PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 24 στα 6 και μη χειρότερα...



BillyVan
14-01-08, 19:16
Ιστορικό...

2 double play συνδρομές (σπίτι , μαγαζί)

Στατιστικά στο σπίτι.

τα 3 τελευταια spectrum ειναι με διαφορες αλλαγες αλλα σε γενικες γραμμες μετα απο reboot στο fritz βγαζει οτι ναναι.

Το πρόβλημα στο σπιτι ειναι το internet σε σχεση με το τηλεφωνο....δε παει καλα αν και οταν κατεβαζω απο rapidshare γεμιζω μεχρι 670 kbyte .
Το τηλέφωνο δεν κανει διακοπες και η γραμμή μεχρι τώρα δεν εχει πεσει ποτέ.

BillyVan
14-01-08, 19:17
Μαγαζι τώρα.

Το internet μια χαρα.

Τηλέφωνο δράμα... διακοπές , πεσιμο γραμμής , φαξ γιοκ , συναγιαρμος γιοκ....

Οπως εγραψα στην αρχη ξεκινησα απο τα 24/1 και στις 2 συνδρομές μου και αφου ειδα οτι πολλοι απο εδώ μεσα ειδαν διαφορά προς το καλυτερο εκανα 6/1 . εξαλου και απο την HOL μου ειπαν οτι θα ειναι μαλλον καλυτερα.

Δυστυχώς τα προβληματα στην τηλεφωνια συνεχιζονται στο καταστημα οπως και οτι αλλο περιγραφω.

Βλεπει κανεις κατι στα στατιστικα που μπορει να με βοηθισει ?

aa144
14-01-08, 20:32
Στο μαγαζί, όπου και αναφέρεις πρόβλημα, κάνεις κάποια συνεχή χρήση; Μουλάρια, τόρεντ, ή κάτι ανάλογο, συνεχώς; Δηλαδή χρησιμοποιείς το διαθέσιμο εύρος σε μεγάλο ποσοστό συνεχώς; Αποσυνδέσεις έχεις;

Γιατί είσαι συνδεμένος ασύρματα; Πόσα μηχανήματα έχεις συνδεμένα ασύρματα στο μαγαζί; Και τι κάνει το κάθε μηχάνημα;

Τι φόρτο εργασίας έχεις στον επεξεργαστή του ΦΡΙΤΣ στο μαγαζί;

BillyVan
14-01-08, 21:56
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Κατι που ξεχασα ειναι οτι εχω περασει το αρχειο με τις ρυθμισεις οταν μου το εστειλαν απο HOL.

στο πρωτο μηνυμα εχω τα στατιστικα του σπιτιου ενω στο δευτερο του μαγαζιου.

ενω στο σπιτι φαινεται να ειναι χειροτερα τα πραγματα παρολα αυτα το τηλεφωνο ειναι σχεδον τζετ (χαμηλα με ακουνε)

Αποσυνδεσεις δεν εχω.

Στο μαγαζι ΔΕΝ ειμαι ασυρματα αλλα ενσυρματα 2 PC... στο σπιτι ασυρματα.

σελιδες βλεπω κυριως αν ειναι να κατεβασω κατι το βαζω απο το σπιτι που δεν εχει προβλημα...φορτιο δεν υπαρχει ενοειται... αν δεν κανω λαθος στον φριυζουλα βγαινει 62-70 % μαχ εχω δει.

Το προβλημα μου ειναι το τηλεφωνο στο μαγαζι.

σε ευχαριστω

lyk
15-01-08, 11:09
στην σελίδα της τηλεφωνίας του φρίξου (settings -> telephony -> internet telephony -> voice transmition -> Show detailed information about concluded Internet calls) επέλεξε το μήπως δείξει jitter πολύ, ή χαμένα πακέτα... αυτά δείχνουν την κακή ποιότητα... τώρα το γιατί... θελει ψαξιμο. (εμένα θελει restart κάθε 2-3 μέρες για να επανέρχεται στην καλή της ποιότητα, αλλιώς χαλάει).

