό και τα τελευταία χρόνια έχει
πολλαπλασιαστεί ο αριθμός ατόμων που έχουν πρόσβαση, απ' το σπίτι ή απ' τη
δουλειά, στο ίντερνετ.

crimson
21-04-05, 12:43
Ψάξε καλά τη σελίδα για την προσφορά (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=264) και κυνήγεσέ το με το 134.

υγ Μεγειά!

ermis333
21-04-05, 13:52
Μόλις με πήραν τηλέφωνο απο τον οτε και μου είπαν οτι η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε!!!! ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ!!!! Πάνω που τελείωνα το προηγούμενο post χτύπησε το τηλ και μου το είπανε! Εντωμεταξυ στον γερμανο μου είπανε οτι θα περιμενω 1 εβδομαδα τουλάχιστον. Άντε τώρα να μου πείτε οτι δέν αξίζει τελικά η οτενετ! Ξεκινώ τις διαδικασίες σύνδεσης αμέσως!

Φίλε δεν είμαι επικριτικός μαζί σου....προς Θεού απλά καλό θα ήταν να μας ρωτήσεις πρώτα.

Στο θέμα του συμβολαίου τώρα...αν έχεις γραμμή ΟΤΕ και βάλεις για ISP την Tellas έχεις συνδρομή ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου και την κόβεις όποτε θες, μόνο όταν πάρεις γραμμή μέσω Tellas υπάρχει 12 μηνο συμβόλαιο.


Μεγειά και από εμένα.

PopManiac
21-04-05, 14:47
Πράγματι προσφοράς-ζήτησης. Αν προσφέρουν χαμηλότερες τιμές στην Ελλάδα,
θα αυξηθεί η ζήτηση.

Δεν είμαι τόσο σίγουρος γι'αυτό. Από την, ομολογουμένως πρόχειρη, μελέτη που έχω κάνει στη χρήση Internet στην Ελλάδα δεν φαίνεται κάποια 'στρατιά' ατόμων που περιμένουν να πέσουν οι τιμές προκειμένου να πάρουν Adsl. Ο κόσμος αυτός υπήρχε και πολλοί από αυτούς έγραφαν σε αυτό το site. Θυμάμαι ακόμα τις εποχές 2003 όπου όλοι εδώ, συμπεριλαμβανόμενου και του εαυτού μου, διαμρατυρόταν με εντονότατο τρόπο για την τότε χρέωση του (ακόμα και σήμερα) παρανόμου και αναιτιολόγητου παγίου ΟΤΕ στα 50€ μηνιαίως!! Από τότε όσοι πραγματικά περίμεναν να πέσουν για να μπουν οι τιμές το έκαναν, ενώ έχω την υποψία ότι όσοι ακόμα περιμένουν είναι το ένα πέμπτο με ένα τρίτο (Δες ένα πολύ ενδιαφέρον paper της Τσάτσου στο http://www.oii.ox.ac.uk/collaboration/seminars/20050304_Panayiota_Tsatsou_Paper.pdf ) .

Σύμφωνα με το παραπάνω paper, το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι αφενός πολιτισμικό και αφετέρου οικονομικό. Απλοϊκά, δεν μας 'πάει' η online κουλτούρα ιδιαίτερα σε ηλικίες από 30 και άνω. Και να σκεφτείς ότι όταν έγινε το πρώτο boom στην ευρυζωνική χρήση internet στις ΗΠΑ, ξεκίνησε από τα πανεπιστήμια αλλά οι αρχικοί συνδρομητές ήταν στις παραπάνω ηλικίες που μπορούσαν να πληρώσουν το τότε ακριβό ADSL στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα, σκέψου και εμπειρικά, πόσοι (υφιστάμενοι και υποψήφιοι) χρήστες είναι 30+ ; Ελάχιστοι, και μάλιστα η χρήση Internet περιορίζεται σε άτομα υψηλού μορφωτικού επιπέδου (απόφοιτοι πανεπιστημίου και άνω). 'Κλειδί' στην ευρυζωνική αύξηση είναι η διάχυση της χρήσης Internet και σε άτομα χαμηλότερης μόρφωσης. Εδώ ερχόμαστε στο 'πολιτισμικό χάσμα' με την υπόλοιπη Ευρώπη όπου έχουμε πολλούς ευρυζωνικούς χρήστες χαμηλής μόρφωσης.

Τα οικονομικά αίτια είναι πολυσυζητημένα και τεκμηριωμένα στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία. Σου συνιστώ να κοιτάξεις ένα κείμενο του ΟΟΣΑ για την Ελλάδα στο http://www.oecd.org/dataoecd/25/26/2736701.pdf καθώς και την εξαιρετική δουλειά του καθηγητή Robert Gordon στο θέμα του πώς η IT αλλάζει μια οικονομία. Στην Ελλάδα δεν έχουμα φτάσει ακόμα σε αυτό το κομβικό σημείο όπου η χρήση του Internet είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την οικονομική μας επίδοση (το αν θα φτάσουμε ποτέ είναι άλλη συζήτηση! )

Επομένως, είμαι αρκετά πεσσιμιστής σχετικά με το ρυθμό διείσδυσης Internet στην Ελλάδα και κατ'επέκταση μείωσης των τιμών Adsl στο άμεσο χρονικό διάστημα. Φοβάμαι ότι εξάντλησα την υπομονή σας, και πως έγραψα σε λάθος thread, αλλά μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση...

Ermis, έχω πολλά να πω σε ό,τι μου απάντησες, αλλά κουράστηκα να γράφω αυτήν τη μακροσκελέστατη απάντηση και πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά μου. Υπομονή, θα επανέλθω!!!!!!

ermis333
21-04-05, 14:53
Μια ερώτηση...οι Τούρκοι τι επίπεδο έχουν και είανι μξια από τις 10 πιο αναπτυσσόμενες αγορές ADSl παγκοσμίως....και γιατί δίνουν την ADSL 512 49€ τελική....


