PDA

Επιστροφή στο Forum : norton vs kaspersky



no_logo
24-04-05, 03:22
σήμερα απεγκατέστησα το norton internet security και έβαλα το zone alarm και το kaspersky, μετά από το update έκανα full scan disk.
βρήκε τους παρακάτω ιούς, trojans, σύνολο 19 το norton ποτέ δεν τα είχε βρει :evil:

MOBIL1
24-04-05, 03:27
Και εγώ το karsperky to personal pro έχω και δεν συγκρίνεται με κανένα, είναι κορυφή!! Για μένα μακριά από νόρτονες

Yngwiedis
24-04-05, 03:28
Δεν είσαι ο μόνος. Και με εμένα το ίδιο ακριβώς συνέβει όταν πρωτόβαλα το Kasperksy.
15 στον έναν υπολογιστή και 12 στον άλλο.

kfilip
24-04-05, 03:48
Kasper!!! ΖΕΙΣ!!! ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ!!!! Εγώ το μακάφη σούταρα, ποτέ δεν είχα νόρτον και βρήκα μαμούνια χωμένα σε διάφορα μέρη.

lionheart-20
24-04-05, 03:49
kaspersky απο antivirus,sygate pro για firewall,adaware και microsoft antispy για spyware εχω

το kasper μου εχει λυσει ολοκληρωτηκα το προβλημα ιος εδω και 3 μηνες

no_logo
24-04-05, 04:02
φαντάσου να τους είχα πληρώσει τους μ@μ@κες, θα χτύπαγα το κεφάλι μου στο τοίχο

με ακούτε devs του norton κόπια ήταν η πατάτα σας, τίποτα δεν ακούμπησα στο ταμείο σας ζώα

wolfman
24-04-05, 08:16
Είναι καλό το Kaspersky. Μόνο που αναγκάστηκα να βάλω Avast free όταν αναβάθμισα σε Windows XP 64bit για AMD. Δυστυχώς το λογισμικό της Kaspersky δεν έμπαινε με τίποτα στο νέο σύστημα. Τους έστειλα e-mail και περιμένω απάντηση.

GoofyX
24-04-05, 11:10
Γιατί άραγε μόνο κακές εμπειρίες από το Norton ακούω γενικώς; Μήπως επειδή έχει αποκτήσει ένα όνομα στην αγορά (ακούω antivirus -> Norton) και το πρόγραμμα το έχουν ξεφτιλίσει; Στη δουλειά και στο σπίτι (όταν χρησιμοποιώ Windows) έχω τη Home έκδοση του Avast (δωρεάν) και είμαι ήσυχος.

kfilip
24-04-05, 15:13
kaspersky απο antivirus,sygate pro για firewall,adaware και microsoft antispy για spyware εχω

το kasper μου εχει λυσει ολοκληρωτηκα το προβλημα ιος εδω και 3 μηνες

Μια από τα ίδια εκτός του μαικροσοφτ όπου έχω το spyware S&D αλλά από τότε που έχω το firefox δεν έχω και spyware ;) Όσο για το avast το έβαλα σε κάποιον που δεν έπρεπε να έχει πειρατικά και μετά κι εγώ και τελικά ο κάσπερ το ξεφτίλισε όταν βρήκε διάφορα...

lionheart-20
24-04-05, 15:24
α ναι και απο browser εχω τον avant browser,δεν ειναι πολυ ξακουστος αλλα παιδια κανει θαυμασια δουλεια.

sdikr
24-04-05, 15:54
σήμερα απεγκατέστησα το norton internet security και έβαλα το zone alarm και το kaspersky, μετά από το update έκανα full scan disk.
βρήκε τους παρακάτω ιούς, trojans, σύνολο 19 το norton ποτέ δεν τα είχε βρει

μήπως αυτά τα αρχεία είναι μέσα στο system volume information ;

no_logo
24-04-05, 16:09
3 από αυτά ναι, τα υπόλοιπα στo documents and settings/user/local settings

ipo
24-04-05, 16:40
Κι εγώ είχα χρόνια το Norton (πριν από αυτό το McAffee) το οποίο απλά ήταν το πρώτο που μου πρότειναν. Είναι διάσημο, αλλά κατά τη γνώμη μου χειρότερο από τον ανταγωνισμό. Εδώ και ενάμιση χρόνο όμως έχω καταλήξει σε AVG Free Edition το οποίο βρίσκει περισσότερα malware από το Norton, είναι πιο ελαφρύ για το σύστημα και δωρεάν. Σε όλους τους φίλους αυτό προτείνω.

