PDA

Επιστροφή στο Forum : ISP TEE: είστε ικανοποιημένοι?εγώ ναι



zeta
13-01-08, 21:33
καλησπέρα σε ολους!

είμαι χρόνια συνδρομήτρια της ΤΠ/ΤΕΕ, και ειμαι πολύ ευχαριστημένη. Η γραμμή (ADSL προσβαση) είναι του ΟΤΕ, το ΤΕΕ είναι provider. Έχω το ZYXEL P660-H61, και είναι up για μήνες. Η γραμμή μου είναι 2048/256 και κατεβάζω με ftp από OTENET και NTUA στο τέρμα. Τέλος του μήνα είπαν θα βγουν και τα νέα πακέτα από την ΤΠ/ΤΕΕ.

υπάρχουν άλλοι στο adslgr.com ή είμαι μόνη μου στο ΤΕΕ? συνηθως μηχανικοί είναι συνδρομητές, γιατί έχει χαμηλοτερες τιμές πρόσβασης, δωρεάν απεριόριστη χρήση της βιβλιοθήκης και της υπηρεσίας ΝΟΜΟΣ. :)

md11_4
14-01-08, 02:05
εχω και εγω τεε 1024 και ομολογω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω δει απο συνδεσεις...κατεβαζω με 105-110 απο rapidshare και απο τα υπολοιπα σχετικα καλα...στους 9 μηνες χρησης με εχει "αδειασει" 2 φορες, τη μια για λιγες ωρες και την αλλη ενα βραδυ με συχνες αποσυνδεσεις...γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη...

zeta
14-01-08, 19:46
μόνο εμείς οι δύο είμαστε τελικά? κανένας άλλος βρε παιδιά?

zeta
17-01-08, 23:09
βρε παιδια κανενας άλλος με ΤΕΕ? μηχανικοι δεν υπαρχουν εδω?:worthy:

elminster
18-01-08, 02:19
Πρωτη φορα ακουω οτι μπορω να εχω συνδεση ΤΕΕ. Μηχανικος ειμαι και εγω.24mbit υποστιριζει?Τιμες που υπαρχουν? Με ενδιαφερει αυτο που εγραψες για τη χρηση της βιβλιοθηκης, Επισης η υπηρεσια ΝΟΜΟΣ τι ακριβως ειναι?

Redrum
18-01-08, 12:31
Τωρα το ειδα το θεμα, και εγω μηχανικος ειμαι αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου με τις dsl του τεε βεβαια τωρα εχω αλλους 5 μηνες δεσμευση με τον ΟΤΕ αλλα δωσε κανενα λινκ να το κοιταξω. Δινει πανελλαδικα?

body125z
18-01-08, 15:49
k δω ενας ακομη μηχανικος εκολλαπτομενος:p
Θυμαμαι που ειχα ψαξει τα Διοδος απο ΤΕΕ κ δε συμφεραν μια..οποτε κατεληξα στο κλασσικο Κονεξ

zeta
18-01-08, 18:18
Το ΤΕΕ θα βγάλει καινουριες τιμές και ταχύτητες τέλος Ιανουαρίου. Η σύνδεση είναι προπληρωμένη, για έξι μήνες ή ένα χρόνο, και οι τιμές είναι πολύ ανταγωνιστικές. τώρα βέβαια που το conn-x έπεσε 44%, φυσικά δεν είναι, αλλά οι τιμές θα αλλάξουν απο 1η Φλεβάρη. μου ειπαν επίσης ότι σε όσους έχουν προπληρώσει και δεν λήγει η συνδρομή τους τώρα, θα δώσουν έξτρα μήνες. Αυτή τη στιγμή δίνει 1024 και 2048, αλλά θα αναβαθμιστούν οι ταχύτητες άμεσα. Στη βιβλιοθηκη και στην υπηρεσία ΝΟΜΟΣ η προσβαση ειναι δωρεαν και απεριοριστη. η συνδεση δεν θυμαμαι να μου επεσε ποτε, τουλαχιστον δεν πηρα χαμπαρι, και ειμαι ον καθε μερα τουλαχιστον για 8 ωρες, καποιες φορες και 15. Επίσης δίνει δωρεαν στατικ ΙΡ.
αν σας ενδιαφερει προτεινω να περιμενετε 1 μήνα και μετα βουρ.
www.tee.gr
:p

........Auto merged post: zeta added 6 Minutes and 22 Seconds later........


