PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την σύνδεση



LZI
26-04-05, 04:52
Έχω το 520i συνδεδεμένο με ethernet και χρησιμοποιώ forthnet NetKey 256/128.
Ενώ εδώ και 4 μέρες που μπήκε η dsl δουλεύει κανονικά,σήμερα και ενώ είχα κλείσει τον υπολογιστή μόλις τον άνοιξα δεν λειτουργούσε το internet.Ενώ και το WAN και το LAN και το PWR είναι πράσινα δεν μπορώ να συνδεθώ.Μπαίνοντας στο web interface του modem βλέπω ότι η ppp-0 είναι link down λόγω Auth Failure.Πηγαίνοντας στο Alarm βλέπω τα εξής:

Thu Jan 01 00:02:51 1970 : MAJOR ALARM : Failed To Get IP Address : Interface - ppp-0
Thu Jan 01 00:02:51 1970 : WARNING : PPP Interface Down : Interface - ppp-0
Thu Jan 01 00:02:51 1970 : WARNING : PPP Authorization Failed : Interface - ppp-0

Έβγαλα το modem απο την πρίζα,έσβησα την σύνδεση και την ξαναέκανα,αλλά τίποτα.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποίω την ίδια σύνδεση μέσω της isdn.Άρα η σύνδεση δουλεύει κανονικά απο την forthnet.

Καμία ιδέα για το τι φταίει;;;;;;;;;;;

ntafou
26-04-05, 06:43
Το jetspeed φταίει είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα ...
Μόλις έβαλα το official firmware της GlobespanVirata στο JetSpeed 520 όλα ok.
(έχω κάνει πρίν σχετικό post)
Eσύ βάλε το firmware της forthnet.

LZI
26-04-05, 14:40
Το modem δεν το έχω πάρει απο την forthnet αλλά απο τον οτε.
Να ενημερώσω ότι δεν είχα κάνει καμία ρύθμιση στο modem,ούτε αναβάθμιση στο firmware.


Μόλις τώρα δοκίμασα την σύνδεση σε έναν φίλο μου σε άλλο modem (jetspeed 520) και του έβγαλε το ίδιο πράγμα.Link Down λόγω Auth Failure.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει.Να με έχει κόψει η forthnet;;;;Αφού όμως η ίδια σύνδεση δούλευει κανονικά με isdn (μέσω αυτής είμαι τώρα μέσα).


edit: Δοκίμασα σε μένα σύνδεση φίλου απο otenet και δούλεψε κανονικά.Άρα κάτι μου έχει κάνει η forthnet μάλλον...

CRC
26-04-05, 16:55
Αναβάθμισε το Modem με το τελευταίο firmware που θα βρείς στο jetspeed.intracom.gr (αυτό για συνδρομητές ΟΤΕ αφού απο εκεί πήρες το Modem).

Αν συνεχίσει σου βγάζει αυτό το μήνυμα σημαίνει πολύ απλά πως τα στοιχεία του λογαριασμού σου δεν είναι σωστά. Δοκίμασε να τα εισάγεις και πάλι με προσοχή (άρα και σωστα).

LZI
26-04-05, 19:05
Λοιπόν αφού :evil: έκλεισα τον υπολογιστή,και λίγο πριν πάρω τηλ. στην forthnet λέω ας κάνω και μια τελευταία προσπάθεια.Τον ανοίγω και πηγαίνοντας στον web interface βλέπω link up.Έτσι ξαφνικά χωρίς να κάνω τίποτα.Πάω να ανοίξω τον browser αλλά δεν φόρτωνε τις σελίδες.Τελικά κάνω μέσω web interface reboot from default configuration ξανακάνω την σύνδεση και τώρα δουλεύει κανονικά.Τώρα γιατί ήταν link down λόγω Auth Failure απο χτές το βράδυ,και ενώ ανοιγωέκλεισα τον υπολογιστή και το modem 20 φόρες,ξαφνικά έφτιαξε σήμερα το μεσημέρι...ο Θεός και η ψυχή του...

@ ADSLgr.com All rights reserved.