PDA

Επιστροφή στο Forum : Bye Bye HOL



djpap
15-01-08, 22:37
Μετά από απίστευτη ταλαιπωρία χωρίς Internet και ατελείωτες ώρες στη αναμονή της ΤΥ της HOL από 19 Δεκεμβρίου σήμερα έστειλα με ευχαρίστηση την αίτηση διακοπής στη Hol και έκανα αίτηση μετάβασης στον OTE!!!

Είχαν το θράσος να με πάρουν τηλέφωνο και να μου ζητήσουν τον λόγο καθώς επίσης να μου προτείνουν συμβιβαστική λύση... να μη πληρώσω δηλαδή για ένα μήνα τη συνδρομή για να μείνω στη HOL. Φυσικά και ΑΡΝΗΘΗΚΑ!!!

Αυτό που με έκανε να τα πάρω ήταν πως στο τελευταίο τηλέφωνό μου στην ΤΥ για να ρωτήσω τι θα γίνει τελικά με το θέμα μου ο υπάλληλος μου απάντησε με μια απόλυτη φωνή "ΦΥΣΙΚΑ φταίει ο ΟΤΕ που δεν έχετε DSL" τη στιγμή που έχει μεταφερθεί η γραμμή μου στην HOL αποκλειστικά.

Θα γίνω η ζωντανή δυσφήμηση της HOL... bye bye

contime
15-01-08, 22:40
Ηθελα να ξερα, την καραμελα του κακου ΟΤΕ την λενε απο μονοι τους οι υπαλληλοι ή εχουν παρει γραμμη απο τους απο πανω...:hmm:

BillyVan
15-01-08, 22:56
Τυχερε...εσυ γλυτωσες.

Tem
16-01-08, 00:11
αποχαιρέτησα οριστικά κι εγώ σήμερα :oneup:

No-Name
16-01-08, 00:14
Eμένα δεν μαφήνουν....επειδή θέλω πλέον να φύγω μέσω φορητότητας ακυρώνουν συνέχεια το αίτημα.....

thanos_thalis
16-01-08, 00:20
Eμένα δεν μαφήνουν....επειδή θέλω πλέον να φύγω μέσω φορητότητας ακυρώνουν συνέχεια το αίτημα.....

και τι περιμενεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ το συντομοτερο!! θα καθεσε να σκας?

Guard
16-01-08, 10:51
αποχαιρέτησα οριστικά κι εγώ σήμερα :oneup:

Θεσσαλονικη... σημερα εχω γενεθλια, κλεινω 2 μηνες που μου το εχουν κομμενο οι @$@#@#.
Απο αυριο θα σου κανω παρεα.:rtfm::closed::rtfm::closed::rtfm::rtfm:

Stefanos83
16-01-08, 13:34
Eμένα δεν μαφήνουν....επειδή θέλω πλέον να φύγω μέσω φορητότητας ακυρώνουν συνέχεια το αίτημα.....

Αφου στο εξήγησαν και τηλεφωνικά, χωρις το τελος απενεργοποιησης φορητότητα γιοκ :p .

Υ.Γ. Οι κλήσεις οντως ηχογραφούνται :p

No-Name
16-01-08, 21:30
Tα φαξ τα εστειλα.....

Stefanos83
17-01-08, 12:26
Tα φαξ τα εστειλα.....

Θα προσπαθήσω να σε πάρουν σημερα για την διακοπη .

nm96027
17-01-08, 12:30
Eμένα δεν μαφήνουν....επειδή θέλω πλέον να φύγω μέσω φορητότητας ακυρώνουν συνέχεια το αίτημα.....

Ποσο καιρό το κοβεις να μενεις στον ΟΤΕ; Διμηνο; Τριμηνο;:p

ΑΠΑΛΕΥΤΕΕΕΕΕ ΘΡΥΛΙΚΕ ΚΑΙ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΕ Νο-Νameeeeeeeeeeeee!!!!:respekt:

Billas
17-01-08, 18:25
Μετά από 3 μήνες επιτέλους κι εγώ απελευθερώθηκα από την Hol. Η διακοπή είχε γίνει από 15-10-07 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά), αλλά η αποδέσμευση έγινε 07-01-08 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά). Να δούμε και την 4νετ τώρα...θα έχω περισσότερη τύχη ή θα επιστρέψω τελικά στο μαντρί;

theopan
18-01-08, 02:06
01-08 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά). Να δούμε και την 4νετ τώρα...θα έχω περισσότερη τύχη ή θα επιστρέψω τελικά στο μαντρί;

