PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ FORTHNET ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ..



gxyp
15-01-08, 10:46
Καλημέρα σας..Εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα ταχύτητας στο διαδίκτυο!!Η σύνδεση μου είναι 1mbit της Forthnet..Σελίδες ανοίγει χειρότερα και απο Pstn σύνδεση!! Το περίεργο είναι οτι εμφανίστηκε ξαφνικά το πρόβλημα την Κυριακή το μεσημέρι.. Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα?? Το κέντρο είναι αυτό της Αριάδνης!!

mpetou
15-01-08, 11:08
λογικο ..... μολις φτασανε οι φοιτητες
στις διακοπες του πασχα και το καλοκαιρι θα ξεμπουκωσει παλι

hel
15-01-08, 11:18
Με κλειστά όλα τα προγράμματα δοκίμασε με opendns.com.

deniSun
15-01-08, 13:04
Ζήτησε από τον ΟΤΕ να σου γίνει έλεγχος στη γραμμή.

gxyp
15-01-08, 15:32
Μίλησα με ΟΤΕ για να δηλώσω βλάβη και μου είπαν ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στο Ηράκλειο!Το περίεργο είναι ότι εγώ δεν βλέπω άλλον να έχει τέτοιο πρόβλημα ούτε καν απο το γραφείο μου..Τι να πω....

deniSun
15-01-08, 15:45
Μπορεί να έχει πρόβλημα το dslam που ανήκεις.
Δεν σημαίνει ότι επειδή είσαι στο ίδιο κέντρο θα είσαι και στο ίδιο dslam.
Άρα μην συγκρίνεις με το γραφείο, το σπίτι, τον γείτονα κλπ

kuti
15-01-08, 16:48
μετα απο επικοινωνια με φιλο μου στην Κρητη εμαθα οτι υπαρχει προβλημα με πολλα Dslam στην κρητη δυστηχως δεν εχω καποιο source να το λεει αλλα ειναι κατε με αξιοπιστη η πηγη του φιλου.

Jimmys01
15-01-08, 17:51
Πότε πότε εδω στο Ηράκλειο πιάνω 100αρες και τα μεσημέρια! αλλα συνήθως τα πινγκ ειναι χάλια και οι ταχύτητες γύρω στα 50-60

arigram
15-01-08, 22:17
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση μου αυτόν τον καιρό αν και είχα παλιότερα με το πινγκ (όχι πως δεν έχω τώρα, αλλά δεν παίζω πια online παιχνίδια).
Με τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο Linux και στο Firefox, το WWW σερφάρεται ταχύτατα και στο κατέβασμα πιάνω σχεδόν πάντα 105-110Kb/s.
Μένω δίπλα στα Λιοντάρια.

Από τις αναφορές του Siemens CL-110:

Default Gateway 194.219.252.143
Primary DNS server 194.219.227.2
Secondary DNS server 193.92.150.3

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 1020 Kbps 256 Kbps
Attainable Line Rate 14987 Kbps 1395 Kbps
Noise Margin 33.2 dB 32.4 dB
Line Attenuation 14.5 dB 6.4 dB
Output Power 1.6 dBm 10.7 dBm

Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω πέρα του ότι έχω προτείνει στο "Σέρνεται στο σερφάρισμα" σχετικά με ρυθμίσεις που ανέφερα παραπάνω.

gxyp
16-01-08, 13:56
Τελικά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε ούτε σήμερα..Οι ταχύτητες εξακολουθούν να είναι απελπιστικά αργές!!Δήλωσα βλάβη στην Forthnet..Έπειτα μίλησα με γνωστό μου μέσα απο ΟΤΕ και μου είπε ότι φταίει το Bundle!!Οτι πέφτουν πολλοί χρήστες στο δίκτυο και γι'αυτό..Αν συνεχίσουν τα προβλήματα διακόπτω απο Forthnet και μάλλον πάω Conn-x!Τι να πώ?

toneworks
16-01-08, 16:15
Μαλλον κατι εχει η Αριάδνη ή η πορτα σου.
Tωρα πιανω 210kB/sec και σε speedtests και απο ftp.

gxyp
16-01-08, 16:18
Ξέρω και'γω.. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω!! Τουλάχιστον λειτουργεί ο messenger και το skype!!Περίεργο δεν είναι πάντως να ζορίζεται στο φόρτωμα των σελίδων και ενώ το πρωί έκανα κλήση Skype και δεν είχα κανένα πρόβλημα???Τώρα μου ήρθε αυτό..

toneworks
16-01-08, 16:23
Επιβεβαιωσε οτι δεν υπαρχει καμια τρυπα στο pc σου, (worm, ξεκλειδωτο router κτλ) ή dns.
Αν με αλλους κωδικους (πχ otenet) πηγαινει κανονικα, τοτε φταιει η forthnet.
Αν παραμενει το ιδιο προβλημα, τοτε φταιει η πορτα.

kuti
17-01-08, 11:07
Τελικά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε ούτε σήμερα..Οι ταχύτητες εξακολουθούν να είναι απελπιστικά αργές!!Δήλωσα βλάβη στην Forthnet..Έπειτα μίλησα με γνωστό μου μέσα απο ΟΤΕ και μου είπε ότι φταίει το Bundle!!Οτι πέφτουν πολλοί χρήστες στο δίκτυο και γι'αυτό..Αν συνεχίσουν τα προβλήματα διακόπτω απο Forthnet και μάλλον πάω Conn-x!Τι να πώ?


δεν το καταλαβα αυτο δλδ αν βαλεις πανω στην γραμμη σου λογαριασμο connex πιστευεις οτι θα εχεις καλυτερες ταχυτητες? στο ιδιο dslam εισαι με ολους τους παροχους....για δες το;)

gxyp
17-01-08, 14:55
Έκανα και scan και απο όλα..Το απόγευμα θα φέρω ένα laptop σπίτι να δώ τι γίνεται αλλά δεν πιστεύω ότι φταίει το pc μου! Πήρα Forthnet σήμερα το πρωί ξανά και περιμένω τηλέφωνο απο τεχνικό..Απλά δεν μπορώ να μένω χωρίς Internet γιατί είναι μέρος της δουλειάς μου και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι!!Χθες κατέβαζα με 900b/s!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;;;;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.