PDA

Επιστροφή στο Forum : Jetspeed 500i - Line Operational Data



Hik
05-09-03, 02:56
Λοιπόν έχω το jetspeed 500i.

Στις πληροφορίες της adsl (STATUS -> ADSL Line) μου βγάζει διάφορα στοιχεία.
Ανάμεσα σε αυτά είναι, στο Line Operational Data, είναι και το ακόλουθο πινακάκι.


US Rel Cap Occupation 16 % DS Rel Cap Occupation 6 %
US Noise Margin 31 dB DS Noise Margin 42 dB
US Power Level 12 dBm DS Power Level 15 dBm
US Attenuation 9 dB DS Attenuation 10 dB


Σύμφωνα με το help (του jetspeed), από ότι κατάλαβα το Capacity Occupation δηλώνει πόσο τις % χρησιμοποιείται η γραμμή σε σχέση με τι έχει χρονιστεί. Με μια μέθοδο των τριών υπολόγισα ότι η γραμμή, μάλλον, είναι χρονισμένη στα 6.4mbps/800kbps. Άμα είναι στα τόσα χρονισμένη τότε είναι πολύ καλά.

Από την άλλη, αυτό που δε μου κολλάει, είναι ότι το Noise είναι αρκετό, και το attenuation περισσότερο σε σχέση με αντίστοιχα από Siemens 5935 σε άλλη γραμμή στη Αθήνα. (Υποθέτω ότι στο Siemens το attenuation είναι η διαφορά local-remote δλδ 7 dB).

Συγκεκριμένα από Siemens 5935


Attenuation:
Local: 31 dB
Remote: 24 dB
Noise Margin:
Upstream: 27 dB
Downstream: 36 dB


Θα με ρωτήσετε για ποιό λόγο τα κοιτάω όλα αυτά εφόσον στη ουσία χρησιμοποιώ μόνο 384/128.
Καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, και απο περιέργεια να δω γιατί δεν έχω πιάσει πάνω από 42kb/s, ενώ την ίδια στιγμή, από τον ίδιο server (πανεπιστημιακό), με τον ίδιο isp, με ppoa και οι δύο, αυτός με το siemens κατεβάζει με 48 και πάνω kb/s (Βέβαια είναι ρυθμισμένη η γραμμή του στα 420kbps). Δεν περίμενω βέβαια εγώ 48kb/s αλλά ένα 45, έστω και για μικρό διάστημα, θα έπρεπε.

Wolverine
05-09-03, 03:37
Τα δικά μου με 5935 από Μαρούσι είναι:


Attenuation:
Local: 10 dB
Remote: 6.5 dB
Noise Margin:
Upstream: 31 dB
Downstream: 39.5 dB
Xmit Power Level: 11.03 dBm


Σε ποια περιοχή είσαι γιατί έχουμε αρκετές διαφορές.

Hik
05-09-03, 04:34
Εγώ έχω το jetspeed, τα πάνω αποτελέσματα, και είναι από Λάρισα.

Τα κάτω που είναι από Siemens 5935 είναι από Π.Φάληρο.

Athlon_XP
05-09-03, 06:17
Να και τα δικά μου αποτελέσματα από το jetspeed 500 σε PSTN γραμμή(περιοχή Άνω Τούμπας στην Θεσσαλονίκη)



US Rel Cap Occupation : 20% DS Rel Cap Occupation : 5%
US Noise Margin : 31 dB DS Noise Margin : 45 dB
US Power Level : 12 dbm DS Power Level : 20 dBm
US Attenuation : 11 dB DS Attenuation : 26 dB

Maax
05-09-03, 06:31
JetSpeed 500i ISDN γραμμή περιοχή Καλαμαριάς Θεσσαλονίκη



US Rel Cap Occupation 30 % - DS Rel Cap Occupation 9 %
US Noise Margin 22 dB - DS Noise Margin 38.5 dB
US Power Level 12 dBm - DS Power Level 18.5 dBm
US Attenuation 25 dB - DS Attenuation 33 dB

UGF_GreekMind
05-09-03, 09:52
To θέμα έχει συζητηθεί ξανά... για πιο αναλυτικά δείτε το link :
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1690&highlight=

Kάνω κι ένα copy μέρους της συζήτησης :


Μη βιάζεστε !

