PDA

Επιστροφή στο Forum : 24 ΜBPS OTENET? προτείνουν να αλλάξεις σε CONN-X !!! Γιατί ???



idestk
14-01-08, 15:22
Παίρνω τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ (εχω 8 mpbs ΟΝDSL KIT) και τους λέω ότι θέλω να το μετατρέψω σε 24 Mbps. μου λένε δεν έχουμε 24, μόνο μέχρι 8, αν θέλετε κάντε αίτηση για να πάτε σε CONNEX 24. Τους λέω ότι , αφενός για να αλλάξω πάροχο πρέπει να εξαντλήσω το 6μηνο και αφετέρου γιατί να το κάνω τηλ. και να μην κάνω διακοπή και απανασύνδεση παίρνοντας και τα δώρα?
Μου λένε α) δυστυχώς ΟΤΕΝΕΤ ΚΑΙ 24 ΜBPS δεν έχει (?????? γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ) και β) έχεις δίκιο απλά θα μείνεις κάποιες μέρες χωρίς ίντερνετ.


ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ, Ή ΦΙΡΙ ΦΙΡΙ ΤΟ ΠΑΝΕ.....:hmm::down::down::down:

shaq141a
14-01-08, 22:55
Δεν πάνε να την κλείσουν. Να τη συγχονεύσουν πάνε. :whistle:

thanos_thalis
14-01-08, 22:59
θα το κανουν λετε ολο μαζι τμημα internet του ΟΤΕ?? μπορει να θελει να κανει το σχημα του πιο ευελικτο!!:hmm:

Tem
14-01-08, 22:59
τελικά τι διαφορά έχει το CONN-X ? Αφού και με αυτό στη σελίδα της otenet μπαίνεις για ενεργοποίηση κλπ :hmm:

Nik0s
14-01-08, 23:31
Είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν απλά το conn-x το πουλάει η ΟΤΕ Α.Ε. και το OnDSL η OTEnet Α.Ε. Την πρόσβαση ADSL την αγοράζει η ΟΤΕΝΕΤ από τον ΟΤΕ και την μεταπωλεί μαζί με το ίντερνετ της στον ΟΤΕ και αντίστροφα.

Είναι σαν να λέμε δύο παστερίες. Η μια φτιάχνει το μακαρόνι και η άλλη την σάλτσα και προμηθεύουν ο ένας τον άλλον. Στην ουσία τρως την ίδια ακριβώς μακαρονάδα, το μόνο που διαφέρει είναι το σέρβις και το ταμείο στο οποίο καταλήγουν τα λεφτά σου.

Δυστυχώς έμπλεξα κι εγώ με δαύτους, έβαλα ΟΤΕΝΕΤ αρχές Δεκέμβρη περιμένοντας την άφιξη των εναλλακτικών στην περιοχή μου, υπολογίζοντας πως θα πάρω LLU αρχές Μαΐου με την λήξη της εξάμηνης δέσμευσης, και όταν ο ΟΤΕ ανακοίνωσε τις νέες τιμές μερικές μέρες αργότερα και η ΟΤΕΝΕΤ έκανε τον κινέζο φρίκαρα...

zeta
14-01-08, 23:38
μπορείς να επαναδεσμευτείς για 6 μήνες από σήμερα με οτενετ και να πληρώσεις τις μειωμένες τιμές για ένα εξάμηνο. Ρώτησέ τους, δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται, αλλά το έκανε ένας φίλος μου ο οποίος ήταν ήδη δύο μήνες στην οτενετ με εξάμηνη δέσμευση, και τον δέσμευσαν συνολικά 6 μήνες από την ημερομηνία της αναβάθμισης και αλλαγής χρεώσεων.
σου εύχομαι καλή επιτυχία.
επίσης μη βιαστείς να πας σε εναλλακτικό αμέσως με το που θα ερθει. Άσε να δοκιμάσει κανένας άλλος για δυο μήνες και μετά βλέπεις. :p

nstempo
15-01-08, 01:23
μπορείς να επαναδεσμευτείς για 6 μήνες από σήμερα με οτενετ και να πληρώσεις τις μειωμένες τιμές για ένα εξάμηνο. Ρώτησέ τους, δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται, αλλά το έκανε ένας φίλος μου ο οποίος ήταν ήδη δύο μήνες στην οτενετ με εξάμηνη δέσμευση, και τον δέσμευσαν συνολικά 6 μήνες από την ημερομηνία της αναβάθμισης και αλλαγής χρεώσεων.
σου εύχομαι καλή επιτυχία.
επίσης μη βιαστείς να πας σε εναλλακτικό αμέσως με το που θα ερθει. Άσε να δοκιμάσει κανένας άλλος για δυο μήνες και μετά βλέπεις. :p

Δηλαδή εγώ που έχω ακόμα 2 μήνες ακόμα από παλιά δέσμευση θα δεσμευτώ 2+4 μήνες η 2+6 μήνες? Όχι ότι κάνει διαφορά δηλαδή.