Τωρα το ειδα το θεμα, και εγω μηχανικος ειμαι αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου με τις dsl του τεε βεβαια τωρα εχω αλλους 5 μηνες δεσμευση με τον ΟΤΕ αλλα δωσε κανενα λινκ να το κοιταξω. Δινει πανελλαδικα?

δινει πανελλαδικα, εχει δυο ειδη συνδεσεων, παροχή ιντερνετ και ολοκληρωμενη.

στην παροχή, πρεπει να εχεις εσυ προσβαση dsl, απο τον ΟΤΕ, (πληρωνεις παγιο οτε για adsl), στην ολοκληρωμενη σου δινει το πακετο, προσβαση + ιντερνετ, παλι μεσω οτε, αλλα προπληρωνει τον οτε το τεε χονδρικης, και συμφερει. Δεν έβγαλε τιμες ακομα, μετα την πτωση των τιμων του οτε, τελος του μηνα μου ειπαν, αλλα επειδη στην ουσια κανουν εξυπηρετηση στους μηχανικους, δεν εχουν σκοπο το στεγνο κερδος, μου ειπαν οτι σε οσους εχουν πληρωσει ηδη με τις παλιες τιμες, θα τους δωσουν επιπλεον μήνες η θα τους αναβαθμίσουν την ταχυτητα.
http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TPTEE/TPTEE_INTERNET/ACCESS_INTERNET_E-MAIL

το επισης καλο με το μειλ του τεε ειναι οτι μπρορεις να εχεις 50 παραληπτες μηνήματος, μεγεθος συνημενου 17 ΜΒ, μεγεθος mailbox 500 ΜΒ, pop3 και webmail, κ.α.

........Auto merged post: zeta added 4 Minutes and 50 Seconds later........


Πρωτη φορα ακουω οτι μπορω να εχω συνδεση ΤΕΕ. Μηχανικος ειμαι και εγω.24mbit υποστιριζει?Τιμες που υπαρχουν? Με ενδιαφερει αυτο που εγραψες για τη χρηση της βιβλιοθηκης, Επισης η υπηρεσια ΝΟΜΟΣ τι ακριβως ειναι?

η υπηρεσία νόμος ειναι ότι κατεβαζεις ΦΕΚ τσάμπα. και μπορεις να κανεις αναζητηση με λεξεις κλειδια. επίσης κατεβαζεις ΠΟΛ του υπουργειου οικονομικων και οτι αλλο μπορει να ενδιαφερει ενα μηχανικο. η αντιστοιχη υπηρεσια απο το ε.τ. νομιζω οτι χρεωνεται αρκετα ετησιως.
24 mbit δεν υποστηριζει ακομα, μου ειπαν που ρωτησα τελος του μηνα θα ανακοινωσουν νεες ταχυτητες και νεες τιμες, μετα τη μειωση του οτε. οι τιμες που εχουν τωρα ειναι παλιες, ισχυουν απο το Μαρτιο του2006. τότε ήταν επαναστατικές. παρότι ο οτε τις μείωσε και μέσα στο 2007, ήταν ανταγωνιστικές, ΄τωρα που ο οτε τις πηγε 44% κάτω δεν ειναι ανταγωνιστικές, αλλά θα αλλάξουν τέλος γεναρη, για οσους δε εχουν προπληρωσει, θα τους δωσουν εξτρα μηνες και αναβαθμιση ταχυτητας.

........Auto merged post: zeta added 3 Minutes and 35 Seconds later........

επίσης στους νέους μηχανικούς δίνει 6+3 μήνες δώρο ή 12+6 μήνες δώρο

........Auto merged post: zeta added 47 Minutes and 25 Seconds later........