(Mετά από αρκετό ψάξιμο...)

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το τελικό σύνολο των tones (256). Και μετά θυμήθηκα κάτι... αλλά ας τα πάρουμε ένα-ένα :

Το ADSL λειτουργεί (κατά μία έννοια) σαν τις κοινές συνδέσεις : Τα απλά modem επικοινωνούν μεταξύ τους και μετά από "συζήτηση" ( ) αποφασίζουν αν θα γίνει η σύνδεση ή όχι. Το ίδιο και τα ADSL modems. Αυτό γίνεται πριν μεταφερθεί οποιδήποτε data. Οι κανόνες αυτής της "χειραψίας" ορίζονται στο ITU-T standard G.944.1. Κατά τη διάρκεια της χειραψίας πλην άλλων θεμάτων καθορίζεται το signal to noise ratio, δηλαδή συμφωνούν τα modem μεταξύ τους ποιο θα είναι το επιτρεπτό επίπεδο θορύβου στη γραμμή, ώστε ο θόρυβος να είναι πάντα σε "λογικά πλαίσια" και να αποφεύγονται τα λάθη (errors). ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟ. Για να εξηγήσω τι είναι το noise margin πρέπει να πάω σε ένα επιμέρους θεματάκι.

Το bandwidth του local loop (modem έως DSLAM) χωρίζεται σε 256 "υπο"-κανάλια τα οποία είναι γνωστά ως bins ή tones. Το κάθε tone (bin) χρησιμοποιεί κάποιες από τις υψηλές συχνότητες του ADSL, δηλαδή περίπου από 26kHz έως 1,1MHz (τα νούμερα "παίζουν" από χώρα σε χώρα). Θυμάστε αυτό που είπαμε παραπάνω για τη "χειραψία" και το signal to noise ratio;

Κατά τη διάρκεια της χειραψίας υπολογίζεται το signal to noise ratio για κάθε tone (bin). Aν πάρουμε τώρα όοοολους αυτούς τους υπολογισμούς και τους βάλουμε μαζί, δηλαδή να αθροίσουμε όλα τα περιθώρια(κενά ασφαλείας) λάθους, τι βγάζουμε;;; Σωστά : το Noise Margin. Είναι το συνολικό περιθώριο ασφαλείας που αφήνεται επίτηδες για όλα τα 256 υποκανάλια του local loop, της επικοινωνίας δηλ.του modem μας με το DSLAM. Και πάμε στα παραπάνω posts :

"relative capacity occupation" :
Πόσο (σε %) του noise margin χρησιμοποιείται. Αν τα ποσοστά αυτά είναι μεγάλα τότε υπάρχει αρκετός θόρυβος στη γραμμή. Δεν είναι ανησυχητικό όμως, γιατί βρίσκεται μέσα στα λογικά πλαίσια της αρχικής "συμφωνίας" μεταξύ των modems (βλ.παραπάνω). Αν ξεπεράσουν το 100% τότε χρησιμοποιείται μία τεχνική που λέγετε "bit swapping" (άλλη ιστορία αυτό... αν θέλετε μπορώ να το εξηγήσω, αλλά θα βγούμε από το θέμα).

"noise margin downstream" :
Το συνολικό περιθώριο επιτρεπτών λαθών (θορύβου) σε dB (deci-Bell).

"output power upstream" :
Δεν μας ενδιαφέρει... μπαίνει στα χωράφια της φυσικής (πόση δύναμη-ενέργεια ασκείται στο χάλκινο σύρμα).