Α είσαι αμετανόητος εσύ δηλαδή! :)

Patha
18-01-08, 15:17
Μετά από 3 μήνες επιτέλους κι εγώ απελευθερώθηκα από την Hol. Η διακοπή είχε γίνει από 15-10-07 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά), αλλά η αποδέσμευση έγινε 07-01-08 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά). Να δούμε και την 4νετ τώρα...θα έχω περισσότερη τύχη ή θα επιστρέψω τελικά στο μαντρί;

Αααα εσύ δε βάζεις μυαλό! :p

Stefanos83
19-01-08, 02:04
Μετά από 3 μήνες επιτέλους κι εγώ απελευθερώθηκα από την Hol. Η διακοπή είχε γίνει από 15-10-07 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά), αλλά η αποδέσμευση έγινε 07-01-08 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά). Να δούμε και την 4νετ τώρα...θα έχω περισσότερη τύχη ή θα επιστρέψω τελικά στο μαντρί;

Δεν θυμάμαι ποιος το ειχε πει . Αλλα ειχα ρίξει πολυ γέλιο οποτε μεταφέρω το σχόλιο αυτούσιο . "Απο την σκύλα στην χαρυβδη ".

tolisp
19-01-08, 02:10
Δεν θυμάμαι ποιος το ειχε πει . Αλλα ειχα ρίξει πολυ γέλιο οποτε μεταφέρω το σχόλιο αυτούσιο . "Απο την σκύλα στην χαρυβδη ".

Ένοχος ;)

theopan
20-01-08, 13:49
Δεν θυμάμαι ποιος το ειχε πει . Αλλα ειχα ρίξει πολυ γέλιο οποτε μεταφέρω το σχόλιο αυτούσιο . "Απο την σκύλα στην χαρυβδη ".

Σε δικό μου θέμα το είχε πει πάντως αυτός που το είπε! :)
Και δυστυχώς με ζώνουν τα φίδια ότι μπορεί να είχε δίκιο...

Billas
21-01-08, 13:06
Αναμένουμε...πάντως η αλήθεια είναι ότι η forthnet έχει πολύ περισσότερους πελάτες από την χολ και ίσως και περισσότερα παράπονα συνεπώς, αλλά δεν έχει διαμαρτυρίες του στυλ "είμαι 57 ημέρες χωρίς adsl", "έχω 23 ημέρες χωρίς adsl" που ήταν και ο βασικός λόγος που την έκανα, βλέπε http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1518627#post1518627

ptg1975
21-01-08, 13:25
Μετά από 3 μήνες επιτέλους κι εγώ απελευθερώθηκα από την Hol. Η διακοπή είχε γίνει από 15-10-07 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά), αλλά η αποδέσμευση έγινε 07-01-08 (με καταγγελία στην ΕΕΤ φυσικά). Να δούμε και την 4νετ τώρα...θα έχω περισσότερη τύχη ή θα επιστρέψω τελικά στο μαντρί;

Σήμερα αποσυνδέθηκα και γω από τη HOL. Και περιμένω τώρα την ενεργοποίηση από τη Forthnet... Άντε να δω πότε θα γίνει. Ούτε κωδικούς δεν μου έχουν δώσει ακόμη...

grmako
21-01-08, 18:42
Περιμενω και εγω να τελειώσουν οι 6 μήνες που περίσεψαν και θα την κάνω και εγώ απο αυτούς!

Δν πάει αλλο!

