PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμές μετά από το πρώτο 12μηνο



bikey77
17-01-08, 19:17
Εχω κλείσει τον πρώτο μου χρόνο με HOL και έχει ανανεωθεί αυτόματα (?) εκ νέου η σύμβαση (δεν ξέρω για πόσο για να πω την αλήθεια) με τιμή 22,27 ευρώ/μήνα για σύνδεση 4096/1024.
Με όλες αυτές τις προσφορές που ακούγονται τελευταία πίστευα ότι μια ταπεινή 4άρα σύνδεση θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερη, η για το θέσω αλλιώς, με τα ίδια χρήματα (ίσως ελάχιστα παραπάνω) θα μπορούσε κανείς να έχει υπηρεσίες Double Play κτλ.

Τι μου προτείνετε να κάνω? Προσπάθησα να βγάλω άκρη αλλά ψιλοχάθηκα μέσα στο φόρουμ. Να πάω για double play ή να ζητήσω να πάω σε άλλο πακέτο ώστε να είναι φθηνότερο?

Ξέρω, είναι λίγο αόριστα αυτά που ρωτάω αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος.

aa144
17-01-08, 19:19
Ότι αλλαγή και να κάνεις, θα είσαι φθηνότερος. Αν η γραμμή σου είναι καλή, πήγαινε για 2play, χωρίς δωρεάν κλήσεις, πακέτο 6/1, θα είσαι φθηνότερος και θα γλυτώσεις και από το πάγιο του ΟΤΕ.

artinpet
17-01-08, 21:46
2play καλά είναι, αλλά όλο προβλήματα στην τηλεφωνία. Καλύτερα μόνο internet προς το παρών και αργότερα είναι εύκολη η μετάβαση σε 2play.

maxorfo
18-01-08, 00:36
Μπορείς να πάρεις και HiBox έως 24 σε αορίστου με 18 ευρώ το μήνα.

dimitris_v
18-01-08, 00:42
Μπορείς να πάρεις και HiBox έως 24 σε αορίστου με 18 ευρώ το μήνα.
Αυτό δεν αφορά μόνο νέους συνδρομητές?

maxorfo
18-01-08, 01:05
Όχι, το έκανα στα μέσα Δεκεμβρίου. Από 4 Mbit που είχα, λόγω αναβάθμισης και μεταφοράς στο δίκτυο της HOL, ενός παληότερου πακέτου BroadBand Pack, έκανα αίτηση και με πήγαν σε HiBox έως 24 με 18 ευρώ το μήνα.

Stefanos83
18-01-08, 01:59
Εχω κλείσει τον πρώτο μου χρόνο με HOL και έχει ανανεωθεί αυτόματα (?) εκ νέου η σύμβαση (δεν ξέρω για πόσο για να πω την αλήθεια) με τιμή 22,27 ευρώ/μήνα για σύνδεση 4096/1024.
Με όλες αυτές τις προσφορές που ακούγονται τελευταία πίστευα ότι μια ταπεινή 4άρα σύνδεση θα έπρεπε να είναι αρκετά φθηνότερη, η για το θέσω αλλιώς, με τα ίδια χρήματα (ίσως ελάχιστα παραπάνω) θα μπορούσε κανείς να έχει υπηρεσίες Double Play κτλ.

Τι μου προτείνετε να κάνω? Προσπάθησα να βγάλω άκρη αλλά ψιλοχάθηκα μέσα στο φόρουμ. Να πάω για double play ή να ζητήσω να πάω σε άλλο πακέτο ώστε να είναι φθηνότερο?

Ξέρω, είναι λίγο αόριστα αυτά που ρωτάω αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος.