Είχα δοκιμάσει πέρσυ το Kaspersky Personal Pro. Κορυφή. Βρήκε malware που δεν είχαν βρει το Norton + Spysweeper + Adaware + Spybot Search and Destroy. Το έβγαλα όμως διότι ήταν πάρα πολύ βαρύ για ένα P3 450 MHz-768 MByte RAM.

Παρόλο που έχω αναβαθμίσει πλέον το pc, δεν το ξαναβάζω, διότι καλή η αυξημένη ασφάλεια, αλλά όχι να βαραίνει σημαντικά το σύστημα.

Τώρα είμαι με AVG Free, zonealarm pro, firefox και μία φορά στους δύο μήνες κάνω scan με adaware, spybot S&D και spysweeper.

Όταν βλέπω το Norton σε έναν υπολογιστή, το απεγκαθιστώ αμέσως και βάζω AVG Free. Απορώ πώς διατηρεί τη φήμη του καλού Antivirus το Norton.

DiM
24-04-05, 16:54
Και γω με το Kaspersky Personal :thumb_dup έχω έρθει στα ίσια μου. Μέχρι και network attack σταμάτησε από λάθος δικη μου ρύθμιση του firewall. Για firewall απορώ γιατί έχετε zonealarm που είναι ένα spyware από μονο του :). Εγώ έχω το agnitum outpost firewall και νομίζω είναι μακράν καλύτερο από το zonealarm. Για αντι-spyware εγώ 4 που να τα γράφω ehehe. Αχ πάνε οι παλιές καλές εποχές που δε χρειαζόσουνα τίποτα ... τώρα πρέπει να είσαι αστακός για να μπεις στο internet.

ipo
24-04-05, 17:01
Για firewall απορώ γιατί έχετε zonealarm που είναι ένα spyware από μονο του :). Εγώ έχω το agnitum outpost firewall και νομίζω είναι μακράν καλύτερο από το zonealarm.Θα μπορούσες να το τεκμηριώσεις αυτό;




Αχ πάνε οι παλιές καλές εποχές που δε χρειαζόσουνα τίποτα ... τώρα πρέπει να είσαι αστακός για να μπεις στο internet.Πράγματι.

StavrosL
24-04-05, 19:29
Ποια η γνωμη σας για το F-Secure

DiM
24-04-05, 19:55
the zonealarm firewall is the best software firewall out there period.

only problem is that it is spyware!

it doesnt matter if you use the free version or the paid versions, its spyware. No, zonealarm products contain no added spyware from other companies. the file VSMON.EXE sends outgoing packets to zonelabs.com in a very frequent manner and packets of info are then returned to you computer. you can use any port monitor to see this overwhelming activity. everytime you do a fresh boot and connect to the net, vsmon.exe sends packets to and from register.zonelabs.com, and if you change any of your settings then packets are sent to ls2.zonelabs.com, then, after you get some firewall blocks added to your zonealarm LOG, it will send out packets of all the sites listed in your log file to zonelabs. they monitor all the IP's that try to break into your computer.

zonelabs is owned by an isreali company named CHECKPOINT.
Checkpoint sells information to governments and legit companies for profit. Checkpoint is being investigated for selling the private information of over 150,000 people to scam artists, including social security numbers, credit card numbers and more. checkpoint also handles automobile pre-inspections for insurance reasons. so, checkpoint is in the bussiness of INFORMATION, and by you using zonealarm products you are providing checkpoint valuable information for their data collection and analysis.

hs2.zonelabs.com
ls2.zonelabs.com
pa2.zonelabs.com
ps2.zonelabs.com
update.zonelabs.com
register.zonelabs.com
cm2Zonelabs.com

ZoneAlarm 3x 4x 5x are all spyware

ZoneAlarm 2x or below does not collect data from you

gtl
25-04-05, 00:45
the zonealarm firewall is the best software firewall out there period.
only problem is that it is spyware!

