PDA

Επιστροφή στο Forum : βρε τι ειναι αυτα σημερα



aragorncb600
14-01-08, 13:54
καλημερα σε ολους τα νευρα μου εχουν σπασει.
σημερα εχει ξεσκιστει συνεχεια καθε 5 λεπτα στις αποσυνδεσεις,που ποτε δεν ειχα προβλημα

johnkall69
14-01-08, 13:59
Και εμένα τα ίδια με την διαφορά ότι είχα πάντα προβλήματα διάφορων ειδών εδώ και μήνες που συνδέθηκα.
Σήμερα απο τις 6 το πρωί πραγματικά δίνουν ρέστα στις αποσυνδέσεις.

Χαμένα λεφτά στην tellas γενικά.

aragorncb600
14-01-08, 14:04
τι να πω με εχει ταραξει σημερα λεμε και ψιλοεχω καλα απο snr10,5 και atten 18,5

pan82
14-01-08, 14:35
Εγώ πάλι σήμερα πρώτη φορά απο τότε που έβαλα telllas που δεν έχω συχνές αποσυνδέσεις. Μετά την αλλαγή του speedstream 4200 από το speedtouch χθες το πρωί έμεινα συνολικά 23ώρες online έκανε μια αποσύνδεση κατά τις 12 σήμερα και απο τοτε παλι on ως τώρα. Που μέχρι τώρα με τάραζε στις αποσυνδέσεις όλο το πρωί ανά δεκάλεπτο αλλά μη μιλάω ακόμα γιατί έχει μέχρι τις 4 περίπου που σταματούσαν συνήθως αρκετή ώρα για να με ταράξει. Το snr βέβαια παίζει αρκετά και έπεσε μέχρι το 5 μετά την αποσύνδεση (προφανώς όταν την έκανε θα ειχε γίνει αρνητικό μιας και φτάνει και το -5,5 ) ενώ τώρα ανέβηκε στα 6 πάλι αλλά έπεσε το up snr απο 8 σε 6.
Αλήθεια το up SNR τι ρόλο παίζει στη γραμμή;; Όπως και το attenuation up γιατί όλοι δίνουμε σημασία μόνο στα down, τα up δε παίζουν κανένα ρόλο;

blueseal
14-01-08, 17:23
Ρε παιδιά τα speedstream είναι για πέταμα!! Ειχα και zyxel,απο τότε που έβαλα speedtouch βρήκα την υγεία μου και με χάλια στατιστικά 6-7 snr.To speedtouch αξίζςι τα λεφτά του.:oneup:

aragorncb600
14-01-08, 18:15
ε αμα ειναι να το αλλαξω το router πως μπορω να παρω το speedtouch?α και δεν θελω να ειναι ασυρματο και να εχει etenet οπως εχει αυτο που εχω

blueseal
14-01-08, 18:43
ε αμα ειναι να το αλλαξω το router πως μπορω να παρω το speedtouch?α και δεν θελω να ειναι ασυρματο και να εχει etenet οπως εχει αυτο που εχω

Το δίνει η Tellas με μια χρέωση στον λογαριασμό σου 3ευρώ τον μήνα γιά 12 μήνες,δηλαδή 36ευρώ περίπου.Στην αγορά κάνει 70ευρώ.Εχει 4 θύρες ethernet και φυσικά μπορείς να έχεις απενεργοποιημένο το wirelless.Πάρε αν θέλεις τηλ.στην Tellas και ζήτησε να σου το στείλουν.

minovg
14-01-08, 19:17
ε αμα ειναι να το αλλαξω το router πως μπορω να παρω το speedtouch?α και δεν θελω να ειναι ασυρματο και να εχει etenet οπως εχει αυτο που εχω
1. Ρε παιδιά λίγο κατατοπιστικός χάθηκε να είναι ο τίτλος;;; :mad: Τι τίτλος είναι πια; «βρε τι ειναι αυτα σημερα»
Γράψτε κάτι να ξέρουμε τι πρόκειται να διαβάσουμε. Ό,τι νά'ναι γράφει ο καθένας. Εκθέσεις δε γράφατε στο σχολείο; Καταρχάς για τις αποσυνδέσεις υπάρχει ειδικό θέμα.