Εσύ είσαι τυχερός που γλίτωσες!

ptg1975
22-01-08, 19:47
Λοιπόν, ακούστε τι έγινε. Έκανα όπως είπα και πιο πάνω την αίτηση στη Forthnet (η οποία περιλαμβάνει εξουσιοδότηση προς αυτήν για να κάνει διακοπή στη HOL) και η πρόσβασή μου στο δίκτυο της HOL κόπηκε από χτες το πρωί. Το ρούτερ πλέον συγχρονίζει στα 13 περίπου mbps (ενώ ήμουν στα 6 με τη HOL, άρα μάλλον συνδέθηκα στη Forthnet αν και δεν έχω πάρει ακόμη κωδικούς) και με κάλεσαν από την HOL να μου ζητήσουν να στείλω και φαξ ζητώντας διακοπή γιατί αλλιώς δεν αποδεσμεύουν τη γραμμή :rtfm: Μάλιστα μου είπαν ότι επειδή η σύνδεσή μου έγινε τον περασμένο Νοέμβριο θα πληρώσω το τέλος διακοπής! Η σύνδεσή μου βασικά έγινε πριν δύο χρόνια αλλά επειδή λέει μπήκα στο ιδιόκτητο τον Νοέμβριο και ανέβασα την ταχύτητα στα 6, έκανα και συμβόλαιο ενός έτους :mad: Ωστόσο ποτέ δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο. Όταν ζήτησα λοιπόν το όνομα κάποιου εκπροσώπου από το νομικό τμήμα της εταιρίας (αν υπάρχει) ώστε να μιλήσει δικηγόρος μαζί του και να δούμε τι συμβαίνει, με έβελε σε αναμονή και περίμενα μισή ώρα ώσπου έκλεισα... Το φαξ για το οποίο είχαν λυσσάξει το έστειλα με το κείμενο "ΑΠΑΙΤΩ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗ" και πριν λίγο κάλεσα στο τμήμα πωλήσεων (αφού μόνο αυτοί απαντάνε) για να επιβεβαιώσω ότι το έλαβαν. Η κοπέλα ήταν πραγματικά ευγενέστατη και έκανε άμεσα και τη διακοπή. Στο management tools πλέον μου λέει ότι δεν έχω ενεργοποιημένη καμία υπηρεσία. Ζήτησα πάλι το νομίκό τμήμα και φυσικά περίμενα πάλι 20 λεπτά χωρίς καμία απάντηση. Έτσι αποφάσισα να μην πληρώσω το τέλος διακοπής αν μου έρθει ώστε να με καλέσουν αυτοί από το νομικό τους τμήμα :twisted:

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου ποστ.

ZAGNA
22-01-08, 19:58
Λοιπόν, ακούστε τι έγινε. Έκανα όπως είπα και πιο πάνω την αίτηση στη Forthnet (η οποία περιλαμβάνει εξουσιοδότηση προς αυτήν για να κάνει διακοπή στη HOL) και η πρόσβασή μου στο δίκτυο της HOL κόπηκε από χτες το πρωί. Το ρούτερ πλέον συγχρονίζει στα 13 περίπου mbps (ενώ ήμουν στα 6 με τη HOL, άρα μάλλον συνδέθηκα στη Forthnet αν και δεν έχω πάρει ακόμη κωδικούς) και με κάλεσαν από την HOL να μου ζητήσουν να στείλω και φαξ ζητώντας διακοπή γιατί αλλιώς δεν αποδεσμεύουν τη γραμμή :rtfm: Μάλιστα μου είπαν ότι επειδή η σύνδεσή μου έγινε τον περασμένο Νοέμβριο θα πληρώσω το τέλος διακοπής! Η σύνδεσή μου βασικά έγινε πριν δύο χρόνια αλλά επειδή λέει μπήκα στο ιδιόκτητο τον Νοέμβριο και ανέβασα την ταχύτητα στα 6, έκανα και συμβόλαιο ενός έτους :mad: Ωστόσο ποτέ δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο. Όταν ζήτησα λοιπόν το όνομα κάποιου εκπροσώπου από το νομικό τμήμα της εταιρίας (αν υπάρχει) ώστε να μιλήσει δικηγόρος μαζί του και να δούμε τι συμβαίνει, με έβελε σε αναμονή και περίμενα μισή ώρα ώσπου έκλεισα... Το φαξ για το οποίο είχαν λυσσάξει το έστειλα με το κείμενο "ΑΠΑΙΤΩ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗ" και πριν λίγο κάλεσα στο τμήμα πωλήσεων (αφού μόνο αυτοί απαντάνε) για να επιβεβαιώσω ότι το έλαβαν. Η κοπέλα ήταν πραγματικά ευγενέστατη και έκανε άμεσα και τη διακοπή. Στο management tools πλέον μου λέει ότι δεν έχω ενεργοποιημένη καμία υπηρεσία. Ζήτησα πάλι το νομίκό τμήμα και φυσικά περίμενα πάλι 20 λεπτά χωρίς καμία απάντηση. Έτσι αποφάσισα να μην πληρώσω το τέλος διακοπής αν μου έρθει ώστε να με καλέσουν αυτοί από το νομικό τους τμήμα :twisted:

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου ποστ.

