PDA

Επιστροφή στο Forum : 24αρα στη Λαμια



islander
15-01-08, 17:30
Πηρα σημερα στο 134 για να κανω αναβαθμιση σε 24 Mbps. Aπο εκει μου ειπαν να παω σε οτε shop για να γυρισω σε οτε γιατι η οτενετ δεν εχει 24αρα συνδεση.
Πηγα λοιπον και ζητησα αναβαθμιση σε 24αρα αλλα οι υπαλληλοι με ενημερωσαν οτι δεν αξιζει αυτη η αναβαθμιση και οτι στην περιοχη μου (1500 μετρα περιπου απο το κεντρο του οτε) αποκλειεται να πιασω καλες ταχυτητες.

Τα στοιχεια στο ρουτερ μου ειναι τα εξης
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 42 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 5 db
Downstream Transmit Power: 13 db
Upstream Transmit Power: 19 db

Ισχυει τελικα κατι τετοιο?
Συμφωνα με το adsl calculator του φορουμ η ταχυτητα κλειδωματος θα ειναι γυρω στα 19.54 mbit/s
Ειναι δυνατον η ποιοτητα του δικτυου καλωδιωσης να ειναι τοσο χαλια ωστε να μην πιασω ουτε 5 mbit/s? (ετσι μου ανεφεραν)
Δηλαδη η 24αρα ειναι μονο για αυτους που μενουν διπλα στο dslam?
:down:

Zer0c00L
15-01-08, 17:36
δεν ειμαι ειδικος στο θεμα υπαρχουν αλλοι.

αλλα συμφωνα με το εργαλειο της σελιδας εδω που κατα πολυ εχει πεσει σε μενα σωστα ναι παιζεται και αυτο που λες βεβαια η δοκιμη θα σε πεισει διοτι απο την θεωρια εως την πραξη απεχει καμια φορα.

ttsgr
16-01-08, 00:22
Πηρα σημερα στο 134 για να κανω αναβαθμιση σε 24 Mbps. Aπο εκει μου ειπαν να παω σε οτε shop για να γυρισω σε οτε γιατι η οτενετ δεν εχει 24αρα συνδεση.
Πηγα λοιπον και ζητησα αναβαθμιση σε 24αρα αλλα οι υπαλληλοι με ενημερωσαν οτι δεν αξιζει αυτη η αναβαθμιση και οτι στην περιοχη μου (1500 μετρα περιπου απο το κεντρο του οτε) αποκλειεται να πιασω καλες ταχυτητες.

Τα στοιχεια στο ρουτερ μου ειναι τα εξης
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 42 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 5 db
Downstream Transmit Power: 13 db
Upstream Transmit Power: 19 db

Ισχυει τελικα κατι τετοιο?
Συμφωνα με το adsl calculator του φορουμ η ταχυτητα κλειδωματος θα ειναι γυρω στα 19.54 mbit/s
Ειναι δυνατον η ποιοτητα του δικτυου καλωδιωσης να ειναι τοσο χαλια ωστε να μην πιασω ουτε 5 mbit/s? (ετσι μου ανεφεραν)
Δηλαδη η 24αρα ειναι μονο για αυτους που μενουν διπλα στο dslam?
:down:


Για να μην μένεις σε υποθέσεις και εικασίες ζητα απλά ένα demo για λίγες μέρες να δεις τι γίνετε

plouf
16-01-08, 10:54
με βαση αυτό το αρθρό
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

το οποιο έχει πέσει μέσα κατα 95% σε οσους το είδα
θα έχεις 16-20μbps ......

NA TO KANEIΣ

islander
24-01-08, 21:31
Τελικα ειχα κανει αιτηση για 8αρα η οποια ενεργοποιηθηκε σημερα καθως με πηραν τηλεφωνο απο τον οτε να παρω το παραλαβω το router κτλ και υστερα απο τηλεφωνημα στην οτενετ για επιβεβαιωση.
Το θεμα ειναι οτι το ρουτερ εξακολουθει να κλειδωνει στα 768 και δεν βλεπω τα speedtest λενε τα ιδια.
Στο myotenet η συνδεση μου ειναι κανονικα S5.
Στο 134 ομως που πηρα μου λενε οτι ειναι ακομα 768.
Τι εχει γινει αραγε, δεν εχει γινει ακομα η αναβαθμιση? και γιατι με πηραν τηλεφωνο απο το oteshop να παω να παραλαβω ρουτερ κτλ.
Kαι εχω κανει κανονικα το activation απο το myotenet

thanasis38
24-01-08, 22:28
το ρουτερ σου το εχεις συνδεσει? αν ναι για γραψε μας τα στατιστικα του ρουτερ

islander
24-01-08, 22:49
Βεβαιως το εχω συνδεσει το ρουτερ, εσυ τι νομιζες!
Τα στατιστικα γιατι να τα γραψω ειναι τα ιδια με το πρωτο μηνυμα

islander
29-01-08, 19:12
Η αναβαθμιση εχει γινει απο την Πεμπτη, συμφωνα με my.otenet.gr (S5) και oteshop που με πηραν τηλεφωνο για να παω να παρω το ρουτερ, εχω παρει και στο 134, οτενετ κτλ και την βλεπουνε 8αρα την γραμμη.
Το ρουτερ ομως εξακολουθει να συχγρονιζει στα 768. Ειναι σε multimode και εχω κανει και απειρα reboot αλλα εκει στα ιδια.
Οποτε 121 για βλαβη σωστα?
Ελα ομως που απο το πρωι δεν μπορω να πιασω γραμμη!
Υπαρχει περιπτωση να ειναι του ρουτερ προβλημα?