Hiboxακι με 17,97e τον μήνα και ΕΩΣ 24mbit . Γίνεται κανονικα . Μπορείς να πας και για double play χαλαρα αλλα δεν είναι σίγουρο οτι θα μείνεις ικανοποιημενος . Χάνει λιγο σε ποιοτητα τηλεφωνιας . Βεβαια κερδιζεις σε λεφτα :p . Δικη σου η επιλογη

bikey77
18-01-08, 11:25
Στην περιοχή που είμαι (Παλλήνη) δεν ξέρω μέχρι τί ταχύτητες δίνει η HOL. Ας μου πει καποιος, εφ όσον έχω ταχύτητα 4mbps είμαι στο ιδιόκτητο της HOL, σωστά? Επομένως πιθανόν να έχει και ταχύτητες μέχρι 24? Αν όντως υπάρχει ιδιόκτητο ΗOL, τότε θα υποστηρίζεται και το 2Play, έτσι?

Στα διαδικαστικά τώρα... Ποια είναι η διαδικασία για να πάω σε άλλο πακέτο? Πρέπει να κάνω διακοπή και επανασύνδεση? Τί κόστος έχει αυτό? Αυτό θα με αφήσει χωρίς internet? Αν καταργήσω τον ΟΤΕ, θα μείνω κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο? Η δουλειά μου εξαρτάται κυρίως από το internet και δεν μπορώ να μείνω χωρίς αυτό πάνω από 2-3 μέρες το πολύ.

Stefanos83
18-01-08, 13:03
Στην περιοχή που είμαι (Παλλήνη) δεν ξέρω μέχρι τί ταχύτητες δίνει η HOL. Ας μου πει καποιος, εφ όσον έχω ταχύτητα 4mbps είμαι στο ιδιόκτητο της HOL, σωστά? Επομένως πιθανόν να έχει και ταχύτητες μέχρι 24? Αν όντως υπάρχει ιδιόκτητο ΗOL, τότε θα υποστηρίζεται και το 2Play, έτσι?

Στα διαδικαστικά τώρα... Ποια είναι η διαδικασία για να πάω σε άλλο πακέτο? Πρέπει να κάνω διακοπή και επανασύνδεση? Τί κόστος έχει αυτό? Αυτό θα με αφήσει χωρίς internet? Αν καταργήσω τον ΟΤΕ, θα μείνω κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο? Η δουλειά μου εξαρτάται κυρίως από το internet και δεν μπορώ να μείνω χωρίς αυτό πάνω από 2-3 μέρες το πολύ.

Αγχωμένο σε βρισκω :p . Εχει κανονικα δίκτυο στην παλλήνη για εως 24mbit . Δεν χρειαζεται διακοπη και επανασύνδεση , ουσιαστικα το μονο πραγμα που γίνετε είναι ρυθμίζετε η πορτα του DSLAM στην οποια σε εχουν κουμπωσει να επιτρεπει συγχρονισμους εως 24mbit . To 2play υποστηρίζεται κανονικά . Αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι οτι αμα το φτιάξεις ΜΕΣΑ στον ιανουαριο θα χει και την μειωμένη τιμη (17,97) .

bikey77
18-01-08, 17:00
Δεν είμαι αγχωμένος, απλά δεν πολυπαρακολουθώ τις εξελίξεις σχετικά με τιμές, προσφορές, πακέτα κλπ και ψάχνω να βρω την άκρη... Το μόνο που με "αγχώνει" είναι μή μείνω χωρίς internet διότι δεν μπορώ να δουλέψω μετά...

Σχετικά με τη διαδικασία να καταργήσω τον ΟΤΕ, υπάρχει περίπτωση να μείνω χωρίς τηλέφωνο/σύνδεση?

........Auto merged post: bikey77 added 2 Minutes and 19 Seconds later........

Και κάτι ακόμα, διαβάζοντας τα διάφορα τόπικ, βλέπω αρκετούς που λένε ότι στα 24 Mbps έχουν προβλήματα και ότι προτιμούσαν να έμεναν στα 6mbps. Ισχύει?

jaggelo
18-01-08, 18:08
Και κάτι ακόμα, διαβάζοντας τα διάφορα τόπικ, βλέπω αρκετούς που λένε ότι στα 24 Mbps έχουν προβλήματα και ότι προτιμούσαν να έμεναν στα 6mbps. Ισχύει?

Σίγουρα ισχύει.