2. Το ασύρματο φίλε είτε το έχεις μονίμως απενεργοποιημένο είτε το έχεις ενεργοποιημένο με κωδικό που μόνο εσύ θα ξέρεις είτε το έχεις ελεύθερο για τον καθένα ανοιχτό. Διαλέγεις και παίρνεις. Μη βγάζεις όμως βιαστικά συμπεράσματα γενικά για τα ασύρματα ρούτερ.

3. Νομίζω ότι τα Speedtouch 585 είναι διαρκώς σε έλλειψη τελευταία. Να ρωτάτε πρώτα γιατί παραγγέλνουν συνέχεια νέα.

turboirc
14-01-08, 23:15
Εκθέσεις δε γράφατε στο σχολείο;


Θύμισε μου μια φορά να σου στείλω μερικα διαγωνίσματα να δείς τι γράφουν στα σχολεία σήμερα :P

kiriakosGR
15-01-08, 00:30
πάρτε το χαμπάρι ρε παιδιά!!!!!!!! δεν φταίει κανένα ρούτερ!!!!!!!! Αν οι ρυθμίσεις του κάθε ρουτερ έιναι σωστές τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!!!!!!!

Για τις αποσυνδέσεις φταίει καθαρά η ΤΕΛΛΑΣ και το ότι βρίσκεστε σε διαφορετικές τοποθεσίες!!!

Έχω βαρεθεί να ακούω ότι το speedstream 4200 είναι για πέταμα και τέτοια!!!!!!

εγώ δηλαδή γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα;;;;;;;;

Davout
15-01-08, 01:07
Πριν 10 λεπτά πέσαμε 4 άτομα με Zisto, 1 με Tellas πάνω σε γραμμή ΟΤΕ, συν 1 με Otenet. Έπρεπε να κάνω manual disconnect και connect για να ξαναλειτουργήσει το internet, διότι παρ'ό,τι με έδειχνε online δε δούλευε τίποτα.

Εγώ το Speedstream το θεωρώ καλό router, αλλά για τις ελληνικές γραμμές (ποιότητα υλικών συν προβλήματα παρόχων) δεν μπορεί να κρατήσει πάντα τη γραμμή πάνω.

pan82
15-01-08, 01:11
πάρτε το χαμπάρι ρε παιδιά!!!!!!!! δεν φταίει κανένα ρούτερ!!!!!!!! Αν οι ρυθμίσεις του κάθε ρουτερ έιναι σωστές τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!!!!!!!

Για τις αποσυνδέσεις φταίει καθαρά η ΤΕΛΛΑΣ και το ότι βρίσκεστε σε διαφορετικές τοποθεσίες!!!

Έχω βαρεθεί να ακούω ότι το speedstream 4200 είναι για πέταμα και τέτοια!!!!!!

εγώ δηλαδή γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα;;;;;;;;


Mα δεν είπαμε ότι δε φταίει το δίκτυο της τελλας απλά το speedtouch μπορώ πλέον να πω κι εγώ με βεβαιώτητα ότι κρατάει τη γραμμή σταθερή. Κάθε πρωί είχα δεκάδες αποσυνδέσεις πρώτη μέρα σήμερα με speedtouch και είχα μόνο μια μέσα 35ώρες περίπου. Απλά το speedtouch θα ρίξει αμέσως τη γραμμή αν πέσει το snr για παράδειγμα. Εσύ απ΄ότι βλέπω συγχρονίζεις στα 8 οπότε σίγουρα δε θα χεις αποσυνδέσεις, κι εγώ όταν το κλείδωνα σε adsl1 και έπεφτε η ταχύτητα στα 7 κάτι δεν είχα, είναι φανερό ότι στα 12 είναι το μεγάλο πρόβλημα της τελλας



13. Νομίζω ότι τα Speedtouch 585 είναι διαρκώς σε έλλειψη τελευταία. Να ρωτάτε πρώτα γιατί παραγγέλνουν συνέχεια νέα.