Jesakos
29-01-08, 22:21
ναι αν δεν υποστηρίζει adsl2+ .. εγώ από λαμία Παγκράτι και είμαι 2.2 Km περίπου και κλειδώνω στα 16 mbit και είμαι καλά.. δοκίμασε να βάλεις new firmware ή καλύτερα βάλε ένα άλλο router Να δοκιμάσεις στα πόσα θα συχρονιστεί..

islander
29-01-08, 22:33
@Jesakos εγω να φανταστεις ειμαι πιο πανω απο σενα γυρω στα 1700 μετρα και ο υπαλληλος του oteshop (ενας χοντρος) ορκιζοταν οτι αποκλειεται να φτασει η 24αρα γραμμη στο σπιτι μου λογω κακης ποιοτητας δικτυου!
Μαλιστα μου ελεγε οτι και αυτος μενει στο παγκρατι περιπου στην ιδια αποσταση και ξερει.
Και ετσι εκανα αιτηση για 8αρα...

Τελικα ειναι προβλημα γραμμης, το 121 δεν δουλευει για Λαμια και γυρω περιοχες απο την Κυριακη (αυτο παλι???)
πηρα 134 και ενω στο ενα προγραμμα χρεωσεων η γραμμη μου ειναι 8αρα στο αλλο προγραμμα γραμμης ειμαι ακομα στα 768 δηλαδη πληρωνω για 8αρα αλλα εχω 768.(Σιγα μην γινοταν το αναποδο, βλακες ειναι?)
Προφανως ξεχασαν να κανουν την αναβαθμιση.
121 δεν δουλευει για να δηλωσω βλαβη, να δω τι θα κανω!!!

no_logo
29-01-08, 22:37
Η αναβαθμιση εχει γινει απο την Πεμπτη, συμφωνα με my.otenet.gr (S5) και oteshop που με πηραν τηλεφωνο για να παω να παρω το ρουτερ, εχω παρει και στο 134, οτενετ κτλ και την βλεπουνε 8αρα την γραμμη.
Το ρουτερ ομως εξακολουθει να συχγρονιζει στα 768. Ειναι σε multimode και εχω κανει και απειρα reboot αλλα εκει στα ιδια.
Οποτε 121 για βλαβη σωστα?
Ελα ομως που απο το πρωι δεν μπορω να πιασω γραμμη!
Υπαρχει περιπτωση να ειναι του ρουτερ προβλημα?

δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η διαδικασία
περιμένεις
Συνήθως αν ψάξεις στο φόρουμ θα δεις το αντίθετο, μέλη που αναβαθμιζόταν η γραμμή τους από τον ΟΤΕ αλλά καθυστερούσε η αναβάθμιση της σύνδεσης από την ΟΤΕnet.
Απλά περιμένεις, ούτε βλάβη δίνεις ούτε τίποτα

MaSt0RaS
30-01-08, 04:57
eγω που ειμαι χαλκοματας τι λετε δλδ λιγο κατς απο την κυπρου αξιζει να την βαλω.. Γιατι και εμενα ο χοντρος μου ελεγε αποκλειεται να εχεις πανω απο 5 εκιε που εισια?

islander
01-02-08, 22:50
Τελικα δεν ξερω γιατι, δεν ειχε περασει η αναβαθμιση για την 8αρα στους τεχνικους και για να ξαναφυγει εντολη επρεπε να κανω παλι αιτηση για αναβαθμιση αλλα επειδη δεν γινοταν παλι για 8αρα (μιας και στα κομπιουτερ ημουν σε 8αρα) εκανα για 24αρα δλδ αυτο που ηθελα αρχικως.
Αυτο εγινε προχθες (τεταρτη).
Σημερα κατα τις 11 το πρωι η dsl χαθηκε.
Ωραια λεω κανουν επιτελους την αναβαθμιση.
Ειναι 10 το βραδυ και ακομα ειμαι χωρις dsl. (Mπαινω με dial up)
Τι να πω ρε παιδια, τοσο ατυχος ειμαι? Παλι προβλημα με την αναβαθμιση?
'Η ετσι γινεται? χαλαει η συνδεση για καμια μερα και μετα την αναβαθμιζουν?
Σκεφτηκα να παρω το 121 για βλαβη αλλα ειπα να περιμενω μεχρι αυριο το πρωι

DREAMBOX
01-02-08, 23:38
eγω που ειμαι χαλκοματας τι λετε δλδ λιγο κατς απο την κυπρου αξιζει να την βαλω.. Γιατι και εμενα ο χοντρος μου ελεγε αποκλειεται να εχεις πανω απο 5 εκιε που εισια?

και εγω χαλκοματας διπλα μενω και με κονεξ πανω απο 768 δεν εχω ποτε (1mbps εχω ) ... σε αντιθεση με γνωστους που μενουν στην ιδια οδο με φορθνετ και το πιανουν ανετα το 1.....και σε συμφωνα με το τεστ της σελιδας για 24 πανω απο 15 δεν πρεπει να δινει αλλα ειπαμε εξαρταται απο πολλα....

roker
01-02-08, 23:49
Mαλλον εκανες λαθος θα εβαζες 24 θα εβλεπες πως παει και εαν ειχες προβλημα θα ζηταγες 8 παντως ξερω αρκετα
ατομα που εχουν τα δικα σου χαρακτηριστικα εχουν 24 και κλειδωνουν κοντα στα 18.

andreasermones
01-02-08, 23:55
μαλλον β....ς θα σου λειει ο υπαλληλοσ τοσο κοντα στο κεντρο του ποτε...με την 8ρα ποσο σου ειπαν πς θα πιασεις???την δοκιμασες καθολου?

pnikolo
02-02-08, 03:44
@Jesakos εγω να φανταστεις ειμαι πιο πανω απο σενα γυρω στα 1700 μετρα και ο υπαλληλος του oteshop (ενας χοντρος) ορκιζοταν οτι αποκλειεται να φτασει η 24αρα γραμμη στο σπιτι μου λογω κακης ποιοτητας δικτυου!
Μαλιστα μου ελεγε οτι και αυτος μενει στο παγκρατι περιπου στην ιδια αποσταση και ξερει.
Και ετσι εκανα αιτηση για 8αρα...