Drillgr
15-01-08, 14:37
Ταχα στις 10/01 θα ανακοινωναν και αυτοι την 24αρα, τρεχα γυρευε.

Και ομως μια παρα πολυ σημαντικη διαφορα ondsl - connex ειναι οτι ο λογαριασμος ερχεται χωρια και ειναι αποσυνδεδεμενος απο το λογαριασμο του οτε με οτι αυτο συνεπαγεται ;)

named
15-01-08, 20:27
Παίρνω τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ (εχω 8 mpbs ΟΝDSL KIT) και τους λέω ότι θέλω να το μετατρέψω σε 24 Mbps. μου λένε δεν έχουμε 24, μόνο μέχρι 8, αν θέλετε κάντε αίτηση για να πάτε σε CONNEX 24. Τους λέω ότι , αφενός για να αλλάξω πάροχο πρέπει να εξαντλήσω το 6μηνο και αφετέρου γιατί να το κάνω τηλ. και να μην κάνω διακοπή και απανασύνδεση παίρνοντας και τα δώρα?
Μου λένε α) δυστυχώς ΟΤΕΝΕΤ ΚΑΙ 24 ΜBPS δεν έχει (?????? γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ) και β) έχεις δίκιο απλά θα μείνεις κάποιες μέρες χωρίς ίντερνετ.


ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ, Ή ΦΙΡΙ ΦΙΡΙ ΤΟ ΠΑΝΕ.....:hmm::down::down::down:

να υποθέσω ότι αφού προτείνουν οι ίδιοι να κάνεις το kit -> conn-x, ότι δεν θα σε χρεώσουν για το υπόλοιπο διάστημα που δεσμεύεσαι...

Πάντως τα δώρα του connx τα παίρνεις και σε αυτήν την περίπτωση.

alwaysalone
15-01-08, 20:34
Δηλαδή εγώ που έχω ακόμα 2 μήνες ακόμα από παλιά δέσμευση θα δεσμευτώ 2+4 μήνες η 2+6 μήνες? Όχι ότι κάνει διαφορά δηλαδή.

2+6 ... Ο,τι εχεις υπογράψει με την οτενετ μενει ως εχει. Αν πας σε conn-x ειναι επιπλέον 6 μηνες.
Προηγουμενα χρονια ειχε γινει χαμος εδω με την ασχετοσύνη κάποιων πωλητών στα oteshops, με τις δεσμεύσεις τις οτενετ. Πχ καποιος ειχε υπογραψει 12μηνο συμβολαιο και στη μεση του χρονου, η οτενετ εβγαζε καλυτερες προσφορές με νεο 12μηνο. Ε, άλλη η προηγουμενη δέσμευση, αλλη η τρέχουσα.

Εγω μέχρι το Μάρτη θα πληρωνω 31 ευρω για 2mbit :worthy:

Drillgr
15-01-08, 21:24
Εγω εστειλα τα χαρτια για αναβαθμιση στα 8, μεχρι να ερθουν τα 24 ζητω που καηκαμε ασε που απο οτι βλεπω ουτε τα 16mbit δεν θα εποιανα..

Αυτο με τις δεσμευσεις ειναι ψιλο μπαχαλο, τελικα μετα απο 1.5 χρονο αποδειχτηκε οτι οντως αν "χρωστας" καποιους μηνες δεσμευσης και κανεις νεα δεσμευση, ο ολικος δεσμευσιμος χρονος ειναι το αθροισμα των επιμερους δεσμευσεων..Τρεχα γυρευε δηλ.ενω μου το ειχαν επιβαιβεωσει οτι ισχυει μονο ο χρονος της νεας δεσμευσης τελικα αλλα ισχυσαν..

Με την αναβαθμιση στα 8 στελνουν κανενα router σπιτι η αυτο ειναι μονο για connex?

Kareena4ever
16-01-08, 00:55
Eγω δε ρωτησα κανενα. Ημουν στην ΟΤΕΝΕΤ με 8 και πηγα μια μερα σε ΟΤΕSHOP και ζητησα conn-x 24.
Μεσα σε 5 εργασιμες ειχα 24 χωρις γραφειοκρατια και διακοπες στη συνδεση.
Η διακοπη στη συνδεση ηταν 2 ωρες την πεμπτη εργασιμη μερα, οποτε εγινε η αλλαγη.
Πληρωνα 44 ευρω και τωρα 30 το μηνα.