Μην βαυκαλιζόμαστε...εδώ μέσα, αν κάτι είανι φτηνό και καλό το παίρνουν όλοι το χρειάζονται δεν το χρειάζονται......αν κάτι είναι ακριβό και καλό το παίρνουν μόνο όσοι το χρειάζονται.

sdikr
21-04-05, 15:05
συνεχισετε αν θέλετε εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16470

blizard
21-04-05, 15:55
Πήγα το πρωϊ στον Γερμανο και μου είπαν οτι άν λέει έτσι στο site τότε κι εγώ γλυτώνω το τέλος ενεγοποίησης. Άν και δέν το πολυπιστεύω θα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό του οτε να το δω. Μακάρι.
Σωστά... τα ίδια αυτά πακέτα πωλούνται παντού , και στον Γερμανό, οπότε αποκλείετε να μην έχεις δώρο την ενεργοποίηση, άσχετα αν δεν το έγραφε το κουτί ή δεν το ξέρουν αυτοί.

Από την άλλη δεν το έψαξες τελικά και πολύ το forum βλέπω ... τα παιδιά είχαν γράψει πριν αγοράσεις εσύ, για το "ondsl kid" πακέτο.
Με 109 ευρώ δίνει 3 μήνες ιντερνετ , modem και ενεργοποίηση , αντί τα 52 συν τα 35 που νόμιζες αρχικά ότι πλήρωνες για ένα μήνα μόνο και χωρίς modem!
(Αν όντος αλλάζεις και ISP εύκολα, όπως αναφέρουν , είναι πραγματικά άψογα για όλους τους νέους αυτά τα 2 πακέτα)

Επίσης, η Οτενετ είναι γενικά από τους χειρότερους ISP ... στην αρχή του dsl σέρνονταν όλοι οι users της για πολλούς μήνες και από την Οτενετ έλεγαν ότι έτσι είναι το dsl, και δεν γίνεται τίποτα.
Μετά και για πάρα πολύ καιρό έκοβαν αρκετά την ταχύτητα για σύνδεση στο εξωτερικό τις ώρες αιχμής, για να την δώσουν στις εταιρίες, πράγμα που δεν το κάνει κανείς άλλος , και δεν ξέρω αν το συνεχίζουν.
Είναι και πανάκριβοι εντελώς αδικαιολόγητα ... κανένας ISP δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε παροδικά φαινόμενα, αφού συνήθως φταίει ο ΟΤΕ για όσα αναφέρονται εδώ.
Και από εξυπηρέτηση γενικά δεν φτάνουν την forthnet... σε καλό γενικά επίπεδο, αλλά έχω την εντύπωση πως σε σοβαρό πρόβλημα δεν θα μπορέσουν να βοηθήσουν τόσο πολύ.

ΥΓ
Αφού σκεφτόσουνα από την αρχή να αλλάξεις ISP, καλύτερα να δεις μόνος σου με ένα demo από Forthnet-teledome και από όποιον άλλο δίνει, συν netcarta , και γράψε και σε εμάς τις εντυπώσεις σου .

EvilHawk
21-04-05, 15:58
Επίσης, η Οτενετ είναι γενικά από τους χειρότερους ISP ... στην αρχή του dsl σέρνονταν όλοι οι users της για πολλούς μήνες και από την Οτενετ έλεγαν ότι έτσι είναι το dsl, και δεν γίνεται τίποτα.
Μετά και για πάρα πολύ καιρό έκοβαν αρκετά την ταχύτητα για σύνδεση στο εξωτερικό τις ώρες αιχμής, για να την δώσουν στις εταιρίες, πράγμα που δεν το κάνει κανείς άλλος , και δεν ξέρω αν το συνεχίζουν.
Είναι και πανάκριβοι εντελώς αδικαιολόγητα ... κανένας ISP δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε παροδικά φαινόμενα, αφού συνήθως φταίει ο ΟΤΕ για όσα αναφέρονται εδώ.

Αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις ? Γιατί εμένα η εμπειρία μου άλλα λέει....

PopManiac
21-04-05, 16:01
Το ίδιο και η δική μου

blizard
21-04-05, 16:10
Αυτά είναι προσωπικές εκτιμήσεις ? Γιατί εμένα η εμπειρία μου άλλα λέει....Γεγονότα είναι, που έχουν γραφτεί παλιά αρκετές φορές στο forum, έχουν δημοσιευτεί απαντήσεις της Οτενετ κλπ .
Η εκτίμηση ότι είναι από τους χειρότερους βασίζεται σε αυτά τα γεγονότα.
( ίσως όμως μπορείς να την πεις κατά κάποιο τρόπο «προσωπική».)

power
21-04-05, 17:27
Από την άλλη δεν το έψαξες τελικά και πολύ το forum βλέπω ... τα παιδιά είχαν γράψει πριν αγοράσεις εσύ, για το "ondsl kid" πακέτο.
Με 109 ευρώ δίνει 3 μήνες ιντερνετ , modem και ενεργοποίηση , αντί τα 52 συν τα 35 που νόμιζες αρχικά ότι πλήρωνες για ένα μήνα μόνο και χωρίς modem!
O φίλος είπε οτι δεν ήθελε να δεσμευτεί ούτε κάν με το τρίμηνο συμβόλαιο, γι αυτό δεν πήρε το κιτ.


( ίσως όμως μπορείς να την πεις κατά κάποιο τρόπο «προσωπική».)
Όχι ίσως. Είναι προσωπική, από τη στιγμή που κάποιοι είναι αρκετά ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες που τους παρέχονται.

Επίσης η προσφορά που χαρίζει το τέλος ενεργοποίησης βρίσκεται εδώ :
Corporate site (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=264) και προφανώς δεν την εκμεταλλεύτηκες γιατί αυτή η προσφορά είναι για γραμμή από την OTEnet.