"attenuation downstream" :
Κατ' αρχή...
Δύο είναι οι βασικοί παράγοντες που επηρεάζουν το μεταδιδόμενο σήμα : ο θόρυβος (noise) και οι απώλειες (attenuation ή energy losses). Τι σημαίνει αυτό ; Πολύ απλά... για attenuation downstream 26.0 dB, το αρχικό σήμα που εκμπέμπεται, λαμβάνεται (ακούγεται) 350.000 φορές πιο σιγά (ήσυχα) ! Και όπως είναι λογικό, πιο σιγά σημαίνει μεγαλύτερες πιθανότητες λάθους.

"carrier load: number of bits per symbol(tone)" :
Παραπάνω εξήγησα το Noise Margin. Αποτέλεσμα του Noise Margin είναι το bit allocation, δηλαδή τα modem συνφωνούν πόσα bits θα μπαίνουν σε κάθε tone(bin) ανά ένα θεωρητικό κύκλο.

"tone 0- 31:....."
Εδώ βλέπουμε τα 256 υποκανάλια (tone) στα οποία διαιρείται η local loop, καθώς και πόσα bits περνάνε σε κάθε υποκανάλι. Αν παρατηρήσετε στις μεγάλες συχνότητες δεν περνάνε symbols (από tone 135 και πάνω). Αυτό συμβαίνει γιατί τα "μεγάλα" υποκανάλια χρησιμοποιούν υψηλότερες συχνότητες (αλλά πάντα στα πλαίσια του ADSL) και σε αυτές τις συχνότητες οι απώλειες είναι μεγάλες, ξεπερνάνε δηλαδή το 100% στο relative capacity occupation που είπα παραπάνω. Για το λόγο αυτό χρησιμοποιείται η τεχνική bit swapping με την οποία επανατοποθετούνται (από τα modems) τα bits σε tones με λιγότερα λάθη (τις περισσότερες φορές είναι χαμηλότερης συχνότητας). Γι' αυτό βλέπουμε μία συγκέντρωση στα tones 60-134.

Αυτάααα...

Παρατηρήσεις :
1) Διαβάστε το link για να καταλάβεται τι γίνεται.
2) Για το μόνο που προβληματίζομαι είναι το relative capacity occupation. Tα υπόλοιπα είναι διασταυρωμένα.
3) Διαβάστε το link για να καταλάβεται τι γίνεται. :wink:

chatasos
05-09-03, 13:06
Το "Rel Cap Occupation" δείχνει πόσο % χρησιμοποιείται η γραμμή σε σχέση με την μέγιστη θεωρητική δυνατότητα συγχρονισμού σε ταχύτητα.

Με άλλα λόγια, το 20% λέει ότι η ταχύτητα που είναι τώρα συγχρονισμένο το modem είναι το 20% της θεωρητικής που θα έφτανε αν δεν υπήρχε κάποιος περιορισμός στο dslam. Δηλαδή όσο μικρότερο τόσο το καλύτερο (εφόσον η τρέχουσα ταχύτητα είναι η ίδια).

chatasos
05-09-03, 13:37
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος:

Το Noise Margin (ή σε άλλα modems SNR Margin) είναι ο λόγος σήματος προς θόρυβο και όσο πιο μεγάλο τόσο καλύτερα.

Το Attenuation είναι η εξασθένηση του σήματος (έχει να κάνει με το Output Power) και όσο πιο μεγάλο τόσο χειρότερα.

UGF_GreekMind
05-09-03, 16:06
Για το rel cap occupation δεν μπόρεσα να το βρω ακριβώς, οπότε μάλλον έχεις δίκιο. Θα μπορούσες να δώσεις ένα παράδειγμα ;

Στο attenuation θα συμφωνήσουμε. Είναι οι απώλειες ενέργειας του σήματος (το ίδιο πράγμα λέμε). Μεγάλη τιμή μπορεί να σημαίνει crosstalk (NEXT ή FEXT).