BillyVan
15-01-08, 12:07
Εκανα την επιλογή και ενα μικρο δείγμα ακολουθει παρακατω...

και χαμενα πακετα αλλα και jitter καποια ms.

Παρολο που το ποσοστο λεει οτι ειναι μικρο δηλαδη 0,0% - 0,1 % εχω δει μεχρι 0.4%

η επικοινωνια ειναι βασανο αφου ενω εγω τους ακουω εκεινοι ΟΧΙ.

dimstog
15-01-08, 12:15
Εκανα την επιλογή και ενα μικρο δείγμα ακολουθει παρακατω...

και χαμενα πακετα αλλα και jitter καποια ms.

Παρολο που το ποσοστο λεει οτι ειναι μικρο δηλαδη 0,0% - 0,1 % εχω δει μεχρι 0.4%

η επικοινωνια ειναι βασανο αφου ενω εγω τους ακουω εκεινοι ΟΧΙ.

Είναι λίγο ταλαιπωρία, αλλά δοκίμασες να βάλεις τον Fritz του σπιτιού στο μαγαζί; Δεν νομίζω πως αποκλείεται να έχει πρόβλημα το router του μαγαζιού στο θέμα τηλεφωνία. Ενδεχομένως να είναι και θέμα τηλεφωνικής συσκευής. Μήπως να δοκίμαζες και αυτή από το σπίτι;

Ξέρω, είναι λίγο απίθανο να φταίει κάτι τέτοιο αλλά με τα παλιομηχανήματα ποτέ δεν ξέρεις.

Αφού έχεις πρόχειρο δεύτερο Fritz που διαπιστωμένα δουλεύει καλά η τηλεφωνία του, γιατί δεν το δοκιμάζεις; Αν φταίει το Fritz, τα πράγματα είναι απλά.

lyk
15-01-08, 12:36
η επικοινωνια ειναι βασανο αφου ενω εγω τους ακουω εκεινοι ΟΧΙ.

Aν κάνεις ένα restart του ρούτερ εκείνη την ώρα και ξανατηλεφωνήσεις αμέσως μετά, το πρόβλημα παραμένει? Γιατί το ίδιο συμβαίνει με εμένα οταν γραψει 80+ ωρες σύνδεσης, αλλά επανέρχεται με ριστάρτ του ρούτερ.

BillyVan
15-01-08, 13:03
Οι τηλεφωνικές συσκευές ειναι ίδιες ...

Το ρουτερ θα το αλλαξω σημερα (μαγαζι-σπιτι / σπιτι-μαγαζι) αλλα καπου διαβασα οτι το voip κανει log in στους αριθμους σου με την mac adress του ρουτερ και οχι με τα κλασικα user name / password.

Δηλαδη σα να λεμε θα τηλεφωνει καποιος στο σπιτι και θα βαρανε τα τηλεφωνα στο μαγαζι και το αντιθετο.

Δεν ξερω αν κατι τετοιο ισχυει.

Επανεκινηση ? εχω χασει τον αριθμο φιλε μου. κατευθειαν στο πρωτο τηλεφωνημα και μετα απο restart εχω προβλημα.

aa144
15-01-08, 13:54
Το σπίτι και το μαγαζί είναι στην ίδια περιοχή; Δηλαδή στο ίδιο DSLAM; Στείλε τις σελίδες Overview και από τους δυο ΦΡΙΤΣ.