Ό Οτέ δεν έχει ουτε για δείγμα η τελλας έχει μιας και χθες μου έστειλαν εμένα με κουριερ ένα.
Στέλνεις απλά φαξ στο 2111201100 γράφεις ονοματεπώνυμο, τηλ και αφμ και γράφεις ότι επιθυμείς να σου σταλεί το ασυρματο ρουτερ, πάρε και σε 2 μερες να επαληθεύσεις ότι το πήραν και όταν σε θυμηθούν θα στο στείλουν μην ανησυχήσεις αν έρθει το Πάσχα μέχρι τότε βέβαια... :whistle:

Spanos
15-01-08, 01:17
Πριν 10 λεπτά πέσαμε 4 άτομα με Zisto, 1 με Tellas πάνω σε γραμμή ΟΤΕ, συν 1 με Otenet. Έπρεπε να κάνω manual disconnect και connect για να ξαναλειτουργήσει το internet, διότι παρ'ό,τι με έδειχνε online δε δούλευε τίποτα.

Εγώ το Speedstream το θεωρώ καλό router, αλλά για τις ελληνικές γραμμές (ποιότητα υλικών συν προβλήματα παρόχων) δεν μπορεί να κρατήσει πάντα τη γραμμή πάνω.

Kαλά και σύ πάνω απο το router είσαι ολη την ώρα και πατάς F5; Πάρε μισθωμένη :p

Anyway, εγώ έτυχε πριν λίγο να αλλάζω και IP και αφού πήρα τη νέα IP μετά δεν άνοιγαν οι σελίδες. Πάτησα disconnect/connect στο speedtouch και ολα ok

kiriakosGR
15-01-08, 01:21
Mα δεν είπαμε ότι δε φταίει το δίκτυο της τελλας απλά το speedtouch μπορώ πλέον να πω κι εγώ με βεβαιώτητα ότι κρατάει τη γραμμή σταθερή. Κάθε πρωί είχα δεκάδες αποσυνδέσεις πρώτη μέρα σήμερα με speedtouch και είχα μόνο μια μέσα 35ώρες περίπου. Απλά το speedtouch θα ρίξει αμέσως τη γραμμή αν πέσει το snr για παράδειγμα. Εσύ απ΄ότι βλέπω συγχρονίζεις στα 8 οπότε σίγουρα δε θα χεις αποσυνδέσεις, κι εγώ όταν το κλείδωνα σε adsl1 και έπεφτε η ταχύτητα στα 7 κάτι δεν είχα, είναι φανερό ότι στα 12 είναι το μεγάλο πρόβλημα της τελλας


Ακριβώς το ίδιο λέμε!!!!!! ότι δεν φταίνε τα ρούτερ!!!!! και όπως λες το μεγάλο πρόβλημα είναι τα 12 της τελλας!!!! αααα και για την ιστορία.....έχει καμμια 10αρια μέρες που μου κατέβασαν τον συγχρονισμο στα 8 μέχρι τοτε ήμουν κοντά στα 12...και οφείλω να το ομολογησω οτι με τα 12 οι διακοπες πηγαιναν συννεφο!!!!
Πάντως καλυτερα στα 8 και χωρις αποσυνδέσεις! με τα 12 κατέβαζα περιπου με 1252 kb/sec.... ενω τωρα με τα 8 κατεβάζω με 862 περιπου!!!! καλά είναι και έτσι....ακόμα αντέχετε!!!

kirileman
15-01-08, 01:22
Και γω στη Μεταμόρφωση για πρώτη φορά είχα αποσυνδέσεις πριν λίγο. Δυο απόψε. Ο συγχρονισμός δεν έπεσε από τα 11999/1021 και το 1,27 το πιάνω κανονικά από ftp αυτή τη στιγμή και το σερφάρισμα φυσιολογικό.