Που βρήκες αυτούς τους ισχυρισμούς? Χωρίς τις αντίστοιχες πηγές είναι εντελώς
ατεκμηρίωτοι, και ως τέτοιοι, άχρηστοι.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ (πλέον) το Zonealarm, αλλά ταυτόχρονα έχω βαρεθεί
να βλέπω και κάθε φάρσα και chain mail που κυκλοφορεί στο ιντερνετ να αναπαράγεται
ως επιστημονικό θέσφατο στα Ελληνικά fora.

Έλεος ρε παιδιά. Μην πιστεύετε κάθε βλακεία που διαβάζετε χωρίς να λάβετε πρώτα
υπόψιν από που προέρχεται! Αν το Zonealarm λειτουργεί ως malicious spyware, γιατί δεν το
έχουν αντιληφθεί oι εταιρείες που κάνουν προγράμματα γι'αυτόν ακριβώς τον σκοπό? Το
Adware γιατί δεν χτυπάει? Μη μου πείτε - μέλη της παγκόσμιας συνωμοσίας
και εκείνοι? :D

ReverseR
25-04-05, 00:48
Αν θυμάμαι καλά πάντως τουλάχιστον για μια εποχή το ζοουναλαρμ περιέιχε σπαμγουερ ή κάτι αντίστοιχο

gtl
25-04-05, 00:58
Αν θυμάμαι καλά πάντως τουλάχιστον για μια εποχή το ζοουναλαρμ περιέιχε σπαμγουερ ή κάτι αντίστοιχο

Πάντως εγώ δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο, παρότι τον προ-SP2-firewall καιρό
παρακολουθούσα από αρκετά κοντά το Zonealarm.. Όποιος έχει κάποιο
λινκ σε άρθρο που να λέει οτιδήποτε παρόμοιο, ας μας διαφωτίσει..
Διευθύνσεις του τύπου users.hoaxnet.com/ta_software_review_tou_vangella
δεν τις πολυεμπιστεύομαι, ομολογώ.. :D

Για να επιστρέψω όμως και λίγο στο θέμα, στο σπίτι χρησιμοποιώ το NOD32 antivirus
(πολύ γρήγορο και με πολλαπλά 100% σκορ στα virusbulletin review), το στάνταρ
firewall των WinXP-SP2 και το Ad-aware της Lavasoft για τα spyware..

Στο γραφείο έχω Norton Antivirus Corporate Edition (καμμία σχέση με τα
παραφορτωμένα 200x "Ηοme Editions"), και τα ίδια για antispyware και
firewall.

Σημείωση : μην το θεωρείτε ντε και καλά δείγμα καλύτερου ελέγχου ότι μερικά
antivirus μπορεί να χτυπήσουν σε 10 αρχεία, εκεί που άλλα δεν χτυπάνε καθόλου.
Υπάρχουν και τα false-positive, δηλαδή λανθασμένοι συναγερμοί σε αρχεία που
δεν είναι μολυσμένα.

kubiak
25-04-05, 01:32
και το symantec antivirus corporate καλό είναι...

ReverseR
25-04-05, 01:56
Πάντως η απουσία σήμερα αντιικού δεν είναι και τόσο επισφαλής για την ακεραιότητα των αρχείων σου. Οι σημερινοί ιοί είναι αρκετά έξυπνοι, ώστε να μην αποσκοπούν στην καταστροφή του ξενιστή τους ή του συστήματος που τους φιλοξενεί.
Σε συνδιασμό με το ότι μια τυπική εμπειρία σε χρήση υπολογιστών θα σε προφυλάξει από πιθανή έκθεση σε ζωύφια ξανασκεφτείτε αν πραγματικά χρειάζεστε αντιβιρ προγκς.