@PARALLAX
Πάντως για να το σιγουρέψεις μπορείς να πάρεις το 134 και να ρωτήσεις αν στο τηλέφωνο σου βλέπουν να σου ανήκει ADSL γραμμή ή/και καλώντας στην οτενετ, να ρωτήσεις αν έχεις μόνο σύνδεση ή και line.

PopManiac
21-04-05, 19:00
Μια ερώτηση...οι Τούρκοι τι επίπεδο έχουν και είανι μξια από τις 10 πιο αναπτυσσόμενες αγορές ADSl παγκοσμίως....και γιατί δίνουν την ADSL 512 49€ τελική....


Μην βαυκαλιζόμαστε...εδώ μέσα, αν κάτι είανι φτηνό και καλό το παίρνουν όλοι το χρειάζονται δεν το χρειάζονται......αν κάτι είναι ακριβό και καλό το παίρνουν μόνο όσοι το χρειάζονται.

Αν δεν κάνω λάθος, στηρίζεσαι στην εξοργιστική είδηση για τον ΟΤΕ. Κανένας, πόσο μάλλον εγώ, δεν αρνήθηκε το μονοπωλιακό νταβατζηλίκι του ΟΤΕ που βγάζει κέρδη αρμέγοντας εκβιαστικά με παράνομα και τεχνικώς αναίτια πάγια και ανεβάζοντας το ADSL σε ύψη διπλάσια του Ευρωπαϊκού μέσου όρου. Ναι αποτελεί έναν βασικό παράγοντα χαμηλής διείσδυσης, όμως Ermis πρέπει να πάμε βαθύτερα και να δούμε τους πολιτισμικούς και οικονομικούς λόγους στην Ελληνική περίπτωση. Πιστεύω τα links που παραθέτω παραπάνω να σε βοηθήσουν αν θέλεις να το ψάξεις.

Τώρα βέβαια αν θέλεις ας μιλήσουμε και για άλλα μονοπώλια πλην του ΟΤΕ και ν'αναφερθώ συγκεκριμένα στην Τέλλας. Αν άλλες ιδιωτικές εταιρείες καταβάλλουν μικρές και αποτυχημένες προσπάθειες να σπάσουν το μονοπώλιο του ΟΤΕ (κυρίως Βιβόδι), η Τέλλας είχε όλα τα φόντα να το κάνει. Είναι 'θυγατρική' της ΔΕΗ, πολύ πιο κερδοφόρας επιχείρησης - πρώην ( ; ) ΔΕΚΟ με αρκετά υψηλό κεφάλαιο και υποδομή. Τυγχάνει εν τη γενέση της να βρισκόμουν μέσα στο Υπουργείο Ανάπτυξης και σε αρκετά υψηλή θέση έτσι ώστε οι αρχικές μου προσδοκίες για δημιουργία νέου δικτύου από αυτήν να καταρριφθούν όταν έμαθα για 'συμφωνία κυρίων' μεταξύ ΟΤΕ και Τέλλας (βλέπε δλδ υπουργείου μεταφορών και υπουργείου ανάπτυξης αντίστοιχα) για χρήση του δικτύου ΟΤΕ από Τέλλας αντί δημιουργίας νέων υποδομών!!!! Και όταν ρώτησα σύμβουλο του τότε Υπουργού Ανάπτυξης Τσοχατζόπουλου γιατί η Τέλλας δεν μπαίνει δυναμικά στις ευρυζωνικές συνδέσεις - ενώ και ο σύμβουλος παραδέχτηκε πως είχε άνετα όλα τα φόντα - μου δώθηκε η απάντηση πως προκειμένου να ξεπεραστούν οι αρχικές αντιρρήσεις του Υπουργείου Μεταφορών για τη δημιουργία από τη ΔΕΗ τηλεπικοινωνιακής εταιρείας, συμφωνήθηκε να λειτουργεί με τα ίδια πρότυπα όπως και οι υπόλοιπες ιδιωτικές τηλεπικοινωνιακές εταιρείες!!

Και μάλιστα αιτιολογήθηκε με το σκεπτικό πως αν δεν ίσχυε το παραπάνω, η Τέλλας θα δαστρέβλωνε τον ανταγωνισμό στις τηλεπικοινωνίες (βλέπε δηλαδή ότι θα έθιγε το τσιφλίκι του ΟΤΕ) !!!!!! Ό,τι αναφέρω δεν είναι κάποια θεωρία συνομωσίας καθώς όλα αυτά λίγο πολύ δημοσιεύτηκαν σε στήλες σχολίων εφημερίδων της εποχής (κυρίως ξέρω πως ασχολήθηκε η Ναυτεμπορική). Και η ειρωνία είναι πως η Τέλλας - σε σχέση με αντίστοιχους ιδιωτικούς φορείες - παρέχει χάλια ADSL και ας έχει δωρεάν τηλεφωνική υποστήριξη (όποτε τους βρεις)...

PARALLAX
21-04-05, 19:11
ΤΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!

Λοιπον παιδιά σήμερα έχω φάει το ξενερωμα της χρονιας! Σας είπα στο προηγούμενο pοst μου οτι με πηραν τηλ και μου ειπαν οτι ειναι κιολας ετοιμη η γραμμη μου? ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ!!!!!!

Ξαναπήραν μετα απο 1 ωρα και μου ειπαν οτι εκαναν λαθος στον αριθμο!! Απο βδομαδα μου λενε!!!! Τα λόγια είναι περιττά, πιστεύω όλοι καταλαβαίνετε πόσο ξενέρωσα! Ούτε κάν όρεξη είχα να το αναφέρω εδω εκεινη τη στιγμή! Ρε ο ταλαίπωρος βγήκα γρήγορα έξω να τελειώσω όλες τις δουλειές, γυρνάω γρήγορα να στήσω modem κτλ και μου λένε οτι ξαναπήρανε τηλ και οτι έγινε λάθος! Απίστευτο ξενερωμα παιδιά. Καλύτερα να μήν μου λέγανε τίποτα.Μου άναψαν φωτιές.