Πραγματική ταλαιπωρία φίλε μου :( Ελπίζω τώρα που ήρθες στα λημέρια μας να ευχαριστηθείς το INTERNET γιατί ως τώρα σου έχουν πρήξει τα @@ :( H forthnet είτε το πιστεύεις σε μένα το ενεργοποίησε το double2play σε 13 ΜΕΡΕΣ......

Stefanos83
23-01-08, 02:38
Πραγματική ταλαιπωρία φίλε μου :( Ελπίζω τώρα που ήρθες στα λημέρια μας να ευχαριστηθείς το INTERNET γιατί ως τώρα σου έχουν πρήξει τα @@ :( H forthnet είτε το πιστεύεις σε μένα το ενεργοποίησε το double2play σε 13 ΜΕΡΕΣ......

Εχω 1 φιλο απο πεντελη που διαβάζει αυτο το forum και περίμενε 2 μήνες το 4νετ doubleplay για να του πουν οτι κυριε χασαμε την αίτηση σας . Επίσης εχω ενα δεύτερο φιλαρακι απο αγια παρασκευη που ενεργοποιήθηκε στην 4νετ σε 3,5 μηνες . Τα παντα είναι σχετικα στον κόσμο των εναλλακτικων παροχων . Θελει και λιγο τυχη . Εγω ενεργοποιησα hibox στην ΧΟΛ σε 12 εργασιμες μερες , σε περιοχη χωρις διαθέσιμες πορτες :whistle:

Sarisn2000
23-01-08, 15:46
Και εγώ με Hibox 24άρι και η κοπέλα μου με double play ενεργοποιηθήκαμε σε λιγότερο από μήνα.

Για να λέμε και τις ευχάριστες περιπτώσεις :oneup:

tolisp
23-01-08, 16:05
Και εγώ με Hibox 24άρι και η κοπέλα μου με double play ενεργοποιηθήκαμε σε λιγότερο από μήνα.

Για να λέμε και τις ευχάριστες περιπτώσεις :oneup:


Ποια είναι η ευχάριστη περίπτωση? Η κοπέλα σου η ο ένας μηνας για μια ενεργοποίηση? :p

Sarisn2000
23-01-08, 16:18
Κοίτα όταν διαβάζεις για 7 και 8 μήνες. η δικιά μας περίπτωση θεωρείται super δεν νομίζεις? :worthy:

tolisp
23-01-08, 16:25
Κοίτα όταν διαβάζεις για 7 και 8 μήνες. η δικιά μας περίπτωση θεωρείται super δεν νομίζεις? :worthy:


7 μήνες (όπως και οι 3) είναι extreme περιπτώσεις που ΣΊΓΟΥΡΑ κάτι πήγε στραβά...
Το συνηθισμένο στην HOL είναι 1 μηνας (25 εργάσιμες έτσι και αλλιώς λένε)
Απλά το βρίσκω ΚΑΤAΝΤΙΑ να χαιρόμαστε που και σε αυτό είμαστε πολλά χρονια πίσω από τον υπόλοιπο πλανήτη... πολύ περισσότερο που ο ΟΤΕ για παράδειγμα ενεργοποιεί μέσα σε 30 λεπτά με 2 μέρες

ptg1975
23-01-08, 16:39
Και αφού πλέον χτες το απόγευμα βρήκε το οριστικό μου διαζύγιο με την Hellas Off Line και μου αποδέσμευσαν τη γραμμή, εδώ και λίγα λεπτά είμαι on line με Forthnet :)