Εξάλλου και η προστασία που σου προσφέρουν απλά ρίχνει το ρίσκο σου ας πούμε από τις 1 στις 10000, στις 0,25 στις 10000. Ο κίνδυνος παραμένει. Και το να νιώθεις απόλυτα ασφαλείς επειδή έχεις ένα αντιιικό στο συστημά σου(όπως νομίζουν οι περισσότεροι) τελικά ανεβάζει το κίνδυνο να προσβληθείς από ιό σε επίπεδα μεγαλύτερα από το να μην είχες τπτ στο πισι.:respekt:

DiM
25-04-05, 06:23
Ναι όντως ξέχασα να δώσω την πηγή γιατί το είχα βαστήξει σε txt. Μπορείτε να ρίξετε ένα βλέφαρο εδώ.
http://www.broadbandreports.com/forum/remark,11818674~mode=flat

Ο καθένας κρίνει όπως νομίζει από εκεί και πέρα. Εγώ το βγαλα το zonealarm από ένα δεύτερο σύστημα σε windows 2003 που είχα. Κάποιος άλλος μπορεί να πει πως είναι μαμάκιες και σιγά more :). Δόξα τον theo κυκλοφορούν ένα καρο firewalls και καλύτερα από το zone alarm. Η επιλογή είναι δικη μας.

Ducklord
25-04-05, 10:59
1. To ZoneAlarm Free συνοδεύεται από "διαφημιστικό λογισμικό". Τώρα, αν είναι σπάηγουερ, άντγουερ, μπήργουερ, κρασοπότηρογουερ, δεν το γνωρίζω.

2. Το Kaspersky βρίσκεται σχεδόν πάντα στις πρώτες 3 θέσεις των προγραμμάτων καταπολέμησης ιών, στις σχετικές λίστες υπηρεσιών που εκτελούν τέτοιους ελέγχους. Το Norton όχι.

3. Το "όνομα" του Norton έχει δημιουργηθεί επειδή ήταν μία από τις παλαιότερες λύσεις και, ταυτόχρονα, είχε πολύ, πολύ καλή επαφή με περιοδικά, άλλες διόδους προβολής και έξυπνο μάρκετινγκ. Όχι πως τα προγράμματα της Symantec είναι κακά, απλώς, "μέτρια προς καλά". Θέλετε και αποδείξεις; Ψάξτε για παρουσιάσεις του Norton που να του δίνουν καλό σκορ στο Internet. Προσέξτε, τώρα, όχι μονάχα το "τι" λένε, μα και το "πως" το λένε. Θα δείτε αναφορές του τύπου "εξαιρετικό νέο interface", "ανίχνευσε και τους 10 ιούς που `κρύψαμε` ανάμεσα σε DLL"..... Δηλαδή, είναι η επιλογή των "ερασιτεχνών" "επαγγελματιών", και δυστυχώς, ατόμων που μπορούν να το προβάλλουν και στους γύρω τους.
Αν, από την άλλη, διαβάσετε παρουσιάσεις που να δίνουν καλό σκορ στο Kaspersky, συνήθως θα δείτε και αναλυτικούς πίνακες ή αναφορές με τους ιούς που καταπολεμά. Αν δεν απατώμαι, ήταν επίσης το πρώτο πρόγραμμα που ανίχνευσε και καταπολεμούσε το περίφημο CIH virus.

Αυτάαααα!
over and out
Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: No_Logo, να υποθέσω πως το καινούργιο σου αντιβάηρους το έχεις αγοράσει, αντίθετα με το προηγούμενο... σωστά;

Gothic
25-04-05, 12:36
:worthy: .................Νόντ Τριανταδύοοοοοο.............

dantouan
25-04-05, 12:54
2. Το Kaspersky βρίσκεται σχεδόν πάντα στις πρώτες 3 θέσεις των προγραμμάτων καταπολέμησης ιών, στις σχετικές λίστες υπηρεσιών που εκτελούν τέτοιους ελέγχους. Το Norton όχι.

