PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 μέρες τα έπιανε και σήμερα όχι!



penetrator
16-01-08, 16:45
Δεν ξέρω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο και σε άλλους, αλλά θα ήθελα να σας παραθέσω το πρόβλημά μου να μου πείτε τη γνώμη σας. Πριν λίγο καιρό όπως και πολλοί άλλοι ζήτησα να αναβαθμίσουν την γραμμή μου στα 24mbps. Αυτό που κάνει ο οτε είναι, να σου αφήνει λάσκα τη γραμμή και όπου κλειδώσεις. Προφανώς επειδή δε μπορούσα να κλειδώσω πάνω από 8, με αφήσανε στα 81187/383. Κοιτάζοντας αρχικά τα στατιστικά του baudtec διαπίστωσα ότι downstream line attenuation έχω 33.5db, δηλαδή υποτίθεται είμαι στα 2,5km από το dslam και μπορώ στη θεωρία να κλειδώσω στα 16mbps. Μετά που δοκίμασα ένα zyxel μου έβγαλε ότι έχω line attenuation 41 και στη συνέχεια 40db. τέλος πάντων σκέφτηκα πως και παραπάνω να μη πάει το download γιατί να μη μπορεί να πάει το upload; Έτσι τους πέρνω και ζητάω να μου ανεβάσουν το upload. Απ' ότι φαίνεται αυτοί άφησαν και πάλι ελεύθερη τη γραμμή μου και αυτή κλείδωσε σε τιμές (άλλαζε λίγο μετά από κάθε restart) περίπου μεταξύ 8495/863 με 8690/899. Φυσικά η χαρά μου ήταν μεγάλη. Έλα όμως που 2 μέρες μετά(χτες δηλαδή) το router αποσυγχρόνισε και έμεινα χωρίς internet μέχρι σήμερα το μεσημέρι. Σε συνομιλία που είχα με τους ντόπιους τεχνικούς μου είπαν πως η γραμμή μου δεν σηκώνει πάνω από 8mbps. τους λέω εντάξει, αφήστε το 8, αλλά το upload βάλτε το κοντά στα 900 όπως ήταν τις προηγούμενες μέρες. Τότε μου λένε πως αυτό δε γίνεται και πως δε μπορούν να κλειδώσουν σε διαφορετική τιμή το upload απ' ότι το download και ότι αναγκαστηκά θα πρέπει να μείνω με 384 upload. Για να ξεδιαλύνω το θέμα και εγώ, πήρα στα κεντρικά της Πάτρας, όπου ανοίκουν τα Γιάννενα και τους είπα το πρόβλημά μου. Η κοπέλα αφού μου είπε πως σύμφωνα με τα στατιστικά μου μπορώ να κλειδώσω 9/917 δοκιμάσαμε να αφήσουμε πάλι τη γραμμή ελεύθερη αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να κλειδώσει :(:cry:
Και ρωτάω τώρα εγώ. Πως γίνεται 2 μέρες να ήταν κανονικά κλειδωμένη η γραμμή και ξαφνικά να μη μπορεί να κλειδώσει; Αφού υποτίθεται το αφήνουν ελεύθερο γιατί να μη κλειδώνει το router εκεί που μπορεί;(όπως και έγινε τις προηγούμενες μέρες) Γιατί οι τεχνικοί δεν μπορούν να διαχειριστούν χωριστά το upload με το download και γιατί δεν μπορούν να θέσουν ενδιάμεσες τιμές κλειδώματος μεταξύ 8/384 και 24/1024;! Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, ή να ζητήσω να μου μετατρέψουν το πακέτο να μη πληρώνω και τα 3 ευρώ παραπάνω το μήνα; Αν και επειδή η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, λέω να περιμένω μερικές μέρες και να ζητήσω να ξαναδοκιμάσουν :oops:
Κάτι άλλο που ρώτησα τους τεχνικούς, είναι αν περνάνε κάποιο firmware στα router πριν τα δόσουν στους πελάτες και μου λένε όλοι ότι έτσι όπως τους τα δίνουν έτσι και αυτοί τα δίνουν στον κόσμο. Γιατί όμψς στο menu του Baudted βλέπω πάνω αριστερά το λογότυπο του οτε;!:p
p.s. Το μεγαλύτερο upload το θέλω για torrents, αλλά και για τη δουλειά μου, όπου στέλνω και πέρνω φωτογραφίες που μπορεί και να ξεπερνούν τα 5mb η κάθε 1

pnikolo
16-01-08, 19:31
Δε μπορεις η 24/1 η 8/384

Άρης13
16-01-08, 19:49
Μπορεις να κλειδωσεις και πιο ψηλα αλλα πιστεψε με δεν θες. Θα εχεις συνεχεια disconnects. Εχεις αρκετα μεγαλο att

Jazzer
16-01-08, 19:58
Σκέψου πρώτα τι έχει πιο μεγάλη σημασία για σένα, η σταθερότητα της γραμμής ή μεγαλύτερη ταχύτητα upload ;
Διότι καλώς ή κακώς, ο ΟΤΕ προσφέρει αυτά τα πακέτα χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα περαιτέρω αλλαγών.

