PDA

Επιστροφή στο Forum : άπειρο spam στο email zisto



isikol
14-01-08, 10:13
τον τελευταίο καιρό(απο αρχη του έτους περίπου) έχω παρατηρήσει οτι έρχεται απίστευτος όγκος spam στο email Που εχω στο λογαριασμό της Τελλάς, με το φίλτρο όντας ενεργοποιημένο. το email που διατηρώ στην Τελλάς το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου (εχω 4 λογαριασμούς και αυτος ειναι ο τελευταίος σε usability).....

Τί συμβαίνει? μήπως έχει προσέξει κάνας άλλος συμφορουμίτης ίδα προβλήματα.:down:

υ.γ. το email δεν το εχω δώσει σε κανένα site - ειμαι virus free εδω και χρόνια, αλλα πάιρνω συνέχεια ακόμα και ελληνικά σπάμ σε αυτο το mail.....υπάρχει περίπτωση η Τελλάς να δίνει τετοιες πληροφορίες για εμπορικούς σκοπούς σε εταιρίες?:hmm:

euri
14-01-08, 10:29
Το να "αλιευθεί" η διεύθυνση κάποιου σήμερα είναι σχετικά απλή υπόθεση. Δεν είναι απαραίτητο να την έχει δώσει ο ίδιος ο χρήστης, αλλά:

- να έχει ανακοινωθεί σε κάποια ιστοσελίδα (πχ κάποιο φόρουμ)
- να έχει δοθεί από κάποιον τρίτο σε υπηρεσίες στο www (πχ ευχετήριες κάρτες)
- να ήταν μέρος μαζικής αποστολής email

και άλλες αρκετές περιπτώσεις...

apostol70
14-01-08, 13:32
Πάντως τις τελευταίες μέρες και εγώ έχω παρατηρήσει τόνους spam. Λέτε να φτάει το ότι έσβυσα το spam folder στο webmail γιατί μου έστειλε η Tellas μύνημα ότι γέμισε το mail folder μου;

minovg
14-01-08, 17:56
Εμένα δεν έχει έρθει κανένα σπαμ ρε παιδιά. Μήπως τα δίνετε όπου κι όπου τα μέιλ σας; :confused:

Αν εξαιρέσεις εκείνο το εμαιλ που ερχόταν δις και τρις εβδομαδιαίως επί 1-2 μήνες για την dial up και να προσέχουμε τους dialers δεν έχει ξαναέρθει κάποιο μέιλ.

turboirc
14-01-08, 18:35
www.mailinator.com

Mouse Potato
14-01-08, 20:45
Εμένα δεν έχει έρθει κανένα σπαμ ρε παιδιά. Μήπως τα δίνετε όπου κι όπου τα μέιλ σας; :confused:

Αν εξαιρέσεις εκείνο το εμαιλ που ερχόταν δις και τρις εβδομαδιαίως επί 1-2 μήνες για την dial up και να προσέχουμε τους dialers δεν έχει ξαναέρθει κάποιο μέιλ.

+1 Ούτε ένα spam εδώ και έναν χρόνο!

Spanos
14-01-08, 20:48
Εμένα δεν έχει έρθει κανένα σπαμ ρε παιδιά. Μήπως τα δίνετε όπου κι όπου τα μέιλ σας; :confused:

Είναι προφανές ;)

isikol
16-01-08, 12:39
δηλαδη ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΦΑ ΣΤΟ Υ.Γ. ΜΟΥ οτι δεν το εχω δωσει πουθενα το email μου τί θα γραφατε??????

το email δεν εχει δωθει ποτε πουθενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

γι αυτο αναρωτιέμαι τι γινεται!!!!!!!

εντωμεταξυ στο pc παιζει kaspersky ιντερνετ security original!!!!!!!! το βρισκω δυσκολο να το υποκλέψανε απο το.....outlook???????????

υπάρχει περίπτωση να διαρρεουν μέσα απο την ιδια την τελλάς για εμπορικούς σκοπους?:hmm:

euri
16-01-08, 13:13
Δεν είναι απαραίτητο να το έχετε δώσει εσείς. Συμβαίνει πολύ συχνά γνωστοί και φίλοι να δίνουν τις διευθύνσεις μας σε sites που προσφέρουν κάποιες υπηρεσίες ( greeting cards ), online κοινότητες κλπ.

psolord
16-01-08, 17:03
Χα! SPAM! Κάθε μέρα μου έρχονται πάνω απο 60 σπαμάκια και καμια 10 σωστά. Ανταλλάσω πολλά email με φίλους κάθε μέρα και γενικώς είμαι σε πολλές λίστες γραμμένος. Αλλα δεν τρέχει μία! Το outlook με λίγη εκπαίδευση τα φιλτράρει μια χαρά.

