PDA

Επιστροφή στο Forum : Το φωτάκι WAN αναβοσβύνει



Gio Alex
14-01-08, 20:58
Αφού πραγματοποιήθηκε η πολυπόθητη σύνδεση και πήρα και το λαπτοπ από το σέρβις προσπάθησα να συνδεθώ. Συνδέοντας το μοντεμ που δίνει η εταιρία (jetspeed 520+) παρατήρησα ότι το φωτάκι του WAN αναβοσβύνει ακόμα και μετά την σύνδεση του μόντεμ με την γραμμή του τηλεφώνου, ενώ σύμφωνα με το εγχειρίδιο έπρεπε να μένει σταθερά αναμένο. Φυσικά δεν μπόρεσα να συνδεθώ, πριν τους πάρω τηλέφωνο και συγχιστώ όμως, μπορεί να μου δώσει κανένας μία ιδέα τι θα μπορούσε να φταίει?

........Auto merged post: Gio Alex added 69 Minutes and 10 Seconds later........

ναι, τριπλοτσεκαρισμένα. μέχρι και την πριζα του τοίχου ξεβίδωσα να δω τα καλώδια κ ήταν εντάξει. είδομεν

mondeo
15-01-08, 22:30
Δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν:
1).Σε ειδιοποίησαν εσφαλμένα ότι είσαι ενεργοποιημένος ενώ στην πραγματικότητα δεν είσαι
2).Το Jetspeed είναι βλαμμένο.
Θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις με ένα άλλο router.

Υ.Γ.Τι γραμμή έχεις;
Αν κατα λάθος έχεις πάρει Jetspeed ISDN ενώ η γραμμή σου είναι PSTN,δεν θα συγχρονίσει ποτέ.

magicdek
16-01-08, 21:51
Απλα δεν σε εχουν συνδεσει ακομα η πρεπει να ερθει τεχνικος να συνδεσει την γραμμη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου!

Gio Alex
17-01-08, 01:48
Φτου!! Άντε πάλι τηλέφωνα, να κλείσω ραντεβού ή μήπως πρέπει να το φτιάξω με δικό μου τεχνικό, άρα και έξοδα?

magicdek
17-01-08, 21:26
Οχι φυσικα!Δεν πρεπει να καλεσεις δικο σου τεχνικο και να τον πληρωσεις κιολας.Ειναι μεσα στις υποχρεωσεις του ISP σου.Μονο που οφειλω να σε προειδοποιησω πως αν εισαι στη Vodafone/Hol πρεπει να εφοδιαστεις με αρκετη υπομονη.

ATG
18-01-08, 02:06
Οχι φυσικα!Δεν πρεπει να καλεσεις δικο σου τεχνικο και να τον πληρωσεις κιολας.Ειναι μεσα στις υποχρεωσεις του ISP σου.Μονο που οφειλω να σε προειδοποιησω πως αν εισαι στη Vodafone/Hol πρεπει να εφοδιαστεις με αρκετη υπομονη.

Δεν νομιζω να ειναι στην υποχρεωση του ISP σε ανενεργο βροχο.
Οταν κανεις συνδεση στο λενε και απο το καταστημα αλλα το γραφουν και οι οδηγιες που μου εδωσαν.

magicdek
18-01-08, 16:10
Εγινε σχεδον το ιδιο και με μενα!Ειδοποιηθηκα οτι συνδεθηκα αλλα δεν ειχα προσβαση.Καλεσα στο 13830 και εκανα αιτηση για αποστολη τεχνικου στο σπιτι.Ο ανθρωπος ηρθε μετα απο καποιες μερες βεβαια εκνε την δουλεια του και δεν πληρωσα σεντ!

Gio Alex
18-01-08, 17:51
Ηρθαν σημερα για την συνδεση στην πολυκατοικια μου αλλα το ζευγος που ηταν δηλωμενο στο ονομα μου δεν ειχε σημα ΤΙ ΠΟ ΤΑ. Οποτε εφυγαν, θα το δουν αυτοι ειπαν τι βλαβη ενδεεχομενως να υπαρχει απο τον ΟΤΕ και την αλλη εβδομαδα σιγουρα θα με παρουν τηλεφωνο να περασουν για την συνδεση, παλι. Καλα κρασια...

mondeo
19-01-08, 22:35
Ηρθαν σημερα για την συνδεση στην πολυκατοικια μου αλλα το ζευγος που ηταν δηλωμενο στο ονομα μου δεν ειχε σημα ΤΙ ΠΟ ΤΑ. Οποτε εφυγαν, θα το δουν αυτοι ειπαν τι βλαβη ενδεεχομενως να υπαρχει απο τον ΟΤΕ και την αλλη εβδομαδα σιγουρα θα με παρουν τηλεφωνο να περασουν για την συνδεση, παλι. Καλα κρασια...


Έμπλεξες!!!!!!!!

baskon
20-01-08, 03:24
Ότι να ναι...
Ελπίζω να ξεμπλέξεις γρήγορα ...
Είναι να μη σου τύχει γιατί αλλιως ταλαιπωσεισαι τσαμπα

magicdek
20-01-08, 13:59
Ισως η φταιει η εγκτασταση της γραμμης στο σπιτι σου!Υπαρχει εγκατασταση σιγουρα ετσι?Ειχες ποτε σταθερο τηλ.?Αν ειχες και το ειχες διακοψει ισως οντως να φταιει ο ΟΤΕ!Παντως εισαι απ'τους λιγους που εχουν τετοιο προβλημα!

Gio Alex
21-01-08, 01:47
Εγώ δεν είχα σταθερό σ'αυτό το σπίτι, αλλά όλο και κάποιος δεν θα είχε από τους προηγούμενους ένοικους? Εξάλλου από την στιγμη που μου λένε ότι η σύνδεση είναι ολοκληρωμένη, δεν θα έπρεπε να έρχεται σήμα τουυλάχιστον μέχρι την γραμμή της πολυκατοικίας μου? Αντε να δούμε πάλι. Εννοείται πως μέχρι να έρθει το ιντερνετ στο σπίτι δεν πληρώνεται λογαριασμός...

de_Stan
27-01-08, 17:49
Φίλε επειδή και σε μένα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε παρουσιαστεί κάνε αυτό.
Άμα έχεις συνδέσει το splitter που είχε μέσα η συσκευασία παίζει να μη δουλεύει. Βγάλ’το και σύνδεσε το Router απευθείας στη τηλεφωνική γραμμή να δεις άμα έτσι γίνει τίποτα η δοκίμασε με άλλο (εγώ αυτό έκανα και δούλεψε και με τους 2 τρόπους) .Εμένα αλλά και ενός φίλου μου αυτό ήταν η αιτία. Και όταν το κατάλαβα και μίλησα μαζί τους μου είπαν να πάω να αγοράσω άλλο και δεν μου δίνουν αυτοί ένα να δουλεύει.:drunk:

Gio Alex
27-01-08, 20:39
Δεν έχω καθόλου splitter. Το router είναι απ΄ευθείας συνδεδεμένο με την πρίζα του τοίχου. Στο δεύτερο ραντεβού πάλι τα ίδια. Ο τεχνικός έλεγξε και κάποιαάλλα καλώδια, αλλά πάλι τπτ. Οπότε φτου και από την αρχή. Δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ, ξανά ραντεβού για να γίνει η συνδεση και βλέπουμε. Αν τραβήξει θα κάνω καταγγελία της σύμβασης ώστε να πάω κάπου αλλού. Είδομεν

@ ADSLgr.com All rights reserved.