PDA

Επιστροφή στο Forum : PSTN never ending sending...



Elalekom
05-09-03, 05:26
Λοιπον εχω ενα μοντεμ 33.6 rockwell dpf εξωτερικο και δουλευω xp(τωρα πως δουλεψε μοντεμ 6 χρονων στα xp αυτο ειναι αλλο θεμα).

Το χρησιμοποιουσα και παλιοτερα στον τωρινο υπολογιστη χωρις προβλημα.

Το προβλημα ειναι οτι στελνει συνεχεια δεδομενα με ρυθμο 6-7KB/sec με συνδεση ειτε ACN ειτε OTEnet χωρις συμπιεση.
Τι στον κορακα μπορει να ειναι αυτο το πραγμα που μου εχει φαει την ψυχη;

Υπαρχει περιπτωση καποιος να μου παιρνει δεδομενα;

Πηγα να δω ποιες θυρες ανοιγοκλεινουν με το tcpview και ανοιγοκλειναν τοσες πολλες (μιλαμε για εκατονταδες με κοκκινο) που εφαγε κολλημα και εκανε restart.

Δεν ξερω τι ακριβως παιζεται αν ξερει καποιος ας βοηθησει.

Thanx

UGF_GreekMind
05-09-03, 09:29
Βάλε κανένα antivirus... backdoor μου μυρίζεται...

cosmos
05-09-03, 09:54
Για μόλυνση από ιό Blaster ή Welchia/Nachi ακούγεται. Κάνε τα εξής:

Συνδέσου και κατέβασε το sysclean (http://www.trendmicro.com/ftp/products/tsc/sysclean.com)
Κατέβασε το http://www.trendmicro.com/ftp/products/pattern/lpt628.zip και κάνε το unzip στον ίδιο κατάλογο που έχεις το sysclean.
Αποσυνδέσου (βγάζοντας εν ανάγκη το καλώδιο του modem) και τρέξε το sysclean.

Είσαι καθαρός πλέον, όμως για να μην ξανακολλήσεις θα ενεργοποιήσεις οπωσδήποτε το ενσωματωμένο firewall των Windows XP σε κάθε μία από τις δύο dial-up συνδέσεις που έχεις και μετά μπορείς να συνδεθείς.

Elalekom
06-09-03, 23:01
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.
Τελικα εκανα ενα scan με το bitdefender ποε ειχε δωσει το pc mag και βρηκε και τον Blaster και τον welchia.Παντως το firewall του που το εχω συνεχεια ενεργοποιημενο δεν ειχε ειδοποιησει για τιποτα.Ισως να εφταιγε καποια ρυθμιση.Τελοσ καλο ολα καλα.
Thanx και παλι παντως.

cosmos
07-09-03, 13:54
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.
Τελικα εκανα ενα scan με το bitdefender ποε ειχε δωσει το pc mag και βρηκε και τον Blaster και τον welchia.Παντως το firewall του που το εχω συνεχεια ενεργοποιημενο δεν ειχε ειδοποιησει για τιποτα.Ισως να εφταιγε καποια ρυθμιση.Τελοσ καλο ολα καλα.
Thanx και παλι παντως.
Χαίρομαι! Από την άλλη όμως το ότι είχες firewall και παρόλα αυτά τσίμπησες τον Welchia, μου λέει ότι πιθανώς έχεις το Web server των Windows ανοικτό (IIS) οπότε το firewall (αν επιτρέπεις την εξωτερική προσπέλαση στο Web σου) δε θα σε βοηθήσει! Αν είναι έτσι, κλείσε το web server σου και κάνε Windows Update ώστε να patch-αριστούν οι τρύπες ασφαλείας τις οποίες εκμεταλλεύονται και ο Blaster και ο Welchia. Μετά επανέλαβε άλλη μια φορά ότι σου έγραψα στο προηγούμενο post.

Καλή τύχη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.