Αν προτιμάς σταθερότητα σύνδεσης αντί max. download rate, πήγαινε στο πακέτο 6/1 Mbps.
Πιθανόν να αποφύγεις έτσι και προβλήματα με την τηλεφωνία σε double play ;)

bikey77
18-01-08, 20:16
Ναι, διαβάζοντας κι άλλα topics, αυτό συμπέρανα κι εγώ. Εγκυκλοπαιδικά, γιατί συμβαίνει αυτό?
Και τα 6mbps είναι μια χαρά, μην είμαστε και υπερβολικοί.
To 2Play στα 6/1 λειτουργεί απροβλημάτιστα απ ότι καταλαβαίνω...

zeta
18-01-08, 20:22
Ναι, διαβάζοντας κι άλλα topics, αυτό συμπέρανα κι εγώ. Εγκυκλοπαιδικά, γιατί συμβαίνει αυτό?
Και τα 6mbps είναι μια χαρά, μην είμαστε και υπερβολικοί.
To 2Play στα 6/1 λειτουργεί απροβλημάτιστα απ ότι καταλαβαίνω...

πάντως εγώ σου συστηνω να μην φυγεις απο οτε, αν η δουλεια σου εξαρταται απο αυτο. εχω διαβασει πολλα εδω μεσα. ειναι ρισκο. μπορει να σου κατσει, μπορει και οχι.

Stefanos83
18-01-08, 23:20
Πηγαινοντας σε double play δεν μένεις χωρις νετ παραπανω απο καμια ωρα ,το τηλεφωνο κοβεται για 1-2 μερες . Αμα πας σε ταχύτερο hibox δεν κοβεσαι καθολου , ουτε 1 λεπτα .

Υ.Γ. Ζετα είσαι απο το μαθηματικο ? Γιατι ξερω μια Ζετα απο αιγαλεω που σπουδαζει στο μαθηματικο . PM αμα εισαι .

zeta
19-01-08, 03:07
Πηγαινοντας σε double play δεν μένεις χωρις νετ παραπανω απο καμια ωρα ,το τηλεφωνο κοβεται για 1-2 μερες . Αμα πας σε ταχύτερο hibox δεν κοβεσαι καθολου , ουτε 1 λεπτα .

Υ.Γ. Ζετα είσαι απο το μαθηματικο ? Γιατι ξερω μια Ζετα απο αιγαλεω που σπουδαζει στο μαθηματικο . PM αμα εισαι .

οχι δεν ειμαι. μηχανικος ειμαι, τοπογραφος.

jaggelo
21-01-08, 11:17
Ναι, διαβάζοντας κι άλλα topics, αυτό συμπέρανα κι εγώ. Εγκυκλοπαιδικά, γιατί συμβαίνει αυτό?
Και τα 6mbps είναι μια χαρά, μην είμαστε και υπερβολικοί.
To 2Play στα 6/1 λειτουργεί απροβλημάτιστα απ ότι καταλαβαίνω...

Και με 2play 6/1 Mbps μπορεί να έχεις προβλήματα αλλά σίγουρα
μειώνονται αισθητά οι πιθανότητες σε σχέση με 2play 24/1 Mbps.

Εν συντομία, έχει να κάνει με το φάσμα συχνοτήτων που λειτουργεί το κύκλωμα adsl.
Στην ταχύτητα 6/1 Mbps γίνεται πολύ μικρότερη χρήση του με αποτέλεσμα να
αποφεύγεται αυξημένος θόρυβος στην γραμμή που δημιουργεί αστάθεια στο κύκλωμα.
Βέβαια ειδικός δεν είμαι αλλά σε γενικές γραμμές κάπως έτσι είναι ;)

bikey77
23-01-08, 10:02
Τελικά, μίλησα με το Sales Dept στη HOL και ζήτησα αναβάθμιση από 4 στα 6 Mbps και θα πληρώνω πλέον 17,97 €/μήνα, δηλ 5 ευρώ φθηνότερα. Στην ίδια τιμή μπορούσα να ζητήσω και 24Mbps αλλά δίστασα με αυτά που διαβάζω εδώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.