siemos
16-01-08, 20:28
Μηπως εχεις ακομη το τηλεφωνο απο την πατρα?

penetrator
17-01-08, 01:44
Σκέψου πρώτα τι έχει πιο μεγάλη σημασία για σένα, η σταθερότητα της γραμμής ή μεγαλύτερη ταχύτητα upload ;
Διότι καλώς ή κακώς, ο ΟΤΕ προσφέρει αυτά τα πακέτα χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα περαιτέρω αλλαγών.
Δεν θα έπρεπε όμως να έχουν μεγαλύτερη ευχέρια κινήσεων; Βασικά όλο το προηγούμενο διάστημα που συγχρόνιζα όσο και τώρα, είχα σχεδόν κάθε μέρα από 1 αποσυγχρονισμό (τουλάχιστον τόσους καταλάβαινα), ενώ τις 2 σχεδόν μέρες που κλείδωσα παραπάνω, δεν κατάλαβα να αποσυγχρονίστηκε καθόλου, εκτός από... το τελικό χτύπημα... Αν είναι να έχει μόνο ένα βαριά 2 αποσυγχρονισμούς τη μέρα, ε τότε προτιμώ το καλύτερο upload ;)


Μηπως εχεις ακομη το τηλεφωνο απο την πατρα?

Στο στέλνω σε pm

italos25
17-01-08, 02:54
ρε φιλε στιλε και σε μενα σε παρακαλω το τηλ της πατρας γιατι και εγω ανηκω εκει και μηπως βγαλω καποια ακρη απο εκει. γιατι περιμενω καποιον τεχνικο του οτε να με παρη τηλ ( ετσι μου ειπαν ) στο 121 και περιμενω κοντα 2 εβδομαδες.να χαιρονται την εξυπηρετηση τους.

penetrator
17-01-08, 12:42
ρε φιλε στιλε και σε μενα σε παρακαλω το τηλ της πατρας γιατι και εγω ανηκω εκει και μηπως βγαλω καποια ακρη απο εκει. γιατι περιμενω καποιον τεχνικο του οτε να με παρη τηλ ( ετσι μου ειπαν ) στο 121 και περιμενω κοντα 2 εβδομαδες.να χαιρονται την εξυπηρετηση τους.

Καλά, αλλά είσαι ο τελευταίος που το στέλνω ;)

penetrator
17-01-08, 20:51
Έκανα μια τελευταία προσπάθεια σήμερα αλλά τζίφος. Ζήτησα από τους τεχνικούς να βάλουν κατώτερο όριο στα noise margins το 11, αλλά μου είπαν ότι αυτό είναι απλά μια μέτρηση και δεν μπορούν να κάνουν καμιά άλλα επέμβαση από το να μου βάλουν είτε το profile των 8, είτε το profile των 24. Έκανα μια τελευταία δοκιμή-δε συγχρόνισε και το παράτησα. Μα να μη μπορούν να διαχειριστούν ξεχωριστά το upstream από το downstream; Δε με πείραζε να έπεφτα και κάτω από 8mbps, αρκεί να ανέβαζα το upload που από τις 2 μέρες που λειτουργούσε στα 891 έπιανε τελικές και μου έδειχνε ότι η γραμμή μου μπορούσε να το σηκώσει.
Το θέμα μου έλειξε οπότε άμα θέλετε κλειδώστε το...
p.s. δε πιστεύω να με χρεώσουν για να υποβαθμίσω το πακέτο μου στα 8mbps;

baskon
17-01-08, 20:58
η μόνη λύση για να κάνεις τη δουλεια σου θα ήταν να τους πεις να σε βάλουν στα 24 , να πας να αγοράσεις ένα ρουτερ στο οποίο μπορείς να ρυθμίσεις σε τι snr θα κλειδώσει (πχ USR 9108) και να ρυθμίσεις το snr στο 10-11 :)

penetrator
17-01-08, 21:09
Χμμμ, ξέρει κανείς αν μπορεί να το κάνει αυτό το zyxel 660HW-D1; It just might work... :) Ευχαριστώ για την ιδέα.

baskon
17-01-08, 21:16
μάλλον δεν γίνεται..
Αν θες ριξε μια ματια εδω
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=144241
Για κάνε και καμιά δοκιμή με το dmt tool για zyxel...ίσως να μπορεί να αλλάξει το target snr

penetrator
17-01-08, 21:35
Ευχαριστώ για το link. Υπάρχει βέβαια αρκετά μεγάλη πιθανότητα να επιστρέψω αυτό στο eshop (μεγάλη ιστορία) και ίσως πάρω κάποιο άλλο. Έχεις υπόψη σου κάπια άλλα router που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά; (και να είναι ασύρματα-pstn).

baskon
17-01-08, 21:49
Σίγουρα ξέρω για το 9108
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127569
Επίσης το speedtouch 585 με κάποια έκδοση firmware (μέχρι 6.1 ) το υποστηρίζει...
Όποιος ξέρει κάποιο άλλο ας το πει..

penetrator
18-01-08, 02:40
Να 'σαι κάλα φίλε μου. Θα το ψάξω και λίγο μόνος μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.