Τελικα ειναι προβλημα γραμμης, το 121 δεν δουλευει για Λαμια και γυρω περιοχες απο την Κυριακη (αυτο παλι???)
πηρα 134 και ενω στο ενα προγραμμα χρεωσεων η γραμμη μου ειναι 8αρα στο αλλο προγραμμα γραμμης ειμαι ακομα στα 768 δηλαδη πληρωνω για 8αρα αλλα εχω 768.(Σιγα μην γινοταν το αναποδο, βλακες ειναι?)
Προφανως ξεχασαν να κανουν την αναβαθμιση.
121 δεν δουλευει για να δηλωσω βλαβη, να δω τι θα κανω!!!

Μη βιαζεσαι δεν εχεις αλλαξει ακομα dslam να πας σε 2+.(Εγω εκανα αναβαθμιση 18/12 απο 19/12 ημουν s6 και η αλλαγη εγινε 2/1).
Ασε να μπεις με το καλο στην 8αρα και μετα θα μας πεις τα χαρακτηριστικα σου και θα σου πουμε αν σηκωνεις 24αρα. Εκει (24αρα) εκτος του adsl2+ που θα αλλαξει το att σου και θα πεσει το snr με εκεινα τα στοιχεια θα δουμε "τι χαμπαρια μαστορα". Θα δουμε τον θορυβο της γραμμης σου κλπ και το να κανεις απο τα 8 στα 24 γινεται αυθημερον, ενα κουμπι ειναι γι'αυτους ;)

islander
02-02-08, 10:31
Σε 24αρα θα παω, διαβαστε λιγο το προηγουμενο ποστ μου.
Το θεμα ειναι οτι απο χτες το πρωι δεν εχω καθολου dsl και ρωταω αν ετσι γινεται στην αναβαθμιση (μενεις δλδ καμια μερα χωρις dsl) ή εχω προβλημα

hel
02-02-08, 14:33
Σε 24αρα θα παω, διαβαστε λιγο το προηγουμενο ποστ μου.
Το θεμα ειναι οτι απο χτες το πρωι δεν εχω καθολου dsl και ρωταω αν ετσι γινεται στην αναβαθμιση (μενεις δλδ καμια μερα χωρις dsl) ή εχω προβλημα

Δεν μένεις χωρίς dsl κανονικά.

islander
04-02-08, 15:30
4η μερα χωρις dsl καθολου, καλα παμε

tpapo
05-02-08, 13:25
eγω που ειμαι χαλκοματας τι λετε δλδ λιγο κατς απο την κυπρου αξιζει να την βαλω.. Γιατι και εμενα ο χοντρος μου ελεγε αποκλειεται να εχεις πανω απο 5 εκιε που εισια?

Σωστά σου είπε ο κύριος στο shop όπως και στον φίλο πιο πάνω για την 24αρα ,ΕΓΩ τα έχω δοκιμάσει όλα μένοντας στην Ν.αμπλιανη με 33db download line attenuation μέχρι 4-5 Mbps κλειδώνω ,παραπάνω με τίποτα........το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό γι'αυτ'ο το χάλι..:down:

islander
05-02-08, 20:55
5η μερα ακομα χωρις dsl και ακομα τιποτα.
Εχω δηλωσει βλαβη εδω και 4 μερες στο 121, πηγα σημερα και απο το oteshop, μεχρι και στο προισταμενο των τεχνικων πηγα και η απαντηση παντου ηταν η ιδια "και μεις τι να σου κανουμε".
Δηλαδη τι αλλο να κανω? Τοσο δυσκολο ειναι πια να κανουν μια γ#*@αναβαθμιση? Ελεος!
Στο αλλο μου σπιτι σε νησι 2000 κατοικων υπαρχει ενας και μοναδικος υπαλληλος στον οτε και κανει ολες τις δουλειες, τηλεφωνικες συνδεσεις, dsl, εξψτερικες δουλειες κτλ. Η αναβαθμισηπου εκανα εγινε σε 2 μερες μονο. Και μια φορα ειχα βλαβη στην γραμμη dsl και τον πηρα τηλεφωνο και σε μιση ωρα ημουν ετοιμος.
Στη Λαμια, 20 μερες αναμονη και ακομα βλεπουμε.
Ηθελα να ρωτησω λοιπον, επειδη στο my otenet ειμαι κανονικα ως S6 (και S5 πριν) ειναι δυνατον να χρεωνομαι σε αυτες τις ταχυτητες ή στην 768?

islander
08-02-08, 12:30
Επιτελους σημερα ειναι ετοιμη η γραμμη επειτα απο πολλα τηλεφωνηματα σε 121 και τεχνικους.
Nα ειναι καλα ενας τεχνικος που του ειπα το προβλημα και το τακτοποιησε.:oneup:

Το Downstream Line Attenuation ανεβηκε 2 dB παραπανω, πηγε δλδ 24 db αλλα ολα καλα το linksys κλειδωσε στα 18453 kbps. Φαινεται πως το calculator του adslgr βγαζει σωστα αποτελεσματα.:respekt:

Ενα μεγαλο ευχαριστω στους αγνωστους φιλους που ειχαν ανοιχτα τα ασυρματα router τους και μπορουσα να σερφαρω στο διαδικτυο αυτη τη βδομαδα.:p

Polter
10-02-08, 00:34
Δυστυχώς φίλοι μου έχουμε μαζευτεί πολλοί στον ΟΤΕ στην Λαμία. Με την ανακοίνωση των νέων τιμών για Conn-X όλοι σχεδόν γύρισαν στον ΟΤΕ.
Εγώ που επέστρεψα από HOL, μετά από ένα σχετικά καλό εικοσαήμερο τον Ιανουάριο, βλέπω την κατάσταση να χειροτερεύει μέρα με τη μέρα. Από αρχές Φεβρουαρίου, τις ώρες αιχμής (όλες τις ώρες δηλαδή που μπορείς να σερφάρεις χωρίς να ξενυχτήσεις) οι ταχύτητες είναι κατώτερες ακόμα και από 1Mbps (περίπου 60 με 80Kb/sec). Κατά τις 01:00 το βράδυ πιάνω ταχύτητες που φτάνουν αυτές που είχα τις ώρες αιχμής την περίοδο του Ιανουαρίου (230~400 Kb/sec) ενώ για να δώ ταχύτητες της τάξης του 1~1,3Μb/sec θα πρέπει να μείνω ξύπνιος μέχρι τις 4:00 τα χαράματα που οι περισσότεροι θα έχουν κοιμηθεί. Για p2p βέβαια δεν συζητάμε καθώς από τα 600Kb/sec που έπιανα τον Ιανουάριο τώρα στην καλύτερη θα πιάσω 45Kb/sec, αλλά εδώ παίζει και το traffic shaping του ΟΤΕ. Σήμερα νωρίς το απόγευμα τα πράγματα ήταν τόσο δραματικά που με το ζόρι μπορούσες καν να πλοηγηθείς στο Internet. Υπ' όψιν ότι είμαι σε Conn-X 24 και το Router μου κλειδώνει στα 21000. (Μένω στο κέντρο).
Όπως φαίνεται στην Λαμία ο ΟΤΕ δεν μπορεί να παρέχει πρακτικά ταχύτητες μεγαλύτερες από τα 2 ή (αν περιμένεις τα χαράματα για να σερφάρεις) τα 4Mbps.
Η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη στα Νότια Προάστεια (Ν. Άμπλιανη - Παγκράτι) καθώς ο κολλητός πήρε Conn-X 8Μbps και πετυχαίνει ταχύτητες περί τα 20Κb/sec υψηλότερες..
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα για τα δέοντα μπινελίκι@ στον εθνικό μας πάροχο και μάλλον για υποβάθμιση, γιατί είναι απαράδεκτο να πληρώνουμε 24Mbps και να παίρνουμε 1Mbps...

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιο e-mail του ΟΤΕ για παράπονα ή προβλήματα; Προτιμώ τα γραπτά από τα λόγια και οι τύποι στο noc@otenet.gr αποδείχτηκαν πολύ "δημόσιοι υπάλληλοι" για να ασχοληθούν σοβαρά με το θέμα μου:

Αγαπητέ κύριε,

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως για πληροφορίες που αφορούν την εγκατάσταση του modem σας, αλλά και ζητήματα που αφορούν την γραμμή σας και τον συγχρονισμό αυτής, παρακαλούμε καλέστε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ADSL του ΟΤΕ, στο τηλέφωνο 1242.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Τι να πω..

Furious_Angel
11-02-08, 05:10
Σωστά σου είπε ο κύριος στο shop όπως και στον φίλο πιο πάνω για την 24αρα ,ΕΓΩ τα έχω δοκιμάσει όλα μένοντας στην Ν.αμπλιανη με 33db download line attenuation μέχρι 4-5 Mbps κλειδώνω ,παραπάνω με τίποτα........το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό γι'αυτ'ο το χάλι..:down:
Πλάκα μου κάνεις? Μένεις τέρμα θεού απο το κέντρο και περιμένεις να κλειδώσεις σε ικανοποιητική ταχύτητα?

Ο χοντρός κύριος απο το ΟΤΕshop είναι τουλάχιστον ανίκανος για τη θέση του, καθώς χρειάστηκα να του εξηγήσω πάμπολλες φορές τι χρειαζόμουνα και επέμενε οτι έχει δίκιο πριν τελικώς καταλάβει πόσο άδικο είχε. Τέσπα, δε μπορώ να εκφέρω και 100% σωστή άποψη καθώς η σχέση μου με το συγκεκριμένο ΟΤΕshop είναι ανύπαρκτη μιας και έχω μετακομίσει Θεσ/νική εδώ και 4 χρόνια. Πάντως απο όσο θυμάμαι απ'τα καλοκαίρια πριν απο 2-3 χρόνια, το νετ πήγαινε πολύ γρήγορα, τουλάχιστον στο πατρικό μου (Γαλανέικα).
Βέβαια τότε ήταν και άδειο το κέντρο. Ίσως πρέπει να δημιουργήσει και ένα δεύτερο κέντρο, αλλά χλωμό το κόβω για μια πόλη 70k κατοίκων.