Αυτό όμως που με παραξενευει είναι ότι κάθε μέρα μου έρχεται ένα email (ίσως και παραπάνω) που λέει οτι η αποστολή στον χρήστη τάδε απέτυχε! Αυτος ο χρήστης τάδε έχει username που φαίνεται ξεκάθαρα οτι προέρχεται απο κάποιο generator γιατι είναι του στυλ psokinl@tellas.gr και κάθε μέρα είναι διαφορετικό. Μόλις το έιδα έπαθα ένα μικρό σοκ γιατι το μυαλό μου πήγε οτι κάτι υπήρχε στο μηχάνημα μου που προσπαθούσε να στείλει emails στο κόσμο. Αλλά έχω 2 antivirus, avast kai nod32 και 2-3 antispyware. Σε έλεγχο που έκανα με όλα δεν βρέθηκε τίποτα περίεργο. Επίσης πριν απο μερικές μέρες έκανα καινούριο install αλλά τα μηνύματα συνεχίζουν να έρχονται. Άρα σε καποιου φίλου το pc έπεσε μαρμάγκα και κλάπηκε το email μου απο κάνα spyware και το κοτσάρει σα διευθυνση αποστολέα. Άραγε όταν γίνεται κάτι τέτοιο το email μας μπαίνει αυτόματα σε antispam λίστες?

apostol70
17-01-08, 01:43
Το έχω προσέξει και γω. Οι διευθύνσεις μοιάζουν με την δικιά μας της Tellas αλλά η διεύθυνση μας, αν διαβάσεις το header δεν υπάρχει σαν αποστολέα αλλά μόνο στο return path. Αποφεύγω να τα ανοίγω γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να έχουν.

Και εγώ έχω καρατσεκάρει το μηχάνημα χωρίς να βρω κάτι. Το ωραίο είναι ότι έχει και αποστολή ώρες που το μηχάνημα είναι κλειστό. Ποιος ξέρει τι γίνεται.

Πάντως αν σκεφτείτε πόσα site (myspace facebook κ.α.) ζητάνε το email για login τότε το βρίσκουν τα bot ανετα.

Ελπίζω να μην μας κάνει κανένας mail σερωερ ban

gy
17-01-08, 15:22
Μίλησα σήμερα με Tellas γιατί σε μένα συμβαίνει το εξής παράξενο:

Ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό το anti-spam λειτουργούσε και έπιανε το 80-90% των spam mails τελευταία φαίνεται ότι έχει σταματήσει να δουλεύει και όλα τα spam έρχονται στο inbox μου. Τους εξήγησα ότι το spam folder είναι άδειο και ότι οι ρυθμίσεις του λογαριασμού δείχνουν ότι το anti-spam είναι on.

Όπως (δυστυχώς) περίμενα δεν πήρα κάποια απάντηση για το τι φταίει από την τεχνική υποστήριξη, αν και τους ρώτησα αν έχουν αλλάξει εκείνοι κάτι (στους servers) και μου απάντησαν αρνητικά. Το τελευταίο που δοκίμασα μόνος μου είναι να κάνω disable και ξανά enable το anti-spam μπας και δω καμιά αλλαγή στην συμπεριφορά του φίλτρου. Αν κάποιος φίλος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας μας πει.

isikol
18-01-08, 01:25
Μίλησα σήμερα με Tellas γιατί σε μένα συμβαίνει το εξής παράξενο:

Ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό το anti-spam λειτουργούσε και έπιανε το 80-90% των spam mails τελευταία φαίνεται ότι έχει σταματήσει να δουλεύει και όλα τα spam έρχονται στο inbox μου. Τους εξήγησα ότι το spam folder είναι άδειο και ότι οι ρυθμίσεις του λογαριασμού δείχνουν ότι το anti-spam είναι on.

