PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αποσυγχρονισμού dsl



jmakro
15-01-08, 16:33
τι φταει οταν το SNR MARGIN πεφτει συνεχεια ξεκιναει απο 11.5 μεχρι που ξεσυχρονιζει το ρουτερ
οταν με καλουν στο σταθερο αποσυχρονιζει και οταν καμια φορα δε συχρονιζει με το που σηκωνω το σταθερο χρονιζει?
περιμενω τις απαντησεις σας ευχαριστω:sorry::sorry::sorry::(:(:(:(

ariadgr
15-01-08, 18:02
Έχεις βάλει φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή;
Αν αποσυνδέσεις τις τηλεφωνικές συσκευές από τις πρίζες, και αφήσεις μόνο το dsl modem στην κεντρική πρίζα (χωλ-είσοδος ή σαλόνι) του σπιτιού, συνεχίζει το πρόβλημα.
Δώσε τα στατιστικά συγχρονισμού του modem και πες μας για ποιό modem πρόκειται.

jmakro
16-01-08, 00:16
Τα εχω τσεκαρει ολα πριζες σαλονιου δωματιου μονο με γραμμη dsl επανω χωρις φιλτρο τα παντα.
το μονο που πρεπει να κανω ακομα να παω να συνδεσω τηλεφωνικο καλωδιο ακριβως στο καλωδιο του οτε που ερχεται στην μονοκατοικια να δω αν φταινε τα καλωδια.
το ρουτερ το εχει το προφιλ μου 9107
SNR margin (dB): 8.1 11.8
Attenuation (dB): 14.5 5.8
Output power (dBm): 18.5 12.3
Attainable rate (Kbps): 20092 1079
Rate (Kbps): 20658 1023

ttsgr
16-01-08, 00:29
τι φταει οταν το SNR MARGIN πεφτει συνεχεια ξεκιναει απο 11.5 μεχρι που ξεσυχρονιζει το ρουτερ
οταν με καλουν στο σταθερο αποσυχρονιζει και οταν καμια φορα δε συχρονιζει με το που σηκωνω το σταθερο χρονιζει?
περιμενω τις απαντησεις σας ευχαριστω:sorry::sorry::sorry::(:(:(:(



Αυτό το πρόβλημα που περιγράφεις το έχω ξαναδιάβασε από κάποιο άλλο μέλος εδώ στο forum του ΟΤΕ.Δεν θυμάμαι εάν δόθηκε λύση τελικά αλλα ίσος θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Βεβαια εναλλακτικά υπάρχουν πάντα το 1242 για οδηγίες και το 121 για βλάβες

Cloudman
16-01-08, 00:42
Έφτασε και στο Ακρωτήρι η 24άρα; Νόμιζα ότι είχαμε ταχύτητα μέχρι 2mbps! Τέλος πάντων, αν το προφίλ σου είναι σωστό και είσαι στο DSLAM Κουνουπιδιανών, έχε υπόψη σου (αν δεν το έχεις δει ήδη) ότι ο ΟΤΕ περνάει κάτι υπόγεια καλώδια στην περιοχή των Κουνουπιδιανών και μπορεί να έχει σχέση αυτό με το πρόβλημά που αναφέρεις! Πάντως στη δική μου σύνδεση δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα αυτές τις μέρες.

jmakro
16-01-08, 02:43
ναι εφτασε πηρα το 134 και μου ειπαν κανενα προβλημα μπορω να βαλω 24αρα αλλα ειμαι πολυ κοντα στο dslam.
αμα ειναι του οτε τα καλωδια τα πορτοκαλι ελπιζω να δουμε καλυτερες μερες στο SNR
ttsg θα το ψαξω και αλλο.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.