PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά τα 24mbs τί? Είναι εφικτό κάτι καλύτερο στην Ελλάδα?



Σελίδες : [1] 2

polakis
17-01-08, 19:04
Ξέρω θα μου πείτε εδώ δεν πιάνουμε τα 24, θέλω κι άλλα? Εντάξει. Όσοι είναι κοντά σε dslam πιάνουν μεγάλες ταχύτητες. Εγώ συγχρονίζω στα 17-18 mbs και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς αποσυνδέσεις και με καλό τηλέφωνο.

Το θέμα είναι ποιό είναι το επόμενο βήμα στην Ελλάδα μετά τα 24mbs? Πάμε για παραπάνω ή τερματίσαμε, πιάσαμε ταβάνι?

Για πείτε την γνώμη σας, αν ξέρετε κάτι...:hmm:

Skaf
17-01-08, 19:10
Μπορεί να είναι κάτι τέτοιο:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=166150

Devout
17-01-08, 19:10
Καλησπέρα

εγώ πριν από μισή ώρα αγόρασα το linksys rv042 για να του βάλω πάνω τις 2 24αρες μου.
Μέχρι να έρθει το ftth έεεεεεχουμε δρόμο... Κι επειδή το σημερινό adsl δεν ανεβαίνει πάνω από 24mbit μένουμε εδώ που είμαστε....:whistle:

nstamoul
17-01-08, 19:13
Η λογική λέει ότι πιάσαμε ταβάνι για αρκετούτσικα χρονάκια.Το βάρος τώρα πρέπει να πέσει στη βελτίωση των υφιστάμενων υπηρεσιών.

manicx
17-01-08, 20:09
Μετά τα 24mbs τί?

Disconnects

mousse
20-01-08, 14:00
Δες τι εχουν στην αμερικη, και μετα απο 20 χρονια θα το εχουμε και στην ελλαδα

baskon
20-01-08, 14:20
Εκτός από FTTH που δε προβλέπεται για τα επομενα πολλα χρονια
υπάρχουν διαφορες ακόμα τεχνολογίες που μπορουν να δουλεψουν στις υπάρχουσες γραμμές..
Σε VDSL διαφορες χώρες δίνουν 50/10..Ακόμα και η τουρκια έχει αρχίσει δοκιμες..:whistle: Υποτιθεται οτι αυτη η τεχνολογια μπορει να δωσει και μέχρι 100 mbit..ενώ δίνει 50 mbit σε απόσταση 1 χλμ.Μετά από αυτη την αποσταση η max ταχυτητα πέφτει με μικρό ρυθμό...
Αυτό είναι το πιθανότερο να έρθει και σε εμας..Έτσι πιστευω...
Όσοι έχουν άσχημη γραμμή βέβαια δε ξέρω τι ταχυτητες θα δουν :down:

psytransas
21-01-08, 00:14
Ξέρω θα μου πείτε εδώ δεν πιάνουμε τα 24, θέλω κι άλλα? Εντάξει. Όσοι είναι κοντά σε dslam πιάνουν μεγάλες ταχύτητες. Εγώ συγχρονίζω στα 17-18 mbs και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς αποσυνδέσεις και με καλό τηλέφωνο.

Το θέμα είναι ποιό είναι το επόμενο βήμα στην Ελλάδα μετά τα 24mbs? Πάμε για παραπάνω ή τερματίσαμε, πιάσαμε ταβάνι?

Για πείτε την γνώμη σας, αν ξέρετε κάτι...:hmm:

Μεταναστευση στη Σουηδια :p

pan.nl
21-01-08, 00:39
Δηλαδή "χορτάσατε" κιόλας τα 24, ε...:whistle:

nickolas2005
21-01-08, 01:24
Τι να το κάνουμε το παραπάνω.. Εγω είμαι υπερκαλυμένος. Δεν μπορώ να βρω κάποια χρήση μεγαλύτερων ταχυτητων.. Εσεις δηλ γιατι τις θέλετε τις μεγαλύτερες ταχύτητες?:hmm:

MNP-10
21-01-08, 11:23
HDTV ισως?