70% στον επεξεργαστή για δυο μηχανήματα που δεν κάνουν τίποτε άλλο εκτός να βλέπουν σελίδες φαίνεται περίεργο. Μήπως χρησιμοποιείς το εσωτερικό δίκτυο που το περνάς μέσα από τον ΦΡΙΤΣ και για άλλες εργασίες διακίνησης δεδομένων μεταξύ των υπολογιστών, εκτυπωτών, NAS, κτλ, που δεν σχετίζονται με το intenet αλλά χρησιμοποιούν τον ΦΡΙΤΣ για να διεκπεραιώνονται;

Στείλε και τη σελίδα του Energy Monitor και για τους δυο ΦΡΙΤΣ, ολόκληρη τη σελίδα, όχι μόνο το κομάτι που αφορά τον επεξεργαστή του.

BillyVan
15-01-08, 14:22
Σπιτι ειναι Αποστ.Παυλου ενω μαγαζι Ερμου εινια δοαφορετικα κεντρα.

70 % ειχα δει 1 φορα τωρα που το ξαναβλεπω ειναι 52/63 μαχ.

Το lan που υπαρχει ειναι τυπικο lan δεν γινονται εργασιες μεσω φριτζουλα ...

Εξαλου το αλλο PC ανοιγει σπανια.

Τα ιδια ακριβως προβληματα της τηλεφωνιας υπηρχαν και στο 24/1 που ειχα για 45 μερες.

Η ένταση στο ακουστικο μου οπως και η δική μου φωνή οταν με ακουνε ειναι μακραν καλύτερα απο το σπιτι ... γιατι ? εχει σχεση κατι απο τα στατιστικα μου ή μηπως καποια ρυθμιση ?

Οριστε και το αποτελεσμα που μου ζητησες απο το μαγαζι οπως επισης και το overview απο μαγαζί.

Αργότερα και του σπιτιού.

aa144
15-01-08, 14:32
Με αυτά που λες, αξίζει να ζητήσεις αντικατάσταση του ΦΡΙΤΣ, θα σου στείλουν μάλλον το καινούργιο NetFaster, να κάνεις και σύγκριση.

Μια άλλη δοκιμή που μπορείς να κάνεις μόνος σου, είναι να καλέσεις από τη μια τηλεφωνική γραμμή στο μαγαζί, την άλλη γραμμή στο μαγαζί, και να συγκρίνεις την απόδοση, και μετά να κάνεις ακριβώς το ίδιο στο σπίτι.

Την ώρα εκείνη μην κάνεις τίποτε άλλο στο internet, ή ακόμα καλύτερα έχε κλειστά τα μηχανήματα εντελώς, μιας και το μηχάνημα μπορεί να δημιουργεί κυκλοφορία αν έχει κολλήσει κάτι.

Αν δεις διαφορά στην απόδοση του ήχου, από τη μια γραμμή στην άλλη, τότε άλλαξε τον ΦΡΙΤΣ που έχει την κακή απόδοση.

Για να μπορεί να γίνει αυτή η δοκιμή, πρέπει να μην είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "Busy on Busy", στο μενού του ΦΡΙΤΣ.

Και στείλε οπωσδήποτε τις σελίδες Overview και από τους δυο ΦΡΙΤΣ, εκεί έχει λεπτομέρειες που δεν αναφέρονται αλλού.

BillyVan
15-01-08, 14:51
Νασαι καλα και σε ευχαριστώ.

Το απογευμα ελπιζω να καταληξω στο τι φταει μετα τις αλλαγες των φριτζ.

Skywriter55
15-01-08, 14:57
Έκανα αίτηση για Hibox πριν καμιά δεκαριά μέρες ,όχι γιατί η ΧΟΛ είναι η καλύτερη/αξιόπιστη εταιρεία/φτηνή κλπ (τόσα κ τόσα έχουμε ακούσει εδώ μέσα, δεν είμαι χαζός.,αλλά γιατί έχει ίσως τον μεγαλύτερο ρυθμό ανάπτυξης απ'ολες τις εταιρείες. Επιλογή σαν μετοχή με λίγα λόγια :)

