PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεχάστε την Ε.Ε.Τ.Τ σαν μέσο επίλυσης προβλημάτων



theopan
14-01-08, 21:46
Η καταγγελία μου εναντίον της Forthnet από 16/11/2007, πρωτοκολλήθηκε στις 19/11/2007 και απεστάλλη από την ΕΕΤΤ έγγραφο προς την Forthnet δίνοντας της "αποκλειστική προθεσμία 1 μηνός από τη λήψη της παρούσης" μόλις στις 11/1/2008!!! Έλαβα fax σήμερα που αφορά τις καταγγελίες συνολικά 12 ατόμων (μεταξύ των οποίων και εγώ) και όλες οι καταγγελίες έχουν ημερομηνία πρωτοκόλλησης 19/11/2007...
Στις 11/1/2008 δηλαδή η ΕΕΤΤ επιλήφθηκε των καταγγελιών που έγιναν 19/11/2007, 2 μήνες μετά δίνοντας άλλον ένα μήνα προθεσμία στην εταιρία για απάντηση!
Άπό τότε έχω ζητήσει διακοπή της διαδικασίας από τη forthnet, έχω κάνει αίτηση στη HOL, αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα πλέον και θα κάτσουμε να συζητήσουμε "περσινά ξινά σταφύλια".
Απλά δεν έχει νόημα οποιαδήποτε καταγγελία. Μην περιμένετε τίποτα από την ΕΕΤΤ. Έχει προφανώς φρακάρει...

Δυστυχώς διαπιστώνω ότι οι καταναλωτές τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών είμαστε τελείως αβοήθητοι...

Spanos
14-01-08, 21:50
Καλα αυτό το έχουμε καταλάβει απο καιρό. Ο ρόλος της ΕΕΤΤ αλλα και άλλων δημόσιων φορέων που υποτίθετε οτι προστατεύουν τον καταναλωτή είναι διακοσμητικός. Το μόνο που κοιτάνε είναι να εμφανίσουν καλά στατιστικά (αύξηση χρηστών κλπ) επι της θητείας τους ;)

hel
15-01-08, 01:09
Και σε εμένα μου είχε στείλει η ΕΕΤΤ ειδοποίηση για την καταγγελία που έκανα για vivodi σχεδόν 2 μήνες μετά την καταγελία. Η vivodi μου έστειλε μετά από μισό μήνα (και μετά την ενεργοποίηση της σύνδεσης) αναφορά που ζητούσαν τον λόγο για καταγγελία:whistle:
Δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα από την ΕΕΤΤ όμως.

gogos888
15-01-08, 01:11
"Ανεξάρτητες" αρχές σου λέει μετά, βλέπε "Επιτροπή Ανταγωνισμού" και υπόθεση καρτέλ γάλακτος.
Συγνώμη και για το off topic :)

cpu0
15-01-08, 01:18
Θα έλεγα ότι μάλλον έχει μετατραπεί από ΕΕΤΤ σε ΑΕΠ = Ανεξάρτητη αρχή Επιβολής Προστίμων! :D
Ωστόσο οφέλη για τον τελικό χρήστη υπάρχουν, έμμεσα βέβαια, αφού σε κανένα πάροχο που έχει μάλιστα κάνει κάποιες επενδύσεις δν περισσεύουν τα μερικές χιλιάδες ευρώπουλα που τρώει όταν μαζευτούν πολλές καταγγελίες..

ΥΓ. παρατηρήστε ότι έγραψα "επιβολής", γιατί άλλο είναι το ζήτημα του αν τελικά εισπράτονται τα πρόστιμα και κατά πόσο μειωμένα..αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα!

Deadpool80
15-01-08, 01:33
Μια από τα ίδια

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1685798&postcount=2591

Τι να κάνουμε...μία την έχουμε...σ'αυτή τα λέμε!:(

Spanos
15-01-08, 01:40
Eμένα πάντως είχαν κάνει 7 μήνες να απαντήσουν σε θέμα καθυστέρησης παράδοσης ανενεργού βρόxου απο ΟΤΕ και σύνδεσης με tellas αρα υπάρχει μια μικρή βελτίωση :p

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117641

no_logo
15-01-08, 01:48
κάποτε είχα διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι η ΕΕΤΤ είναι στην τελευταία θέση στην ευρώπη από άποψη αποτελεσματικότητας σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ανεξάρτητες αρχές τηλεπικοινωνιών.

Δεν είναι πάντως ούτε ανίκανοι ούτε φρακαρισμένοι με δουλειά, είναι πολιτική απόφαση να είναι αναποτελεσματικοί ώστε να δώσουν ώθηση στους "εναλλακτικούς" παρόχους

cpu0
15-01-08, 02:01
Δεν είναι πάντως ούτε ανίκανοι ούτε φρακαρισμένοι με δουλειά, είναι πολιτική απόφαση να είναι αναποτελεσματικοί ώστε να δώσουν ώθηση στους "εναλλακτικούς" παρόχους

Ή ενδεχομένως είναι πολιτική απόφαση η ανεπαρκής στελέχωση της, ώστε να φρακάρει από δουλεία και να είναι εντελώς ανεπαρκής..

psytransas
15-01-08, 02:39
Υπερβολικα δυσκινητη και αναποτελεσματικη. :down:

hel
15-01-08, 03:31
κάποτε είχα διαβάσει σε αυτό το φόρουμ ότι η ΕΕΤΤ είναι στην τελευταία θέση στην ευρώπη από άποψη αποτελεσματικότητας σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ανεξάρτητες αρχές τηλεπικοινωνιών.

Δεν είναι πάντως ούτε ανίκανοι ούτε φρακαρισμένοι με δουλειά, είναι πολιτική απόφαση να είναι αναποτελεσματικοί ώστε να δώσουν ώθηση στους "εναλλακτικούς" παρόχους

Αυτό που το στηρίζεις;

theopan
15-01-08, 09:32
Ωστόσο οφέλη για τον τελικό χρήστη υπάρχουν, έμμεσα βέβαια, αφού σε κανένα πάροχο που έχει μάλιστα κάνει κάποιες επενδύσεις δν περισσεύουν τα μερικές χιλιάδες ευρώπουλα που τρώει όταν μαζευτούν πολλές καταγγελίες..


Αυτό ισχύει. Απλά ο καθένας που κάνει καταγγελία βοηθάει ίσως τους επόμενους "συναδέλφους"-υποψήφιους πελάτες. Κάτι είναι και αυτό. Επειδή εγώ τώρα όπως είπα έχω άλλου είδους πρόβλημα (μη αποδέσμευση της γραμμής μου) για το οποίο όμως ευθύνεται σαφώς η εμπλοκή της forthnet , θα της ρίξω και άλλη καταγγελία τις επόμενες μέρες για το νέο θέμα που ανέκυψε, ταυτόχρονα μάλλον με εξώδικο, οπότε ίσως να τους ζορίσω λιγάκι, γιατί ακόμα και αν για τη νέα καταγγελία δεν θα έχει προλάβει μάλλον με αυτούς τους ρυθμούς να ζητήσει το λόγο η ΕΕΤΤ, θα έχουν ήδη λάβει γνώση στη forthnet από την κοινοποίηση που θα τους έχω κάνει εγώ εκ των προτέρων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.