και κάτι ακόμα που ενδιαφέρει όλους τους μηχανικούς: το ΤΕΕ, για όλα τα μέλη του, χωρίς να είναι συνδρομητές της Τράπεζας πληροφοριών, αρκεί να είναι μέλη του ΤΕΕ, δίνει δωρεάν διεύθυνση email, του τύπου myname@teemail.gr, με 200 ΜΒ mailbox, μέγεθος συνημένου 17 ΜΒ και αριθμό παραληπτών 50, και ειναι για πάντα, χωρίς συνδρομή. είναι webmai και pop3. για να γραφτεί κανείς σε αυτή την υπηρεσία, πρέπει στο site του ΤΕΕ, να πατήσει εκεί που λεει mytee και να γραφτεί.:clap::clap:

Redrum
18-01-08, 19:54
........Auto merged post: zeta added 47 Minutes and 25 Seconds later........

και κάτι ακόμα που ενδιαφέρει όλους τους μηχανικούς: το ΤΕΕ, για όλα τα μέλη του, χωρίς να είναι συνδρομητές της Τράπεζας πληροφοριών, αρκεί να είναι μέλη του ΤΕΕ, δίνει δωρεάν διεύθυνση email, του τύπου myname@teemail.gr, με 200 ΜΒ mailbox, μέγεθος συνημένου 17 ΜΒ και αριθμό παραληπτών 50, και ειναι για πάντα, χωρίς συνδρομή. είναι webmai και pop3. για να γραφτεί κανείς σε αυτή την υπηρεσία, πρέπει στο site του ΤΕΕ, να πατήσει εκεί που λεει mytee και να γραφτεί.:clap::clap:

Καλα αυτο θα πρεπει να το κανουν ολοι μηχανικοι τουλαχιστον αυτοι που ασχολουνται με τις μελετες καθως σε νεες μελετες η πληρωμες καθοριζονται ηλεκτρονικα μεσα απο την σελιδα του τεε!

Δεν το ειχα παρει χαμπαρι το το οτι δινει το τεε δσλ τωρα πρεπει να περιμενω 5 μηνακια μετα θα δοκιμασω.

zeta
18-01-08, 20:31
Καλα αυτο θα πρεπει να το κανουν ολοι μηχανικοι τουλαχιστον αυτοι που ασχολουνται με τις μελετες καθως σε νεες μελετες η πληρωμες καθοριζονται ηλεκτρονικα μεσα απο την σελιδα του τεε!

Δεν το ειχα παρει χαμπαρι το το οτι δινει το τεε δσλ τωρα πρεπει να περιμενω 5 μηνακια μετα θα δοκιμασω.

ναι, ολοι οσοι ασχολουνται με μελετες, σιγουρα το εχουν κανει (και εγω, αν και εχω δικη μου σελιδα και εχω αλλη διευθυνση μειλ, και εχω και απο το τεε μιας και εχω συνδεση)
αλλα εγω το ανεφερα αυτο για ολα τα μελη του τεε, που δεν εχουν κλεισει 4 χρονια και αρα οχι μελετες, η ειναι μισθωτοι σε εταιρειες, η ειναι δημοσιοι υπαλληλοι, αυτο τον λογαριασμο μειλ τον δικαιουνται ολοι, και έχει τα καλυτερα χαρακτηριστικα της αγορας, απο οσο ξερω, και ειναι free.
ας πουμε η otenet (πολυ καλές υπηρεσίες, web mail, free sms κλπ), δίνει στη συνδεση 5 λογαριασμους email, αλλα με 50 ΜΒ χωρητικοτητα ο καθένας, 20 παραληπτες μηνυματος και 10 ΜΒ μεγεθος συνημενου αρχειου.
ενώ το teemail.gr δινει 200 ΜΒ mailbox, μέγεθος συνημένου 17 ΜΒ και αριθμό παραληπτών 50.

Greg
26-02-08, 11:33
+1... ΤΕΕ και εγώ

syphon
26-02-08, 16:13
δεν έχει βγάλει ακόμα νέες προσφορές και προς το παρόν δεν συμφέρει.Την επόμενη βδομάδα αν με περάσουν στις εξετάσεις και γίνω μέλος θα το κοιτάξω καλύτερα

gparas
26-02-08, 16:27
Εχω συνδεση 1 Mbps και τους πηρα τηλέφωνο σημερα σχετικα με το ποτε θα γίνει η αναβάθμιση. Μου είπαν ότι οι συνδέσεις σαν την δικιά μου θα αναβαθμιστουν αυτόματα σε 4 Mbps μεσα στις επόμενες ημέρες. Θα υπαρξουν και νέες ταχύτητες.
Γενικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο το ΤΕΕ, με έχει 'αδειάσει' ελάχιστες φορές και το helpdesk τους ειναι ικανοποιητικό.
Για να δούμε...