silexime
11-02-08, 05:49
Εγώ μένω Ν.Άμπλιανη. Έχω 24αρα Conn-x εδώ και 3,5 βδομάδες και τώρα το router είναι κλειδωμένο στα 12519kbps. Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από ταχύτητα, παρ' όλο που η σύνδεση μοιράζεται σε 3 άτομα. Ίσως παίζει ρόλο και το router σου που στα p2p πιάνεις χαμηλές ταχύτητες, επειδή π.χ. δεν ανέχεται πολλές συνδέσεις..
Το μόνο που με παραξενεύει είναι ότι σε κάθε σύνδεση-αποσύνδεση πιάνει διαφορετικές ταχύτητες.
Στην Αθήνα με Netone οι ταχύτητες σύνδεσης είναι πάντα σταθερές.

islander
11-02-08, 21:05
@Polter εγω δεν μπορω να πω οτι εχω χαμηλες ταχυτητες.
Eιναι γεγονος οτι το βραδυ πεφτω σε 2αρα αλλα δεν εχω προβλημα, κατεβαζω το πρωι με full ταχυτητες αυτα που θελω.
Σιγουρα παντως το κεντρο ειναι πιταρισμενο για τα καλα αλλα προς το παρον παμε καλα.

Το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι δεν κανανε σωστα την αναβαθμιση και τους πηρα 2-3 φορες να το ξανακοιταξουν.
Την πρωτη φορα δεν συγχρονιζε καθολου το ρουτερ και ειχαν δωσει την βλαβη σε εξωτερικο συνεργειο.
Τους πηρα λοιπον και τους ειπα οτι δεν εχω προβλημα εγω στην εγκατασταση μου και να το ξανακοιταξουν.
Το ξανακοιταξαν ειχε προβλημα η πορτα και μου αλλαξαν πορτα. Παλι ομως ειχα προβλημα (συχρονιζε και μετα αποσυγχρονιζε παλι το ρουτερ) και τους πηρα αλλη μια φορα μεχρι που πηγε αυτοπροσωπος ο τεχνικος που σηκωνε το τηλεφωνο και το εφτιαξε αυτος.

Polter
12-02-08, 02:06
islander, τι να πω; Με το ίδιο σύστημα είμαι εδώ και τρια χρόνια PC-Router και έχω δει όλες τις διακυμάνσεις στην ταχύτητα, από τότε που ξεκίνησα με 384Kbps στη HOL (που είχα full ταχύτητα), την αγορά του πρώτου πακέτου της HOL στα 512 (που πήγαινε εξίσου καλά), τη δωρεάν αναβάθμιση σε 1Μbps (όπου άρχισε να φαίνεται το χάλι της Λαμίας) και την μετάβαση από τις αρχές του χρόνου σε Conn-X 24. Βασικά, από τότε που έγινε ο δωρεάν διπλασιασμός ταχύτητας (το Φθινόπωρο 2006) χάθηκε εντελώς η σχέση θεωρητικής-πραγματικής ταχύτητας τουλάχιστον για τη Λαμία. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι τόσο χάλια γιατί είμαι στο ίδιο dslam με Internet Cafe που είναι αρκετά εδώ κοντά, αλλά η κατάσταση είναι επιεικώς απαράδεκτη και φώς δεν βλέπω να υπάρχει άλλο από το να αρχίσω να παραπονιέμαι κάθε μέρα μπας και με ρίξουνε κάπου καλύτερα. Τελικά η μόνη διαφορά που είδα από την αλλαγή ISP ήταν τα καλύτερα pings που δίνει ο ΟΤΕ.
Όσο για το φίλο μου στη Ν. Άμπλιανη, έπρεπε να επιμείνουμε στο OTEShop να του βάλουν 8άρα γραμμή, γιατί ο τεχνικός διατείνονταν ότι πάνω από 4 δεν θα έπιανε με τίποτα. Τελικά όντως το Sagem 1540 που μου έδωσαν εμένα (σε αυτόν δεν έχουν δώσει ακόμα εξοπλισμό λόγω έλλειψης) και δεν το είχα βγάλει καν από το κουτί του, σε αυτόν είχε συνεχή disconnects, οπότε πήρε ένα WAG200 και καθάρισε, καθώς συνδέθηκε σταθερά στα 8Mbps.. Βέβαια στην πράξη, σε παράλληλα, ταυτόχρονα tests που κάναμε κατεβάζοντας τα ίδια αρχεία, είχαμε πάνω-κάτω τα ίδια αποτελέσματα, που σημειωτέον για αυτόν ήταν χειρότερα από αυτά που είχε όταν ήταν στη HOL στα 2Mbps.. Μάλλον εσύ θα είσαι πολύ τυχερός για να καταφέρνεις να πιάνεις καλές ταχύτητες στη Λαμία..
Ας αρχίσω να παίρνω το 1242..

Και κάτι ακόμα για να καταλάβετε πόσο δραματικη κατάσταση επικρατεί στην περιοχή μου: Πολλές φορές που αποσυνδέομαι από τον ΟΤΕ για να αλλάξω IP έτσι ώστε να συνεχίσω να κατεβάζω από Rapid, παίρνω IP την οποία έχει εγκαταλείψει άλλος χρήστης ο οποίος μόλις κατέβασε κάτι από Rapid και ακολουθεί την ίδια μέθοδο. Πηγαίνω λοιπόν ξανά στο Rapid με την νέα IP και μου λέει για παράδειγμα να περιμένω ακόμα 40 λεπτά!!! Αυτό, λοιπόν, δεν το είχα ξαναδεί τόσα χρόνια στη HOL. Μόνο το τελευταίο 20ήμερο συμβαίνει. Πόσες είναι οι πιθανότητες να παίρνω IP που εγκατέλειψε κάποιος που κατέβαζε πριν λίγο από το Rapid? Φανταστείτε τί χαμός γίνεται..
A, ρε ΟΤΕ...