Hwoarang
21-01-08, 11:29
Κάτσε να δουλέψει πρώτα το απλό IPTV που παλεύει να δώσει η ON και μετά να πάμε στο HDTV :whistle:

yianniscan
23-01-08, 06:11
Το FTTB δεν θ' αργήσει παραπάνω από 5 χρόνια, ενδέχεται και λιγότερο.

ultraxmode
23-01-08, 15:52
Μίλησα προ ολίγου με κάποιον προϊστάμενο του ΟΤΕ για κάποιο άσχετο θέμα, και επειδή είχε μάλλον όρεξη για κουβεντούλα, το θέμα πήγε σε ΟΤΕ vs. ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ... και απο εκεί στο αν υπάρχει φώς στο τούνελ.

Μου είπε λοιπόν πως ο ΟΤΕ βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε μελέτες για μία τεχνική καλωδίωσης με οπτικές απο το DSLAM και αναμεταδότες δίπλα απο τα καφάο..

Ταχύτητες... 50-100Μbps... Η "πατέντα" αυτή λέει πως θα χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ απο τον ΟΤΕ (δεν θα δώσει στους εναλλακτικούς)...

Αυτά... ;)

l_satsok
25-01-08, 16:16
για τη ωρα οι 2mbit της επαρχιας και εκει που δεν υπαρχουν 24αρες (ουτε και 8αρες) παει οπως οι παλιες
512kbps.

και θελετε ο οτε να βαλει οπτικες απο τα dslam στα σπιτια....

ε ρε παραλογισμος που επικρατει σε αυτο τον τοπο.

εγω παντως δεν βαρεθηκα την 24αρα αλλα τη γυναικα μου,γινεται να την αλλαξω με κατι ..ταχυτερο και νεοτερο;;

Cacofonix
25-01-08, 16:43
εγω παντως δεν βαρεθηκα την 24αρα αλλα τη γυναικα μου,γινεται να την αλλαξω με κατι ..ταχυτερο και νεοτερο;;
Να μαγειρεύει πιο γρήγορα, να βάφεται πιο γρήγορα, να οδηγάει πιο γρήγορα ή να κάνει σεξ πιο γρήγορα; :hmm:

civil
25-01-08, 17:15
Disconnects

Σωστός... ΠΟΛΛΑ DISCONNECTS
:p:p:p

N.W.O
29-01-08, 18:28
Fiber στο σπιτι αν και γινεται μελετη σε ολους τους παροχους θα ΑΡΓΗΣΕΙ παρα πολυ ακομη.

Συνεπαγεται τρελα εξοδα που δεν νομιζω καποιος απο τους παροχους στην παρουσα φαση να μπορουν να διαθεσουν.

VDSL πιο κοντα στην πραγματικοτητα αλλα πολλοι λιγοι θα ειναι οι τυχεροι που αν ολα πανε καλα θα το γευτουν μιας και η αποσταση που πρεπει να εχεις απο το dslam πρεπει να ειναι πολυ μικροτερη απο την ηδη μικρη που ειναι τωρα. :-)

Παντως για τα επομενα 3 χρονια ADSL στην καλυτερη!

pelopas1
29-01-08, 18:41
ενσταση

που ειναι η διδακτωρ anthoula(οπως και αλλα μελη εδω) να μας αναλυσει(αναλυσουν) το κατα ποσο θα εχουμε γραμμες cable και T1(για αρχη) εν ελλαδι?;);):p:p

εγω εχω μεινει μετεξεταστεος εις το internet :rolleyes::rolleyes::rolleyes::sorry::sorry:

cmos
29-01-08, 19:05
ήθελα να ξερα τι τα θέλετε τα παραπάνω Mbits από αυτά που ήδη δίνει η ΑDSL2+ ?

βλέπετε καμμιά σοβαρή υπηρεσία που είναι έτοιμη στη χώρα μας και σέρνεται με τα 24 ή τα 10 Μbps :rofl:

και μη μου πείτε για torrents !!!!????? :down: γιατί είναι ζήτημα αν μπορείτε να δείτε πάνω από 2 ταινίες την ημέρα :p

Αυτά !! :whistle:

e_akis
29-01-08, 20:28
Κατι μου λεει οτι σε 2-3 χρονια αυτο το thread θα ειναι ιστορικο κομματι.... Θα λεμε "πωπω θυμασαι τοτε πως καναμε οταν ηρθαν τα 24αρια?"...
Σιγουρα δε φτασαμε ταβανι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ταβανι...πριν 3 χρονια θυμαμαι πρωτοσκεφτομουν να βαλω adsl 512 ή οχι....
το πραγμα παει πιο γρηγορα απο οσο φανταζομαστε...
τα λεμε σε 2-3 χρονια ...:P

l_satsok
29-01-08, 20:28
ασε μας ρε φιλε που θελεις και παραπανω.
εμεις εδω ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
δεν μπορειτε μερικοι να το καταλαβετε; επιτελους