Οφείλω λοιπόν κι εγώ να ζητήσω συγνώμμη απο μερικούς απο εσάς για το γεγονός οτι έδειξα υπερβολικό ενθουσιασμό και καθόλου υπομονή.

Πώπω ακόμα δεν μπορώ να συνέλθω απο το ξενέρωμα....

Ά για το οτενετ ondsl kit με κάλυψε ο power αλλά επίσης σημαντικό ήταν οτι δέν ήθελα να δώσω τίποτα μπροστά (θέλει 110 γιούρο μπροστά). Αφήστε που απο ότι είδα σε ένα post το sagem modem που δίνουν με το πακέτο αυτό είναι για γέλια (ίδιου μεγέθους με το splitter - οχι οτι το jetspeed ειναι και πολυ καλύτερο αλλά τέλος πάντων είναι δοκιμασμένο).

blizard
21-04-05, 20:24
Όχι ίσως. Είναι προσωπική, από τη στιγμή που κάποιοι είναι αρκετά ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες που τους παρέχονται.
Όλοι είμαστε ευχαριστημένοι με τον ISP που έχουμε, οπότε όλοι έχουμε προσωπική γνώμη γιαυτό τον κρατάμε.
Εγώ δεν είχα ποτέ Οτενετ, αλλά στα χρόνια που δίνει dsl έχει την χειρότερη συμπεριφορά από όλους ... ακόμα και η vivodi που την ξεπέρασε σε διάρκεια σοβαρών προβλημάτων, έδωσε 2 μήνες δώρο και το αναγνώρισε.
Η forthnet με πολύ λιγότερο έκανε τα ίδια, η tellas είχε πολύ μικρά προβλήματα κλπ, και γενικά κανένας δεν είχε τόση αδιαφορία, όσο η ΟΤΕΝΕΤ.
Γιατί να την εμπιστευτείς για μακροχρόνιο συμβόλαιο λοιπόν ,όταν έχει φερθεί έτσι?
Και για αορίστου δεν το συζητάμε καν τόσο ακριβή που είναι,αφού υπάρχουν φτηνότεροι με τις ίδιες σχεδόν υπηρεσίες.
Δεν έχει και λίγο κόσμο αναλογικά με τις γραμμές της, έχει κάνει και την μαγκιά του κοψίματος σε ώρες αιχμής, επομένως μέχρι σήμερα την θεωρώ απλά τον ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ISP.
(παρότι δέχομαι ότι τους τελευταίους μήνες όλα πάνε καλά)



Επίσης η προσφορά που χαρίζει το τέλος ενεργοποίησης βρίσκεται εδώ :
Corporate site (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=264) και προφανώς δεν την εκμεταλλεύτηκες γιατί αυτή η προσφορά είναι για γραμμή από την OTEnet.
Νομίζω ότι τα πακέτα ondsl+line , ondslkit κλπ είναι ενιαία από όπου και να τα πάρεις,, και εφόσον αγόρασε ένα από αυτά ο φίλος δεν θα έχει πρόβλημα, άσχετα αν δεν είχε ενημερωθεί ο Γερμανός για την προσφορά.
(αν δεις στα σημεία πώλησης, δεν υπάρχουν διακρίσεις , και παίρνεις το ondsl+line από όπου θες)
Εφόσον δεν υπήρχε εκεί το πακέτο, και πήρε απλή ondsl κάνοντας «ανεξάρτητη» αίτηση στον ΟΤΕ , ίσως πραγματικά να έχει χάσει την προσφορά !!!
(ας το ψάξει με την εξυπηρέτηση της Οτενετ γιατί είναι γελοίο πραγματικά αν συνέβη αυτό ... και ας μας πει αν έμεινε και ευχαριστημένος από εκεί)

Επίσης, στο forum έγραφαν ότι το "κιt" με 22 ευρώ παραπάνω από αυτό που αγόρασε έδινε 3
μήνες αντί έναν, συν modem, και θα είχε υποψιαστεί για την προσφορά νομίζω αν το είχε δει.
(ευθύνη έχει και ο Γερμανός, αν πούλησε ακριβώς το ίδιο πράγμα και χρέωσε την ενεργοποίηση για κάτι τόσο τυπικό, αλλά και η Οτενετ που θα επεξεργαστεί την αίτηση)

ΥΓ
Αφού δεν έχεις συνδεθεί ακόμα, πάρτους ένα τηλέφωνο να ξεκαθαρίσεις το θέμα... ίσως είναι και καλύτερα έτσι.
Α και δοκίμασε αν έχεις γραμμή, άσχετα αν δεν σε ειδοποίησαν... πολλές φορές την βάζουν πρώτα και μετά σε ενημερώνουν

sdikr
21-04-05, 20:45
Πάντως δεν ξέρω για εσάς πήρα σήμερα απο εναν φίλο δοκιμαστικά μια οτενετ 384/128

σέρνεται, μονο με 42Κ κατεβάζει :mrgreen:
Εγώ δεν είχα ποτέ Οτενετ, αλλά στα χρόνια που δίνει dsl έχει την χειρότερη συμπεριφορά από όλους ..

