PDA

Επιστροφή στο Forum : "Μπλοκαρισμα" ορισμενων σιτε (μαλλον) απο Forthnet?



tax_opari91
14-01-08, 01:34
Προσφατα εβαλα Forthnet 24mbps και εχω το εξης προβλημα: Δε μπορω να μπω σε ορισμενα site οπως το
myspace.com , meebo.com και αλλα,αρχιζει το loading (συμφωνα με το firefox) και δε τελειωνει. Επισης δε μπορω να κανω log in στο WLMessenger. Δοκιμασα και αλλους browsers και εχω το ιδιο προβλημα. Δοκιμασα απο τον αλλο υπολογιστη του LAN και παλι το ιδιο. Δεν εχω αλλαξει καμια ρυθμιση στο router απο τοτε που μπηκε η καινουρια συνδεση , και προηγουμενως δεν ειχα τετοιο προβλημα.Δοκιμασα να κανω restart το router. Επισης μεσω του anonymouse.org μπορω να μπω κανονικα σε ολα τα sites που δε μπορω αλλιως.
Δεν εχω ουτε antivirus ουτε firewall , περα απο το hardware firewall του USR9105 στο οποιο δεν εχω αλλαξει καμια ρυθμιση τελευταια.

Να σημειωθει οτι το προβλημα εχει εμφανιστει 2 φορες: Την πρωτη φαινεται πως λυθηκε μονο του και η δευτερη ειναι τωρα...

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Isovitisgr
14-01-08, 01:43
Φίλε μου χωρίς να έχω ιδέα τι μπορεί να φταίει στην περίπτωσή σου, εγώ μπαίνω χωρίς πρόβλημα και στα 2 sites και με τον WLMessenger δεν έχω επίσης κανένα πρόβλημα.

snott
14-01-08, 02:40
Δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά αν χρησιμοποιείς pppoe βάλε το mtu 1492

euri
14-01-08, 02:42
Αν ο browser είναι ρυθμισμένος να λειτουργεί μέσω proxy (proxy.forthnet.gr) τότε δοκιμάστε να τον απενεργοποιήσετε.

Αν ο browser δεν είναι ρυθμισμένος να λειτουργεί μέσω proxy, τότε δοκιμάστε να τον ενεργοποιήσετε.

.alexcity
14-01-08, 10:40
να φανταστώ έχεις Crypto ?

kuti
14-01-08, 10:57
καλημερα
πες μας ποιο router χρησιμοποιεις;) sorry ακυρο πρωι πρωι δεν ειδα οτι ειχες 9105

κανε οτι λενε τα παιδια αφου δεν εχεις κανει καμια αλλαγη.

PPPoE llc και θα τα δεις ολα

Corto
14-01-08, 11:18
Το έχω ξαναγράψει αλλά what the heck..... Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ με την μετάβαση μου στο ιδιόκτητο. Βάλε το encapsulation σε ΡΡΡοΕ αντί ΡΡΡοΑ (αν το είχες έτσι) και το multiplexing σε LLC αντί VC, restart και πες μας το αποτέλεσμα.

nikpav
14-01-08, 11:25
Και εγώ μπαίνω χωρίς πρόβλημα και στα 2 sites με τον WLMessenger δεν έχω κανένα πρόβλημα.

slaughter
14-01-08, 12:53
βάλε κ τους dns ths forthnet κ αν βρεις κανέναν free!!!!

deniSun
14-01-08, 14:48
Δοκίμασε με DNS opendns.

tax_opari91
14-01-08, 16:19
Σημερα δουλευουν ολα κανονικα :rolleyes:
Ευχαριστω για τις προτασεις σας παντως , θα τις εχω υπ οψην σε περιπτωση που το ξαναπαθω!

globalnoise
15-01-08, 16:43
Εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα sites/υπηρεσίες.

Ίσως φταίει που είσαι πολύ γκ@υλας ρε tax_opari91. Είσαι too much:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.