Πεστα να μην τα λεω μονο εγω...

wolfman
25-04-05, 13:05
Κι εγώ Kaspersky είχα εγκατεστημένο. Με την αναβάθμιση όμως σε Windows X64 δεν μπαίνει με τίποτα.
Και δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα..

lazar
25-04-05, 13:09
it doesnt matter if you use the free version or the paid versions, its spyware. No, zonealarm products contain no added spyware from other companies. the file VSMON.EXE sends outgoing packets to zonelabs.com in a very frequent manner

Τόσα χρόνια με sniffer ποτέ δεν έπιασα κάτι τέτοιο. Εκτός και αν το παρακάμπτει, αλλά γίνεται αυτό;

lazar
25-04-05, 13:11
Κι εγώ Kaspersky είχα εγκατεστημένο. Με την αναβάθμιση όμως σε Windows X64 δεν μπαίνει με τίποτα.
Και δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα..

Πιθανότατα οι περισσότεροι ιοί δεν θα τρέχουν στα Win64, οπότε μην φοβάσαι :p

WAntilles
25-04-05, 13:30
Κι εγώ Kaspersky είχα εγκατεστημένο. Με την αναβάθμιση όμως σε Windows X64 δεν μπαίνει με τίποτα.
Και δεν βλέπω φώς στον ορίζοντα.

Φυσικό είναι βρε παιδιά.

Οποιοδήποτε 32-bit πρόγραμμα χρησιμοποιεί δικούς του 32-bit drivers ή/και δικά του 32-bit services, ΔΕΝ τρέχει στα Windows x64.

Τέτοια προγράμματα είναι συνήθως, firewalls, antiviruses, defragmentation tools κλπ.

Για να τρέξουν πρέπει οι drivers και τα services τους να ξαναγραφτούν για 64-bit.

zouzouni
25-04-05, 14:32
ΒitDefender Professional Edition.. :thumbsup1 ...antivirus + firewall + διάφορα άλλα utilities που βοηθάνε στην προστασία του υπολογιστή (βαριέμαι να τα γράφω εδώ :oops: ), όλα μαζί σε ένα πανάλαφρο πρόγραμμα που εδώ κι 3 χρόνια που το χρησιμοποιώ μόνο θετικά έχω να πω γι'αυτό!

Philip_
25-04-05, 15:25
Κατέβασα την εκδοση ΝΟD32 beta 2.5 χθες και την εγκατεστησα. Ειναι λιγο πιο βαρια απο την κανονική αλλα μεχρι στιγμης ολα πανε κατ' ευχην. :)

nefthy
25-04-05, 15:59
Εδώ και δύο μήνες με το firewall + ids του IPCop, χωρίς antivirus και firewall στο κυρίως μηχάνημα. Γλύτωσα την αναβάθμιση!

Το IPCop "ζωντάνεψε" το δίκτυο, σαν να βάζεις λαμπάτο buffer μεταξύ ενισχυτή και cdplayer (για τους χαϊφιντελάδες η παρομοίωση).

Γνώμη μου: καλή γνώση του τι τρέχει οποιαδήποτε στιγμή και το που μπαίνεις/τι κατεβάζεις φτάνει (εντάξει, εντάξει, firewall απαραιτήτως).

Μία στις τόσες ένα online scan από Trendmicro (http://housecall.trendmicro.com/), ad-aware και spybot s&d. Το μόνο που μου λείπει είναι ο έλεγχος του τι βγαίνει και πότε από το firewall.

Υ.Γ internet explorer εννοείται πως όχι

HellV1L
25-04-05, 16:18
χαλαρα NOD32 λεω εγω...

megahead13
25-04-05, 16:25
Το IPCop "ζωντάνεψε" το δίκτυο, σαν να βάζεις λαμπάτο buffer μεταξύ ενισχυτή και cdplayer (για τους χαϊφιντελάδες η παρομοίωση).

:offtopic: Άμα παρομοιάζεις το IPCop με λαμπάτο, κατάλαβα... μαύρα χάλια είναι. Ποτέ μου δε συμπάθησα το λαμπάτο ήχο, ούτε στα Hi-Fi, ούτε και στους ενισχυτές κιθάρας :thumbdown Τραντζίστορες και πάλι τραντζίστορες :thumb_dup Χεχε!