Αυτό τωρα με συγχωρείς αλλα απο που το βγάζεις, αφου ΠΟΤΕ σου δεν είχες Οτενετ
Ειπάμε είναι ακριβή, αλλά σταθερή

blizard
21-04-05, 21:10
Πάντως δεν ξέρω για εσάς πήρα σήμερα απο εναν φίλο δοκιμαστικά μια οτενετ 384/128
Αυτό τωρα με συγχωρείς αλλα απο που το βγάζεις, αφου ΠΟΤΕ σου δεν είχες Οτενετ
Είπαμε είναι ακριβή, αλλά σταθερή
Όλοι πετάνε τώρα, αν είναι καλό το dslam, και η vivodi σταθερή είναι...
Αυτά που λέω τα διαβάζω στο forum, σιγά μην είχα τραβήξει τόσα πράγματα προσωπικά, και συνέχιζα να έχω ΟΤΕΝΕΤ!!!!!

Από την αρχή να τα πάρουμε, όταν άρχισε το dsl, η forthnet πχ έδινε 2 μήνες δώρο(κάπου 50 ευρώ το μήνα είχαν τότε), και η οτενέτ τίποτα.
Μετά άλλοι έριχναν τις τιμές, και η Οτενετ τους ακολουθούσε από μακριά, παίρνοντας πελάτες λόγω Οτε και «ονόματος».
Στην συνέχεια σερνότανε για μήνες, και έλεγε με στανταρ email ότι έτσι είναι το dsl, δεν είναι μισθωμένη, όλα είναι φυσιολογικά επειδή έχει πολύ κόσμο, και αν γεμίσουν ,και οι άλλοι έτσι θα είμαστε !!!
Αργότερα είχαμε και το κόψιμο bandwith σε ώρες αιχμής για το εξωτερικό , προς όφελος των εταιριών, και πάλι έλεγε ότι δεν τρέχει τίποτα....

Και το ότι παραμένει η ακριβότερη, δεν σημαίνει ότι είναι σοβαρή εταιρία και άξια εμπιστοσύνης για συμβόλαιο πάνω από μήνα....
Μόνο αορίστου , και να την προσέχετε ... με την πρώτη ευκαιρία έξοδος.

sdikr
21-04-05, 21:21
Όλοι πετάνε τώρα, αν είναι καλό το dslam, και η vivodi σταθερή είναι...
Αυτά που λέω τα διαβάζω στο forum, σιγά μην είχα τραβήξει τόσα πράγματα προσωπικά, και συνέχιζα να έχω ΟΤΕΝΕΤ!!!!!

ολοι έχουν προβλήματα με όλους τους isp, (το φόρουμ εδώ είναι τα διαβάζουμε) τι κάνουμε δεν βάζουμε απο κανέναν;

Το ξαναλέω είναι ακρίβη αλλά σταθερή


Αργότερα είχαμε και το κόψιμο bandwith σε ώρες αιχμής για το εξωτερικό , προς όφελος των εταιριών, και πάλι έλεγε ότι δεν τρέχει τίποτα....

άλλοι κόβουν πόρτες, άλλοι αλλάζουν ip στις 12 κάθε βράδι κλπ κλπ κλπ

ermis333
21-04-05, 21:24
Και μάλιστα αιτιολογήθηκε με το σκεπτικό πως αν δεν ίσχυε το παραπάνω, η Τέλλας θα δαστρέβλωνε τον ανταγωνισμό στις τηλεπικοινωνίες (βλέπε δηλαδή ότι θα έθιγε το τσιφλίκι του ΟΤΕ) !!!!!! Ό,τι αναφέρω δεν είναι κάποια θεωρία συνομωσίας καθώς όλα αυτά λίγο πολύ δημοσιεύτηκαν σε στήλες σχολίων εφημερίδων της εποχής (κυρίως ξέρω πως ασχολήθηκε η Ναυτεμπορική). Και η ειρωνία είναι πως η Τέλλας - σε σχέση με αντίστοιχους ιδιωτικούς φορείες - παρέχει χάλια ADSL και ας έχει δωρεάν τηλεφωνική υποστήριξη (όποτε τους βρεις)...

Η Tellas δίνει το πιο χάλια ADSL;;;;;; Ναι δεν βλέπεις...

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=7e5a85e510365fbffac7e5a85e5


Direction

Actual Speed

True Speed (estimated)

Downstream369 Kbps (46.1 KB/sec)398 Kbps (inc. overheads)Upstream109 Kbps (13.6 KB/sec)117 Kbps (inc. overheads)



ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ τι να σου πώ;;;;




Από πού κι ως πού η Tellas έχει κάνει συμφωνία "Κυρίων" με τον ΟΤΕ όταν το management το έχει η Wind;;;



Το ξέρεις ότι η Tellas βρίσκεται σε μόνιμη διαμάχη με τον ΟΤΕ...συνέχεια καταγγέλει ο ένας τον άλλον.


Το ξέρεις ότι το δίκτυο της Tellas έχει ολοκληρωθεί στο μεγαλύτερο μέρος του...και πως ο ΟΤΕ της αρνείται πεισματικά την συνεγκατάσταση;;;;


Περίμενε να ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο για τις επικοινωνίες και θα σου πώ εγώ αν αρχίσει η Tellas να δίνει γραμμές ή όχι....

blizard
21-04-05, 21:40
Το ξαναλέω είναι ακρίβη αλλά σταθερή
Στο ακριβή έχεις δίκιο, διαφωνώ στο “σταθερή” , παρότι τελευταία όντος είναι, για 2 λόγους.
1)Σερνόταν για πολύ καιρό στο παρελθόν, και έκοβε bandwith σε ώρες αιχμής, κάνοντας την συνολικά μέσα στα χρόνια του dsl την πιο ασταθή ίσως από όλους.
2)Είναι η μόνη που έχει δηλώσει ουσιαστικά ότι το να σέρνεσαι δεν είναι πρόβλημα, αλλά απλά χαρακτηριστικό του dsl, και αν μας αρέσει...

sdikr
21-04-05, 21:48
2)Είναι η μόνη που έχει δηλώσει ουσιαστικά ότι το να σέρνεσαι δεν είναι πρόβλημα, αλλά απλά χαρακτηριστικό του dsl, και αν μας αρέσει...

