PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά τηλ+adsl



t300
14-01-08, 16:39
Έχω μια γραμμή τηλεφώνου isdn και πάνω σε αυτήν adsl μέσω ΑΡΥΣ (altec).
Πρόκειται να μετακομίσω στην ίδια γειτονιά και θα ζητήσω μεταφορά του τηλεφώνου. Τι γίνεται με το adsl; Στον ΟΤΕ μου είπαν να μιλήσω με τον πάροχό μου (το οποίο δεν κατάφερα ακόμα λόγω πολύωρης αναμονής στο τηλ.) Εγώ πίστευα ότι αφού δεν αλλάζω νούμερο είναι εύκολη η μεταφορά και δε χρειάζεται να ασχοληθώ με τον πάροχο. Τι ισχύει τελικά;

plouf
14-01-08, 16:48
παλι μεταφορά θα ζητήσεις απο τον παροχο ανάλογα στο κέντρο που θα πας

λογικά θα μείνεις και λίγο χωρίς ΝΕΤ..........

t300
14-01-08, 16:53
Ίδιο κέντρο παραμένω. Αφού δεν αλλάζει τίποτα εκτός από τη διεύθυνση γιατί να πρέπει να εμπλακεί και ο πάροχος;
Πως το βλέπω εγώ: Το καλώδιο που πάει από το καφάο στο σπίτι μου, θα αλλάξει και θα πάει στο νέο σπίτι. Στο κέντρο του ΟΤΕ δε νομίζω να γίνει καμιά αλλαγή.
Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

bond
14-01-08, 17:48
Ίδιο κέντρο παραμένω. Αφού δεν αλλάζει τίποτα εκτός από τη διεύθυνση γιατί να πρέπει να εμπλακεί και ο πάροχος;
Πως το βλέπω εγώ: Το καλώδιο που πάει από το καφάο στο σπίτι μου, θα αλλάξει και θα πάει στο νέο σπίτι. Στο κέντρο του ΟΤΕ δε νομίζω να γίνει καμιά αλλαγή.
Όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει.

Προφανως συμβαινει το αναποδο.
Τα καλωδια απο τα ΚΑΦΑΟ στα σπιτια μενουν σταθερα και αλλαζουν στο κεντρο του ΟΤΕ. Θα μεταφερθεις σε αλλο ζευγος καλωδίων.

Sphinx7
14-01-08, 19:06
Εχω pstn γραμμή και adsl (ΑΡΥΣ) από forthnet. Μετακόμισα τον Οκτώβριο ένα τετράγωνο πιο κάτω απο το παλιό σπίτι. Εκανα μεταφορά τηλεφώνου και την ημέρα που ήρθε ο τεχνικός γαι τη σύνδεση μου είπε οτι θα είχα και adsl μετά απο 2 ώρες, όπως και έγινε. Από τη forthnet δε ζήτησα τίποτα. Αν δεν υπάρχει καμιά διαφορά στις pstn/isdn γραμμές(διαδικασία), λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.