δυο λεπτα μονο για να φορτωσει η σελιδα του adslgr

ιδου τα ping με www.ote.gr

δυο χρονια αγανακτηση,που θα παει τελικα;

l_satsok
29-01-08, 20:33
σημειωση

για να καταφερω να δημοσιευσω το μυνημα αγωνιστηκα επι 10 λεπτα.


ετσι,να το ξερουν οι ηλιθιοι,καθε φορα που θα αυξανονται οι ταχυτητες (υποτιθεται) τα προβληματα θα γινονται ολο και χειροτερα,μεχρι του σημειου να μην υπαρχει συνδεση ουσιαστικα.

το λεγαμε για πλακα οτι θα γινει χειροτερη και απο dialup,αλλα να που εγινε στην πραγματικοτητα.

pings apo 1500-2000msecs και downloads με 3kb/sec.
η απαντηση των 134 και 121; ΥΠΟΜΟΝΗ.

υπομονη στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του.

LiveTVRadio
29-01-08, 20:47
Αν ο οτε ξηλωσει το συνεστραμένο ζεύγος και το αντικαταστήσει με ομοαξωνικό, ποσο θα ανέβαινε η ταχύτητα? ( Αν γνωρίζει κάποιος σχετικα με Att. κλπ )

Diablo_67
29-01-08, 22:24
Για να πιασει την ονομαστικη ταχυτητα του καθε παροχου θα πρεπει πρωτα να αλλαξει ολη η υποδομη γιατι αμφιβαλω εαν πιανουν ολοι τα 24..!!!

xerd
30-01-08, 01:46
εγώ πιστεύω πως για θέλουμε μεγαλύτερες ταχύτητες πρέπει να ανανεωθεί και η υποδομή. Με λίγα λόγια πρέπει να σκάψουμε το χωριό της adslοπουλίτσας για οπτική ίνα.
Νομίζω πως υπό προύποθέσεις τεχνολογίες σαν το wi-max είναι πιο εφικτές!

vessis
30-01-08, 02:26
Αυτό πούλεγε ο τεχνικός του ΟΤΕ είναι ότι αυτή τη στιγμή εκτός κάποιων μεγάλων πόλεων δεν υπάρχουν ταχύτητες άρα προσανατολίζονται στα λεγομενα outdoor dslams τα οποία μπάινουν δίπλα από τα καφάο γιά να μικραίνουν οι αποστάσεις
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/thumb/9/98/DSC01815.JPG/120px-DSC01815.JPG
Να ένα τέτοιο,όμως αυτά χρειάζονται οπτική γιά να δουλέψουν καλα και εκεί είναι το πρόβλημα.
Σε μήνυμα που έστιλλα στον ΟΤΕ γιά να ρωτήσω γιαυτά επειδή είμαι 4 χιλ μακριά από το dslam η απάντηση ήταν "δεν έχουν ακόμα προχωρήσει οι διαδικασίες"
Να και μερικές ακόμα εικόνες από αυτά.Είναι η μόνη λύση γιά την Ελλάδα αυτή τη στιγμή ιδίως γιά την επαρχία.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b3/Outdoor_DSLAM_Endstufe.JPG/120px-Outdoor_DSLAM_Endstufe.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a3/Outdoor_DSLAM.JPG/800px-Outdoor_DSLAM.JPG

Gordito
30-01-08, 02:33
Τι να το κάνουμε το παραπάνω.. Εγω είμαι υπερκαλυμένος. Δεν μπορώ να βρω κάποια χρήση μεγαλύτερων ταχυτητων.. Εσεις δηλ γιατι τις θέλετε τις μεγαλύτερες ταχύτητες?:hmm:
Σωστος. Καλυτερες υπηρεσιες θελουμε.