Δεν εχω να πληρωσω τιποτα για 2 μηνες υπολοιπο ΟΤΕΝΕΤ σε 8.
Απλα το 6μηνο συμβολαιο ξεκινησε απο την 3 Ιανουαριου ξανα απο την αρχη σε conn-x 24.
Kαι πηρα και το δωρο router Baudtec

papakos
16-01-08, 02:26
Δεν πάνε να την κλείσουν. Να τη συγχονεύσουν πάνε. :whistle:

Εχει γινει ηδη.

idestk
16-01-08, 11:52
Eγω δε ρωτησα κανενα. Ημουν στην ΟΤΕΝΕΤ με 8 και πηγα μια μερα σε ΟΤΕSHOP και ζητησα conn-x 24.
Μεσα σε 5 εργασιμες ειχα 24 χωρις γραφειοκρατια και διακοπες στη συνδεση.
Η διακοπη στη συνδεση ηταν 2 ωρες την πεμπτη εργασιμη μερα, οποτε εγινε η αλλαγη.
Πληρωνα 44 ευρω και τωρα 30 το μηνα.

Δεν εχω να πληρωσω τιποτα για 2 μηνες υπολοιπο ΟΤΕΝΕΤ σε 8.
Απλα το 6μηνο συμβολαιο ξεκινησε απο την 3 Ιανουαριου ξανα απο την αρχη σε conn-x 24.
Kαι πηρα και το δωρο router Baudtec

θα πληρώσεις 2 πάγια ΟΤΕΝΕΤ 8 ΜΒPS, ειμαι ιδια περίπτωση και πήρα τηλ ΟΤΕ, για να παω 24 αλλα μου λένε τα 2 πάγια δεν τα γλυτώνεις!!
δυστυχώς:hmm:

Kareena4ever
16-01-08, 14:03
θα πληρώσεις 2 πάγια ΟΤΕΝΕΤ 8 ΜΒPS, ειμαι ιδια περίπτωση και πήρα τηλ ΟΤΕ, για να παω 24 αλλα μου λένε τα 2 πάγια δεν τα γλυτώνεις!!
δυστυχώς:hmm:

Ευχαριστω για την πληροφορια.
Ακομα και ετσι χαιρομαι που ξεμπερδεψα με ΟΤΕΝΕΤ 8 ΜΒPS και εχω CONN-X 24.
Και η τιμη ανα μηνα αλλα και το πραγματικο download/upload εχουν μεγαλη διαφορα στην περιπτωση μου.
Μεχρι τωρα εχω μονο καλες εμπειριες.

........Auto merged post: Kareena4ever added 7 Minutes and 39 Seconds later........

Παρεπιπτοντως, στο ΟΤΕΝΕΤ web self care μου εχουν περασει οτι η παροχη ΟΤΕΝΕΤ στα 8 εχει τελειωσει στις 31 Δεκεμβριου 2007 και οχι πως τελειωνει στις 28 Φεβρουαριου 2008.
Ο χαρακτηρισμος της υπηρεσιας που εληξε αναγραφεται ως ΑΟΡΙΣΤΟΥ, παρολο που η τιμη 44 ευρω ηταν για 6μηνη δεσμευση.
Η παροχη CONN-X 24 εχει περαστει οτι αρχισε και ενεργοποιηθηκε την 1η Ιανουαριου 2008

dimitris_gr
17-01-08, 17:24
Έχω 24mbps, είναι λογικό που "κλειδώνω" ΜΑΧ έως ~15.500;

Μπορεί να φταίει το μούφα modem που μου έχει δώσει ο οτενετ;

baskon
19-01-08, 15:53
Πες μας κάνα χαρακτηριστικό της γραμμής σου!Attenuation ,SNR Κλπ.
Για να πιασεις 20 + Mbit πρέπει να σε "δίπλα" στον οτε της περιοχης σου.
Πιθανώς αν είχες κάνα speedtouch που συγχρονίζουν ψηλότερα να έβλεπες 17 mbit

Kyaner
21-01-08, 14:40
Έχω 24mbps, είναι λογικό που "κλειδώνω" ΜΑΧ έως ~15.500;

Μπορεί να φταίει το μούφα modem που μου έχει δώσει ο οτενετ;

1) To πακετο που αγορασες ειναι της CONNX και ΟΧΙ της Οτενετ.

2) Το εν λογο πακετο για το οποιο υπεγραψες συμβολαιο γραπτος η ρητος μεσω 134 ειναι ΕΩΣ 24mbps με λιγα λογια απο 8 - 24 και οτι πιασεις ενδιαμεσα.

Για περεταιρο πληροφοριες διαβασε ΑΡΘΡΑ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

@ ADSLgr.com All rights reserved.