Αυτό το κάνουν όλοι, αλλά τα ρίχνουν στον οτε ;)


1)Σερνόταν για πολύ καιρό στο παρελθόν, και έκοβε bandwith σε ώρες αιχμής, κάνοντας την συνολικά μέσα στα χρόνια του dsl την πιο ασταθή ίσως από όλους.

μήπως οι άλλοι isp δεν σερνόταν;

Και θα έλεγα να τους πάρεις τηλέφωνο για να πάρεις ενα demo να τους δοκιμάσεις ωστε να έχεις και προσωπικη άποψη

Ducklord
21-04-05, 21:48
Ήβιλ, βρε, θα σε ξεπουπουλιάσω..!
(άειντε, τυχεροί γιούζορες, θα δείτε και μάχη πτηνών!)

Βρε συ, δεν θυμάσαι πριν από ενάμισυ χρονάκο που η ΟΤΕνετ είχε "σκαμπανεβάσματα"; Από τότε "της έμεινε το όνομα". Δεν είναι κακή σαν ISP, μα ήταν (κάποτε, για τώρα δεν ξέρω) η τελευταία στη σειρά που θα αναβάθμιζε το bandwidth της όταν, πια, το είχε παραπήξει σε χρήστες. Μπηλήβ μη, ξέρω. Είχα επί 5 μήνες, και ήμουν από τους πρώτους (τόοοοτε, τότε, με την αναγκαστική εγκατάσταση και το ξέσπηντ παραμάσχαλα).

Την άλλαξα όταν έβλεπα τις ταχύτητες να ξεκινούν από 32 και να πέφτουν, να πέφτουν, να πέφτουν, να πέφτουν, και όταν έφταναν στο 15-20 να μένουν εκεί για καμιά βδομάδα. Μετά, άρχιζε πάλι το κυκλάκι από την αρχή.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

blizard
21-04-05, 22:00
Και θα έλεγα να τους πάρεις τηλέφωνο για να πάρεις ενα demo να τους δοκιμάσεις ωστε να έχεις και προσωπικη άποψη
Όχι ευχαριστώ ....
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που είχα πάρει για πρώτη φορά στην ζωή μου εξάμηνη συνδρομή σε Isp, την πανάκριβη τότε ΟΤΕΝΕΤ ISDN64 , και μετά από 15 μέρες κατάλαβα ότι υπήρχε μια προσφορά σε εφημερίδα που έδωσε 6 μήνες δωρεάν οτενετ στην μισή Ελλάδα!!!

Αφού σερνόμουν για 5.5 μήνες , και δεν έπιανα ούτε γραμμή εύκολα, δεν ξαναβάζω ούτε για demo :)

sdikr
21-04-05, 22:04
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που είχα πάρει για πρώτη φορά στην ζωή μου εξάμηνη συνδρομή σε Isp, την πανάκριβη τότε ΟΤΕΝΕΤ ISDN64 , και μετά από 15 μέρες κατάλαβα ότι υπήρχε μια προσφορά σε εφημερίδα που έδωσε 6 μήνες δωρεάν οτενετ στην μισή Ελλάδα!!!


Και εγώ θυμάμαι πριν πολλά χρόνια που έβαλα ιντερνετ απο κάποιον τοπικό isp, ο οποίος είχε με το Internet 28800 με την forthnet.

τώρα τι να κάνει άραγε;

EvilHawk
21-04-05, 22:48
Γεγονότα είναι, που έχουν γραφτεί παλιά αρκετές φορές στο forum, έχουν δημοσιευτεί απαντήσεις της Οτενετ κλπ .
Η εκτίμηση ότι είναι από τους χειρότερους βασίζεται σε αυτά τα γεγονότα.
( ίσως όμως μπορείς να την πεις κατά κάποιο τρόπο «προσωπική».)

Αντε καλά γιατί εγώ είμαι σε άλλο forum & αυτό δεν το διαβάζω :haha:

Αυτά που απαντούσε η Otenet είναι ότι ισχύει σε όλο τον κόσμο και για όλους ανεξαιρέτως τους ISP!


Αφού σερνόμουν για 5.5 μήνες , και δεν έπιανα ούτε γραμμή εύκολα, δεν ξαναβάζω ούτε για demo :) Σε άλλο provider ήσουν μάλλον, αν μη τι άλλο κουφά modem ή isdn γραμμές δεν είχε ποτέ!


Είχα επί 5 μήνες, και ήμουν από τους πρώτους (τόοοοτε, τότε, με την αναγκαστική εγκατάσταση και το ξέσπηντ παραμάσχαλα).

Την άλλαξα όταν έβλεπα τις ταχύτητες να ξεκινούν από 32 και να πέφτουν, να πέφτουν, να πέφτουν, να πέφτουν, και όταν έφταναν στο 15-20 να μένουν εκεί για καμιά βδομάδα. Μετά, άρχιζε πάλι το κυκλάκι από την αρχή.
Παπιάρχοντα μου με όλο τον σεβασμό, και εγώ απο τους τυχερούς με την αναγακστική αγορά είμαι, προβλήματα ποιότητας απο τον Isp δεν είχα ποτέ! Και το λέω απο τότε, μέσα σε ένα όχι και τόσο φιλικό κλίμα για ότι περιέχει την λέξη ΟΤΕ! ;) Ούτε το καημένο το Jetspeed δεν είχε ασχημες ταχύτητες , το ξεφορτώθηκα μονο και μονο για το μουλαρι !