Sarisn2000
23-01-08, 16:42
7 μήνες (όπως και οι 3) είναι extreme περιπτώσεις που ΣΊΓΟΥΡΑ κάτι πήγε στραβά...
Το συνηθισμένο στην HOL είναι 1 μηνας (25 εργάσιμες έτσι και αλλιώς λένε)
Απλά το βρίσκω ΚΑΤAΝΤΙΑ να χαιρόμαστε που και σε αυτό είμαστε πολλά χρονια πίσω από τον υπόλοιπο πλανήτη... πολύ περισσότερο που ο ΟΤΕ για παράδειγμα ενεργοποιεί μέσα σε 30 λεπτά με 2 μέρες

Δεν λέω ότι δεν είναι κατάντια, αντιθέτως μάλιστα, αλλά εγώ πιστεύω ότι ο λόγος που λένε 25 μέρες είναι ο ΟΤΕ (κατά κύριο λόγο) και οι καθυστερήσεις του. Φυσικά και δεν πιστεύω ότι είναι εξ' ολοκλήρου θέμα ΟΤΕ, αλλά από εκεί ξεκινούν όλα imo. Όταν σου λέει πχ. ότι δεν υπάρχουν πόρτες τί μπορεί να κάνει ο εκάστοτε ISP γι' αυτό?

baskon
23-01-08, 16:56
Τι εννοεις φιλε δεν υπαρχουν πόρτες;
Όπου έχει ιδιοκτητο μια εταιρια στο dslam της έχει κάποιες πορτες.
Αν δεν έχει πορτες αυτη ευθύνεται και όχι ο ΟΤΕ,εκτος αν μιλαμε για ΑΡΥΣ

Sarisn2000
23-01-08, 17:11
Για ΑΡΥΣ μιλούσα sorry, ξέχασα να το διευκρινήσω. Για double play όντως φταίνε οι ISP's, αλλά φαντάζομαι ότι αν δεν μαζευτεί ένας Χ αριθμός αιτήσεων σε μια περιοχή, δεν βάζουν πόρτες γιατί πολύ απλά δεν τους συμφέρει (όχι δεν έχω μετοχές ούτε στον πΟΤΕ ούτε σε κανέναν :p ).

Προσεχώς flame war!!!! lol

Fanfaras
23-01-08, 18:06
Διανύω τη τέταρτη μέρα χωρίς Internet και τηλέφωνο (είμαι στο double play - το modem ξαφνικά έπαψε να συγχρονίζει και τα σαϊνια της hol τα ρίχνουν στα σαίνια του Οτε)

Σκέφτομαι να φύγω όσο είναι καιρός, για να μην αναγκάζομαι σε ένα μήνα να ψάχνω να κάνω καταγγελίες κλπ γιατί μου φαίνεται ότι δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα άμεσα. Μάλιστα όπως μου είπε κοπέλα από την Ταλαιπωρία (γιατί Εξυπηρέτηση δεν υπάρχει) Πελατών της HOL αν φύγω τώρα που έχω δηλώσει βλάβη, γλυτώνω και τα 50 ευρώ της αποδέσμευσης μου από την εταιρεία τους.

Το πρόβλημά μου είναι άλλο. Ο Οτε μου είπε ότι θα με συνδέσει με φορητότητα σε περίπου 15 μέρες. Αυτό σημαίνει πως για 15 μέρες δεν θα έχω τηλέφωνο internet τίποτα. Από την άλλη τίποτα δεν με βεβαιώνει πως αυτές τις μέρες θα έχω τηλέφωνο και από τη Hol.

Μύλος. Εσείς τις θα κάνατε στη θέση μου; Και κάτι ακόμα. Ήμουν στην Otenet πριν τη κάνω για Hol. Είχα μικρή σύνδεση, 1ΜΒ. Ωστόσο όποτε συνδεόμουν σε torrent ή p2p προγράμματα η σύνδεση ΠΑΝΤΑ σερνόταν. Προφανώς έχουν κόφτες. Άραγε και στην 24άρα Connex έχουν επίσης κόφτες;

aa144
23-01-08, 18:14
Μάλιστα όπως μου είπε κοπέλα από την Ταλαιπωρία (γιατί Εξυπηρέτηση δεν υπάρχει) Πελατών της HOL αν φύγω τώρα που έχω δηλώσει βλάβη, γλυτώνω και τα 50 ευρώ της αποδέσμευσης μου από την εταιρεία τους.


Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον για αρκετούς νομίζω.