Όπως (δυστυχώς) περίμενα δεν πήρα κάποια απάντηση για το τι φταίει από την τεχνική υποστήριξη, αν και τους ρώτησα αν έχουν αλλάξει εκείνοι κάτι (στους servers) και μου απάντησαν αρνητικά. Το τελευταίο που δοκίμασα μόνος μου είναι να κάνω disable και ξανά enable το anti-spam μπας και δω καμιά αλλαγή στην συμπεριφορά του φίλτρου. Αν κάποιος φίλος έχει παρόμοιο πρόβλημα ας μας πει.

XA!!.ακριβως το ιδιο εκανα και εγω φιλε μου.....ακριβως τις ιδιες κινησεις......(τηλεφωνο στη τελλας και on/off τo spam filter):cool::cool:

και τωρα καθομαι και μπλοκαρω ενα ενα τα εμαιλ που ερχονται....:hmm::hmm:

τους εχουν παραπονεθει και άλλοι λενε....τουλαχιστον τωρα ξερω οτι δεν ειμαι εξωγήινος....:evil:

mavlok
18-01-08, 20:45
XA!!.ακριβως το ιδιο εκανα και εγω φιλε μου.....ακριβως τις ιδιες κινησεις......(τηλεφωνο στη τελλας και on/off τo spam filter):cool::cool:

και τωρα καθομαι και μπλοκαρω ενα ενα τα εμαιλ που ερχονται....:hmm::hmm:

τους εχουν παραπονεθει και άλλοι λενε....τουλαχιστον τωρα ξερω οτι δεν ειμαι εξωγήινος....:evil:

Ακριβως τα ιδια κι εγω με το anti spam της Tellas. Δοκιμασα στο Webmail ακομα και να σβησω την καρτελλα Junk, απενεργοποιηση/ενεργοποιηση anti-spam... τιποτα. Τωρα δεν ξαναβγαζει καν τον φακελλο Junk.

Επισης, οταν κανω σε ενα spam mail "Φραγή αποστολέα και αναφορά του mail ως ανεπιθύμητο" μου βγαζει "Αποτυχια αναφορας αυτου του email ως ανεπιθυμητη αλληλογραφια. Παρακαλω απευθυνθειτε στον διαχειριστη σας." Φυσικα γραμμη δεν πιανω με τιποτα στην Tellas, εχει απιστευτη αναμονη.

Καποιο προβλημα πρεπει να εχουν. Μεχρι πριν λιγο καιρο λειτουργουσε πολυ καλα το anti spam τους. Ευτυχως εβαλα το Windows Live Mail και τα "πιανει" σχεδον ολα (αφου ομως τα εχω ηδη παραλαβει).

Spanos
22-01-08, 04:23
Tι στα διάλα

Τώρα παρατήρησα οτι σε κάποιους servers στο GRnet τρώω K-Line, γιατι τα IP range της Tellas έχουν μπεί σε μαύρη λίστα.

Φυσικά δεν είναι μονο στο IRC το πρόβλημα αλλα και πολλοί mail servers δε θα δέχονται e-mail απο την IP μας

6|1003:1306| 0» Closing Link: ipaΧ.Χ.Χ.tellas.gr (K-Lined: Your host is blacklisted. Please visit www.spamhaus.org/query/bl?ip=Χ.Χ.Χ.Χ for removal instructions.)

Κοίταξα τις λίστες στο spamhaus και είναι μέσα

Για πηγαίνετε εδω www.spamhaus.org/query/bl?ip=Χ.Χ.Χ.Χ αλλάζοντας το Χ.Χ.Χ.Χ και βάλτε την Ip σας

πχ www.spamhaus.org/query/bl?ip=1.1.1.1

minovg
22-01-08, 13:21
Tι στα διάλα

Τώρα παρατήρησα οτι σε κάποιους servers στο GRnet τρώω K-Line, γιατι τα IP range της Tellas έχουν μπεί σε μαύρη λίστα.

Φυσικά δεν είναι μονο στο IRC το πρόβλημα αλλα και πολλοί mail servers δε θα δέχονται e-mail απο την IP μας

6|1003:1306| 0» Closing Link: ipaΧ.Χ.Χ.tellas.gr (K-Lined: Your host is blacklisted. Please visit www.spamhaus.org/query/bl?ip=Χ.Χ.Χ.Χ for removal instructions.)