σέρνεται, μονο με 42Κ κατεβάζει
ρε μην τα λές αυτά και πλακώσουν όλοι απο εδω και αρχίσουμε και σερνόμαστε ...... :p

blizard
22-04-05, 00:18
Αυτά που απαντούσε η Otenet είναι ότι ισχύει σε όλο τον κόσμο και για όλους ανεξαιρέτως τους ISP!
Πάντως η forthnet έλεγε "συγνώμη, προσπαθούμε για την άριστη ποιότητα ",και έδωσε ένα μήνα δώρο, η tellas έλεγε ότι μας καθυστερεί την αναβάθμιση ο Οτε και θα φτιάξουμε , ενώ η Οτενετ έλεγε ότι έτσι είναι η dsl, εμείς έχουμε πολύ κόσμο γιαυτό γεμίσαμε πρώτοι !!!! έτσι θα γίνουν όλοι σε λίγο !!!
Πολύ χειρότεροι από τον ΟΤΕ σε αδιαφορία για το σούρσιμο μηνών , και πάντα οι πιο ακριβοί.
(αν θυμάται κανεις τα email που έστελναν ας δώσει κανά link να μην ξεχνάμε)



Σε άλλο provider ήσουν μάλλον, αν μη τι άλλο κουφά modem ή isdn γραμμές δεν είχε ποτέ!
Πάντα τα λιγότερα modem ανά πελάτη σε σχέση με σοβαρούς ISP, και δεν έπιανες γραμμή από 10-11 το βράδυ σχεδόν καθόλου για αρκετούς μήνες όταν είχα εγώ.
(2-4 χρόνια πριν την έναρξη του dsl ήταν τότε που έδωσε μια 6μηνη συνδρομή με το έθνος νομίζω).

Με διαφορά ο χειρότερος ISP στο dsl είναι η Οτενετ... ποτέ μακροχρόνια συμβόλαια γενικά, αλλά και ειδηκά με αυτούς.

PopManiac
22-04-05, 10:46
Ermis,

Ίσα-ίσα που οι καβγάδες μεταξύ Otenet και Tellas επιβεβαιώνουν αυτό που βίωσα προσωπικά! Οι διαφωνίες για τη δημιουργία της Tellas ως παροχέα τηλεπικοινωνικών με σπόνσορα μια δυναμικότερη του ΟΤΕ ΔΕΚΟ (βλ. ΔΕΗ) είχε προκαλέσει το 2003 απίστευτες αντιδράσεις στον ΟΤΕ με σωρεία συσκέψεων στον 7ο όροφο του Υπουργείου Ανάπτυξης. Αυτή η συγκρουσιακή σχέση συνεχίστηκε και ενδυναμώθηκε! Όπως και αν έχει, η Tellas - επιμένω - δεν προσώρησε ποτέ σε δημιουργία νέας υποδομής για ευρυζωνικές συνδέσεις, κάτι που ήταν σε θέση να το κάνει. Τέλος πάντων, το χάλι στο Ελληνικό ADSL συνεχίζεται και είμαι πολύ σκεπτικός για το αν ο 'νέος' νόμος θα σώσει την κατάσταση. Αντίθετα πιστεύω ότι - κατά τη συνήθη Ελληνική πρακτική - θα φτιάξουμε ένα νόμο φενάκη μόνο και μόνο για να αποφεύγουμε τις καταδίκες του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, διατηρώντας τα ΟΤΕ-μονοπώλια στην Ελλάδα. Μακάρι να βγω ψεύτης...

Παρεμπιπτόντως έχω μια ερευνητικής φύσης απορία που διατυπώνω στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=251734#post251734 . Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως όσοι από εσάς γνωρίζουν να μου απαντούσαν.

Thanx y'all!!!!

PARALLAX
22-04-05, 19:47
Λοιπόν παιδιά τελικά την βρήκα την άκρη για το άν θα πληρώσω το τέλος ενεργοποίησης της γραμμής (για όσους θυμούνται το πρώτο μου post).
Το συμβόλαιο λοιπόν που έκανα στον γερμανό περιλαμβάνει την σύνδεση adsl στην οτενετ home 384 αλλά όχι και την παροχή γραμμής από την οτενετ. Την γραμμή θα την πάρω απο τον οτε. Πράγμα που σημαίνει οτι τελικά θα πληρώσω το τέλος ενεργοποίησης το οποίο κοστίζει 40 γιούρο. Η προσφορά για το δωρεάν τέλος ενεργοποίησης είναι για όσους αγοράσουν το πακέτο οτενετ home & line (σύνδεση και γραμμή απο τον οτενετ).
Πρωτού βιαστείτε να πείτε οτι την πάτησα σκεφτείτε και αυτό: Άν αγόραζα το οτενετ home & line θα είχα μεν δωρεάν το τέλος ενεργοποίησης αλλά απο την άλλη θα υποχρεονώμουν να αγοράσω modem, splitter εξτρα καλώδια κτλ. γιατί δέν δίνει τίποτα επιπλέον αυτό το πακέτο. Με την γραμμή από τον οτε που πήρα μου δώσανε δωρεάν και το πακετάκι connex το οποίο περιλαμβάνει τα παραπάνω (βέβαια δέν έχει και τίποτε το ιδιαίτερο, jetspeed κτλ έχει αλλά για αρχή δέν θέλω τίποτε παραπάνω). Οπότε το 40ευρο έτσι κι αλλιώς θα έφευγε. Μάλλον όμως καλύτερα που έγινε έτσι γιατί: Άν επέλεγα το home & line σε περίπτωση που θα ήθελα να αλλάξω provider θα έπρεπε υποχρεωτικά να αλλάξω και παροχέα γραμμής. Με το πακέτο που έκανα θα έχω μια standard γραμμή dsl απο τον οτε και όποτε θελήσω θα μπορέσω να σταματήσω την οτενετ και να διαλέξω όποιον provider θέλω. Κάτι ανάλογο θα συναίβενε και στην περίπτωση που αγόραζα το otenet ondsl kit, για το οποίο πολλοί αναφέρατε παραπάνω οτι είναι πολύ φθηνό (μήν ξεχνάτε οτι ήθελα να αποφύγω οποιεσδήποτε δεσμεύσεις καθώς και να προπληρώσω - το modem που δίνει το ondsl κιτ το έχετε δει?). Είναι μέν φθηνό και συμφέρον αλλά δεσμέυει και αυτό τον χρήστη να έχει αποκλειστικά παροχή γραμμής απο την οτενετ. Άν θα ήθελα αργότερα να αλλάξω provider θα έπρεπε να διακόψω τη γραμμή και να κάνω απο την αρχή αίτηση για μια καινούρια.Τέλος πάντων ελύθη όπως βλέπετε το όλο ζήτημα, πλέον θα περιμένω την ενεργοποίηση της γραμμής μου, ελπίζοντας να πάνε όλα καλά. Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια και το ενδιαφέρον που δείξατε.