Fanfaras
23-01-08, 19:57
Ενδιαφέρον φτάνει να ισχύει γιατί έχει κάτι μπουμούκια η hol στο τηλεφωνικό της κέντρο απίστευτα. Από την άλλη ίσως να υπάρχει τέτοια παράμετρος, αλλα όταν έρθει η ώρα του αποχωρισμού η Hol να κάνει το κορόιδο και να ζητάει τα 50 ευρώ.

glou
23-01-08, 21:36
Θέλω και εγώ να τη κάνω από HOL (ιδιόκτητο) για FORTHNET double-play αλλά μου είπαν στη FORTHNET πως πρέπει να κάνω πρώτα διακοπή. Αυτό σημαίνει κάποιες μέρες χωρίς ιντερνετ αλλά πόσες;;;;Έτσι όπως το βλέπω θα πάρει κάποιους μήνες μέχρι να ξανασυνδεθώ ...η FORTHNET γιατι δε το κάνει αφού το λέει στην αίτηση;;;;
έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;;;;

ptg1975
24-01-08, 02:16
Θέλω και εγώ να τη κάνω από HOL (ιδιόκτητο) για FORTHNET double-play αλλά μου είπαν στη FORTHNET πως πρέπει να κάνω πρώτα διακοπή. Αυτό σημαίνει κάποιες μέρες χωρίς ιντερνετ αλλά πόσες;;;;Έτσι όπως το βλέπω θα πάρει κάποιους μήνες μέχρι να ξανασυνδεθώ ...η FORTHNET γιατι δε το κάνει αφού το λέει στην αίτηση;;;;
έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;;;;

Σε μένα έτυχε. Η HOL πήρε από τη Forthnet την αίτηση ακύρωσης και με κάλεσαν να επιβεβαιώσουν ότι επιθυμώ τη διακοπή. Μετά από μέρες με ξανακάλεσαν για να μου πουν ότι πρέπει να τους στείλω και ο ίδιος αίτημα διακοπής. Χτες βράδυ έγινε η διακοπή μου από τη HOL (ακυρώθηκαν όλες οι υπηρεσίες σύμφωνα με το management tools) και σήμερα το μεσημέρι ήρθαν οι κωδικοί μου στη Forthnet και συνδέθηκα.

ela002
24-01-08, 02:40
Έφυγα κι εγω μιας και είχα μια βλάβη που δεν μπορούσαν να φτιάξουν! Θα διακόψω τη γραμμή εντελώς και βάζω σε άλλη γραμμή adsl αλλά παρόλη την διακοπή (με πηραν τηλ κλπ,) ακόμα συγχρονίζει . Δεν πειράζει μόλις κοπεί η γραμμή θα μείνουν με το... καλώδιο στο χέρι.

dimstog
24-01-08, 19:14
7 μήνες (όπως και οι 3) είναι extreme περιπτώσεις που ΣΊΓΟΥΡΑ κάτι πήγε στραβά...
Το συνηθισμένο στην HOL είναι 1 μηνας (25 εργάσιμες έτσι και αλλιώς λένε)
Απλά το βρίσκω ΚΑΤAΝΤΙΑ να χαιρόμαστε που και σε αυτό είμαστε πολλά χρονια πίσω από τον υπόλοιπο πλανήτη... πολύ περισσότερο που ο ΟΤΕ για παράδειγμα ενεργοποιεί μέσα σε 30 λεπτά με 2 μέρες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι για να καταχωρηθεί η αίτηση σου στο σύστημα της HOL και να ενημερώσουν τον login server με τα serial και pin σου η HOL/Forthnet/Tellas κάνουν πάνω από .... 10 λεπτά; Και μόνο ότι ο ΟΤΕ που έχει να κάνει όλα τα υπόλοιπα κάνει Χ μέρες για τον εναλλακτικό και 3 μέρες για τον εαυτό του (στην περίπτωση που σε παίρνει πίσω από εναλλακτικό, γιατί όταν κάνεις κατευθείαν αίτηση δεν έχει να κάνει τίποτα και παρ΄όλα αυτά, πάλι κάνει 3 μέρες:rofl::rofl::rofl: ) δείχνει πόσο είναι στημένο το παιχνίδι. Αλλά βέβαια, όλα δουλεύουν καλά, αρκεί να πληρώνεις και την καφετιέρα, αλλά και κάθε φορά που κάνεις καφέ.*


Τι εννοεις φιλε δεν υπαρχουν πόρτες;
Όπου έχει ιδιοκτητο μια εταιρια στο dslam της έχει κάποιες πορτες.
Αν δεν έχει πορτες αυτη ευθύνεται και όχι ο ΟΤΕ,εκτος αν μιλαμε για ΑΡΥΣ

Δες παραπάνω. Πώς είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ και σε αυτές τις περιπτώσεις. Απλά, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αυτό είναι το τραγικότερο όλων.