Furious_Angel
12-02-08, 04:45
Σίγουρα αλλάζει η IP σου? Μήπως μένει ίδια?
Η Λαμία έχει ένα κέντρο, οπότε είτε είσαι κοντά είτε μακριά του ιντερνετ καφε (μάλλον για το GNet μιλάς) δε παίζει ρόλο. Μήπως έχεις πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου και για αυτό έχεις τόσο χάλια ταχύτητες. Πάντως όπως βλέπω απο τα στατιστικά της DSL σου, έχεις χάλια SNR (θόρυβο γραμμής) παρότι το Attn σου είναι οκ, για αυτο και κλειδώνεις τόσο ψηλά για 24αρα. Κάτι πρέπει να παίζει με την ποιότητα της γραμμής σου.

pnikolo
12-02-08, 05:18
Σίγουρα αλλάζει η IP σου? Μήπως μένει ίδια?
Η Λαμία έχει ένα κέντρο, οπότε είτε είσαι κοντά είτε μακριά του ιντερνετ καφε (μάλλον για το GNet μιλάς) δε παίζει ρόλο. Μήπως έχεις πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου και για αυτό έχεις τόσο χάλια ταχύτητες. Πάντως όπως βλέπω απο τα στατιστικά της DSL σου, έχεις χάλια SNR (θόρυβο γραμμής) παρότι το Attn σου είναι οκ, για αυτο και κλειδώνεις τόσο ψηλά για 24αρα. Κάτι πρέπει να παίζει με την ποιότητα της γραμμής σου.

H IP παντα αλλαζει οταν αποσυνδεεσαι! :oneup:
Το δε snr ειναι φυσιολογικο! Το default snr του οτε ειναι 9 για τις 24αρες ;)

silexime
12-02-08, 07:39
Το default snr του οτε ειναι 9 για τις 24αρες ;)


Σε μένα το SNR πάντως είναι 11...

pnikolo
12-02-08, 07:48
Σε μένα το SNR πάντως είναι 11...

Απο το προφιλ σου βλεπω οτι δεν ανηκεις στον οτε :whistle:

hel
12-02-08, 09:25
H IP παντα αλλαζει οταν αποσυνδεεσαι! :oneup:
Το δε snr ειναι φυσιολογικο! Το default snr του οτε ειναι 9 για τις 24αρες ;)

Δεν αλλάζει πάντα.

pnikolo
12-02-08, 09:46
Δεν αλλάζει πάντα.

Εαν ειναι dynamic και η διακοπη ειναι πανω απο 10" αλλαζει. 1 στις 50 να παρεις την ιδια, αν ενοεις αυτο :) ειδιακα στα μεγαλα αστικα κεντρα και μαλιστα στον οτε

islander
12-02-08, 10:38
@polter δοκιμασες να συνδεσεις το ρουτερ απευθειας στην γραμμη?
Δοκιμασες αλλο ρουτερ?
Αν εχεις wifi κλειδωσε το γιατι ολο και καποιος μπορει να μπαινει

Polter
12-02-08, 15:20
Παιδιά, δεν υπάρχει θέμα γραμμής. Αφού παρατηρώ ότι η ταχύτητα download εξαρτάται από την ώρα. Το Wi-Fi το έχω ενεργοποιημένο, αλλά είναι κλειδωμένο και έχςι και MAC filtering. Το ελέγχω αρκετά συχνά για να δω μήπως και έχει τρυπώσει κάποιος αλλά δεν.. :-)
Routers εδώ έχω τέσσερα: To Fritz της HOL, ένα 3Com OfficeConnect, το USR 9108 που χρησιμοποιώ και το Sagem που μου έδωσε ο ΟΤΕ. Έχω δοκιμάσει διάφορα γιατροσόφια: Έχω βάλει PPPoE με LLC, έχω αλλάξει το MTU από 1500 σε 1470, αλλά τίποτε. Τα καλύτερα στατιστικά τα έχω με PPPoA, 8/35 VC_MUX, MTU:1500.
Εξάλλου δεν βλέπω εγώ να έχω περίεργο SNR και Att. Αυτήν την στιγμή το USR μου δίνει 10,4/12,5.. Αν είχα πρόβλημα με τη γραμμή δεν θα έπιανα στις αρχές Ιανουαρίου ή αργά τα χαράματα κάθε βράδυ 1 και 1,5Μb/sec...

Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα κατεβάζω το ftp://ftp.otenet.gr/pub/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/7.0/7.0-RC2-i386-disc1.iso με 1,45Mb/sec, αλλά μόλις περάσει πχ 16:00 και μέχρι τις 02:00 τα πράγματα είνα τραγικά. Και σήμερα έχω άδεια από τη δουλειά και είμαι τέτοια ώρα σπίτι, συνήθως για να δω τέτοια ταχύτητα πρέπει να ξενυχτήσω..

Όσο για την IP address, ναι, αλλάζει. Γιατί ο χρόνος αναμονής που μου δίνει το Rapid μετά από την ανανέωση της IP είναι διαφορετικός. Π.χ. μετά από 100ΜΒ download μου λέει να περιμένω 96 λεπτά, αποσυνδέομαι και μόλις πάω να ξανακατεβάσω μου λέει να περιμένω 40 λεπτά..