:whistle:

zeta
02-03-08, 02:26
οι 1 θα γινουν 4 και οι 2 θα γίνουν 24. Αυτό μου είπαν εμένα.Σε δυο βδομάδες θα ανακοινωθεί και θα αρχισουν οι αναβαθμίσεις.

........Auto merged post: zeta added 22 Minutes and 26 Seconds later........


δεν έχει βγάλει ακόμα νέες προσφορές και προς το παρόν δεν συμφέρει.Την επόμενη βδομάδα αν με περάσουν στις εξετάσεις και γίνω μέλος θα το κοιτάξω καλύτερα

καλή επιτυχία, και καλώς να ερθεις στον κοσμο των μηχανικών!!

μια παρατήρηση θελω να κανω για τις τιμες του ΤΕΕ, οταν ριχνει τις τιμες, αυτοι που εχουν πληρωσει ηδη, παιρνουν επιπλεον μήνες. τώρα θα αλλάξουν σε δυο βδομάδες, οπότε οκ, αλλά το λέω αυτό για κάποιον που έχει ήδη ανανεώσει τη συνδρομή του ή πρόκειται να την ανανεώσει τώρα και το σκέφτεται.

πάντως αξίζει τον κόπο.

καλή επιτυχία και πάλι και καλές δουλειές.

faethie
02-03-08, 19:30
μπορει να μπεί και μηχανικός δημόσιος υπάλληλος? είναι η μάνα μου, γι αυτό ρωτάω, μπας και βάλουμε καμμιά σύνδεση της προκοπής στην αθήνα.

zeta
02-03-08, 21:05
μπορει να μπεί και μηχανικός δημόσιος υπάλληλος? είναι η μάνα μου, γι αυτό ρωτάω, μπας και βάλουμε καμμιά σύνδεση της προκοπής στην αθήνα.

ο οποιοσδήποτε μηχανικός μέλος ΤΕΕ ή τεχνολόγος μηχανικός (μέλος ΕΕΤΕΜ) μπορεί να μπει. Άσχετα με το τι δουλειά κάνει. Η μητέρα σου προφανώς και έχει αριθμό μητρώου ΤΕΕ. Αυτόν θα αναγράψεις στην αίτηση και κανένα πρόβλημα.

gparas
04-03-08, 11:14
Δεν έχει σημασία αν είσαι ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος, αρκεί να είσαι μέλος του ΤΕΕ.

Greg
09-03-08, 00:45
Το μόνο κακό είναι ότι τα αντανακλαστικά του ΤΕΕ είναι με 3 μήνες καθυστέρηση... περιμένουν αυτή την απόφαση από το συμβούλιο (για αναβάθμιση των γραμμών) εδώ και πόσους μήνες!!!

zeta
09-03-08, 00:50
η απόφαση πάρθηκε. Απο βδομάδα πιστεύω ότι θα ανακοινωθεί.

Ασε το ΤΕΕ τώρα τρέχει και δε φτάνει για το ΤΣΜΕΔΕ, δεν ξέρω αν το παρακολουθείς το θέμα, την τρίτη έχουν όλα τα υπο ενωση ταμεία συνάντηση στο ΤΕΕ, για να βγάλουν ψήφισμα.

Ειναι λίγο δισκίνητο ειναι η αλήθεια, αλλά δεν το κανει απο κερδοσκοπια. Α θα τους τα παρουμε. Οποιου λήξει η συνδρομή τώρα και προπληρωσει με τις παλιες τιμες, θα του κανουν δωρο εξτρα μηνες, ωστε να καλυφτει η διαφορα. Μου το ξεκαθάρισαν αυτό. Δεν ειναι ιδιωτική εταιρία να σε γδαρει το ΤΕΕ. Επιμελητήριο είναι.