-------------------

Εμένα ο ΟΤΕ μου είχε ενεργοποιήσει την ADSL πριν 5 χρόνια σε 2 μέρες, την σύνδεση στο DP της HOL την διεκπαιρέωσαν σε 12 μέρες από την μέρα που κατατέθηκε η αίτηση. Δεν αποκλείεται απλά να παίζει ρόλο και το πόσο καλοί ή εύκαιροι είναι οι τεχνικοί σε κάθε κέντρο.

*EDIT Συγγνώμη για το απότομο στυλ, έτσι μου βγαίνει όταν μιλάω για τον ακατανόμαστο. Τίποτα προσωπικό, εξάλλου τα έχουμε πει εδώ πολλές φορες

tolisp
24-01-08, 19:23
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι για να καταχωρηθεί η αίτηση σου στο σύστημα της HOL και να ενημερώσουν τον login server με τα serial και pin σου η HOL/Forthnet/Tellas κάνουν πάνω από .... 10 λεπτά; Και μόνο ότι ο ΟΤΕ που έχει να κάνει όλα τα υπόλοιπα κάνει Χ μέρες για τον εναλλακτικό και 3 μέρες για τον εαυτό του (στην περίπτωση που σε παίρνει πίσω από εναλλακτικό, γιατί όταν κάνεις κατευθείαν αίτηση δεν έχει να κάνει τίποτα και παρ΄όλα αυτά, πάλι κάνει 3 μέρες:rofl::rofl::rofl: ) δείχνει πόσο είναι στημένο το παιχνίδι. Αλλά βέβαια, όλα δουλεύουν καλά, αρκεί να πληρώνεις και την καφετιέρα, αλλά και κάθε φορά που κάνεις καφέ.*



Δες παραπάνω. Πώς είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ φταίει ο ΟΤΕ και σε αυτές τις περιπτώσεις. Απλά, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αυτό είναι το τραγικότερο όλων.

-------------------

Εμένα ο ΟΤΕ μου είχε ενεργοποιήσει την ADSL πριν 5 χρόνια σε 2 μέρες, την σύνδεση στο DP της HOL την διεκπαιρέωσαν σε 12 μέρες από την μέρα που κατατέθηκε η αίτηση. Δεν αποκλείεται απλά να παίζει ρόλο και το πόσο καλοί ή εύκαιροι είναι οι τεχνικοί σε κάθε κέντρο.

*EDIT Συγγνώμη για το απότομο στυλ, έτσι μου βγαίνει όταν μιλάω για τον ακατανόμαστο. Τίποτα προσωπικό, εξάλλου τα έχουμε πει εδώ πολλές φορες


Θύμισε μου σε παρακαλώ ποτε είδαμε καταγγελία της HOL για κάτι τέτοιο...

Όσο για το απότομο... το κατάλαβα μονο επειδή το γραφεις στο τέλος! Ειλικρινά δεν πήρα τίποτα στραβά φυσικά και συζητάμε και μάλιστα από όσο θυμάμαι πολύ όμορφα :)

dimstog
24-01-08, 19:47
Θύμισε μου σε παρακαλώ ποτε είδαμε καταγγελία της HOL για κάτι τέτοιο...

Σε αυτό έχεις πολύ δίκιο και πραγματικά δεν υπάρχει αντίλογος.

