PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP Γίνεται να είναι Δωρεάν ? πως ?



euromedi
25-04-05, 00:10
Έχω ένα πρόβλημα , θέλω να κάνω ένα δίκτυο τηλεφώνου μέσω voIP .Επίσης ( για λόγους απλότητας) , θέλω το IP τηλέφωνο να είναι μία απλή συσκευή.έτσι θα μπορώ να με πέρνουν από το νούμερό μου και ταυτόχρονα να πέρνω ( όποιοι έχουν φυσικά !!) είτε μέσω ΟΤΕ , είτε μέσω ΙΡ τηλεφώνου. Έχω βρεί VoIP Gateway συσκευή(http://www.level1.com/products3.php?sklop=24&id=511100). Το πρόβλημα μου είναι το εξής : Τι θα βάλω στις ρυθμίσεις SIP κτλ ?
Πρέπει να μπώ οπωσδίποτε στο τριπάκι της HOL ? Αν κάνω register στην υπηρεσία evoice , είναι νόμιμο να χρησιμοποιώ δωρεάν για επαγγελματικούς λόγους την παραπάνω υπηρεσία , εγώ πάντος από όσα κατάλαβα είναι μόνο για οικιακή χρήση η παραπάνω υπηρεσία( Υπόψιν ότι το ΙΡ τηλέφωνο θέλω να το χρησιμοποιώ μόνο για να κάλεσω ΙΡ τηλέφωνα , δεν με ενδιαφέρει να καλώ σταθερά ή κινητά τηλέφωνα.Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν γίνετε , τι μου προτείνετε ( θέλω να κάνω σύνδεση με VoIP Gateway συσκευή ώστε να μπορώ να "ρίξω την voΙΡ γραμμή" σε ένα κεντράκι. Έτσι με ένα τηλέφωνο και θα πέρνω όπως θέλω ( μέσω voIP ή μέσω ΟΤΕ ) και θα με πέρνουν ( πάλι μέσω voIP ή μέσω ΟΤΕ )

sdikr
25-04-05, 00:13
Τι θα έλεγες για αυτό http://www.pulver.com/fwd/



Πρέπει να μπώ οπωσδίποτε στο τριπάκι της HOL ? Αν κάνω register στην υπηρεσία evoice , είναι νόμιμο να χρησιμοποιώ δωρεάν για επαγγελματικούς λόγους την παραπάνω υπηρεσία , εγώ πάντος από όσα κατάλαβα είναι μόνο για οικιακή χρήση η παραπάνω υπηρεσία( Υπόψιν ότι το ΙΡ τηλέφωνο θέλω να το χρησιμοποιώ μόνο για να κάλεσω ΙΡ τηλέφωνα , δεν με ενδιαφέρει να καλώ σταθερά ή κινητά τηλέφωνα.

Μπορείς να το κάνεις και με την Hol,

euromedi
25-04-05, 00:22
΄Το κοιτάω και αν έχω απορίες σου λέω , εσύ τί λύση θα επέλεγες ? Υπόψιν ότι θέλω ωποσδίποτε να είμαι με voIP gateway και όχι με software phones κτλ.

sdikr
25-04-05, 00:24
Το πρόβλημα μου είναι το εξής : Τι θα βάλω στις ρυθμίσεις SIP κτλ ?
Πρέπει να μπώ οπωσδίποτε στο τριπάκι της HOL ?

Οσον αφορά αυτό, μπορείς να το κάνεις και χωρίς sip server αλλα θα πρέπει η συσκευή να υποστήριζει dial ip,

το θέμα είναι οτι θα πρέπει μετά να έχεις static ip, (ποιο πολλά εξόδα)

sdikr
25-04-05, 00:27
Εγώ δουλέυω μέσω του δικού μου sip provider, και έχω δυο τρείς γνωστούς που είναι στον ιδιο, τα τηλεφωνήματα μεταξύ χρηστών είναι δωρεάν.