Δες τι εχουν στην αμερικη, και μετα απο 20 χρονια θα το εχουμε και στην ελλαδα

Εχεις παρει χαμπαρι τι γινεται; ή εισαι ο κλασικος πελατης-στοχος των providers <<Δωσε mbps και παρε μου την ψυχη>>;

cypher
30-01-08, 03:13
Πρεπει να σοβαρευτουν οι εταιριες και επισης να αλλαξουμε και εμεις
νοοτροπιες απεναντι τους.Οι ταχυτητες -οταν πανε καλα ολα- ,ειναι μια χαρα πλεον.

CheerS
:p

pelasgian
30-01-08, 04:01
ενσταση

που ειναι η διδακτωρ anthoula(οπως και αλλα μελη εδω) να μας αναλυσει(αναλυσουν) το κατα ποσο θα εχουμε γραμμες cable και T1(για αρχη) εν ελλαδι?;);):p:p

εγω εχω μεινει μετεξεταστεος εις το internet :rolleyes::rolleyes::rolleyes::sorry::sorry:

Τη μπανιάραμε.

pelasgian
30-01-08, 04:06
Σωστος. Καλυτερες υπηρεσιες θελουμε.



Εχεις παρει χαμπαρι τι γινεται; ή εισαι ο κλασικος πελατης-στοχος των providers <<Δωσε mbps και παρε μου την ψυχη>>;

Εμένα δεν θα με χάλαγε ΚΑΘΟΛΟΥ π.χ. τα 100Mbit symmetric και εγγυημένο.

Πάντως, εκείνο που μπορεί να γίνει είναι load balancing adsl routers, δηλαδή να έχεις π.χ. 5 24άρες και στο down και 5x1.5 Mbit στο up.

Πάντως θέλω πολύ ένα γρήγορο up. Θες να κάνεις κάπου μία παρουσίαση, που να τρέχεις με το laptop; ή θες να ψάξεις εκείνο το αρχείο που έχεις στο σπίτι, ή να δείξεις εκείνο το site που είδες, αλλά δεν θυμάσαι το link.

Ή θες να τρέχεις το λειτουργικό σου στον υπολογιστή του άλλου.

Πολύ ωραία, vnc over ssh και voila!

Φυσικά, θέλει μία 100άρα έτσι για να «δίνει» γκάζι.

Σιγά που δεν θα βρούμε τι να κάνουμε με peek bursts των 100Mbit.

Τι είναι αυτά που λέτε; Οι ... εταιρείες σας βάζουν; Όσο πιο γρήγορο, τόσο πιο καλό.
Γιατί είμαστε καλυμμένοι; από το πολύ γρήγορο μήπως ... σκοντάψουμε και πέσουμ';

N.W.O
30-01-08, 10:25
Αν ο οτε ξηλωσει το συνεστραμένο ζεύγος και το αντικαταστήσει με ομοαξωνικό, ποσο θα ανέβαινε η ταχύτητα? ( Αν γνωρίζει κάποιος σχετικα με Att. κλπ )

Tο ομοαξονικο πιανει πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες νομιζω μεχρι 40Mbps αλλα δεν ειναι εφικτη η εφαρμογη του στην Ελλαδα λογω της υπαρχουσας υποδομης.
Απο αποψης τεχνολογιας ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα σχετικα με την ταχυτητα μιας και εξαρταται πολυ απο τον αριθμο των συνδρομητων.
Ειναι ενα shared μεσο και εχει πολλες ιδιαιτεροτητες.

PROGDT
30-01-08, 11:52
σημειωση


το λεγαμε για πλακα οτι θα γινει χειροτερη και απο dialup,αλλα να που εγινε στην πραγματικοτητα.

pings apo 1500-2000msecs και downloads με 3kb/sec.
η απαντηση των 134 και 121; ΥΠΟΜΟΝΗ.

υπομονη στον αρρωστο μεχρι να βγει η ψυχη του.
Πεσ' τα ρε l_satsok, η επαρχια ζει ιστορικες στιγμες, οταν οι αλλοι ανεβαινουν σε κατεβασμα...εμεις κατεβαινουμε! Πρωτοποροι και καινοτομοι για αλλη μια φορα, πληρωνουμε ευρυζωνικοτητα 2 Mbps για να δεχομαστε υπηρεσιες μιας 'καθυστερημενης' 500 Kbps.