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω για την αδράνεια των εναλλακτικών σε ότι αφορά τέτοια θέματα (καθυστέρηση συνδέσεων, συντήρηση γραμμών, έλεγχο ενώσεων, κλπ) είναι η λάθος/ανύπαρκτη επικοινωνία των υπαλλήλων τους με τους υπαλλήλους του ΟΤΕ.
Πολύ θα ήθελα να με ενημέρωνε η κ. Τάδε1 από την HOL ότι ο κ.Τάδε2 από τον ΟΤΕ πήγε και έλεγξε την σύνδεση μου στο ΚΑΦΑΟ την Χ του μηνός και βρήκε ότι όλα είναι καλά/χάλια και διορθώθηκαν. Έστω και αν αυτό γινόταν 30 μέρες μετά την δήλωση της βλάβης. Έτσι για ξέρω ρε αδερφέ. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Από όσους είχαν πρόβλημα εδώ, στους μισούς διορθώθηκε χωρίς καν να ξέρουν γιατί και πώς - ούτε καν πότε. Έτσι, δεν υπάρχουν στοιχεία για να μπορέσουν οι εταιρείες να κινηθούν εναντίον του ΟΤΕ, αλλά και ούτε το αντίθετο όπου υπάρχει λόγος.

Τώρα το ποιος φταίει για το πρόβλημα αυτό... τι να πω. Μόνο τελεολογικά μπορώ να το προσεγγίσω και να πω ότι πιο πιθανό είναι να φταίει περισσότερο αυτός που κερδίζει από τις προβληματικές συνδέσεις. Ή μπορείς να πεις ότι πιο πιθανό να φταίει αυτός που έχει τον μεγαλύτερο τομέα ευθύνης σε ότι αφορά διαδικασίες, καλώδια, κλπ. Και στις δύο περιπτώσεις, για μένα είναι ο ακατανόμαστος.
Δεν λέω, του φόρτωσαν πολλά τα τελευταία χρόνια με τις ADSL και τους βρόχους, αλλά οι manager του ήξεραν πολύ καλά ότι όλα αυτά θα έρχονταν και δεν ετοιμάστηκαν ούτε στο ελάχιστο. Εδώ και ο Γερμανικός ΟΤΕ τα βρήκε σκούρα, αλλά εκεί είμαι σίγουρος ότι για το όποιο πρόβλημα γίνεται τελικά έκθεση εις τριπλούν (για την γερμανική ΕΕΤΤ, πάροχο, πελάτη) με ότι πρόβλημα υπήρχε και αντιμετωπίστηκε. Δεν του μιλάνε για καφετιέρες ούτε τον δουλεύουν δεν είστε πελάτης μας, δεν έχετε καμία σχέση με εμάς.

dikal
24-01-08, 22:00
Σε αυτό έχεις πολύ δίκιο και πραγματικά δεν υπάρχει αντίλογος.

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω για την αδράνεια των εναλλακτικών σε ότι αφορά τέτοια θέματα (καθυστέρηση συνδέσεων, συντήρηση γραμμών, έλεγχο ενώσεων, κλπ) είναι η λάθος/ανύπαρκτη επικοινωνία των υπαλλήλων τους με τους υπαλλήλους του ΟΤΕ.


Πάντως αν εννοείτε καταγγελία εναλλακτικού, υπήρξε, και μάλιστα επιβλήθηκαν προσωρινά μέτρα στον ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ.
http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=650

Το ίδιο είχα διαβάσει και σε εφημερίδες. Προσωπικά περίμενα ενεργοποίηση από Vivodi 1,5 και 3 μήνες αντίστοιχα, σε δυο ανεπιτυχείς προσπάθειες που έκανα.

tolisp
24-01-08, 23:00
Πάντως αν εννοείτε καταγγελία εναλλακτικού, υπήρξε, και μάλιστα επιβλήθηκαν προσωρινά μέτρα στον ΟΤΕ από την ΕΕΤΤ.
http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=650

Το ίδιο είχα διαβάσει και σε εφημερίδες. Προσωπικά περίμενα ενεργοποίηση από Vivodi 1,5 και 3 μήνες αντίστοιχα, σε δυο ανεπιτυχείς προσπάθειες που έκανα.



Αναφερόμασταν στην HOL... έτσι και αλλιώς η vivodi είναι... άλλη περίπτωση (να το θέσω ευγενικά:whistle:) και καμια σχέση με HOL

dikal
25-01-08, 09:47
:OOPS:

Αναφερόμασταν στην HOL... έτσι και αλλιώς η vivodi είναι... άλλη περίπτωση (να το θέσω ευγενικά:whistle:) και καμια σχέση με HOL

@ ADSLgr.com All rights reserved.