PDA

Επιστροφή στο Forum : Mail από Forthnet - δεν δουλεύει



kvas
14-01-08, 19:59
Χθες και σημερα (Κυριακή-Δευτέρα) παρατηρώ ότι δεν μπορώ να πάρω e-mail που μου έχουν στείλει στο λογασιασμό μου στη Forthnet. Μάλιστα το outlook δεν συνδέεται καθόλου με τον σερβερ της Forthnet.
Αντιμετωπίζει κανείς κάτι παρόμοιο;

nnn
14-01-08, 23:31
Δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

euri
14-01-08, 23:54
Κι από δω κανένα πρόβλημα.

29gk
14-01-08, 23:59
Μαλλον το outlοok κανει τα δικα του....

hel
15-01-08, 00:10
Δοκίμασε άλλο πρόγραμμα για mail.

kvas
15-01-08, 00:21
Δοκίμασε άλλο πρόγραμμα για mail.


Δεν πρέπει να φταίει το outlook γιατί ούτε από το web mail μπορώ να μπω στο account μου.
Άρα κάτι γίνεται με το λογαριασμό μου νομίζω...

deniSun
15-01-08, 09:31
Και εγώ μέχρι τις 9:00 το βράδυ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

como
15-01-08, 15:24
Μήπως φταίει ο Κωδικός δεν τον βάζεις καλά.Γιατί και εγώ στην αρχή είχα το ίδιο πρόβλημα
μαζί με τον κωδικό έπρεπε να έβαζα και τα @@ που μου είχαν δώσει μαζί.

kvas
15-01-08, 21:45
Μήπως φταίει ο Κωδικός δεν τον βάζεις καλά.Γιατί και εγώ στην αρχή είχα το ίδιο πρόβλημα
μαζί με τον κωδικό έπρεπε να έβαζα και τα @@ που μου είχαν δώσει μαζί.


Από ότι διαπίστωσα, από το σπίτι δεν μπαίνω ούτε με το outlook ούτε με forthnet web mail στο λογαριασμό μου, δίνω username - password και ανοίγει ένα παράθυρο που λέει connecting... αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Από το γραφείο όμως μπαίνω κανονικά στο web mail (εννοείται με ίδια username-password)!!
Πώς γίνεται τώρα αυτό;

deniSun
16-01-08, 09:31
Έχεις βάλει στο ρούτερ ADSL, vcmux, 8/35, PPPoA;

kvas
16-01-08, 15:22
Έχεις βάλει στο ρούτερ ADSL, vcmux, 8/35, PPPoA;

Ναι το ρούτερ είναι όπως ήτανε, δεν έχω αλλάξει τίποτα τελευταία. Τον περασμένο μήνα είχα παραπονεθεί στη forthnet ότι έπαιρνα πολλά μηνύματα spam ενώ τις τελευταίες ημέρες αυτά έχουν μειωθεί κάπως. Βέβαια δεν καταλήξαμε σε κάποια λύση τότε αλλά μήπως έκαναν τίποτα χωρίς να μου το πουν και μου μπλόκαραν κατά λάθος τη σύνδεση με τον incoming server?

kvas
19-01-08, 21:54
Τελικά στέλνω κανονικά e-mail από το outlook αλλά δεν λαμβάνω, δεν μπορεί να συνδεθεί με τον incoming mail server (popper.forthnet.gr). Και με το Mozilla Thunderbird που δοκίμασα τα ίδια κάνει.

nnn
19-01-08, 23:35
Πάρε τους τηλέφωνο, μπορεί να έχει μπλοκάρει ο λογαριασμός.

kvas
21-01-08, 13:35
Πάρε τους τηλέφωνο, μπορεί να έχει μπλοκάρει ο λογαριασμός.

Τελικά ήτανε περίεργη η κατάσταση, το port για τα εισερχόμενα στο Outlook είχε αλλάξει από 110 σε 9999 (χωρίς δική μου παρέμβαση) και γι'αυτό το λόγο δεν λάμβανε μηνύματα. Αυτό το 9999 μου φαίνεται σαν αυθαίρετο νούμερο, λες και κάτι έγινε reset και πήρε μια τυχαία τιμή....
Όταν το ξανάκανα 110 δούλεψε κανονικά.

Για το web mail δεν ξέρω τί έφταιγε, μετά από κάποιες μέρες άρχισα να μπαίνω κανονικά και πάλι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.