Οταν ο ΟΤΕ μοιραζει συνδεσεις στο λαο (παρε κοσμε...) χωρις να μπορει να τις υποστηριξει τοτε εφαρμοζει το εξης γνωστο: 'φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακκουλι', κοψε και απο μας μπαρμπα να δει φως (να φτασει το 90% του bandwidth) ο γειτονας μου...

l_satsok
30-01-08, 12:11
ειλικρινα αυτο που ειδα χτες απο τις 6 και μετα μεχρι και τα μεσανυχτα που βαρεθηκα και κοιμηθηκα δεν
το εχω ξαναδει,αλλα ουτε και πιστευα ποτε οτι θα συνεβαινε.
download απο ftp της otenet με 1-2kb/sec και αναμονη για ανοιγμα οποιασδηποτε ιστοσελιδας για πανω απο 3 λεπτα.
pings με ote.gr της ταξης των 1000-1500ms,απιστευτο!
και αυτο το ειδα σε 4 διαφορετικες συνδεσεις που ολες τους ομως βρισκονται στο ιδιο dslam.

σημερα το πρωι ελαβα τις πληροφοριες μου ομως.
120 πορτες ,ολες περνανε με 8mbit bandwidth προς το κεντρο με ομοαξονικο καλωδιο,δεν υπαρχει οπτικη,
οποτε δεν θα μπορουσα να περιμενω και τιποτα καλυτερο...

υπαρχουν ομως και καλα νεα,μπηκαν επιπλεον 2 μεγαλα dslam που συνδεονται πλεον με οπτικη και ευρος 150mbit,ειναι ακομα παρθενα,κανεις επανω τους.
τωρα πρεπει να βρω τροπο να μετακομισω εκει...χρειαζονται τα μεγαλα μεσα...
αχ ρε αθανατη Ελλαδα...

PROGDT
30-01-08, 12:32
υπαρχουν ομως και καλα νεα,μπηκαν επιπλεον 2 μεγαλα dslam που συνδεονται πλεον με οπτικη και ευρος 150mbit,ειναι ακομα παρθενα,κανεις επανω τους.


Οι διαδικασιες περασματος των συνδεσεων πανω στις καινουριες γραμμες θα παρουν τον χρονο που τους αναλογει...ειπαν οτι μετα τα Θεοφανια θα πουμε '...σημερα οι καινουριες γραμμες και ο Φωτισμος', αλλα δεν ξεκαθαρισαν σε ποιο ετος αναφερονταν.
Και οποιος παραπονιεται για coaxial καλωδια προτεινω λιθοβολισμο μεχρι να βρει εφαρμογη το SDH.

Υ.Γ.: Επειδη πρεπει να γινεσαι μαντης πλεον για τις επομενες (χρονικα) κινησεις του ΟΤΕ εγω θα γινω Χορταρεας και θα προβλεψω οτι η επομενη δικαιολογια του ΟΤΕ για τη συμφορηση του δακτυλιου θα ειναι η λαθος προσθαφαιρεση των PCM.
Α ρε STM-2 που μας χρειαζεται...

midnightsun
13-02-08, 23:35
Από τα 765kbs μέχρι τα 24mbs έχω πολύ δρόμο ακόμη... :(

anon
14-02-08, 00:24
Φυσικά, θέλει μία 100άρα έτσι για να «δίνει» γκάζι.


Στο μεταξύ δες το NX (http://www.nomachine.com/), είναι πιο αποτελεσματικό.

timeout
14-02-08, 11:20
προτεραιότητα για μένα είναι η ποιότητα των γραμμών και οχι η ...ποσότητα .

songless_bird
14-02-08, 11:34
Στην Ιαπωνια τι εχουν ρε παιδια?? Μιλουσα με ενα φιλο που σπουδαζει και δουλευει εκει και μου ειπε οτι εχει 2 γραμμες και του εγκριθηκε και τριτη. Για την πρωτη 85/15mbps.. πληρωνει 14€ το μηνα περιππου, που θα του τη διπλασιασουν και η 200αρα(!!!) στο σπιτι ειναι δωρεαν με το τηλεφωνο. και την εχει για ταινιες μου ειπε( υπεθεσα HDTV...).

