PDA

Επιστροφή στο Forum : hol telephony - DNS Error



pskouras
13-01-08, 15:07
Μου βγάζει συνέχεια <<Registration of Internet number line 1 failed. DNS error>>

τι να κάνω? είμαι παντός σε πιλοτική λειτουργία.... ευχαριστώ....

billgout
13-01-08, 15:19
Για κάποιο λόγο δεν κάνει resolve τα ονόματα από το internet. Πιθανόν να έχουν φάει κανένα "ταράκουλο" οι DNS server τις HOL. Για προσπάθησε ν' αλλάξεις DNS servers, χρησιμοποιώντας αυτούς: www.opendns.org. Κράτησε σε ένα χαρτάκι αυτούς της HOL να τους έχεις εύκαιρους

pskouras
13-01-08, 15:32
Για κάποιο λόγο δεν κάνει resolve τα ονόματα από το internet. Πιθανόν να έχουν φάει κανένα "ταράκουλο οι DNS server τις HOL. Για προσπάθησε ν' αλλάξεις DNS servers, χρησιμοποιώντας αυτούς: www.opendns.org. Κράτησε σε ένα χαρτάκι αυτούς της HOL να του έχεις εύκαιρους

δεν ξερω πως τους αλλαζω.....

billgout
13-01-08, 16:10
Δεν έχω το φριτζ εγκατεστημένο ακόμα για αν σε βοηθούσα. Λογικά εκεί που έχει τις ρυθμίσεις για το WAN ή το LAN. Αν πάω νωρίς σπίτι και βάλω το fritz, θα ποστάρω

Teo072
14-01-08, 04:29
Δεν έχουν ενεργοποιηθεί οι υπηρεσίες της τηλεφωνίας ακόμη. Πρέπει να σου έρθει SMS στο κινητό σου να σου πούνε οτι ενεργοποιήθηκες.
Στο myaccount.curbas.hol.gr στο Λογαριασμό σου πρέπει όλα να είναι Ενεργά αν όχι τότε περίμενε όπως εγώ που έχω μόνο Adsl εως τώρα.

dikal
14-01-08, 09:48
Δεν είναι απαραίτητο να τα δείχνει όλα ενεργά στο management tools. Εμένα με ενεργοποίησαν στις 13/9 (δούλευε και internet και τηλέφωνο) και το management tools ενημερώθηκε στις 9/10.

grsaint13
14-01-08, 16:26
Όσο για το sms,ας μην το σχολιάσω...:whistle:

Ή μάλλον θα το σχολιάσω...:rofl::rofl::rofl:

lyk
15-01-08, 11:19
Για κάποιο λόγο δεν κάνει resolve τα ονόματα από το internet. Πιθανόν να έχουν φάει κανένα "ταράκουλο" οι DNS server τις HOL. Για προσπάθησε ν' αλλάξεις DNS servers, χρησιμοποιώντας αυτούς: www.opendns.org. Κράτησε σε ένα χαρτάκι αυτούς της HOL να τους έχεις εύκαιρους

Για τους DNS της τηλεφωνίας μιλάει, και εκεί δεν πειράζουμε τίποτα...
Μπορεί να δοκιμάσει να περάσει το κλασσικό αρχειάκι με τις προρυθμίσεις, μηπως εχει πειραχτεί τίποτα.

υγ. SMS? τι είναι αυτό? :rofl::rofl::rofl:

k1tsos
11-02-08, 12:39
To DNS error για την τηλεφωνία είναι γενικό φαινόμενο. Στην ενεργοποιημένη εδω και μια εβδομάδα duble play γραμμή μου απο την Παρασκευή 8/2 δεν έχω τηλ. λόγω DNS error. Παρόλο που το Internet δούλευει μια χαρά.
Μετά απο τιτάνιες προσπάθειες να πιάσω τηλ υποστήριξη (58 λεπτά - ρεκόρ) μου είπαν ότι είναι γενικό προλημα και θα το λύσουν....κάποτε...

Μετάνιωσα ήδη που ξήλωσα τον ΟΤΕ, ξερει κανείς καμια συνταγή για επιτυχημένη αποδέσμευση απο HOL χωρίς να πληρώσω τέλη απενεργοποίησης? Τουλάχιστον στη Netone απαντούν σε 2 λεπτά.

aa144
11-02-08, 13:14
Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς; Μήπως να περάσεις το αρχείο ρυθμίσεων της τηλεφωνίας πριν την κάνεις από Hol; Αν έχεις ΦΡΙΤΣ βέβαια, γιατί το αρχείο που έχουμε είναι για τον ΦΡΙΤΣ.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=174166

k1tsos
11-02-08, 13:53
Sorry, ξεχασα, Ηλιουπολη-Αθηνα. Το configuration file θα το δοκιμάσω το βράδι μπας και δω καμμιά ασπρη μέρα. Thanks, πάντως όπως και να εχει δεν θα με εχει για πολύ ακόμα πελάτη η Hol, τραγική υποστήριξη.

k1tsos
11-02-08, 21:27
Μαλλον η HOL πρέπει να πάρει μαθήματα τεχνικής υποστήριξης απο το ADSLgr forum.
Tο configuration αρχειο τελικά έδωσε τη λύση με το telephony DNS error. Thanks aa144

@ ADSLgr.com All rights reserved.