Spanos
15-01-08, 01:26
Εδω που τα λέμε ποιός φταίει που για το μάπα router; Φυσικά η ίδια η Tellas. Eμένα μου είχε βγάλει την πίστη όταν πρωτοσυνδέθηκα. Έπεφτε η γραμμή κάθε ένα λεπτό στα 4/512 κιόλας. Μέχρι να μου στείλουν το firmware και να ανοίξω το thread για το firmware του 4200 είχα γοράσει ηδη το 585. Χάθηκαν τόσες μάρκες; Τουλάχιστον δεν έδινε το 530v6 να έχουν και λιγότερες κλήσεις στο support center;

Davout
15-01-08, 02:24
Κακόμοιρε Spane τι μαρτύρια έχεις τραβήξει και συ! :p:rofl: Τι σχέση έχει το F5 εδώ; Παίζαμε 4 άτομα WiC και τους 3 μας πέταξε κατά τον ίδιο τρόπο.

ermis333
15-01-08, 02:36
Τώρα χωρίς πλάκα, εσείς το καιρό που είχατε ADSL του ΟΤΕ νιώθατε καλύτερα απότι τώρα;; Γιατί εγώ τα 2Mbit του ΟΤΕ ακόμα και αργά το βράδυ ποτέ δεν τα έπιανα,. Σίγουρα πλεόν και ο ΟΤΕ έχει βελτιωθεί από τότε, άλλα την απελπισία που ένιωθα με την DSL του ΟΤΕ με την Tellas δεν τη νιώθω.

Το να σέρνεται κάποιες φορές το δίκτυο είναι ένα πράγμα λογικό, ποτέ τίποτα δεν λειτουργεί σωστά για πάντα.

Επίσης σε αυτό που λέει ο Davout, έχω 4 φίλους από Πάτρα όλοι με connx και οι 4 σήμερα το βράδυ τρώγανε καθε τρίς και λίγο Disconnects, το ίδιο έγινε και χτές κατά τις 5+ το μεσημέρι όπου όλα τα παιδιά που είχαν connx δεν μπορούσαν για αρκετή ώρα να μπούνε στο ίντερνετ, σε Πάτρα, Κρήτη, Ρόδο. Μας χάλασε το raid γι αυτό το λόγο :(

Spanos
15-01-08, 03:48
Τώρα χωρίς πλάκα, εσείς το καιρό που είχατε ADSL του ΟΤΕ νιώθατε καλύτερα απότι τώρα;;

Ένιωθα πλούσιος :crazy:

Davout
15-01-08, 08:15
Σου άρεσε που πλήρωνες το αέρα που ανέπνεες; :rofl:

minovg
15-01-08, 09:00
DSL Connection

View more...

Uptime: 4 days, 8:36:52
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.997

:clap::twisted:

limassol
15-01-08, 17:42
Λοιπό hi all καταρχήν...με πέραν απο Τελλας για ενα πρόβλημα που είχα που δεν έμπαινα σε κάποια site...μου είπαν οτι για να σου κάνουν downgrade την γραμμή το κάνουν αυτοί μετά απο στατιστικά που βλέπουν για κάθε συνδρομήτη. Δηλ αμα καποιος εχει πχ 30 disco την ημέρα του κάνουν dgrade την γράμμη..

turboirc
15-01-08, 18:07
Δηλαδή εγώ που έχω 100 τι πρέπει να μου κάνουν, ταφόπλακα ?

psolord
15-01-08, 18:34
Δηλαδή εγώ που έχω 100 τι πρέπει να μου κάνουν, ταφόπλακα ?


Αχαχαχα! :rofl::rofl::rofl::rofl: Έλιωσα! Θα σε στειλουν σε άλλο πάροχο εσένα! Ξαφνικά θα αρχίσει να σου έρχεται λογαριασμός από Forthnet.

Στο θέμα μας τώρα δόξα τω θεώ ούτε αποσυνδέσεις είχα ποτέ, ούτε ip προβλήματα, ούτε τίποτα. Το ταπεινό speedstream μου έχει κατεβάσει κάτι ΤΒ δεδομένων και δε μάσησε ποτέ.