Όσο για τα Internet Cafe.. είναι το Gnet, το escape και άλλα (μένω κοντά στην Άνοιξη..). Αν τσεκάρετε τον πίνακα DSLAMs http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904 θα δείτε ότι η Λαμία έχει περισσότερα από ένα.. Μήπως αν τους το ζητούσα πολύ ευγενικά να με βάζανε σε ένα DSLAM μόνο μου; :-)

Πάντως βγήκε και κάτι θετικό από αυτήν τη διαδικασία. Διαπίστωσα πως ο φίλος islander έχει απόλυτο δίκιο. Το πρωί το ConnX στη Λαμία πάει καλά (τουλάχιστον πιάνουμε ταχύτητες αντίστοιχες γραμμής 12Μbps, κάτι είναι κι αυτό. Για τα 24 που πληρώνουμε βέβαια ούτε με σφαίρες!). Το μόνο πρόβλημά μου είναι τώρα να βρώ δουλειά τέτοια ώστε να μπορώ το πρωί να σερφάρω.. (Ή μήπως να παίρνω άδεια συχνότερα για να είμαι σπίτι τα πρωινά;)

silexime
12-02-08, 15:57
Απο το προφιλ σου βλεπω οτι δεν ανηκεις στον οτε :whistle:

Αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου, θα δεις ότι μένω στην Άμπλιανη και έχω Conn-x 24αρα. Στην Αθήνα έχω Netone Full. Ούτως ή άλλως είναι γνωστό πλέον πόσο είναι το SNR στη Netone.. :cool

Πάντως για άλλη μια φορά θα πω ότι, τουλάχιστον από μεριάς μου, οι ταχύτητες είναι στα επίπεδα συγχρονισμού και δεν επηρεάζονται από ώρες αιχμής..

Φιλικά..

DREAMBOX
12-02-08, 20:57
Εγω μενω Χαλκοματας και εδω και 2 ημερες φτανει με μετρηση του adslgr στα 1045....!!!! και θορυβο 33...

Polter
12-02-08, 21:56
Είδατε που δυο post παραπάνω έλεγα πως κατέβαζα το ftp://ftp.otenet.gr/pub/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/7.0/7.0-RC2-i386-disc1.iso με 1,45Mb/sec? Ε, τώρα μου έρχεται με 345Kb/sec. (Πάλι καλά, γιατί έχω συνήθως ταχύτητες κάτω από 100Kb/sec αυτήν την ώρα. Μάλλον έχουν κάτσει όλοι μπροστά στις τηλεοράσεις για να δουν Λαζόπουλο.. :p )

hel
12-02-08, 23:27
1 στις 50 να παρεις την ιδια, αν ενοεις αυτο :) ειδιακα στα μεγαλα αστικα κεντρα και μαλιστα στον οτε

Αυτό.
Μου τύχαινε παλιά σε vivodi (λίγοι συνδρομητές).

Furious_Angel
13-02-08, 03:33
Εγω μενω Χαλκοματας και εδω και 2 ημερες φτανει με μετρηση του adslgr στα 1045....!!!! και θορυβο 33...
Πού είναι η Χαλκομάτας?
Πάντως SNR 9 δεν είναι καλό. Δες και εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

HttpC
20-02-08, 17:40
Μια συμβουλή στους ενδιαφερόμενους για τα 24 στη Λαμία ειδικά, για την ώρα δεν αξίζει αφού το max download όσο και να συγχρονίσεις θα είναι 10mbit και αυτό Κυριακή ξημερώματα, ενώ σε καθημερινή βάση θα είναι στα 4 το πολύ, γιαυτό συνιστώ τα 8mbit. Γενικά τώρα επειδή είμαι πολύ ψαγμένος με το dsl έχω βγάλει συμπέρασμα ότι το 24 δεν αξίζει γιατί έχουν πέσει σε όλη την Ευρώπη στο adsl2+ παρέχοντας τεράστιες ταχύτητες με αποτέλεσμα όλοι να κατεβάζουν με τεράστια απαίτηση την οποία όμως δεν μπορούν να παρέχουν οι διάφοροι servers, π.χ. από microsoft και rapid που θεωρούνται γρήγορα servers να κατεβάζεις με ΜΟ 2mbit.
Το χειρότερο είναι ότι και από το εσωτερικό δίκτυο του ΟΤΕ δεν πρόκειται να πιάσεις την max θεωρητική ταχύτητα και αυτό είναι απαράδεκτο, πόσο δε από εξωτερικές πηγές, π.χ. από ftp://ftp.otenet.gr http://my.otenet.gr/demos/files/ άντε να κατεβάσω με 10mbit κ στην καλύτερη 12, αλλά κυρίως κατεβάζω με 6.
Από μεριάς μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού αυτά που γράφω στηρίζονται σε άπειρες δοκιμές και κλειδώνω στα 16. Το συμπέρασμά μου είναι ότι φταίει το δίκτυο του ΟΤΕ αλλά εκτός αυτού βλέπω ότι όσο και να φτιάξει θα χρειαστεί ακόμα λίγος καιρός έως ότου οι servers στο Internet να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στην τεράστια απαίτηση του adsl2+ και στο ήδη υπάρχον vdsl. Το καλύτερο είναι το ping στον ΟΤΕ…9ms και σε εξωτερικές σελίδες κάπου στα 60ms που είναι άκρως ικανοποιητικά.
Με τα στατιστικά της γραμμής μου θα έπρεπε βέβαια να συγχρονίσω στα 19 από τα 15,5 που είμαι τώρα (χάλια γραμμές). Ο μόνος λόγος που κρατάω την 24αρα είναι το upload του.

Παρεμπιπτόντως έχω μεγάλο πρόβλημα με το i-call αφού μετά από κάνα 5λεπτο ή 10λεπτο ομιλίας με πετάει απο το connx, κάποιος που να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα?