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το AVG τους τελευταίους μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Όσο για spyware... έχω ξεχάσει τι σημαίνουν από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ Firefox και το Spyware Blaster. Φυσικά το Spybot - S&D είναι πάντα παρών.

Αλήθεια μια σύγκριση μεταξύ AVG, NOD32 και λοιπών free antivirus προγραμμάτων θα ήταν καλή... Αν θέλετε γράψτε τις απόψεις σας για το καλύτερο free antivirus πρόγραμμα...

teo_L20
25-04-05, 16:55
εγω symantec antivirus corpate!!!

ipo
25-04-05, 20:00
Όσο για spyware... έχω ξεχάσει τι σημαίνουν από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ Firefox και το Spyware Blaster.Το spyware blaster λειτουργεί στο background σαν malware shield ή κάνεις έλεγχο στους δίσκους σου όποτε θέλεις;

zaranero
25-04-05, 20:05
Για το zonealarm στην εγκατασταση σε ρωταει αν θυμαμαι καλα σε ρωταει αν θες να μοιραζεσαι καποιες πληροφοριες εμπιστευτικα δεν θυμαμαι πως ακριβως το λεει αλλα πατησα οχι.
Οσο για το kaspersky και εγω εχω ακουσει οτι ανθρωποι που εβγαλαν το norton και εβαλαν kaspersky βρηκαν απειλες που ποιο πριν δεν ειχαν βρει.Το θεμα βεβαια ειναι κατα ποσο ειναι απειλες και δεν το παρακανει το συγκεκριμενο προγραμμα.Αν απο norton αλλαξες σε kaspersky και βρηκε καποιο trojan επιπλεον ενω στο συστημα σου το firewall δεν σε προειδοποιησε ποτε οτι καποιο προγραμμα προσπαθει να συνδεθει ή να στειλει πληροφοριες μαλλον το kaspersky δεν μας τα λεει καλα (εκτος φυσικα απο τη περιπτωση να μην το πιανει το firewall οπως ενα keylogger που συναντησα)

megahead13
25-04-05, 22:13
Το spyware blaster λειτουργεί στο background σαν malware shield ή κάνεις έλεγχο στους δίσκους σου όποτε θέλεις;
Περίπου το πρώτο, και λέω περίπου, γιατί δε χρειάζεται να τρέχει στο background. Απλώς κάνεις τις ρυθμίσεις που θες και το κλείνεις. Έχει προστασία και για ΙΕ και για Firefox. Δε γνωρίζω αν η προστασία που παρέχει για αυτούς τους browser ισχύει και για άλλους (Mozilla Suite, Opera). Πάντως πραγματικά, από τότε που το έβαλα (εδώ και 2-3 μήνες δηλαδή) το Spybot-S&D έχει βρει σε ένα μόνο σκανάρισμα, από τα πολλά που κάνω, κάνα δυο spyware (cookies) μόνο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Rama
25-04-05, 23:08
Ο λόγος που έβγαλα το Norton ήταν οτι μου είχε γονατίσει το σύστημα. Εδώ και 4 μήνες έχω το AVG (φυσικά updated). Όλα μία χαρά. Βέβαια θα ήθελα να δώ και το NOD32 κάποια στιγμή.

Απο firewall το Zone alarm πήρε πόδι όταν άρχισε να σκάει και να μου κάνει reboot στο σύστημα (το event log έγραφε για σφάλμα στο true vector service ή κάπως έτσι). Από τότε έβαλα sygate και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Εδώ που τα λέμε απο μέσα Δεκεμβρίου που έχω DSL 1 port scan μου έχουν κάνει. Εν το μεταξύ στα tests από το site του sygate μου βγάζει οτι δεν μπόρεσαν να χτυπήσουν/ανιχνεύσουν τίποτα. Το ίδιο μου βγάζει και όταν κλείσω το soft firewall! Μου φαίνεται οτι αν δεν ήθελα να ελεγχω και τι κάνει το pc μου προς τα έξω θα άφηνα μόνο το firewall του speedtouch και πάλι δεν θα είχα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.