PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλές ταχύτητες



ioannis_rae
15-01-08, 19:41
καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια θέλω είχα κάνει αίτηση για ως 24 και ενώ είχε γίνει η ενεργοποίηση το router δεν συγχρόνιζε , δήλωσα βλάβη και σήμερα με πήρε μια κοπελίτσα τηλέφωνο και μου είπε ότι η γραμμή μου υποστηρίζει οριακά 8 mbps και έτσι βάλαμε 8 ,το πρόβλημα όμως είναι ότι κατεβάζω με χαμηλές ταχύτητες σαν να είναι 4 , από το gentoo (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2) κατεβάζει με 400. να πάρω να δηλώσω πάλι βλάβη?

τα στατιστικά της γραμμής μου:

SNR Margin 7.5 4.8 db
Line Attenuation 29.6 23.5 db
Data Rate 8446 256 kbps

thx παιδες ;)

ttsgr
15-01-08, 20:03
Μολίς με καλεσε μια κοπελα απο 121...με ρωτησε το προβλημα ποιο ειναι ενημερωσα για τις αποσυνδεσεις...μου ειπε οτι δεν σηκωνουν ολες οι γραμμες 24 και αμεσως με κατεβασε σε 8...τα στατιστικα παραμενουν ακριβως τα ιδια συμφωνα με το μοντεμ μου και θα περιμενω να δω πως θα συμπεριφερθει τις επομενες μερες η γραμμη


Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.3 29.1
Attenuation (dB): 23.5 14.1
Output power (dBm): 19.5 11.6
Attainable rate (Kbps): 12071 1100
Rate (Kbps): 8190 381

Μήπως είναι η ίδια κοπελίτσα που έχει σαν χόμπι να κατεβάζει τις ταχύτητες των συνδρομητών?....έλεος πια

ioannis_rae
15-01-08, 20:58
και μια άλλη ερώτηση παιδιά , υπάρχει κάποιος λόγος που όταν το συνδέω ασύρματα κατεβάζει πολυυυ πιο αργά απ ότι κανονικά?? το σήμα είναι 100%

thx ;)

Erwdios
15-01-08, 21:07
καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια θέλω είχα κάνει αίτηση για ως 24 και ενώ είχε γίνει η ενεργοποίηση το router δεν συγχρόνιζε , δήλωσα βλάβη και σήμερα με πήρε μια κοπελίτσα τηλέφωνο και μου είπε ότι η γραμμή μου υποστηρίζει οριακά 8 mbps και έτσι βάλαμε 8 ,το πρόβλημα όμως είναι ότι κατεβάζω με χαμηλές ταχύτητες σαν να είναι 4 , από το gentoo (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2) κατεβάζει με 400. να πάρω να δηλώσω πάλι βλάβη?

τα στατιστικά της γραμμής μου:

SNR Margin 7.5 4.8 db
Line Attenuation 29.6 23.5 db
Data Rate 8446 256 kbps

thx παιδες ;)

Σε βλέπω κι εσένα σε υποβάθμιση στα 4. Για κάποιο περίεργο λόγο αυτή η ταχύτητα μειώνεται τραγικά στα torrents & p2p, ενω σύμφωνα με τα διάφορα urls πιάνουμε μέχρι και 600 άνετα.Το περίεργο δε είναι ότι στο upload συμεριφέρεται σαν 8άρα. Εγώ δήλωσα βλάβη για χαμηλές ταχύτητες και βρήκα το μπελά μου. Άρχισαν οι συνεχείς αποσυνδέσεις, με συχνότητα 1 κάθε λεπτό, και απο σήμερα δεν έχω ούτε internet (σταμάτησε να συγχρονίζει) ούτε τηλέφωνο. Μόλις τα φτιάξει όλα έχω φύγει για 4αρα, βαρέθηκα να περιμένω και να κάνω το πειραματόζωο στις φιλοδοξίες του ΟΤΕ.