Polter
21-02-08, 03:19
+1 και από μένα HttpC. Ήμουνα HOL 1Mbps (τραγικά pings, σε σημείο τελευταία να μην μπορείς καν να σερφάρεις), πήρα demo από Forthnet (ελαφρώς καλύτερα Pings, αλλά χαμηλότερο τελικό download rate σε σχέση με HOL), δοκίμασα και την ΟΤΕnet με κωδικούς φίλου (σαφώς καλύτερα pings και για το 1Mbps περίπου 10~20% καλύτερο download rate σε σχέση με τη HOL ανάλογα με την ώρα). Περίμενα το ιδιόκτητο της HOL λόγω ακριβώς του 1Mbps που έδινε Upload. E, όταν ανακοίνωσε τις νέες χαμηλότερες τιμές ο OTE, ενώ παράλληλα δεν έβλεπα καθόλου φώς στο θέμα του ιδιόκτητου δικτύου εναλλακτικών στην πόλη μας (ήδη στους wizards τους βάλανε νέα αναβολή: 30/3 η HOL και 30/4 η Forthnet, καλά κρασιά..), νομίζω ότι το Conn-X ήταν μονόδρομος. Οι ταχύτητες είναι όπως τα λες. Ήθελα το 1Mbps upload για το Skype κυρίως και γενικώτερα για video call. Ειδικά αν μπαίνεις στο Internet μόνο μεσημέρι-απόγευμα και δεν το ξενυχτάς, η ρεαλιστικότερη ταχύτητα είναι μάλλον 2Mbps. Πάντως ακόμα και όταν ήμουνα στη HOL δεν δοκίμασα καθόλου την τηλεφωνία καθώς σπάνια χρησιμοποιώ το σταθερό για να τηλεφωνήσω πια..
Οι κλήσεις μου είναι πλέον από το κινητό (δωρεάν χρόνος) ενώ στο σταθερό έχω μόνο εισερχόμενες..

DREAMBOX
21-02-08, 13:51
Πού είναι η Χαλκομάτας?
Πάντως SNR 9 δεν είναι καλό. Δες και εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

Κοντα στο DIA και στα αγγλικα Mπουργου....παραλληλη της Κυπρου...

skywriter
02-03-08, 18:49
Καλησπέρα και απο εμένα. Μήπως υπάρχει κανένας στην Περιοχή Γαλανεικα (κοντά στον Άγιο Αθανάσιο) στην Λαμία να έχει dsl με ΟΤΕ να πεί καμμιά γνώμη. Πήγα ΟΤΕ για 24άρα και κλασικά μου είπαν οτι δεν παίζει να δώ ούτε 4. Έκανα αίτηση για 8mbps και ο θεός μαζί μας. Η γνώμη σας είναι οτι σε αυτή την απόσταση θα τα δω τα 24? (η απόσταση είναι 1,5km απο το κέντρο, ίσως και λιγότερο).

Polter
06-03-08, 22:43
Αδερφέ, εγώ που μένω στην Άνοιξη, κοντά στο Super Market Αστερίας, συγχρονίζω στα 20 με 21 Μbps. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις να συγχρονίσεις στα 8 Mbps χωρίς προβλήματα, αρκεί να σου καθήσει κάποιο καλό Router. Το Sagem για παράδειγμα που μου δώσανε εμένα είναι για τα μπάζα, το δάνεισα σε φίλο που είχε πάρει 8άρα γραμμή στο Παγκράτι και δεν συγχρόνιζε. Μετά πήρε ένα Linksys και ησύχασε! :-)

nexus31
05-04-08, 04:00
εγω μενω θερμοπυλων στις γραμμες εχω 2αρα ρωτησα τον(χοντρο) στον οτε και μου λει οτι μεχρι 2αρα μπορω να βαλω!!!:whistle: ελεος δλδ και στο σιτε του οτε λενε οτι παιζουν ολες οι γραμμες

HttpC
05-04-08, 04:07
εγω μενω θερμοπυλων στις γραμμες εχω 2αρα ρωτησα τον(χοντρο) στον οτε και μου λει οτι μεχρι 2αρα μπορω να βαλω!!!:whistle: ελεος δλδ και στο σιτε του οτε λενε οτι παιζουν ολες οι γραμμες

Ολες παίζουν απλά βλέπουν οι οτετζίδες απο την καθημερινή τους εμπειρία οτι δεν τραβάει κ είναι σα να σου το συνιστα.
Για μένα καλύτερα μην κοιτάξεις και παραπάνω αφού δεν πρόκειται να πιάσεις σοβαρές ταχύτητες. Εγώ την ημέρα είναι σαν να έχω 4αρα γραμμή. ΕΛΕΟΣ
Απο χθές δείχνει να έφτιαξε και κατέβασατα ξημερώματα 4 torrent με 1500 και το μεσημερι απο rapidshare 1000-1200 κάτι όμως που έγεινε 1η φορα.
Περίμενε το λίγο γιατί μέχρι τώρα γινόταν traffic shaping απο τον ΟΤΕ, υπάρχει ανάλογο subforum.

nexus31
05-04-08, 04:12
κοιτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=191090 και πες μου για το margin

HttpC
05-04-08, 04:17
κοιτα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=191090 και πες μου για το margin

21 atenuation έχω, 1500μ. Θεωρητικά αποτι θυμαμαι επρεπε να ειμαι στα 20, είμαι όμως στα 16000, δηλαδή οι γραμμές είναι χαλια. Εσύ στα 14 πιστεύω

@ ADSLgr.com All rights reserved.