Εγω παντως ειμαι ικανοποιημενος με την 24αρα. Λιγο upload θα ηθελα ακομη μονο.

giannhs1984
14-02-08, 12:54
ασε μας ρε φιλε που θελεις και παραπανω.
εμεις εδω ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
δεν μπορειτε μερικοι να το καταλαβετε; επιτελους

δυο λεπτα μονο για να φορτωσει η σελιδα του adslgr

ιδου τα ping με www.ote.gr (http://www.ote.gr)

δυο χρονια αγανακτηση,που θα παει τελικα;
ε φυσικα αφου το πρωτο Ping παει στου διαολου την μανα:rofl::rofl::rofl:(στην κυριολεξια ομως ε?:rofl::rofl::rofl:)

SirAggelos
14-02-08, 18:17
Εγω πιστευω οτι το καλυτερο μετα την ελευση των 24 ειναι να υπαρξει καλυψη παντου μετα βλεπουμε.ΑDSL2 δεν ειναι μονο η Αθηνα ελεος πια..

Gr_Soul
14-02-08, 18:27
Υπαρχει και το ασυρματο μητροπολιτικο δικτυο σε πολες πολεις. Μην το ξεχναμε. Αρκει να προχωρησει λιγο και αυτο και να υπαρξει ιντερνετ συνδεση και οχι απλο LAN

tsavman
14-02-08, 18:52
Συμφωνώ με επέκταση των 24 σε όλη την Ελλάδα. Επίσης ένα upload 4ΜBit για παράδειγμα στις 24άρες και 1Μbit στις 8άρες το θεωρώ "δίκαιο" και ποιο ισορροπημένο. Να μην αναγκάζεται ο καθένας να βάζει 24άρα για λίγο upload.. Και φυσικά συνεχή αναβάθμιση του διαθέσιμου internet bandwidth (για τους "εναλλακτικούς" αυτό).

Gordito
14-02-08, 19:05
Εμένα δεν θα με χάλαγε ΚΑΘΟΛΟΥ π.χ. τα 100Mbit symmetric και εγγυημένο.

Πάντως, εκείνο που μπορεί να γίνει είναι load balancing adsl routers, δηλαδή να έχεις π.χ. 5 24άρες και στο down και 5x1.5 Mbit στο up.

Πάντως θέλω πολύ ένα γρήγορο up. Θες να κάνεις κάπου μία παρουσίαση, που να τρέχεις με το laptop; ή θες να ψάξεις εκείνο το αρχείο που έχεις στο σπίτι, ή να δείξεις εκείνο το site που είδες, αλλά δεν θυμάσαι το link.

Ή θες να τρέχεις το λειτουργικό σου στον υπολογιστή του άλλου.

Πολύ ωραία, vnc over ssh και voila!

Φυσικά, θέλει μία 100άρα έτσι για να «δίνει» γκάζι.

Σιγά που δεν θα βρούμε τι να κάνουμε με peek bursts των 100Mbit.

Τι είναι αυτά που λέτε; Οι ... εταιρείες σας βάζουν; Όσο πιο γρήγορο, τόσο πιο καλό.
Γιατί είμαστε καλυμμένοι; από το πολύ γρήγορο μήπως ... σκοντάψουμε και πέσουμ';


Xαιρω πολυ, nikchris με λενε. Τι ειμαι, διαφημιση κατα του ΟΤΕ να μην θελω ταχυτητα;
Πες μου ομως:

Εσυ πρωτα περπατησες ή ετρεξες; Γιατι αν πας να τρεξεις πρωτα, θα σκονταψεις.
Αφου εχεις μαθει λοιπον να βαδιζεις ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ χωρις να χανεις ισορροπια, τοτε τρεχεις.

Σε πρωτη φαση λοιπον θελω οταν εχω ιντερνετ ΝΑ ΕΧΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

Skaf
14-02-08, 19:31
Συμφωνώ με επέκταση των 24 σε όλη την Ελλάδα. Επίσης ένα upload 4ΜBit για παράδειγμα στις 24άρες και 1Μbit στις 8άρες το θεωρώ "δίκαιο" και ποιο ισορροπημένο. Να μην αναγκάζεται ο καθένας να βάζει 24άρα για λίγο upload.. Και φυσικά συνεχή αναβάθμιση του διαθέσιμου internet bandwidth (για τους "εναλλακτικούς" αυτό).