Αθήνα – 10 Ιανουαρίου 2008 – Η hellas online σε συνεργασία με την Ericsson, ολοκλήρωσαν την υλοποίηση και θέτουν σε λειτουργία το πρώτο δίκτυο που συνδιάζει IMS και softswitch σταθερών επικοινωνιών και τηλεφωνίας στην Ελλάδα. Έτσι η hellas online συνεχίζοντας το μεγάλο επενδυτικό της πρόγραμμα, αποκτά προς όφελος των συνδρομητών της, τις πλέον αξιόπιστες υποδομές, για τη παροχή προηγμένων τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, τηλεφωνίας και πολυμέσων αποκτώντας σημαντικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Το IMS (IP Multimedia Subsystem) της Ericsson παρέχει τη δυνατότητα απρόσκοπτης πρόσβασης σε μεγάλη γκάμα από νέες υπηρεσίες πολυμέσων και τη δυνατότητα σύγκλισης τόσο σε σταθερά, όσο και σε κινητά δίκτυα. To IMS προσφέρει στην hellas online τη δυνατότητα υποστήριξης τηλεφωνικών υπηρεσιών με την υψηλότερη ποιότητα και δικαίωμα επιλογής τεχνολογίας, συμβατικής ή βασισμένη σε τεχνολογία IP.

aa144
15-01-08, 14:59
Αυτός είναι οπωσδήποτε πρωτότυπος λόγος επιλογής εταιρίας, εγώ πάλι διάλεξα hol γιατί είναι η πιο φθηνή.

BillyVan
15-01-08, 19:30
Ax...συνεχιζω το βασανο.

Εκανα την αλλαγη αλλα οπως φαινεται τελικα δεν παιζει το τηλεφωνο για καποιο λογο που δεν καταλαβα.

Ενω εχω Internet δεν κανει register το τηλεφωνο.

Δοκιμασα και αλλαξα και τα password αλλα και παλι τιποτε.

Αρα υπαρχουν passord για την τηλεφωνια που δεν τα εχω ή το φριτζ κανει log in στην τηλεφωνια με την mac adress, seriial number ή κατι αλλο.

Αν δουλευε θα ηταν μια καλη δοκιμή για να καταλαβω τι παιζετε.

Σημειώνω οτι δοκιμασα να τηλεφωνησω και στο σπιτι και στο μαγαζι την ωρα του <τεστ> αλλα ειχα <σημα οτι μιλαει>.

Παρακατω για ιστορικους πια λογους βαζω οτι μπορει να ενδιαφερει απο τα στατιστικα του σπιτιου.

Αν προσέξετε λιγο θα δειτε οτι στο voip με το jitter και τα πακετα του σε σχεση με του μαγαζιου ειναι καλυτερα.


Καμια ιδεα?

dimstog
15-01-08, 19:55
Υπάρχουν κάποιες υποψίες ότι όταν αλλάζεις router πάνω στην γραμμή, πρέπει να περάσει λίγη ώρα (εικάζεται 1 ώρα) μέχρι αυτό να κάνει register - εδώ πρέπει να παίζει ρόλο και το mac, αλλά πού και πώς, δεν ξέρω. Οπότε το Fritz του σπιτιού άφησε το λίγο πάνω στη γραμμή και προσπάθησε μετά.

Πάντως είναι σίγουρο ότι η γραμμή σου δεν είναι "κλειδωμένη" στο Fritz του μαγαζιού καθώς έχω δει αρκετά post που λένε ότι δοκίμασαν άλλο Fritz και η τηλεφωνία δούλευε. Το ίδιο μου είπε και υπάλληλος της ΤΥ αλλά δεν κατάφερα να αποσπάσω πολλές λεπτομέρειες.

BillyVan
16-01-08, 22:39
Δυστυχως εγκατελειψα τις προσπαθειες σημερα και εστειλα ΦΑΞ για την διακοπη των 2 συνδεσεων μου στο double play.

Ξεκινάει η επιστροφη μου με λιγη τυχη στον ΟΤΕ .