Επίσης για ermis333: Φίλε μου δέν θεώρησα σε καμία περίπτωση οτι μου τη λές. Εξάλλου οι ψιλοκόντρες δέν είναι αυτές που κάνουν ενδιαφέρουσα μια συζήτηση πολλές φορές?

desane
14-05-05, 16:17
...Τέλος πάντων με λίγο ψάξιμο τελικά καταλήγω στον γερμανό και κάνω μια αίτηση για γραμμή και provider οτενετ. Σε αυτή την απόφαση κατέληξα λόγω της πραγματικά πολύ καλής και άμεσης τηλεφωνικής εξυπηρέτησης αλλά και του γεγονότος οτι 2 φίλοι μου έχουν οτενετ χωρίς κανένα πρόβλημα. Και καταλήγουμε στο ζητούμενο:

Στον γερμανό κάνω στην σύνδεση και συμφωνώ να πληρώσω μέσω του λογαριασμού μου στον οτε το τέλος ενεργοποίησης (34,99 ευρω χωρις φπα) και ανα δίμηνο πάλι στον λογαριασμό μου την κανονική χρέωση για την παροχή internet και την γραμμη dsl. Όλα καλά μέχρι στιγμής (αλλά και λίγο ακριβά – 60 γιούρο το μήνα τελική τιμή).

Αφού όμως κάνω χθές την αίτηση για dsl, σήμερα τυχαία κοιτούσα για περεταίρω πληροφορίες για το πακέτο που έκανα (ONDSL HOME 384 αορίστου χρόνου) στο site της οτενετ. Καθώς λοιπόν κοιτούσα πληροφορίες για το πακέτο που αγόρασα, βλέπω σε ένα σημείο με μεγάλα γράμματα να λέει: Προσφορά, όσοι πάρουν το πακέτο ondsl home 384 – ακριβώς αυτό που πήρα – μέχρι τις 31 Μαϊου κερδίζουν το τέλος ενεργοποίησης αξίας 34,99 ευρω!

Μα λεω, στον γερμανό μου είπαν οτι το μοναδικό πάγιο έξοδο που θα κάνω θα είναι το τέλος ενεργοποίησης το οποίο είναι 34,99 ευρω (χωρίς φπα έτσι – μα ποιός είναι επιτέλους αυτός που δέν δίνει φπα και όλες οι τιμές αναγράφονται έτσι για χάρη του????).

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στον αριθμό εξυπηρέτησης dsl της οτενετ (1242) να ρωτήσω τί παίζει, και μου λένε εμείς είμαστε τεχνικοί δέν ξέρουμε ρωτήστε στις πωλήσεις στο 134. Παίρνω στο 134 και μου λέει η κοπελίτσα οτι δέν ξέρει σε τί αναφέρομαι. Μετά απο λίγο και αφού προφανώς ρωτά μερικούς συναδέλφους της άν έχουν ιδέα μου λέει θα μου τηλεφωνήσουν εκεινοι σε λίγο. Πράγματι μετά απο λίγο τηλεφωνούν απο τον οτε (πολύ ευγενικοί όλοι τους - καλό αυτο) και μου λένε οτι όντως ισχύει κάτι τέτοιο αλλά θα πρέπει να κάνω την αγορά όχι απο τον γερμανό αλλά απο τα καταστήματα oteshop (3-4 σε όλη την Ελλάδα) είτε απο το site της οτενετ.

Κοινώς πάει το σαραντάευρο αγαπητοί μου φίλοι. Αγόρασα ακριβώς το ίδιο προϊόν, απο την ίδια εταιρεία, στον γερμανό μου είπαν οτι είναι πλέον άμεσοι συνεργάτες με τον οτε αλλά τα 40 εκεί θα τα δώσω...

Δηλαδή τελικά πόσο πρέπει να ψάξουμε για να μήν νοιώσουμε κορόιδα? Εχω περιέργεια τί θα μου πούνε αύριο στον γερμανό. Το θέμα είναι οτι στο site της otenet δέν αναφέρει πουθενά – μα πουθενά οτι η προσφορά είναι μόνο για όσους αγοράσουν απο το oteshop – καλα καλα ούτε αυτοί το ξέρανε!

Η ιστορια σου ειναι ιδια με την δικη μου σχεδον.Μονο που σε μενα συνεβη το αντιθετο.Στην Otenet μου ειπαν οτι το πακετο με την δωρεαν ενεργοποιηση το παρεχει η Otenet μεσω του Γερμανου και του Multirama και οχι του Oteshop!!!
Δες στο παρακατω link
OnDSL Bundle Kit (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17121)
Στον Γερμανο δεν γνωριζαν τιποτα και ηθελαν για το ιδιο πακετο 34.99!!!Ευτυχως επεμενα και εξυπηρετηθηκα τελικα στο Multirama.

Ασχετο αλλα τελικα μετανιωσα για την επιλογη μου,οπως γραφω και στο παραπανω topic.

teo_L20
14-05-05, 16:55
σωστα έκανες!γιατι χωρις ογκοχρέωση είσαι ελεύθερος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.