Απο την άλλη έχω δουλέψει το free world dialup, το έχω δουλέψει (και δουλέυω) γιατί είναι δωρέαν, σε πελάτη μεταξύ γραφείων αθήνα/ θεσσαλονίκη, (απλά για να μην χρείαστω το static ip)

euromedi
25-04-05, 01:03
Απο την άλλη έχω δουλέψει το free world dialup, το έχω δουλέψει (και δουλέυω) γιατί είναι δωρέαν, σε πελάτη μεταξύ γραφείων αθήνα/ θεσσαλονίκη, (απλά για να μην χρείαστω το static ip)
Το Πρόβλημα μου είναι ότι δεν προτιμώ ( γιατί δεν με βολέυει) λύση software αλλά hardware , για αυτό και σκέφτομαι λύση voIP gateway . Το pulver το κατέβασα αλλά από ότι βλέπω δεν μου κάνει , Ξανάγυρίζω στην αρχική μου ιδέα , voIP gateway , ώστε να μπορώ να έχω έξοδο RJ-11 να το συνδέσω στο τηλεφωνικό κέντρο.Υπόψιν ότι έχω δυναμική ΙΡ.Μήπως γίνετε να σου στείλω το manual του gateway να μου πείς τι κινήσεις ΄πρέπει να κάνω ( ως αναφορά SIP , κτλ) ? Μην φοβάσαι , !!! όλο το manual είναι 38 σελίδες μαζί με τα περιεχόμενα !!!

sdikr
25-04-05, 01:37
το freewolrd dialup είναι και για hardware, (αυτό κάνω χρήση) και όχι μονο μέσω software

sdikr
26-04-05, 21:04
τελικά έκανες κάτι;

αν θέλεις ανέβασε και το manual

euromedi
01-05-05, 01:13
Φίλε Σπύρο , δεν έχω κάνει κάτι. Δοκίμασα το pulver αλλά μου φαίνεται λίγο μπέρδεμα ,δοκίμασα και έβγαλα άκρη με evoice kai θα κάνω όμως σύντομα με HOL evoice, έχω παραγγέιλει 2 adaptor της linksys , που από ότι λέει το priveshop ειναι πλήρως συμβατό με το evoice.Το evoice το δοκίμασα και τα καταφέρνω να το στήσω ( τουλάχιστον με το softphone), δεν με απασχολεί να πέρνω αλλού τηλέφωνο. Όπως σου έχω πει , θέλω τα 2 ΙΡ τηλέφωνα να επικοινωνούν μεταξύ τους τίποτα παραπάνω.Και από τώρα σκέφτομαι το επόμενο πρόβλημα και θέλω να στω πω κιόλας μην τυχόν έχεις καμία ιδέα. Αφού θα έχω 2 κανονικές συσκευές σαν ΙΡ τηλέφωνα ( το linksys δέχεται απλές τ/φ συσκευές) , πως θα πέρνω τηλέφωνο το άλλο ΙΡ τηλέφωνο ? Όπως κατάλαβα το evoice δέχεται κλήσεις όχι με αριθμό αλλά με mail . Πως εγώ θα καλώ το άλλο ΙΡ τηλέφωνο αφού ( από όσο γνωρίζω) για τις απλές τ/φ συσκευές δεν γίνεται να σχηματίσεις τηλεφωνική κλήση με γράμματα , παρά μόνο με αριθμούς. Αν έχεις καμοία ιδέα μου την λές.

Y.Γ. To manual δεν λέει πολλα πράγματα , δεν ξέρω αν σε βοηθήσει , έχω δεί και ένα άλλο σχετικό με τον ίδιο ΙΡ adaptor ,thread και πιστευω να βγάλω κάτι .

sdikr
01-05-05, 03:24
Όπως κατάλαβα το evoice δέχεται κλήσεις όχι με αριθμό αλλά με mail . Πως εγώ θα καλώ το άλλο ΙΡ τηλέφωνο αφού ( από όσο γνωρίζω) για τις απλές τ/φ συσκευές δεν γίνεται να σχηματίσεις τηλεφωνική κλήση με γράμματα , παρά μόνο με αριθμούς. Αν έχεις καμοία ιδέα μου την λές.



οταν κάνεις λογαριασμό στο evoice σου δίνει και ένα τηλεφωνικό νουμεράκι 7000χχχχχχ οπότε καλεις σε αυτό

sculper
26-11-05, 00:29
το freewolrd dialup είναι και για hardware, (αυτό κάνω χρήση) και όχι μονο μέσω software

να ρωτήσω τα εξής?

1)μπορείς να παίρνεις δωρεάν ελλάδα μέσω freeworld??

και
2) τι ρυθμίσεις βάζεις για το hardware??? sip ktl!

sdikr
26-11-05, 00:30
να ρωτήσω τα εξής?

1)μπορείς να παίρνεις δωρεάν ελλάδα μέσω freeworld??

και
2) τι ρυθμίσεις βάζεις για το hardware??? sip ktl!

1) οχι,
2) υπάρχουν στην σελίδα τους

@ ADSLgr.com All rights reserved.