.....Ελπίζω να συνεχίσει να είναι....γιατί ο κόσμος των μηχανικών θα δεχτεί πολύ μεγάλο πληγμα, και με κοινωνικές προεκτάσεις, αν φάνε το ΤΣΜΕΔΕ....

MAuVE
09-03-08, 01:12
Είμαι χρόνια συνδρομητής κυρίως για τη βάση δεδομένων με dial-up (έμπαινα μέσω DSL άλλου παρόχου).

Πριν ένα χρόνο αναβάθμισα σε 1Mbps για την στατική και άρχισα να την χρησιμοποιώ και για κίνηση.

Απεδείχθη πολύ αξιόπιστη και με την καλύτερη τεχνική υποστήριξη απ' όσες έχω μέχρι τώρα δοκιμάσει (HOL, Vivodi, Altecnet).

Η σύνδεσή μου 1Mbps έληξε στις 15 Ιανουαρίου 2008 και δεν την ανανέωσα γιατί ο τιμοκατάλογος έχει ν' ανανεωθεί από τις 31/03/2006 !!!

Μου είπαν για τις καινούργιες τιμές και περιμένω.

Μόλις βγει ο καινούργιος τιμοκατάλογος θα συνεχίσω.

zeta
09-03-08, 01:16
Είμαι χρόνια συνδρομητής κυρίως για τη βάση δεδομένων με dial-up (έμπαινα μέσω DSL άλλου παρόχου).

Πριν ένα χρόνο αναβάθμισα σε 1Mbps για την στατική και άρχισα να την χρησιμοποιώ και για κίνηση.

Απεδείχθη πολύ αξιόπιστη και με την καλύτερη τεχνική υποστήριξη απ' όσες έχω μέχρι τώρα δοκιμάσει (HOL, Vivodi, Altecnet).

Η σύνδεσή μου 1Mbps έληξε στις 15 Ιανουαρίου 2008 και δεν την ανανέωσα γιατί ο τιμοκατάλογος έχει ν' ανανεωθεί από τις 31/03/2006 !!!

Μου είπαν για τις καινούργιες τιμές και περιμένω.





Μόλις βγεί ο καινούργιος τιμοκατάλογος θα συνεχίσω

πάντως και εγώ είχα ρωτήσει, γιατί η μία συνδεσή μου νόμιζα ότι έληγε Ιανουάριο, τελικά ληγει 22 Μαρτίου, οπότε δεν έχω πρόβλημα, είχα λοιπόν ρωτήσει και μου είπαν ότι όποτε και να βγουν οι τιμές, δεν θα χάσεις, θα σου δώσουμε επιπλέον μήνες. Ρώτα λοιπόν, για να μη χάσεις και το μειλ σου τσάμπα, και να μη μεινεις χωρίς ιντερνετ, χωρίς λόγο. Φυσικά αν δεν στο εγγυηθούν αυτό, περίμενε, αλλά ρωτα, δεν χάνεις τίποτα.
καλό σερφάρισμα!

Greg
09-03-08, 09:28
η απόφαση πάρθηκε. Απο βδομάδα πιστεύω ότι θα ανακοινωθεί.

Ασε το ΤΕΕ τώρα τρέχει και δε φτάνει για το ΤΣΜΕΔΕ, δεν ξέρω αν το παρακολουθείς το θέμα, την τρίτη έχουν όλα τα υπο ενωση ταμεία συνάντηση στο ΤΕΕ, για να βγάλουν ψήφισμα.

Ειναι λίγο δισκίνητο ειναι η αλήθεια, αλλά δεν το κανει απο κερδοσκοπια. Α θα τους τα παρουμε. Οποιου λήξει η συνδρομή τώρα και προπληρωσει με τις παλιες τιμες, θα του κανουν δωρο εξτρα μηνες, ωστε να καλυφτει η διαφορα. Μου το ξεκαθάρισαν αυτό. Δεν ειναι ιδιωτική εταιρία να σε γδαρει το ΤΕΕ. Επιμελητήριο είναι.

.....Ελπίζω να συνεχίσει να είναι....γιατί ο κόσμος των μηχανικών θα δεχτεί πολύ μεγάλο πληγμα, και με κοινωνικές προεκτάσεις, αν φάνε το ΤΣΜΕΔΕ....