Κοίταξα τις λίστες στο spamhaus και είναι μέσα

Για πηγαίνετε εδω www.spamhaus.org/query/bl?ip=Χ.Χ.Χ.Χ αλλάζοντας το Χ.Χ.Χ.Χ και βάλτε την Ip σας

πχ www.spamhaus.org/query/bl?ip=1.1.1.1
Θά'ναι κανάς τσατάκιας με σύνδεση Τελλάς και θα έχει κάνει κώλο όλο το IRC με αποτέλεσμα να τους αναγκάσει να κάνουν ban όλες τις ΙΡ της Τελλάς. :angryr:

vatam
22-01-08, 16:16
Ουτε εγω αντιμετοπιζω καποιο προβλημα

gy
23-01-08, 14:08
Δεύτερη κλήση στην Tellas σήμερα. Πάλι τους εξήγησα το πρόβλημα ότι δεν δουλεύει το antispam στο λογαριασμό μου και πάλι τα ίδια: "Αποκλείεται να φταίει η Tellas" :wall:

Τι να τους απαντήσω τώρα; Τους είπα ότι περιμένω να με ενημέρωσουν για το θέμα μου (πάλι ανέκδοτο είπα μεσημεριάτικα)

Λέτε να φταίει ο ΟΤΕ;:whistle:

neo76
23-01-08, 22:02
Πάντος οσο αφορα το mail, είναι λογικό να κόβονται τα dynamic adsl pools.
Οποια εταιρια θέλει να έχει δικό της mail server θα πάρει στατικό block διευθύνσεων.

Το ποιο συνετο κατά την γνώμη μου για μας με dynamic ip είναι είτε η απευθείας χρήση του smtp server της tellas για την αποστολή μηνυμάτων, είτε αν έχουμε δικό μας local mail server o oρισμός του smtp server της tellas ως smart host(ωστε ο δικος μας mail server να τα προωθει στο τελικό παραλήπτη μέσω του server της tellas).


Tι στα διάλα

Τώρα παρατήρησα οτι σε κάποιους servers στο GRnet τρώω K-Line, γιατι τα IP range της Tellas έχουν μπεί σε μαύρη λίστα.

Φυσικά δεν είναι μονο στο IRC το πρόβλημα αλλα και πολλοί mail servers δε θα δέχονται e-mail απο την IP μας

6|1003:1306| 0» Closing Link: ipaΧ.Χ.Χ.tellas.gr (K-Lined: Your host is blacklisted. Please visit www.spamhaus.org/query/bl?ip=Χ.Χ.Χ.Χ for removal instructions.)

Κοίταξα τις λίστες στο spamhaus και είναι μέσα

Για πηγαίνετε εδω www.spamhaus.org/query/bl?ip=Χ.Χ.Χ.Χ αλλάζοντας το Χ.Χ.Χ.Χ και βάλτε την Ip σας

πχ www.spamhaus.org/query/bl?ip=1.1.1.1

mavlok
26-01-08, 12:05
Δεύτερη κλήση στην Tellas σήμερα. Πάλι τους εξήγησα το πρόβλημα ότι δεν δουλεύει το antispam στο λογαριασμό μου και πάλι τα ίδια: "Αποκλείεται να φταίει η Tellas" :wall:




Περιεργο. Εγω τους πηρα τελικα και το παιδι του τεχνικου μου ειπε οτι γνωριζουν οτι υπαρχει αυτο το προβλημα σε καποιους. Μαλιστα με κρατησε αρκετα για λεπτομερειες επειδη προσπαθουν να βρουν γιατι συμβαινει αυτη η μονιμη απενεργοποιηση του anti spam σε καποιους και οχι σε αλλους. (Οπως μου ειπε συμβαινει και στον ιδιο!)

Οσο για χαμηλες ταχυτητες (δεν εχω πιασει πανω απο 800 KB, στην καλυτερη, εδω και δυο τρεις εβδομαδες που εκανα αναβαθμιση σε zisto) μου ειπε οτι γινονται διαφορες εργασιες και για ενα διαστημα θα εχω αρκετες αυξομοιωσεις στην ταχυτητα.

Mouse Potato
30-01-08, 17:11
Κι εγώ K-Line όπως Spanos... Άμα πιάσω τον spammer θα τον σκίσω! :evil::evil:

gy
01-02-08, 17:02
Update: Σήμερα, χωρίς να κάνω κάτι, άρχισε να δουλεύει το spam folder μου. Θαύμα παιδάκι μου θαύμα :hmm:
Άντε και καλό μήνα!

mavlok
01-02-08, 20:25
Και σε μενα το ιδιο. Επιτελους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.