Τώρα κάτι μπουκώματα τα τρώω και εγώ βεβαίως βεβαίως, λόγω δικτύου. Έχουμε πέσει αισθητά τον τελευταίο καιρό αλλά δε χαλιέμαι. Πρόλαβα και τα κατέβασα όλα! ;) Δεν είναι λογική αυτη όμως. Πρέπει να διορθωθεί αυτή η κατάσταση.

pan82
15-01-08, 20:35
Ακριβώς το ίδιο λέμε!!!!!! ότι δεν φταίνε τα ρούτερ!!!!! και όπως λες το μεγάλο πρόβλημα είναι τα 12 της τελλας!!!! αααα και για την ιστορία.....έχει καμμια 10αρια μέρες που μου κατέβασαν τον συγχρονισμο στα 8 μέχρι τοτε ήμουν κοντά στα 12...και οφείλω να το ομολογησω οτι με τα 12 οι διακοπες πηγαιναν συννεφο!!!!
Πάντως καλυτερα στα 8 και χωρις αποσυνδέσεις! με τα 12 κατέβαζα περιπου με 1252 kb/sec.... ενω τωρα με τα 8 κατεβάζω με 862 περιπου!!!! καλά είναι και έτσι....ακόμα αντέχετε!!!
Nαι μεν αλλά... Πχ σήμερα έκλεισα 24ώρο χωρίς αποσύνδεση πως εξηγείται; Με σώσε το speedtouch είναι πολύ σταθερό το άτιμο!
Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με τον ΟΤΕ τώρα νιώθω σίγουρος ότι τουλάχιστον αν συνδεθώ θα κατεβάζω με 1200kb/s ενώ με οτε δεν ήξερα κάθε στιγμή πως πάει η γραμμή με τη 2άρα, άλλες φορές κατέβαζα με 170kb/s άλλες με 70kb/s και άλλες με 50kb/s. Αν και την αλήθεια θα τη πω το τελευταίο τρίμηνο σχεδόν πάντα κατέβαζα με 170kb/s αλλά πως ξεχνιούνται τα τελευταία 2 χρόνια που κατέβαζα με 50;;;

aragorncb600
15-01-08, 23:07
[QUOTE=minovg;1715779]1. Ρε παιδιά λίγο κατατοπιστικός χάθηκε να είναι ο τίτλος;;; :mad: Τι τίτλος είναι πια; «βρε τι ειναι αυτα σημερα»
Γράψτε κάτι να ξέρουμε τι πρόκειται να διαβάσουμε. Ό,τι νά'ναι γράφει ο καθένας. Εκθέσεις δε γράφατε στο σχολείο; Καταρχάς για τις αποσυνδέσεις υπάρχει ειδικό θέμα.

ενταξει κουλαρισε ναι εχεις δικιο ο τιτλος ειναι καπως,αλα ποτε δεν ειμουν καλως στην εκθεση,εκτος για να γραφουμε εδω πρεπει να εχουμε κανενα διπλωμα απο πανεπιστημιο

minovg
15-01-08, 23:35
ενταξει κουλαρισε ναι εχεις δικιο ο τιτλος ειναι καπως,αλα ποτε δεν ειμουν καλως στην εκθεση,εκτος για να γραφουμε εδω πρεπει να εχουμε κανενα διπλωμα απο πανεπιστημιο
Σκοπός μου δεν ήταν να σε προσβάλω φίλε, αλλά να είμαστε κατατοπιστικοί τουλάχιστον στο όνομα του τίτλου. Αυτό μόνο. :)

Spanos
15-01-08, 23:40
Η αλήθεια είναι οτι ούτε εγω κατάλαβα περι τίνος πρόκειται, απλά είδα το φώς αναμένο και πέρασα απο το thread :oops:

aragorncb600
16-01-08, 00:11
ναι το ξερω παιδες αλη φορα θα γραφω καλυτερο τιτλο, απλα ημουν αγανακτισμενος και εγραψα εκεινη την στιγμη το εγραψα χωρις να σκεφτω.
ελπιζω να φτιαξουν τα πραματα ακομα περισοτερο αλα δεν το βλεπω

@ ADSLgr.com All rights reserved.