Δυστυχώς στην περιπτωση μου οι 20 περιπου διαφορετικοι υπαλληλοι που μιλησα δεν μπορεσαν να με βοηθησουν , εχασα περιπου 30 ωρες στην αναμονή και εκανα τα νευρα μου συρματοπλεγμα.

Προσπάθησα παραπάνω απο το μέσο συνδρομητη χρήστη τετοιων υπηρεσιών αφου το κατέχω το αντικείμενο αλλα μάταια.

Με εκαναν να νοιώσω ηλίθιος και ανεπαρκής.

Δυστυχώς ο συγκεκριμένος πάροχος δε μου βγηκε και δε θα δοκιμασω αλλον...

Ειχα μια ελπιδα ώς πρωην εργαζόμενος στην Ιντρακομ για 15 χρονια οτι η τεχνογνωσία και η εμπειρία θα μεταφερθεί με επιτυχία στον πάροχο αυτόν και τελικά θα προκύψει όφελος στον τελικο καταναλωτή αλλα και οτι θα ανέβει ο πήχυς ψηλότερα....δυστυχώς έπεσα έξω.

Εύχομαι να φτάσουμε να πληρώνουμε τόσα όσα μας παρέχουν και τίποτε παραπάνω.

Για τους διαφημιστες όλων των παρόχων ας ξεκινήσουν απο τώρα να προτείνουν οπτικές ίνες και 100Mbps ....ντροπή τους.


Υ.Γ.

Αν νομίζει καποιος υπεύθυνος του Φορουμ ότι είμαι υπερβολικός ας διαγράψει όλο το topic.

cosmos
17-01-08, 09:36
Πάρτο ανάποδα: κλείσε το wifi (για αρχή). Και φυσικά σιγουρέψου ότι καμμία τηλεφωνική συσκευή δε συνδέεται οπουδήποτε εκτός από τις τηλεφωνικές πόρτες του fritz.

Επ'ευκαιρία, όντως παίζει MAC routing με διαφορετικό VPI/VCI για την τηλεφωνία. Αυτό εκτιμώ τουλάχιστον βλέποντας το Setup ενός netfaster. Με άλλα λόγια, το voip πάει στο 8/36.

dimstog
17-01-08, 11:49
Δυστυχως εγκατελειψα τις προσπαθειες σημερα και εστειλα ΦΑΞ για την διακοπη των 2 συνδεσεων μου στο double play.

Ξεκινάει η επιστροφη μου με λιγη τυχη στον ΟΤΕ .

Δυστυχώς στην περιπτωση μου οι 20 περιπου διαφορετικοι υπαλληλοι που μιλησα δεν μπορεσαν να με βοηθησουν , εχασα περιπου 30 ωρες στην αναμονή και εκανα τα νευρα μου συρματοπλεγμα.

Προσπάθησα παραπάνω απο το μέσο συνδρομητη χρήστη τετοιων υπηρεσιών αφου το κατέχω το αντικείμενο αλλα μάταια.

Με εκαναν να νοιώσω ηλίθιος και ανεπαρκής.

Δυστυχώς ο συγκεκριμένος πάροχος δε μου βγηκε και δε θα δοκιμασω αλλον...

Ειχα μια ελπιδα ώς πρωην εργαζόμενος στην Ιντρακομ για 15 χρονια οτι η τεχνογνωσία και η εμπειρία θα μεταφερθεί με επιτυχία στον πάροχο αυτόν και τελικά θα προκύψει όφελος στον τελικο καταναλωτή αλλα και οτι θα ανέβει ο πήχυς ψηλότερα....δυστυχώς έπεσα έξω.

Εύχομαι να φτάσουμε να πληρώνουμε τόσα όσα μας παρέχουν και τίποτε παραπάνω.

Για τους διαφημιστες όλων των παρόχων ας ξεκινήσουν απο τώρα να προτείνουν οπτικές ίνες και 100Mbps ....ντροπή τους.