Για το noise margin όμως μήπως κάνεις λάθος ;
Είναι το περιθώριο μέσα στο οποίο αν κυμανθεί το σήμα θα έχει τις μικρότερες απώλειες λόγο θορύβου. Αυτή είναι μία παράμετρος η οποία μπορεί θεωρητικά να τροποποιηθεί από το configuration του modem.

chatasos
05-09-03, 18:11
Για το rel cap occupation δεν μπόρεσα να το βρω ακριβώς, οπότε μάλλον έχεις δίκιο. Θα μπορούσες να δώσεις ένα παράδειγμα ;

Αν κάποιος έχει συνδεθεί στα 384/128 και έχει DS rel cap occupation 20%, αυτό σημαίνει ότι το 384 είναι το 20% της ταχύτητας που μπορεί να παίξει. Δηλαδή αν ο ΟΤΕ δεν του βάλει κάποιο όριο στο DSLAM του, τότε θεωρητικά η ταχύτητά του θα είναι 384*100/20=1920 kbps. Αντίστοιχα κάποιος που έχει 10% στο DS και σύνδεση 384/128, είναι σε καλύτερη μοίρα γιατί αν ο ΟΤΕ δεν του βάλει κάποιο όριο, η ταχύτητά του θεωρητικά θα είναι 384*100/10=3840 kbps.



Στο attenuation θα συμφωνήσουμε. Είναι οι απώλειες ενέργειας του σήματος (το ίδιο πράγμα λέμε). Μεγάλη τιμή μπορεί να σημαίνει crosstalk (NEXT ή FEXT).

Ή μεγάλη απόσταση...



Για το noise margin όμως μήπως κάνεις λάθος ;
Είναι το περιθώριο μέσα στο οποίο αν κυμανθεί το σήμα θα έχει τις μικρότερες απώλειες λόγο θορύβου. Αυτή είναι μία παράμετρος η οποία μπορεί θεωρητικά να τροποποιηθεί από το configuration του modem.

Ερμηνεύοντας κατά λέξην το "noise margin" θα συμφωνήσω με αυτό που λες. Έχω όμως την εντύπωση πως οι κατασκευαστές άλλο εννούν. Ίσως πάλι να κάνω και λάθος :wink:

Hik
06-09-03, 20:19
Αν κάποιος έχει συνδεθεί στα 384/128 και έχει DS rel cap occupation 20%, αυτό σημαίνει ότι το 384 είναι το 20% της ταχύτητας που μπορεί να παίξει. Δηλαδή αν ο ΟΤΕ δεν του βάλει κάποιο όριο στο DSLAM του, τότε θεωρητικά η ταχύτητά του θα είναι 384*100/20=1920 kbps. Αντίστοιχα κάποιος που έχει 10% στο DS και σύνδεση 384/128, είναι σε καλύτερη μοίρα γιατί αν ο ΟΤΕ δεν του βάλει κάποιο όριο, η ταχύτητά του θεωρητικά θα είναι 384*100/10=3840 kbps.


Αυτό ακριβώς κατάλαβα και εγώ ότι είναι (για αυτό και υπολόγισα ότι η γραμμή μου είναι χρονισμένη στο download στα 6.4Mbps).

Όπως λέει και το help του jetspeed.
Relative capacity Occupation
The ratio of achieved line rate over the attainable linerate, expressed in %.

Πάντως όπως είδα και από τους υπόλοιπους, λογικά μια χαρά είναι η γραμμή μου.

UGF_GreekMind
08-09-03, 07:55
Για το noise margin όμως μήπως κάνεις λάθος ;
Είναι το περιθώριο μέσα στο οποίο αν κυμανθεί το σήμα θα έχει τις μικρότερες απώλειες λόγο θορύβου. Αυτή είναι μία παράμετρος η οποία μπορεί θεωρητικά να τροποποιηθεί από το configuration του modem.

Ερμηνεύοντας κατά λέξην το "noise margin" θα συμφωνήσω με αυτό που λες. Έχω όμως την εντύπωση πως οι κατασκευαστές άλλο εννούν. Ίσως πάλι να κάνω και λάθος :wink:

http://www.eicon.com/support/training/slideshow2.asp?i=280&go=next&c=ADSL_Tech

Το έψαξα λίγο ακόμα... είναι τελικά αυτό που "κατά λέξη" εννοεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.