Δεν ξέρω αν πάρθηκε αλλά και εμένα που τηλεφώνησα 1 εβδομάδα μετά από εσένα μου απάντησαν ότι σε 2 εβδομάδες (!) θα αρχίσουν οι αναβαθμίσεις...

... ελπίζω ότι σε 2 εβδομάδες δεν θα μας πουν τα ίδια...

... όσο για το ΤΣΜΕΔΕ... αν γινόταν ενοποίηση με των δικηγόρων δε θα με χαλούσε ιδιαίτερα... :offtopic:

zeta
09-03-08, 16:35
και μενα μου ειπαν οτι θα ανακοινωθει και θα αρχισουν οι αναβαθμίσεις. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε πήρα τηλ, πάντως όχι τη βδομάδα που μας πέρασε, μάλλον μέσα στην προηγούμενη πήρα τελευταία φορά.

gparas
21-03-08, 23:24
Παιδιά νομίζω ότι ξεκίνησαν να αναβαθμίζουν τις συνδέσεις! Σήμερα το μεσημέρι η γραμμή μου απο 1Mbps έγινε 4άρα! Not bad...
:rofl:

zeta
22-03-08, 00:38
τι περιοχή είσαι?

Greg
22-03-08, 15:34
Παιδιά νομίζω ότι ξεκίνησαν να αναβαθμίζουν τις συνδέσεις! Σήμερα το μεσημέρι η γραμμή μου απο 1Mbps έγινε 4άρα! Not bad...
:rofl:

πες μας περιοχή και πόλη!...

... α επίσης κάτι σπαστικό με το ΤΕΕ είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις mail στο YAHOO γιατί το ΤΕΕ είναι blacklisted!... δοκιμάστε και θα καταλάβετε...

... με μια κουβντα που είχα μου είπαν ότι αυτό δεν μπορεί να λυθεί!... επίσης από αλλού έμαθα ότι το ΤΕΕ είναι blacklisted γιατί στέλνονται πάρα πολλά spam μέσω αυτού (καταφέρνουν οι hacker να στέλνουν spam mail με IP TEE), οπότε οι IP του έχουν γίνει βρίσκεται σε μαύρες λίστες!!!...

... όποιος θέλει δοκιμάζει να στείλει mail στο yahoo
... το emule (ή utorren ?) μου αναφέρει ότι η διεύθυνσή μου είναι blacklisted!!!

zeta
22-03-08, 15:48
πες μας περιοχή και πόλη!...

... α επίσης κάτι σπαστικό με το ΤΕΕ είναι ότι δεν μπορείς να στείλεις mail στο YAHOO γιατί το ΤΕΕ είναι blacklisted!... δοκιμάστε και θα καταλάβετε...

... με μια κουβντα που είχα μου είπαν ότι αυτό δεν μπορεί να λυθεί!... επίσης από αλλού έμαθα ότι το ΤΕΕ είναι blacklisted γιατί στέλνονται πάρα πολλά spam μέσω αυτού (καταφέρνουν οι hacker να στέλνουν spam mail με IP TEE), οπότε οι IP του έχουν γίνει βρίσκεται σε μαύρες λίστες!!!...

... όποιος θέλει δοκιμάζει να στείλει mail στο yahoo
... το emule (ή utorren ?) μου αναφέρει ότι η διεύθυνσή μου είναι blacklisted!!!

yahoo δεν μπορείς να στείλεις εδώ και πολύ καιρό. Αλλά δε φταίει το ΤΕΕ, είναι χαζή πολιτική από τη yahoo.

http://www.ahfx.net/weblog.php?article=107

δεν αντιμετωπίζει μόνο το ΤΕΕ αυτό το πρόβλημα, όπως φαίνεται από το λινκ.
και καμμία σχέση το ότι οι χακερσ στελνουν μειλ απο το τεε και γιαυτο ειναι μπλακλιστ, αυτό είναι παραπληροφόρηση. http://www.realfreewebsites.com/blog/dropped-emails-yahoos-gain/

@ ADSLgr.com All rights reserved.