ttsgr
16-01-08, 01:30
Αντί να πάνε να περάσουν καινούργια καλώδια σε αυτούς που έχουν πρόβλημα η να τους συνδέσουνε σε καινούργιες γραμμές(γιατί υπάρχουν πάντα και οι εφεδρικές) τους είναι πιο εύκολο να κάνουν ένα click και να κατεβάσουν ταχύτητα...μην κουραστούνε τα πουλάκια μου:mad:

pnikolo
16-01-08, 03:35
καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια θέλω είχα κάνει αίτηση για ως 24 και ενώ είχε γίνει η ενεργοποίηση το router δεν συγχρόνιζε , δήλωσα βλάβη και σήμερα με πήρε μια κοπελίτσα τηλέφωνο και μου είπε ότι η γραμμή μου υποστηρίζει οριακά 8 mbps και έτσι βάλαμε 8 ,το πρόβλημα όμως είναι ότι κατεβάζω με χαμηλές ταχύτητες σαν να είναι 4 , από το gentoo (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2) κατεβάζει με 400. να πάρω να δηλώσω πάλι βλάβη?

τα στατιστικά της γραμμής μου:

SNR Margin 7.5 4.8 db
Line Attenuation 29.6 23.5 db
Data Rate 8446 256 kbps

thx παιδες ;)

Να παει να πλεξει πουλοβερ επρεπε να πεις! :angryr: Υποστηριζεις ανετα μεχρι 12! χαμηλο snr εχεις αν εχεις αποσυνδεσεις πες το στις βλαβες του 121. Αλλαξε τα χατακτηριστικα σου στο προφιλ σου

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 21 Seconds later........


Αντί να πάνε να περάσουν καινούργια καλώδια σε αυτούς που έχουν πρόβλημα η να τους συνδέσουνε σε καινούργιες γραμμές(γιατί υπάρχουν πάντα και οι εφεδρικές) τους είναι πιο εύκολο να κάνουν ένα click και να κατεβάσουν ταχύτητα...μην κουραστούνε τα πουλάκια μου:mad:

Καινουριες γραμμες? :rofl: Ημουνα μικρος οταν τις περναγαν. Δεκαετια 60 ενοω :lol:
Α και οι εφεδρικες στο ιδιο "ματσο" ειναι :whistle:

ttsgr
16-01-08, 03:40
Να παει να πλεξει πουλοβερ επρεπε να πεις! :angryr: Υποστηριζεις ανετα μεχρι 12! χαμηλο snr εχεις αν εχεις αποσυνδεσεις πες το στις βλαβες του 121. Αλλαξε τα χατακτηριστικα σου στο προφιλ σου

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 21 Seconds later........



Καινουριες γραμμες? :rofl: Ημουνα μικρος οταν τις περναγαν. Δεκαετια 60 ενοω :lol:
Α και οι εφεδρικες στο ιδιο "ματσο" ειναι :whistle:

Δεν αναφέρθηκα σε οπτικές ίνες γιατί το θέμα θα περνούσε στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας :rofl:

pnikolo
16-01-08, 04:26
Δεν αναφέρθηκα σε οπτικές ίνες γιατί το θέμα θα περνούσε στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας :rofl:

Κι εγω για τον χαλκο μιλαω. Δεκαετια 60 :oops:

ioannis_rae
16-01-08, 19:53
thx σε ολους για τον χρονο σας :) προσπαθω απο το πρωι να παρω το 1242 για να τους πω για τα προβληματα και δεν μπορω να βγαλω γραμμη. δεν με βαζει καν στην αναμονη :(

dimgavril
16-01-08, 21:17
Και γω έκανα αναβάθμιση σε 24MBps και ένω συνδέομαι με 19Mbps κατεβάζω με 2! Ο λόγος είναι ότι από την ΟΤΕΝΕΤ δεν έχει γίνει ακόμα αναβάθμιση στη συνδρομή μου. Θα πάρει μου είπαν 8-10 μέρες.

hel
17-01-08, 02:46
thx σε ολους για τον χρονο σας :) προσπαθω απο το πρωι να παρω το 1242 για να τους πω για τα προβληματα και δεν μπορω να βγαλω γραμμη. δεν με βαζει καν στην αναμονη :(

Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στην αναμονή; Μας τα χαλάει ο ΟΤΕ σε αυτόν τον τομέα.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 49 Seconds later........