Δυστυχώς, το ADSL2+ επιτρέπει μέχρι 1 Mbit upstream, οπότε για τα 4 που λες εσύ θα πρέπει να βρεθεί άλλο σύστημα.
Ακόμα καλύτερο από αυτό που προτείνεις θα ήταν να μπορούσε ο πελάτης να επιλέξει πόσο upstream/downstream θέλει, ανάλογα με τις ανάγκες του. Μπορεί π.χ. ο ένας με την 24αρα να αρκείται στα 256 kbit/s upstream και ο άλλος με την 2αρα να θέλει να ανεβάζει με 1 Mbit.

tsavman
14-02-08, 19:37
Δυστυχώς, το ADSL2+ επιτρέπει μέχρι 1 Mbit upstream, οπότε για τα 4 που λες εσύ θα πρέπει να βρεθεί άλλο σύστημα.
Ακόμα καλύτερο από αυτό που προτείνεις θα ήταν να μπορούσε ο πελάτης να επιλέξει πόσο upstream/downstream θέλει, ανάλογα με τις ανάγκες του. Μπορεί π.χ. ο ένας με την 24αρα να αρκείται στα 256 kbit/s upstream και ο άλλος με την 2αρα να θέλει να ανεβάζει με 1 Mbit.

Δηλαδή με διαφορετικό μερισμό των down/up συχνοτήτων στον χαλκό δεν γίνεται να πας πάνω από το 1MBit για upload; Είχα την εντύπωση πως με μία σχετική ρύθμιση σε dlsam-router γινόταν..
:hmm: :hmm:

Skaf
14-02-08, 19:47
Δηλαδή με διαφορετικό μερισμό των down/up συχνοτήτων στον χαλκό δεν γίνεται να πας πάνω από το 1MBit για upload; Είχα την εντύπωση πως με μία σχετική ρύθμιση σε dlsam-router γινόταν..
:hmm: :hmm:

Χμμ, ενδιαφέρουσα ιδέα. Λογικά η αλλαγή του μερισμού συχνοτήτων μπορεί να γίνει στο κέντρο, το θέμα είναι αν θα είναι συμβατά τα υπάρχοντα modem και router.

Το 1 Mbit upstream ισχύει με τα Annex A/B. Με το Annex M, πάμε έως 3,5 Mbits, και αυτό γίνεται μέσω του μερισμού που είπες.

http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL2%2B
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

tsavman
14-02-08, 20:25
Χμμ, ενδιαφέρουσα ιδέα. Λογικά η αλλαγή του μερισμού συχνοτήτων μπορεί να γίνει στο κέντρο, το θέμα είναι θα είναι συμβατά τα υπάρχοντα modem και router.

Το 1 Mbit upstream ισχύει με τα Annex A/B. Με το Annex M, πάμε έως 3,5 Mbits, και αυτό γίνεται μέσω του μερισμού που είπες.


Πάντως αν το σαπιο-baudtec που μου πασάρανε εμένα υποστηρίζει AnnexM (υποστηρίζει), είναι απλά θέμα απόφασης του ΟΤΕ για περισσότερο upload. Μήπως να ξεκινήσουμε να ζητάμε; Έστω 2Μbit αρχικά..:whistle::whistle:

Skaf
14-02-08, 21:27
Δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται να γίνει στο δίκτυο για να υποστηρίζει M, ούτε ξέρω αν οι παλιές συσκευές θα είναι συμβατές με το νέο δίκτυο. Πάντως, έχοντας υπόψη μας ότι
α) πολλοί πάροχοι ακόμα δεν έχουν ξεμπλέξει τα μπούτια τους και η κατάσταση του ADSL είναι ακόμα χαώδης
β) έχουν ακουστεί πολλά για οπτικές ίνες με 40, 50 και 100 Mbits και τίποτα για το Annex M,
ίσως το καλύτερο είναι να περιμένουμε, να ωριμάσει η κατάσταση. Συμφωνώ με αρκετούς που πόσταραν πιο πάνω ότι προτιμούν μια αξιόπιστη γραμμή από μια γρήγορη.

PROGDT
06-05-08, 13:04
Πάντως αν το σαπιο-baudtec που μου πασάρανε εμένα :whistle::whistle:

Πλάκα πλάκα το baudtec τα βγαλε τα λεφτα του σε μενα, κ ζητημα αν μου πάσαρε 1-2 αποσυνδεσεις μεσα στο χρονο!

Αξιοπιστία γραμμής υπεράνω όλων...Να την βράσω την 24 όταν κλειδώνει μετα βίας στα 18 και μου επισημαίνει ότι ούτε αξιοπιστία μπορεί να προσφέρει, πόσο μάλλον την υποσχόμενη ταχύτητα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.