Υ.Γ.

Αν νομίζει καποιος υπεύθυνος του Φορουμ ότι είμαι υπερβολικός ας διαγράψει όλο το topic.

Έχω την εντύπωση ότι θα μπλέξεις σε νέες περιπέτειες με την διακοπή, γιατί αν περιμένεις από την HOL να σε αποσυνδέσει, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περιμένεις από τον ΟΤΕ μετά να σου ενεργοποιήσει τον ανενεργό πλέον βρόχο - το οποίο παίρνει αρκετό χρόνο.

Μήπως θα έπρεπε παράλληλα να πάρεις τον ΟΤΕ να σε περάσει στο δικό του δίκτυο και μετά να ζητήσεις από την HOL απλά τον εκκαθαριστικό ή όποιο λογαριασμό.

Πριν λίγο διάβαζα ένα post από τον Stefanos83 που έλεγε ακριβώς αυτό, ότι για να μην υπάρξει πρόβλημα διακοπής όλων των υπηρεσιών, η διακοπή θα έπρεπε να γίνει μέσω του νέου παρόχου. Βέβαια αναφερόταν σε κάποιον που είχε περάσει τον 1 χρόνο σύνδεσης, αλλά σαν διαδικασία μου φαίνεται λογικό για όλες τις περιπτώσεις.

BillyVan
17-01-08, 15:32
Απο τον ΟΤΕ μου ειπανε να κανω αιτηση διακοπης πρωτα στον παροχο και μετα αιτηση σε αυτους.

Τι να πω...θα δω πως θα ξεμπλεξω.

Leonidas33
17-01-08, 17:08
Παίρνεις το χαρτί διακοπής και το πας στο νέο παροχο.Με την νέα αιτηση που κάνεις ταυτόχρονα,αναλαμβάνουν αυτοί να σε ξεμπλέξουν τεχνικά.

BillyVan
18-01-08, 19:42
Το πρωι εκανα την αιτηση στα κεντρικα του ΟΤΕ στην Ερμου (θεσ/νίκη) για επανασυνδεση.

Για οσους δεν το γνωρίζουν η γραμμη επιστρεφει στην κατασταση που ηταν πριν φυγεις απο αυτους ...εγω ειχα ISDN οποτε ετσι θα με ξανασυνδεσουν επιπλεον 45 ευρώ για την συνδεση.

Τελος στην ολιγολεπτη συζητηση που ειχα μου ειπε οτι τις τελευταιες 4 μερες επιστρεφουν απο HOL και Vodafone συγκεκριμενα για επανασυνδεση στον ΟΤΕ.

Η ειρωνία ειναι οτι σημερα ειναι η πρωτη μερα εδω και 3 σχεδον μηνες που το τηλεφωνο μου λειτουργει οπως πρεπει.

Μπορει να οφειλεται σε αυτον ακριβως τον λογο δηλαδη στο <ξεφόρτωμα> της Ερμού απο συνδρομητές.

CORDOBAN
18-01-08, 19:57
την έχεις πολύ καιρό την σύνδεση?μήπως έπρεπε να κάνεις λίγο υπομονή?

traderman
18-01-08, 20:27
σοφα επραξες ειδικα για το μαγαζι.
εχει και η υπομονη τα ορια της.

BillyVan
18-01-08, 22:16
ΔΕΝ επρεπε να <τσιμπισω> επρεπε να αφηνα χρονο στο να ωριμασει το voip ....

Συμφωνα με ασφαλεις πληροφορίες που εχω η διαροή εκτος HOL είναι μεγάλη ... απο vodafone μεγαλυτερη και οι επενδυσεις που γινονται απο τη HOL ακομη μεγαλυτερες.

Πιστευω οτι τα πραγματα θα μπουν σε μια σειρα απο τον Απριλιο και υστερα οσοι δε βιαζεστε ας περιμενετε λιγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.