Κι εγω για τον χαλκο μιλαω. Δεκαετια 60 :oops:

Ο χαλκός μια χαρά είναι. Για τη δεκαετία του 60:).

original23
17-01-08, 15:55
Να ρωτησω και γω κατι το οποιο μου κανει εντυπωση. Παω να καταβασω ενα αρχειο ειτε απο ntua ειτε απο gentoo. Με το free download manager ολα καλα. Εχω συνδεση κοντα στα 13mbps και κατεβαζει με 1390kbps περιπου. Οταν ομως παω να κατεβασω κανονικα χωρις τον manager η ταχυτητα πεφτει στα 550-600!!! Any ideas?

ioannis_rae
17-01-08, 18:51
τελικά έπιασα γραμμή. ρώτησα γιατί με έχουν ρίξει στα 8 ενώ σύμφωνα με τα στοιχεια του router μου μπορώ να πιάσω γύρο στα 12 και μου απάντησε ότι μια σύνδεση επηρεάζεται από πόλους παράγοντες , μετά ρώτησα γιατί αν και συγχρονίζω στα 8 κατεβάζω με πολύ χαμηλές ταχύτητες και μου είπε ότι μέχρι τόσο μπορεί η γραμμή μου και τέλος όταν ρώτησα γιατί όταν το έχω ασύρματο πάει πολύ αργά ενώ όταν το έχω ενσύρματο πάει μια χαρά , μου απάντησε ότι το ασύρματο επηρεάζεται από πόλους παράγοντες.
καλά μου είπε η μου έλεγε αερολογίες , και μήπως ξέρει κανένα παλικάρι τι μπορώ να κάνω με το ασύρματο (δοκίμασα την ίδια κάρτα δικτύου με άλλη σύνδεση και πήγαινε μια χαρά)

thanks

XronisR
17-01-08, 20:59
δεν μπορω να καταλαβω ποια τι γινεται με τις γραμμες....ενώ εχω 2048 ταχυτητα κατεβαζω με 140-150 ενω κανονικα επρεπε να κατεβαζω με 200...σε καποια τεστ που εκανα με βγαζει οτι ειμαι γυρο στα 1100-1200...ελεος..

hel
18-01-08, 01:41
Να ρωτησω και γω κατι το οποιο μου κανει εντυπωση. Παω να καταβασω ενα αρχειο ειτε απο ntua ειτε απο gentoo. Με το free download manager ολα καλα. Εχω συνδεση κοντα στα 13mbps και κατεβαζει με 1390kbps περιπου. Οταν ομως παω να κατεβασω κανονικα χωρις τον manager η ταχυτητα πεφτει στα 550-600!!! Any ideas?

Πολλαπλά connections του manager. Αυτή είναι η δουλειά τους.

........Auto merged post: hel added 0 Minutes and 42 Seconds later........


δεν μπορω να καταλαβω ποια τι γινεται με τις γραμμες....ενώ εχω 2048 ταχυτητα κατεβαζω με 140-150 ενω κανονικα επρεπε να κατεβαζω με 200...σε καποια τεστ που εκανα με βγαζει οτι ειμαι γυρο στα 1100-1200...ελεος..

Για κατέβασε από εδώ: http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg

ioannis_rae
18-01-08, 18:03
thanks hel. από εκεί κατεβάζω με 800 οποτε λογικά η γραμμή είναι καλά και είχα άδικο που παραπονεβομουνα για την ταχύτητα έτσι? από εκεί και πέρα όμως το πρόβλημα στο ασύρματο παραμένει

@ ADSLgr.com All rights reserved.